IBPP1/443-336/09/ES - Opodatkowanie sprzedaży obrazów malowanych osobiście przez podatnika.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-336/09/ES Opodatkowanie sprzedaży obrazów malowanych osobiście przez podatnika.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2009 r. (data wpływu 6 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 czerwca 2009 r. (data wpływu 23 czerwca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży obrazów malowanych osobiście przez Wnioskodawcę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2009 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży obrazów malowanych osobiście przez Wnioskodawcę. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 19 czerwca 2009 r. (data wpływu 23 czerwca 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 czerwca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową firmę, w ramach której zajmuję się handlem artykułami spożywczymi i przemysłowymi będąc czynnym podatnikiem podatku VAT. Jednocześnie maluje obrazy w technikach olejnej i akwarela. Obrazy te dotychczas Wnioskodawca malował dla własnej przyjemności i wyłącznie dla siebie, ale ostatnio otrzymał oferty, aby jego autorskie, własnoręcznie malowane obrazy sprzedawać galeriom i osobom fizycznych. W tym ostatnim przypadku Wnioskodawca ma zamiar wystawiać je do sprzedaży również we własnym sklepie.

Ponadto Wnioskodawca dodaje, iż w przypadku sprzedaży obrazów malowanych przez siebie i oferowanych poprzez wystawienie ich we własnym sklepie, zamierza stosować symbol PKWiU 92.31.10.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy malowane przez Wnioskodawcę obrazy należy traktować jako dostawę towarów i opodatkować stawką 7% podatku VAT zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 1 lit. a), czy też działalność tę należy traktować jako usługę twórcy wymienioną jako zwolnioną od podatku VAT w załączniku Nr 4 poz. 11 ustawy w podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, obrazy namalowane przez Wnioskodawcę, a zakupione przez klientów należy traktować jako dostawę towaru i opodatkować stawką 7% podatku VAT na podstawie art. 120 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 120 ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, stawkę podatku 7% stosuje się również do dostawy dzieł sztuki dokonywanej przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy.

W art. 120 ust. 1 pkt 1 ustawy określono, iż przez dzieła sztuki rozumie się:

a.

obrazy, kolaże i podobne tablice, malowidła oraz rysunki wykonane w całości przez artystę, inne niż plany oraz rysunki dla celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, handlowych, topograficznych i im podobnych, ręcznie zdobione artykuły wyprodukowane, scenografię teatralną, tkaniny do wystroju pracowni artystycznych lub im podobne wykonane z malowanego płótna (CN 9701), (PKWiU 92.31.10-00.1),

b.

oryginalne sztychy, druki i litografie sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe lub kolorowe, złożone z jednolitego lub kilku arkuszy, w całości wykonywane przez artystę, niezależne od zastosowanego przez niego procesu lub materiału, z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych (CN 9702 00 00), (PKWiU ex 92.31.10-00.90),

c.

oryginalne rzeźby oraz posagi z dowolnego materiału, pod warunkiem że zostały one wykonane w całości przez artystę; odlewy rzeźby, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców (CN 9703 00 00), (PKWiU 92.31.10-00.2),

d.

gobeliny (CN 5805 00 00), (PKWiU 17.40.16-30.00) oraz tkaniny ścienne (CN 6304), (PKWiU ex 17.40.16-59.00 i 17.40.16-53.00) wykonane ręcznie na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę, pod warunkiem że ich liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy.

e.

fotografie wykonane przez artystę, opublikowane przez niego lub pod jego nadzorem, podpisane i ponumerowane, ograniczone do 30 egzemplarzy we wszystkich rozmiarach i oprawach.

Z przestawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową firmę, w ramach której zajmuję się handlem artykułami spożywczymi i przemysłowymi będąc czynnym podatnikiem podatku VAT. Jednocześnie maluje obrazy w technikach olejnej i akwarela. Obrazy te dotychczas Wnioskodawca malował dla własnej przyjemności i wyłącznie dla siebie, ale ostatnio otrzymał oferty, aby jego autorskie, własnoręcznie malowane obrazy sprzedawać galeriom i osobom fizycznych. W tym ostatnim przypadku Wnioskodawca ma zamiar wystawiać je do sprzedaży również we własnym sklepie.

W przypadku sprzedaży obrazów malowanych przez Wnioskodawcę i oferowanych poprzez wystawienie ich we własnym sklepie, Wnioskodawca zamierza stosować symbol PKWiU 92.31.10.

Wobec powyższego, mając na uwadze przywołane przepisy i przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, dostawa dzieł sztuki takich jak obrazy, zaklasyfikowana do PKWiU 92.31.10, dokonywana we własnym sklepie przez Wnioskodawcę będącego ich twórcą, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu stawki w wysokości 7%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy przy tym, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany, któregokolwiek z elementów przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego (w szczególności w przypadku błędnej klasyfikacji PKWiU) lub zmiany stanu prawnego.

Ponadto w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług, zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, bowiem organy podatkowe nie mają kompetencji w zakresie dokonywania tych czynności. Oznacza to, że udzielona odpowiedź jest poprawna tylko pod warunkiem prawidłowego zaklasyfikowania statystycznego czynności będących przedmiotem wniosku. W przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu prawidłowego grupowania podatnik może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego.

Nadmienia się, że w kwestii dotyczącej malowania obrazów na konkretne zamówienie po zawarciu stosownej umowy połączonej ze zbyciem praw autorskich, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl