IBPP1/443-452/07/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-452/07/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Parafii Rzymskokatolickiej, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2007 r. (data wpływu 20 listopada 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 lutego 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z budową nowego obiektu sakralnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z budową nowego obiektu sakralnego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 lutego 2008 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-452/07/AZ z dnia13 lutego 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Parafia Rzymskokatolicka w J. jako kościelna osoba prawna (na podstawie przepisów Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej - Dz. U. z 1989 r. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.) rozpoczyna budowę nowego Kościoła, który w myśl powyższych przepisów będzie budowlą sakralną. Przedmiotowa parafia nie prowadzi działalności gospodarczej. Środki na finansowanie budowy kościoła w całości będą realizowane z darowizn pieniężnych osób fizycznych i prawnych, z wpływów na rachunek i datków na tacę. W związku z budową kościoła Parafia będzie dokonywała wyłącznie zakupu towarów i usług od dostawców na terytorium kraju. Parafia nie będzie dokonywała:

1.

odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju;

2.

eksportu towarów;

3.

importu towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Parafia nie będzie chciała skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wybudowany kościół nie będzie w jakikolwiek sposób wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Parafia nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla Parafii w związku z budowa kościoła powstaną obowiązki w zakresie podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z budową kościoła dla Parafii nie powstaną obowiązki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej, a w związku z budową kościoła będzie dokonywała wyłącznie zakupu towarów i usług od dostawców na terytorium kraju, środki na finansowanie budowy kościoła w całości będą realizowane z darowizn pieniężnych, Parafia nie będzie chciała skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dokonane zakupy, a wybudowany kościół nie będzie w jakikolwiek sposób wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż czynności wykonywane przez Parafię w związku z budową kościoła nie stanowią odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju w rozumieniu ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż w związku z budową kościoła nie powstaną obowiązki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl