IBPP1/443-331/13/KJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-331/13/KJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 lipca 2013 r. (data wpływu 4 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjnym z zapleczem socjalno - mieszkalnym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjnym z zapleczem socjalno - mieszkalnym.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 lipca 2013 r. (data wpływu 4 lipca 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 24 czerwca 2013 r. znak: IBPP1/443-331/13/KJ.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przez Komornika Sądowego prowadzona jest egzekucja skierowana do nieruchomości składającej się z działki ewidencyjnej nr 339 o powierzchni 0,58 ha, zabudowanej budynkiem produkcyjnym z zapleczem socjalno-mieszkalnym. Właścicielem nieruchomości jest na prawach wspólności łącznej S.C.

W związku z planowaną licytacją wyżej opisanej nieruchomości zachodzi konieczność ustalenia, czy w przypadku sprzedaży w drodze licytacji przedmiotowej nieruchomości dostawa taka będzie objęta podatkiem VAT.

S.C. jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny oraz składa deklaracje podatkowe VAT-7 w Urzędzie Skarbowym. Z oświadczenia uzyskanego od dłużników S.C. jest podatnikiem podatku VAT w zakresie prowadzenia działalności, natomiast jak wynika z wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, dłużnicy w przeważającej działalności zajmują się produkcją mebli biurowych i sklepowych. Z wywiadu w Urzędzie Skarbowym ustalono, że spółka S.C. składa deklaracje podatkowe VAT-7, natomiast zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R zostało złożone w dniu 15 października 2010 r. Z akt prowadzonych dla księgi wieczystej o nr, w stosunku do której prowadzona jest egzekucja, ustalono, że dłużnicy jako Z. B. działający w formie spółki cywilnej nabyli przedmiotową nieruchomość na podstawie aktu notarialnego sporządzonego w kancelarii notarialnej w dniu 6 czerwca 2006 r. Przedmiotem transakcji była niezabudowana nieruchomość opisana jako działka o nr 339.

Jak wynika z wyjaśnień złożonych przez dłużnika, firma posiadała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w momencie nabycia lub budowy ewentualnych zabudowań na nieruchomości objętej egzekucją. S.C. oświadczyła, że wcześniej nie dokonywała sprzedaży gruntów. S.C. pod wskazanym adresem prowadzi działalność gospodarczą od 1 lutego 2010 r., natomiast według oświadczenia dłużników odbiór budowlany nastąpił w dniu 9 stycznia 2010 r. Według oświadczenia dłużnika S.C. nie ponosiła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, budynków i budowli lub ich części, w stosunku do których mieliby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Działka zabudowana, będąca przedmiotem egzekucji oznaczona jest nr: 339 obejmuje obszar o powierzchni 0,5800 ha. Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - obszar B, zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej z 19 grudnia 2005 r. - działka ewidencyjna nr 339 położona jest w części centralnej i północnej na obszarze oznaczonym symbolem: MRJ - tereny zabudowy zagrodowej i mieszkalnictwa jednorodzinnego, w części południowej położona jest na obszarze R - tereny użytkowane rolniczo. Według oświadczenia dłużnika klasyfikacja gruntu to 28 a działka budowlana, na której stoi budynek, ta część działki jest ogrodzona, natomiast pozostałe 30 a to działka rolna. Dłużnik oświadczył, że od momentu odbioru budowlanego nieruchomość jest wykorzystywana pod działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT, natomiast pozostała część działki tj. 30 a nie jest wykorzystywana w żaden sposób, ani też nie jest uprawiana. Dłużnik oświadczył także, że od 1 lipca 2012 r. S.C. dzierżawi część budynku - biura firmie X, natomiast w części mieszkalnej zameldowany jest B. Nieruchomość posiada drogę, sieci wodociągowe i energetyczne oraz szambo. Dłużnik złożył oświadczenie, że Firma nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży.

Klasyfikacja budynku zgodnie z PKOB to: 1251 (która obejmuje budynki przeznaczone na produkcję, np. fabryki, wytwórnie filmowe, warsztaty, rzeźnie, browary, montownie itp. Co prawda budynek posiada także na części powierzchni funkcję mieszkalną ale dominuje funkcja produkcyjno - magazynowa i zgodnie z zasadami wynikającymi z PKOB należy budynki klasyfikować według podstawowej funkcji tj. w tym przypadku według funkcji produkcyjno-magazynowej).

W momencie sprzedaży przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość zabudowana budynkiem produkcyjnym z zapleczem socjalno-mieszkalnym. Budynek jest murowany. Budynek ten jest trwale związany z gruntem.

W uzupełnieniu z dnia 1 lipca 2013 r. Wnioskodawca wyjaśnił, że według oświadczenia złożonego przez wspólnika spółki cywilnej:

1.

dłużnicy nie ponosili wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym budynku produkcyjnego z zapleczem socjalno-mieszkalnym, które były wyższe niż 30% wartości początkowej budynku,

2.

spółka cywilna zarejestrowana jest jako czynny podatnik VAT od 1998 r., natomiast zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R złożone w dniu 15 października 2010 r. dotyczyło zmiany siedziby spółki,

3.

w momencie ponoszenia wydatków na budowę dłużnik był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT,

4.

przy budowie całego budynku, łącznie z częścią mieszkalną dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, odliczenie podatku było od całości,

5.

już na etapie budowy budynku, dłużnicy zamierzali mieszkać w części mieszkalnej budynku,

6.

w części mieszkalnej faktycznie zamieszkuje jeden ze wspólników Pan B. i jest tam zameldowany, jednakże spółka nie posiada żadnej umowy najmu na zamieszkiwanie tej części, wspólnik zamieszkuje tam nieodpłatnie,

7.

przedmiotem dzierżawy na rzecz firmy X jest pomieszczenie biurowe w #189; części oraz część hali produkcyjnej w wysokości #189; części.

Jak wynika z opinii o wartości nieruchomości sporządzonej przez biegłego sądowego powierzchnia użytkowa budynku to 682,12 m2, w tym parter, gdzie znajduje się m.in. hala produkcyjna, magazyn, część biurowa to: 546,41 m2, natomiast na I piętrze gdzie znajduje się m.in. antresola, łazienka, kuchnia, pokój dzienny to: 135,71 m2.

Licytacja przedmiotowej nieruchomości jeszcze nie nastąpiła, termin licytacji po uzgodnieniu z Sądem Rejonowym zostanie wyznaczony, po ustaleniu, czy przedmiotowa dostawa budynku objęta zostanie obowiązkiem podatkowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży w drodze licytacji przedmiotowej nieruchomości dostawa taka będzie objęta podatkiem VAT oraz jaka będzie wysokość tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu z dnia 1 lipca 2013 r.), dostawa zabudowanej nieruchomości, która została opisana w sposób szczegółowy w stanie faktycznym będzie objęta podatkiem VAT. Zdaniem organu egzekucyjnego w przedmiotowym stanie faktycznym nie doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu powołanej ustawy oraz dłużnicy posiadali prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w momencie budowy budynków - okoliczności te, w ocenie komornika, wyłączają możliwość zwolnienia od podatku dostawy wyżej opisanej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Ustawa o podatku od towarów i usług posługuje się w odniesieniu do dostawy towarów sformułowaniem "przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel" (art. 7 ust. 1 ustawy), a towarami w świetle tej ustawy - co do zasady - są rzeczy oraz ich części (art. 2 pkt 6 ustawy). Takie zdefiniowanie terminu "dostawa towarów", odwołujące się do ekonomicznego władztwa nad rzeczą sprawia, iż przedmiotem opodatkowania może być nie tylko sprzedaż czy zamiana rzeczy jako fizycznie wyodrębnionych dóbr materialnych, ale także zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, jak również inne transakcje wywierające, z ekonomicznego punktu widzenia, podobne skutki.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a i b i pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a.

budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b.

budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.

Natomiast budynkiem jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Analogicznie definiuje budynek Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych wprowadzona do stosowania rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) stanowiąc, iż przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. Zaś budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Według podziału obiektów budowlanych na sekcje i działy w PKOB w dziale 12 mieszczą się budynki niemieszkalne. Dział 12 PKOB obejmuje m.in. grupę - 125 Budynki przemysłowe i magazynowe, która obejmuje m.in. klasę - 1251 Budynki przemysłowe.

Wnioskodawca podał we wniosku, że przedmiotem sprzedaży będzie budynek produkcyjny z zapleczem socjalno-mieszkalnym. Klasyfikacja budynku zgodnie z PKOB to 1251. Budynek jest murowany, trwale z gruntem związany.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że przedmiotowy budynek znajdujący się na działce nr 339 jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Zatem sprzedaż ww. budynku wraz z gruntem, na którym jest posadowiony - co do zasady - będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zauważyć należy, że oprócz stawki podstawowej, o której mowa w ww. art. 41 ust. 1 ustawy o VAT w związku z art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki obniżone, jak również zwolnienie od podatku VAT.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy o VAT.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z ustawowej definicji "pierwszego zasiedlenia" wynika, że pod tym pojęciem należy rozumieć:

* oddanie do użytkowania,

* w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,

* pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po wybudowaniu lub ulepszeniu, wynoszącym co najmniej 30% wartości początkowej.

Niewątpliwie przez czynności opodatkowane należy rozumieć nie tylko dostawę, ale również najem, dzierżawę, leasing lub podobne czynności (umowy), które w rozumieniu przepisów ustawy stanowią odpłatne świadczenie usług. Z kolei pod pojęciem oddania do użytkowania należy rozumieć przekazanie budynków, budowli lub ich części ich nabywcy lub użytkownikowi do korzystania w sposób zgodny z zakresem przekazanych do nich praw. Nabywca, na rzecz którego przeniesiono prawo do rozporządzania nieruchomością jak właściciel może w sposób dowolny dysponować tą nieruchomością, tj. może ją sprzedać, używać na własne potrzeby lub przekazać do użytkowania np. na podstawie umów najmu lub dzierżawy.

Podkreślić przy tym należy, że jeżeli podatnik wybuduje obiekt, a następnie obiekt ten po wybudowaniu zostanie oddany do użytkowania na własne potrzeby tego podatnika (i wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych) nie oznacza to, że obiekt taki został zasiedlony. W takim przypadku oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Innymi słowy, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika, które następuje jednak w wykonaniu czynności opodatkowanej.

W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku również dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym wskazać należy, iż zgodnie z art. 43 ust. 7a, warunku o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę opis zdarzenia przyszłego oraz przedstawione przepisy prawa, w celu ustalenia czy dostawa budynku posadowionego na działce nr 339 może korzystać ze zwolnienia, koniecznym jest zbadanie przesłanek określonych przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Analizując powołaną wcześniej definicję pierwszego zasiedlenia stwierdzić należy, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu obiekt musi zostać oddany do użytkowania, a ponadto czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu. Z powyższej definicji wynika zatem, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy uznać umowę sprzedaży, najmu czy dzierżawy, pod warunkiem, że jest to czynność objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, nawet jeśli na podstawie przepisów szczególnych korzysta ona ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z treści wniosku wynika, że dłużnik, czynny podatnik podatku VAT od 1998 r., na podstawie aktu notarialnego sporządzonego w dniu 6 czerwca 2006 r. nabył nieruchomość niezabudowaną o nr 339. Odbiór budynku produkcyjnego z zapleczem socjalno-mieszkalnym nastąpił w dniu 9 stycznia 2010 r. Dłużnik w momencie nabycia lub budowy ewentualnych zabudowań na przedmiotowej nieruchomości posiadał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie ponosił on wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przedmiotowego budynku, które były wyższe niż 30% wartości początkowej budynku. W momencie ponoszenia wydatków na budowę dłużnik był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Przy budowie całego budynku, łącznie z częścią mieszkalną dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, odliczenie podatku było od całości. Od 1 lipca 2012 r. dłużnik dzierżawi część budynku. Przedmiotem dzierżawy jest pomieszczenie biurowe w 1/2 części oraz część hali produkcyjnej w wysokości 1/2 części.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie pierwsze zasiedlenie nastąpiło tylko w odniesieniu do #189; części pomieszczenia biurowego oraz #189; części hali produkcyjnej, które zostały wydzierżawione w dniu 1 lipca 2012 r.

W stosunku natomiast do pozostałych części przedmiotowego budynku, które nie zostały oddane do użytkowania w ramach czynności podlegających opodatkowaniu - nie zostały one oddane w najem lub dzierżawę, pierwsze zasiedlenie nastąpi dopiero w momencie dokonania planowanej sprzedaży.

Zatem planowana sprzedaż budynku produkcyjnego z zapleczem socjalnym będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy tylko w stosunku do tych części, do których od pierwszego zasiedlenia tj. od 1 lipca 2012 r. do dnia planowanej sprzedaży upłyną dwa lata.

Natomiast jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a sprzedażą dzierżawionych części budynku upłynie okres krótszy niż 2 lata, wówczas dostawa tej części budynku nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Przy braku zatem możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy części budynku dzierżawionych w okresie krótszym niż 2 lata, dla dostawy części budynku, które nie były dzierżawione oraz dla dostawy części budynku wykorzystywanych na cele osobiste jednego ze wspólników, należy dokonać analizy możliwości zwolnienia od podatku VAT tych części budynku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Z wniosku wynika, iż przy budowie całego budynku, łącznie z częścią mieszkalną, dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, odliczenie podatku było od całości.

Odnosząc się jednak do powyższego stwierdzenia Wnioskodawcy, należy zauważyć, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przedmiotowej sprawie, skoro już na etapie budowy budynku dłużnicy zamierzali mieszkać w części mieszkalnej budynku, to stwierdzić należy, iż w odniesieniu do wydatków ponoszonych na budowę tej części mieszkalnej budynku, dłużnikom (spółce cywilnej) nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, mimo, że takiego odliczenia dokonali. Część mieszkalna budynku miała bowiem zostać wykorzystana na cele osobiste wspólników, zatem nie miała być wykorzystana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zatem spółce cywilnej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy budowie części mieszkalnej budynku.

Ponadto z wniosku wynika, że dłużnicy nie ponosili wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym budynku produkcyjnego z zapleczem socjalno-mieszkalnym, które były wyższe niż 30% wartości początkowej.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż dostawa części budynku, która była dzierżawiona, ale dostawa nastąpi w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia, oraz dostawa części budynku, która nie była wydzierżawiona (z wyjątkiem części mieszkalnej budynku), nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż przy budowie tych części budynku, dłużnikom przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Mimo zatem spełnienia warunku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy o VAT (dłużnicy nie ponosili wydatków na ulepszenie, które były wyższe niż 30%), dostawa tych części budynku nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż w stosunku do tych części budynku przysługiwało dłużnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego, w związku z czym nie został spełniony warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy o VAT, determinujący zastosowanie zwolnienia od podatku dla dostawy tych części budynku.

Dostawa części budynku, która była dzierżawiona, ale dostawa nastąpi w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia, oraz dostawa części budynku, która nie była wydzierżawiona (z wyjątkiem części mieszkalnej budynku), będzie zatem podlegać opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Jeśli chodzi natomiast o dostawę części budynku, wykorzystywanej na cele osobiste jednego ze wspólników, stwierdzić należy, iż w przy budowie tej części mieszkalnej, jak już wyżej zostało to wyjaśnione, dłużnikom nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż budowa tej części budynku nie była związana z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Ponadto z wniosku wynika, iż dłużnicy nie ponosili wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym budynku produkcyjnego z zapleczem socjalno-mieszkalnym, które były wyższe niż 30% wartości początkowej.

W związku z powyższym dostawa części mieszkalnej budynku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż spełnione zostały łącznie oba warunki określone w tym przepisie determinujące zastosowanie zwolnienia od podatku VAT dla dostawy tej części mieszkalnej budynku.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowiony jest budynek rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli zatem dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta z preferencyjnej stawki podatku, bądź też ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, to z preferencji takiej lub też ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym budynek jest posadowiony. Jeżeli natomiast dostawa budynku, budowli lub ich części podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT, również dostawa gruntu, na którym budynek, budowla lub ich część jest posadowiona, podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT.

W konsekwencji powyższego dostawa gruntu, na którym posadowiony jest przedmiotowy budynek w części proporcjonalnie odpowiadającej pomieszczeniom w stosunku do których od pierwszego zasiedlenia tj. od dnia 1 lipca 2012 r. do dnia planowanej sprzedaży upłyną dwa lata będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Natomiast dostawa części gruntu proporcjonalnie odpowiadającej pozostałym częściom budynku, dla których nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT, będzie opodatkowana 23% stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 i art. 146a pkt 1 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl