IBPP1/443-521/07/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-521/07/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2007 r. (data wpływu 6 grudnia 2007 r.), uzupełnione pismem z dnia 29 lutego 2008 r. (data wpływu 3 marca 2008 r.) oraz pismem z dnia 4 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 29 lutego 2008 r. (data wpływu 3 marca 2008 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 25 lutego 2008 r. znak: IBPP1/443-521/07/ES, oraz pismem z dnia 4 marca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W 1996 r. Wnioskodawca wraz ze swą żoną otrzymali w drodze darowizny od babci Wnioskodawcy dwie działki. Na jednej z nich Wnioskodawca wraz z żoną wybudował budynek jednorodzinny. Z uwagi na ciężką sytuację rodzinną i finansową w 2006 r. Wnioskodawca podzielił powyższą działkę na pięć działek, z których trzy sprzedał w latach 2006-2007. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczył na dokończenie budowy domu, w którym mieszka wraz z rodziną.

W uzupełnieniu Wnioskodawca dodaje, iż działki nie były użytkowane w żaden sposób, a Wnioskodawca nie dokonuje i nigdy nie dokonywał żadnych dostaw produktów rolnych, nie korzysta też z żadnych dopłat, do których mają prawo rolnicy. Grunt nigdy nie był też przedmiotem najmu, dzierżawy, a Wnioskodawca nie miał żadnej korzyści z jego posiadania. W wyniku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie M. w 2004 r., działka, która to następnie została podzielona na działki (będące przedmiotem w sprawie), została przekwalifikowana z rolnej na budowlaną z funkcją wiodącą - teren zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej i letniskowej. W momencie sprzedaży działki były całkowicie niezabudowane. Powodem podziału działki na mniejsze był fakt iż w celu sprzedaży bez podziału, Wnioskodawca musiałby sprzedać tę działkę wraz z domem, w którym mieszka. Wszystkie grunty, które posiada lub posiadał Wnioskodawca zostały nabyte w drodze darowizny w 1996 r. i nie posiada on innych gruntów nabytych w inny sposób. Oprócz sprzedanych działek wymienionych we wniosku Wnioskodawca nie dokonywał sprzedaży jakichkolwiek innych gruntów.

Wnioskodawca aktualnie jest (wraz z żoną) właścicielem czterech działek (wszystkie nabyte w drodze darowizny od babci w 1996 r.) tj.:

* 0,1727 ha - działka budowlana,

* 0,3253 ha - działka, na której Wnioskodawca wybudował dom, w którym mieszka z rodziną,

* 0,0284 ha - droga dojazdowa tj. pas ziemi o szerokości około 3 m.,

* 0,4501 ha - działka rolna.

Wnioskodawca nie zamierza w najbliższym czasie sprzedawać którejkolwiek z działek. Jednocześnie Wnioskodawca dodaje, że zarówno on, jak i jego żona nie prowadzili działalności gospodarczej, a ww. działki nie wchodziły nigdy w skład majątku jakiejkolwiek firmy. Grunt, który posiadają stanowi ich majątek osobisty.

W dniu 18 grudnia 2006 r. Wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w tej sprawie, przedstawiając swoje stanowisko, iż sprzedaż powyższych działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

W dniu 1 marca 2007 r. Wnioskodawca otrzymał postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego, wg którego stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe. W związku z tym Wnioskodawca odprowadził podatek VAT od sprzedaży przedmiotowych działek. Nie zarejestrował się jednak jako czynny podatnik podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż przedmiotowych działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a jeżeli nie, to czy Wnioskodawca może zwrócić się do Urzędu Skarbowego o zwrot wpłaconego podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (syg. I FPS 3/07), sprzedaż przedmiotowych działek nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT. Powołując się na powyższy wyrok i argumentację przedstawioną we wniosku, Wnioskodawca uważa iż podatek VAT zapłacony przy sprzedaży przedmiotowych działek podlega zwrotowi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Towarami natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia "częstotliwości", przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat), ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne, było dokonywanie tej czynności wielokrotnie i w okolicznościach noszących znamiona działalności gospodarczej.

W kontekście powyższego nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W oparciu o przedstawiony stan prawny stwierdzić należy, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie, w okolicznościach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy uznać, iż sprzedaż przedmiotowych działek, z majątku osobistego, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż jest wykonywana okazjonalnie, w okolicznościach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem nadania mu stałego charakteru.

Z wniosku wynika bowiem, że działki będące przedmiotem sprzedaży, zostały nabyte przez Wnioskodawcę w 1996 r. w drodze darowizny od babci. Nieruchomości stanowiły składnik majątku osobistego Wnioskodawcy i nie były wykorzystywane dla celów zarobkowych, nie wchodziły też nigdy w skład majątku jakiejkolwiek firmy. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest podatnikiem podatku VAT czynnym mimo dokonania zapłaty podatku VAT z tyt. sprzedaży tych działek. Nie jest też rolnikiem ryczałtowym. Sprzedaż miała dla niego charakter jednorazowy, okazjonalny, a środki uzyskane ze sprzedaży zostały w całości przeznaczone na budowę domu jednorodzinnego dla Wnioskodawcy i jego rodziny. Pozostałe działki nie są w najbliższym czasie przeznaczone do sprzedaży.

W świetle powyższego sprzedaż przedmiotowych działek, dokonaną z majątku osobistego należy uznać za niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż Wnioskodawcy nie można uznać za podatnika podatku VAT, a okolicznościom dokonania transakcji nie można przypisać znamion działalności gospodarczej. Wnioskodawca sprzedając grunty korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem.

Tym samym sprzedaż przedmiotowych działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a Wnioskodawca może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot wpłaconego nienależnie podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl