IBPP1/443-514/13/MG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 września 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-514/13/MG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 czerwca 2013 r. (data złożenia 17 czerwca 2013 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu 31 lipca 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem lokalu mieszkalnego wykorzystywanego do celów działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem lokalu mieszkalnego wykorzystywanego do celów działalności gospodarczej.

Wniosek ten został uzupełniony pismem, które wpłynęło do tut. organu 31 lipca 2013 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 24 lipca 2013 r. znak: IBPP1/443-514/13/MG.

W omawianym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, będący podatnikiem VAT zajmuje się wykonywaniem kompleksowych usług w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Zamierza otworzyć oddział swojej firmy w innym mieście. W tym celu zamierza kupić nowe mieszkanie od dewelopera, dokonać w nim adaptacji na cele oddziału firmy i prowadzić w nim oddział firmy. Wykończone mieszkanie Wnioskodawca wprowadzi do ewidencji środków trwałych. W oddziale tym będzie prowadzona działalność gospodarcza polegająca między innymi na: przygotowywaniu kosztorysów, przygotowywaniu dokumentacji do przetargów, pozyskiwaniu nowych kontrahentów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury za zakup mieszkania od dewelopera oraz od wydatków poniesionych na adaptację mieszkania.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia VAT z faktury za zakup mieszkania oraz od wydatków poniesionych na jego adaptację. Mieszkanie to nie będzie wykorzystywane na cele mieszkaniowe ale na cele działalności gospodarczej opodatkowanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Według art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdza się, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, co oznacza że ich następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Według art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Ze wskazanych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, z tytułu nabycia towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, że można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika czyli takimi, w wyniku których następuje określenie podatku należnego. Nie ma natomiast możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów oraz usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, czyli tego, że nabycie towarów i usług będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z analizowanego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, polegającą na wykonywaniu kompleksowych usług w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Jest podatnikiem podatku VAT i zamierza otworzyć oddział swojej firmy w innym mieście i w tym celu zamierza kupić nowe mieszkanie od dewelopera. Aby w mieszkaniu Wnioskodawca mógł prowadzić działalność gospodarczą konieczna będzie jego adaptacja na cele oddziału firmy. W związku z tym Wnioskodawca poniesie określone wydatki.

Wykończone mieszkanie Wnioskodawca wprowadzi do ewidencji środków trwałych. W oddziale tym będzie prowadzona działalność gospodarcza polegająca m.in. na przygotowywaniu kosztorysów, przygotowywaniu dokumentacji do przetargów, pozyskiwaniu nowych kontrahentów.

W związku z zakupem mieszkania i jego adaptacją dla celów oddziału firmy Wnioskodawca poniesie wydatki, które będą udokumentowane fakturami VAT.

Jednocześnie z wniosku wynika, że mieszkanie nie będzie wykorzystywane na cele mieszkaniowe ale na cele działalności gospodarczej opodatkowanej.

Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT uwarunkowane jest tym, aby zakupione towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego zostaną spełnione, jeżeli zakupiony lokal mieszkalny będzie związany z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, tym samym Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia omawianego lokalu oraz jego adaptacji.

Podsumowując należy stwierdzić, że zgodnie z cytowanymi przepisami prawa podatkowego oraz przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury za zakup mieszkania oraz z faktur dokumentujących wydatki poniesione na jego adaptację, jeżeli zakupione mieszkanie w całości zostanie przeznaczone na cele działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT, pod warunkiem niezaistnienia ograniczeń w prawie do odliczenia podatku naliczonego określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w kwestii dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem mieszkania dla celów działalności gospodarczej należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl