IBPP1/443-494/11/LSz - Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny majątku trwałego dokonanej przez powiat na rzecz spółki kapitałowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-494/11/LSz Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny majątku trwałego dokonanej przez powiat na rzecz spółki kapitałowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2011 r. (data wpływu do tut. Organu 16 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny majątku trwałego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania darowizny majątku trwałego, nabytego w drodze umowy przeniesienia własności rzeczy, zawartej 17 kwietnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Powiat (dalej Wnioskodawca) zamierza darować Spółka z o.o. majątek trwały przejęty w wyniku wykonania umowy przeniesienia własności rzeczy oznaczonych co do tożsamości, zawartej dnia 17 kwietnia 2008 r. z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej, w celu zabezpieczenie umowy pożyczki.

SP ZOZ nie spłacał w terminie rat pożyczki wynikającej z umowy i Wnioskodawca przejął sprzęt będący przedmiotem umowy przewłaszczenia. Wnioskodawca był organem założycielskim Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej

Spółka z o.o. została powołana przez Wnioskodawcę po likwidacji SP ZOZ-u i jest on jedynym udziałowcem ww. Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy darowizna majątku trwałego przejętego przez Wnioskodawcę w wyniku umowy przeniesienia własności rzeczy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna majątku przejętego w wyniku przewłaszczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ponieważ Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy przejęciu majątku po zlikwidowanym SP ZOZ-ie. Wnioskodawca nie użytkował przejętego mienia na cele związane z prowadzoną działalnością i dlatego nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

* odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

* eksport towarów;

* import towarów;

* wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

* wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: (...).

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zatem opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, co do zasady, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Ustawodawca w powołanym wyżej przepisie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT ustanowił odstępstwo od tej zasady i objął opodatkowaniem również nieodpłatne przekazania towarów, jeżeli podatnikowi dokonującemu ich dostawy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca dokonuje nieodpłatnego przekazania majątku trwałego, przejętego w drodze umowy przeniesienia własności rzeczy.

Z wniosku wynika również, że Wnioskodawca nie wykorzystywał go na cele prowadzonej działalności i nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Zatem darowizna majątku przejętego przez Wnioskodawcę, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z czym stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy podkreślić, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem we wniosku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego, podanym w złożonym wniosku.

Należy także dodać, iż interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są na pisemny wniosek zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie. W związku z powyższym przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, 45-372 Opole ul. Kośnego 70, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl