IBPP1/443-38/08/PK/KAN-182/08 - Usługi wynajmu pomieszczeń szkolnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-38/08/PK/KAN-182/08 Usługi wynajmu pomieszczeń szkolnych.

"(...) W maju 2007 roku Wnioskodawca (szkoła podstawowa będąca jednostką budżetową) stał się podatnikiem podatku VAT, gdyż przekroczył kwotę zwolnioną od podatku, uzyskaną z dochodów za świadczenie poniższych usług:

1)

wynajęcie sali gimnastycznej (...) osobom fizycznym oraz firmom na zajęcia sportowo-rekreacyjne (...),

2)

wynajmu sali gimnastycznej jednostce budżetowej (szkole publicznej) na prowadzenie lekcji wychowania fizycznego

3)

wynajęcie sali gimnastycznej klubom sportowym prowadzącym zajęcia w ramach działalności statutowej,

4)

wynajęcie sali lekcyjnej na zajęcia języków obcych organizowanych przez prowadzących działalność gospodarczą,

5)

wynajęcie sal lekcyjnych na organizację prezentacji, zebrań rad osiedla itp.,

6)

wynajęcie kompleksu kuchennego wraz z zapleczem - ajent (gotowanie posiłków dla uczniów szkoły).

(...) Jakie stawki VAT należy stosować dla występujących usług mając na względzie odpowiednie zakwalifikowanie ich do PKWiU?

(...) W myśl art. 41 ust. 1 (...) ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 11 załącznika nr 4 do ww. ustawy ujęto m.in. usługi związane z rekreacją i sportem (sklasyfikowane według PKWiU ex 92) z zastrzeżeniem, iż dotyczy to wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelki zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Ponadto zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwolnione od podatku są usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

Z przepisu § 8 ust. 1 pkt 14 ww. rozporządzenia wynika, iż:

*

zwolnienie, o którym mowa, dotyczy wyłącznie usług, bez względu na symbol PKWiU usługi, świadczonych pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi,

*

zwolnienie to nie obejmuje usług w zakresie rozprowadzania wody oraz usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, a także usług sanitarnych i pokrewnych oraz usług komunikacji miejskiej.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Szkoła świadczy odpłatnie usługi wynajmu sali gimnastycznej różnym podmiotom na różne cele, co jest niewątpliwie usługą w rozumieniu przepisów ww. ustawy o VAT. Zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi usługi te zostały zakwalifikowane jako wynajem sali gimnastycznej podmiotom gospodarczym na cele ich działalności - PKWiU 70.20.12-00.00 - usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze niemieszkalnym stanowiącym majątek własny.

Natomiast udostępnienie pomieszczeń szkolnych osobom z zewnątrz za odpłatnością na cele rekreacyjno-sportowe:

·

osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej,

·

klubom sportowym, które nie maja na celu osiągnięcia zysków, lecz szerzenie kultury fizycznej i sportu (co potwierdza statut klubu sportowego),

·

podmiotom gospodarczym i jednostkom budżetowym, które wykorzystują salę dla celów sportowo-rekreacyjnych swoich pracowników

-

zostało sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.72.12-00.00.

A zatem, w przypadku wynajmowania sali gimnastycznej przez Wnioskodawcę osobom z zewnątrz, które to usługi zaklasyfikowane zostały przez Wnioskodawcę do PKWiU 92.72.12-00.00 jako usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, mając jednocześnie na uwadze wyjaśnienia Wnioskodawcy, iż Szkoła świadcząc usługi związane z wynajmem i udostępnianiem pomieszczeń nie ma na celu dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie wpływy przeznacza na utrzymanie obiektu szkoły oraz poprawę świadczonych usług, należy uznać, iż usługi te będą korzystać ze zwolniona od podatku od towarów i usług, zgodnie z cytowanym wyżej art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku wynajmowania pomieszczeń szkolnych podmiotom gospodarczym na cele ich zarobkowej działalności (np. ajent szkolnej stołówki, nauczyciel języka obcego, indywidualny trener sportowy, organizacja zajęć aerobiku), a więc mającym na celu dążenie do osiągnięcia zysków, które to usługi zaklasyfikowane zostały przez Urząd Statystyczny w Ł. do grupowania PKWiU 70.20.12-00.00 jako usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, stanowiących majątek własny, zastosowanie znajdzie 22% stawka podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Natomiast nieodpłatne udostępnienie pomieszczenia dla pielęgniarki szkolnej, która jak wynika z wniosku jest zakładem pomocniczym dla jednostki budżetowej jaką jest szkoła, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie zostały w przedmiotowej sytuacji - łącznie - spełnione przesłanki, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Jednakże opodatkowaniu stawką 22% będzie podlegało świadczenie usług dodatkowych (tj. m.in. za energię elektryczną, wodę, energię cieplną, utrzymanie czystości, wywóz nieczystości), których wysokość jest uzależniona od ilości godzin korzystania z gabinetu przez pielęgniarkę w danym miesiącu.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż usługa odpłatnego wynajmu sali gimnastycznej sklasyfikowana pod symbolem 92.72.12-00.00 w sytuacji, gdy zyski osiągane z tego tytułu będą przeznaczone na utrzymanie obiektu szkoły i poprawę świadczonych usług będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. (...) Przy czym zwolnienie wynikające z cyt. przepisu nie będzie obejmowało wynajmu sali jednostkom budżetowym, które wykorzystują salę dla celów sportowo-rekreacyjnych swoich pracowników, jak uważa Wnioskodawca, gdyż usługa ta jak również wynajem sali gimnastycznej jednostkom budżetowym o których mowa w punkcie c) będzie korzystało ze zwolnienia lecz na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku wynajmu pomieszczeń szkolnych podmiotom gospodarczym, o których mowa w punkcie d), na cele związane z ich działalnością gospodarczą oraz wynajmu sali na prezentacje i zebrania, o których mowa w pkt e) usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 22%.

Natomiast niedopłatne udostępnienie pomieszczeń szkolnych pielęgniarce (...), w sytuacji gdy usługa ta jest związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa (szkoły), nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, przy czym opodatkowaniu stawką 22% będą podlegały ww. świadczenia dodatkowe. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/6/31-33