IBPP1/443-438/07/JP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-438/07/JP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2007 r. (data wpływu 9 listopada 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 stycznia 2008 r. (data wpływu 18 stycznia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości zastosowania 7% stawki podatku VAT w odniesieniu do świadczenia usługi wywozu odpadów komunalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości zastosowania 7% stawki podatku VAT w odniesieniu do świadczenia usługi wywozu odpadów komunalnych. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 16 stycznia 2008 r. będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 9 stycznia 2008 r. nr IBPP1/443-438/07/JP.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od dnia 1 maja 2005 r., od 9 maja 2007 r. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest:

* rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych,

* stawianie rusztowań,

* wynajem sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą operatorską,

* transport lądowy pasażerski, pozostały,

* transport drogowy towarów pojazdami specjalizowanymi,

* transport drogowy towarów pojazdami uniwersalnymi,

* zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

* kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

* wynajem nieruchomości na własny rachunek,

* wynajem samochodów osobowych,

* wynajem pozostałych środków transportu lądowego,

* wynajem maszyn i urządzeń budowlanych,

* działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej nie sklasyfikowana,

* gospodarowanie odpadami,

* działalność sanitarna i pokrewna.

Ponadto w dniu 10 października 2007 r. Wnioskodawca otrzymał decyzję nr 46/07 wydaną przez Prezydenta Miasta S zezwalającą na prowadzenie działalności w zakresie transportu odpadów innych niż niebezpieczne. Rodzaje odpadów przewidywanych do transportu to:

* odpady ulegające biodegradacji,

* gleba i ziemia w tym kamienie,

* niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne,

* odpady z czyszczenia ulic i placów,

* odpady wielkogabarytowe.

W dniu 31 października 2007 r. Wnioskodawca wystawił fakturę VAT nr.../2007 dla Spółdzielni Mieszkaniowej dotyczącą wywozu odpadów komunalnych i zastosował stawkę VAT 7%. Usługa wywozu odpadów komunalnych została zaklasyfikowana przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU: 90.00.21.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w ww. opisanym przypadku prawidłowo zastosowano stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie stawki podatku VAAT w wysokości 7% jest prawidłowe zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2007 r.) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2007 r.).Stosownie natomiast do art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W, załączniku tym, pod pozycją nr 153 umieszczone zostały "usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne" - PKWiU 90.0.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że świadczone usługi wywozu odpadów komunalnych Wnioskodawca zaklasyfikował do grupowania PKWiU 90.00.21, a zatem, w myśl powyższych przepisów, usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.Na marginesie należy zaznaczyć, że organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do dokonywania klasyfikacji statystycznych wyrobów i usług. Zgodnie bowiem z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), - zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. W przypadku zaistnienia wątpliwości w tym zakresie, należy zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl