IBPP1/443-375/08/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-375/08/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2007 r. (data wpływu 3 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w działce - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w działce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z żoną nabył udział #189; w działce budowlanej w miejscowości N. Ich udział wynosi 50% z 1ha 52 arów 43m#178;. Powyższy udział nabyli w dwóch latach. Pierwszą część 3810 m#178; kupili 14 czerwca 2004 r. a drugą część 3810m#178; 29 grudnia 2006 r. Działkę nabyli z zamiarem wybudowania domu dla siebie. Obecnie zaoferowano im atrakcyjną cenę i postanowili działkę sprzedać.

W roku 2007 Wnioskodawca z żoną sprzedali już działkę o dużej wartości. Ze względów bezpieczeństwa jak również niejasnych przepisów podatkowych naliczyli podatek VAT.Działkę nabyli jako osoby fizyczne. Udział w działce nie jest środkiem trwałym w działalności gospodarczej. Na działce tej nie prowadzili upraw płodów rolnych jak również nie mieli z niej żadnych innych pożytków. Jest to działka budowlana pod budowę domów jednorodzinnych. Działka jest niezabudowana.

Wnioskodawca wraz z żoną prowadzi działalność gospodarczą i są podatnikami podatku VAT. Są również podatnikami podatku VAT z tego tytułu, iż jako osoby fizyczne posiadają nieruchomości, które wynajmowane innym podmiotom gospodarczym. Przychody z tego tytułu jakie osiągnęli spowodowały, że stali się z mocy przepisów o podatku VAT jego podatnikami.

Powyższa działka nie była i nie jest związana z żadną działalnością gospodarczą jaką wykonują i nie była nigdy nikomu dzierżawiona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy sprzedaży powinien zostać naliczony podatek VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy podatek nie powinien zostać naliczony, gdyż kupując działkę Wnioskodawca miałem zamiar wybudować na niej dom dla swojej rodziny, a nie myślał o dobrej odsprzedaży. Działka nie jest związana działalnością gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Towarami natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W opisanym stanie faktycznym, Wnioskodawca zaznaczył, iż dokonał już wcześniej sprzedaży gruntów i jak wynika z wniosku transakcję tę opodatkował podatkiem VAT.Podatnik zamierza sprzedać kolejną działkę pod zabudowę. W związku z tym, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług który w zakresie dostawy nieruchomości działał już jako podatnik VAT, oraz mając na uwadze fakt, że jest to kolejna dostawa nieruchomości należy stwierdzić, iż czynność ta ma znamiona działalności gospodarczej. Tym samym dostawa ww. działki będzie podlegała opodatkowaniu, na podstawie przepisu art. 41 ust. 1 ustawy o VAT 22% stawką podatku VAT w stosunku do części nieruchomości przypadającej odpowiednio na Wnioskodawcę.

Brak jest bowiem podstaw prawnych do uznania, iż opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sposób wybiórczy, tzn. niektóre czynności objęte zakresem przedmiotowym realizowane przez podatnika podatku od towarów i usług są opodatkowane a niektóre nie.

Reasumując stwierdzić należy, że Wnioskodawca jako zarejestrowany podatnik podatku VAT czynny który w przeszłości z tytułu sprzedaży działki zachował się jako podatnik podatku od towarów i usług również kolejną planowaną sprzedaż udziałów w działce budowlanej będzie zobowiązany opodatkować tym podatkiem.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl