IBPP1/443-337/13/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-337/13/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2013 r. (data wpływu 9 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lipca 2013 r. (data wpływu 9 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę rozpoczętej budowy 12 budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z przynależnym im gruntem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2013 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek z dnia 4 kwietnia 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę rozpoczętej budowy 12 budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z przynależnym im gruntem.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 lipca 2013 r. (data wpływu 9 lipca 2013 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-337/13/MS z dnia 25 czerwca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca kilka lat wcześniej zakupił od osoby fizycznej działkę. Od zakupionej działki nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku VAT. Działka wg planu zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Została zakupiona wraz z WZ. Na działce Wnioskodawca zamierzał budować budynki mieszkalne w celu ich odsprzedaży. Budynki miały być odsprzedawane razem z działką, na której będą postawione. Budynki mieszkalne jednorodzinne będą objęte społecznym programem mieszkaniowym, których powierzchnia nie będzie przekraczała 300 m2, sklasyfikowane w PKOB w dziale 11 sekcja 1110 budynki mieszkalne jednorodzinne. Na dzień dzisiejszy zostały rozpoczęte budowy budynków. Aktualnie są wykonane fundamenty i rozpoczęta budowa ścian pierwszej kondygnacji. Sytuacja zmusza Wnioskodawcę do sprzedaży budynków na tym etapie budowy. Wnioskodawca nadmienia, iż do działki jest doprowadzona woda i energia elektryczna oraz droga dojazdowa.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT od lipca 1993 r. z tytułu prowadzonej działalności tj. między innymi - produkcja urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii, kupno i sprzedaż nieruchomości, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi, naprawa i konserwacja mebli chłodniczych, produkcja oświetlenia LED.

Zakup wskazanej we wniosku działki, nastąpił na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedmiotem planowanej sprzedaży będą poszczególne rozpoczęte budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z przynależnymi im działkami. Takich rozpoczętych budów ma być 12. W związku z tym iż przedmiotem sprzedaży będą rozpoczęte budowy budynków mieszkalnych Wnioskodawca wnioskuje, iż te budowy będą kontynuowane przez potencjalnych nabywców.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż budynku mieszkalnego w trakcie budowy - to jest po wykonaniu jego fundamentów wraz z nieruchomością (działką) na której został on postawiony w świetle przepisów o podatku od towarów i usług, to jest przepisu art. 41 ust. 12 ustawy, stanowić będzie sprzedaż budynku mieszkalnego, a więc będzie opodatkowana stawką podatku wraz z działką 8%.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotem opodatkowania będzie odpłatna dostawa towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1. ustawy. W rozumieniu ustawy wytworzeniem nieruchomości jest wybudowanie budynku, budowli lub ich części. Nie definiuje pojęcia części budynku ani części budowli. Zaznaczyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wymagają dla zastosowania 8 procentowego podatku aby budynek czy budowla w chwili sprzedaży były już wzniesione ani nie precyzuje stanu zaawansowania ich budowy. Oznacza to, że każdy etap inwestycji budowlanej po rozpoczęciu budowy, której celem jest wykonanie budynku mieszkaniowego uzasadnia zastosowanie przy sprzedaży stawki podatku 8 proc. A zatem przedmiot dostawy - wykonane fundamenty wraz z nieruchomością na której zostały postawione uznać należy za budynek mieszkalny w budowie, który stanowić będzie obiekt budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z ostatecznym pozwoleniem na budowę, będącym podstawa prawną prowadzonej inwestycji winien być opodatkowany stawką 8% zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 41 ust. 12. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Reasumując sprzedaż fundamentów domu jednorodzinnego wraz z gruntem, na którym jest postawiony opodatkowana będzie stawką podatku VAT 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi natomiast art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Z treści art. 41 ust. 2 ustawy wynika, iż dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Stosownie natomiast do art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak stanowi przepis art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 12 tej ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W myśl art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

W myśl tego zastrzeżenia, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Stosownie do art. 41 ust. 12c ustawy o VAT, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Dział ten obejmuje grupy budynków: 111 - mieszkalnych jednorodzinnych, 112 - o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, 113 - zbiorowego zamieszkania.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli zatem dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta z preferencyjnej stawki podatku, bądź też ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, to z preferencji takiej lub też ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym budynek jest posadowiony.

Z powyższego wynika, że prawo do zastosowania obniżonej do wysokości 8% stawki podatku VAT wystąpi wówczas, gdy inwestycja będzie uznana za obiekt budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych.

Jak wynika z powyższego, ustawa o podatku od towarów i usług, poprzez podanie klasyfikacji odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, która stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych. Zatem dla celów podatku VAT stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.), stanowiącego usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych.

Zgodnie zatem z PKOB przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonaną z materiałów budowlanych i elementów składowych, będącą wynikiem prac budowlanych. Budynki natomiast to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Wobec powyższego rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) zawiera usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej.

Zgodnie z pismem Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 kwietnia 1999 r. nr... (pismo wydane zostało w okresie funkcjonowania obowiązującej do dnia 31 grudnia 1999 r. Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, jednak wyrażone w nim stanowisko, w zakresie istotnym dla rozstrzygnięcia analizowanego zagadnienia, należy uznać za wciąż aktualne), obiekt budowlany rozpoczęty, który po zmianie właściciela nadal będzie kontynuowany może być klasyfikowany według Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. W chwili sprzedaży obiekt budowlany wznoszony na podstawie wydanej decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę określonego budynku jest tym budynkiem w określonym stopniu zaawansowania robót budowlanych.

W związku z powyższym, jeżeli obiekt budowlany rozpoczęty, którego budowa po zmianie właściciela nadal będzie kontynuowana, może być klasyfikowany wg PKOB jako budynek, wtedy przy jego dostawie stosuje się stawkę podatku VAT właściwą dla dostawy budynku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca kilka lat wcześniej zakupił od osoby fizycznej działkę. Od zakupionej działki nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku VAT. Działka wg planu zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Działka została zakupiona wraz z WZ. Na działce Wnioskodawca zamierzał budować budynki mieszkalne w celu ich odsprzedaży. Budynki miały być odsprzedawane razem z działką, na której będą postawione. Budynki mieszkalne jednorodzinne będą objęte społecznym programem mieszkaniowym, których powierzchnia nie będzie przekraczała 300 m2, sklasyfikowane w PKOB w dziale 11 sekcja 1110 budynki mieszkalne jednorodzinne. Na dzień dzisiejszy zostały rozpoczęte budowy budynków. Aktualnie są wykonane fundamenty i rozpoczęta budowa ścian pierwszej kondygnacji. Sytuacja zmusza Wnioskodawcę do sprzedaży budynków na tym etapie budowy. Wnioskodawca nadmienia, iż do działki jest doprowadzona woda i energia elektryczna oraz droga dojazdowa.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT od lipca 1993 r. z tytułu prowadzonej działalności tj. między innymi - produkcja urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii, kupno i sprzedaż nieruchomości, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi, naprawa i konserwacja mebli chłodniczych, produkcja oświetlenia LED.

Zakup wskazanej we wniosku działki, nastąpił na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedmiotem planowanej sprzedaży będą poszczególne rozpoczęte budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z przynależnymi im działkami. Takich rozpoczętych budów ma być 12. W związku z tym iż przedmiotem sprzedaży będą rozpoczęte budowy budynków mieszkalnych Wnioskodawca wnioskuje, iż te budowy będą kontynuowane przez potencjalnych nabywców.

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przytoczone przepisy i definicje należy stwierdzić, że co do zasady dostawa 12 budynków mieszkalnych jednorodzinnych (objętym społecznym programem mieszkaniowym) sklasyfikowanych do grupy PKOB 11 - na wskazanym we wniosku etapie budowy (etap fundamentów budynków z rozpoczętą budową ścian pierwszej kondygnacji) - podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 8%, o ile budynki te będą budynkami stałego zamieszkania.

Okoliczności tej nie zmienia fakt, iż wskazane czynności dotyczą obiektów znajdujących się w początkowym etapie prac budowlanych. O zastosowaniu właściwej stawki podatku przesądza bowiem każdorazowo całokształt okoliczności faktycznych i prawnych. W analizowanej sprawie natomiast przedmiotem dostawy będzie 12 budynków mieszkalnych w fazie budowy i jak wskazał Wnioskodawca budowy będą kontynuowane przez potencjalnych nabywców, co przesądza o zastosowaniu ww. preferencji.

Preferencyjną stawką podatku w wysokości 8% opodatkowany będzie, stosownie do zapisu art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, również grunt, z którym trwale związane są budowane budynki.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć zatem należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego (w szczególności w sytuacji, gdyby budowa rozpoczętych budynków mieszkalnych jednorodzinnych po zmianie właściciela nie była kontynuowana) oraz zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl