IBPP1/443-282/11/AL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-282/11/AL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2011 r. (data wpływu 11 lutego 2011 r.), uzupełnionym pismami z dnia 22 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.) oraz z dnia 10 maja 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z VAT usług przeprowadzania szkoleń BHP - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2011 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek z dnia 7 lutego 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z VAT usług przeprowadzania szkoleń BHP -

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-282/11/AL z dnia 13 kwietnia 2011 r. oraz pismem z dnia 10 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy m.in. usługi szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm.. Od dnia 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 22 kwietnia 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi różnego rodzaju szkolenia BHP:

a.

zkolenie wstępne w zakresie instruktażu ogólnego dla nowozatrudnionych pracowników, uczniów/studentów odbywających praktykę.

b.

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami.

c.

Szkolenie okresowe dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych i innych których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne albo odpowiedzialnością w zakresie BHP.

d.

Szkolenie okresowe dla pracowników na stanowiskach robotniczych

e.

Szkolenie okresowe dla pracowników na stanowiskach inżynieryjno-technicznych.

f.

Szkolenie wstępne w zakresie instruktażu ogólnego dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (umowy zlecenie, o dzieło, praktyki dla osób dorosłych, staże absolwenckie).

g.

Szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (umowy zlecenie itp.).

h.

Szkolenia okresowe na stanowiskach administracyjno-biurowych i innych, którychcharakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp prowadzone dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (umowy zlecenie itp.).

i.

Szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych prowadzone dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (umowy zlecenie itp.).

j.

Szkolenia okresowe na stanowiskach inżynieryjno-technicznych prowadzone dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (umowy zlecenia itp.).

Zleceniodawcą dla szkoleń ww. jest ad.:

a.

pracodawca zatrudniający pracowników podlegających szkoleniu lub przyjmujący osoby na staż/praktykę. Usługa polega na przeprowadzeniu instruktażu dla ww. osób w formie pogadanki aktywizującej uczestników szkolenia oraz potwierdzeniu przeprowadzenia instruktażu na karcie szkolenia wstępnego wg ustalonego wzoru;

b.

pracodawca, w tym pracodawca zatrudniający osoby na stanowiskach kierowniczych. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru;

c.

c), d), e) pracodawca. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru;

d.

f) przedsiębiorca zawierający umowy cywilnoprawne, a także przyjmujący osoby na praktyki i staże dla absolwentów i osób dorosłych. Usługa polega na przeprowadzeniu instruktażu dla ww. osób w formie pogadanki aktywizującej uczestników szkolenia oraz potwierdzeniu przeprowadzenia instruktażu na karcie szkolenia wstępnego wg ustalonego wzoru;

e.

g) przedsiębiorca zawierający umowy cywilnoprawne z osobami, którym powierzane są funkcje kierownicze w firmie. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru;

f.

h), i), j) przedsiębiorca zawierający umowy cywilnoprawne. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru;

Uczestnikami usług są ad.:

a.

nowo zatrudnieni pracownicy lub uczniowie/studenci przyjęci na staż/praktykę;

b.

pracodawca, osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych;

c.

pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych, w tym przy obsłudze monitorów ekranowych, a także pracownicy placówek służby zdrowia, szkół i innych placówek oświatowych, jednostek naukowo-badawczych i inni pracownicy, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;

d.

pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych;

e.

pracownicy zatrudnieni na stanowiskach inżynieryjno-technicznych w szczególności projektanci, konstruktorzy, technolodzy, organizatorzy produkcji;

f.

osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, a także osoby odbywające praktyki i staże dla absolwentów lub osób dorosłych;

g.

osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, którym powierzane są zadania związane z kierowaniem ludźmi;

h.

osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych o charakterze administracyjno-biurowym, w tym przy obsłudze monitorów ekranowych, a także osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych w placówkach służby zdrowia, szkołach i innych placówkach oświatowych, jednostkach naukowo-badawczych i inne osoby, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

i.

osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych na stanowiskach robotniczych;

j.

osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych w charakterze konstruktorów, projektantów, organizatorów produkcji, technologów itp.

Wnioskodawca wskazał, iż nie jest jednostką objętą systemem oświaty.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi w ramach szkoleń BHP są usługami kształcenia zawodowego innymi niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku VAT.

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia BHP prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach:

Ad. a) Kodeks pracy, art. 2373 § 2; Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. - § 10 ust. 1.

Ad. b) Kodeks pracy, art. 2373 § 2 i § 21; Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. - § 14 ust. 2 pkt 1.

Ad. c) Kodeks pracy, art. 2373 § 2; Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. - § 14 ust. 2 pkt 5.

Ad. d) Kodeks pracy, art. 2373 § 2; Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. - § 14 ust. 2 pkt 2.

Ad. e) Kodeks pracy, art. 2373 § 2; Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. - § 14 ust. 2 pkt 3.

Ad. f) Kodeks pracy, art. 304 § 1, art. 3041; Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. - § 10 ust. 1.

Ad. g) Kodeks pracy, art. 304 § 1, art. 3041; Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. - § 14 ust. 2 pkt 1.

Ad. h) Kodeks pracy, art. 304 § 1, art. 3041; Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. - § 14 ust. 2 pkt 5.

Ad. i) Kodeks pracy, art. 304 § 1, art. 3041; Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. § 14 ust. 2 pkt 2.

Ad j) Kodeks pracy, art. 304 § 1, art. 3041; Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. § 14 ust. 2 pkt 3.

Wnioskodawca nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty na prowadzone przez niego szkolenia BHP.

Szkolenia będące przedmiotem wniosku nie są finansowane ze środków publicznych.

Ramowe programy poszczególnych rodzajów szkoleń znajdują się w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm.

Ad. a) i f)

Instruktaż ogólny prowadzony w ramach szkolenia wstępnego ma na celu zaznajomić pracowników z podstawowymi przepisami z zakresu BHP, zasadami obowiązującymi w zakładzie pracy uczestnika szkolenia, z zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy i na terenie zakładu pracy, zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz zasadami postępowania w sytuacjach awaryjnych i w przypadku pożaru. Instruktaż ogólny ma na celu zaznajomić pracownika z problemami z zakresu BHP w odniesieniu do jego stanowiska pracy, a więc także wykonywanego zawodu i w tym rozumieniu nauczanie to pozostaje w związku z branżą i zawodem uczestnika szkolenia.

Ad. b) i g)

Celem szkolenia okresowego dla pracodawców i osób kierujących pracownikami jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy z zakresu oceny zagrożeń występujących w procesach pracy oraz ryzyka związanego z tymi zagrożeniami, kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą. Ukończenie szkolenia dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych do prawidłowej realizacji obowiązków pracodawcy, a także obowiązków osób kierujących pracownikami, w tym przygotowuje do realizacji instruktażu stanowiskowego dla podległych pracowników oraz bezpiecznego organizowania pracy. Szkolenie to jest wobec tego bezpośrednio związane z zawodem uczestników szkoleń.

Ad. 1 c) i h)

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, kształtowania warunków pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, postępowania w razie wypadku oraz w sytuacjach awaryjnych. Ukończenie szkolenia dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych do właściwego organizowania własnego stanowiska pracy stąd jest pośrednio związane z wykonywanym przez uczestnika zawodem/branżą. W przypadku niektórych uczestników szkolenia np. nauczycieli, których charakter pracy wiąże się z odpowiedzialnością w zakresie BHP, szkolenie jest bezpośrednio związane z wykonywanym przez nich zawodem, ponieważ dostarcza wiedzy na temat kształtowania bezpiecznych warunków jakie powinny być zapewnione w szkołach, a także wiedzy na temat postępowania w sytuacjach awaryjnych i w razie wypadku.

Ad.1 d) i i)

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu: przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z wykonywaną pracą zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz metod ochrony przed tymi zagrożeniami, postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń. Ukończenie szkolenia dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych do realizacji jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych jakim jest przestrzeganie zasad i przepisów BHP. Nauczanie to prowadzone jest w związku z branżą i zawodem uczestników szkolenia.

Ad. 1 e) i j)

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu: identyfikacji i oceny zagrożeń występujących w procesach pracy, organizacji pracy i stanowisk pracy zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, metod likwidacji lub ograniczenia zagrożeń czynnikami występującymi w środowisku pracy. Szkolenie pozostaje w bezpośrednim związku z branżą i zawodem uczestników, a zdobyta wiedza służy do celów zawodowych. Uczestnicy będą wykorzystywali zdobytą wiedzę w ramach wykonywanego zawodu - np. projektanci maszyn i urządzeń do konstruowania w taki sposób, aby zapewnione były bezpieczne warunki pracy dla użytkownika, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami i przepisami.

W uzupełnieniu z dnia 10 maja 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż prowadzone przez niego szkolenia w zakresie BHP wykonuje jako osoba fizyczna prowadząca działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku z dnia 22 kwietnia 2011 r.):

Czy sprzedaż usługi szkoleniowej z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest od dnia 1 stycznia 2011 r. zwolniona z podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 22 kwietnia 2011 r.) zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z przedstawionym powyżej stanem faktycznym wszystkie prowadzone przez mnie szkolenia z zakresu BHP:

a.

są usługami kształcenie zawodowego,

b.

są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Podsumowując stwierdzić należy, że sprzedaż wszystkich rodzajów prowadzonych przez Wnioskodawcę szkoleń BHP, wymienionych w opisie stanu faktycznego, jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o mianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476). Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku, który w pozycji 7 wymieniał jako zwolnione usługi w zakresie edukacji (ex 80) i przenoszą uregulowania dotyczących tej tematyki do treści ustawy. Zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku dodanie do art. 43 ustawy punktów 26-29, regulujących zwolnienia od podatku działalności edukacyjnej.

Ponadto, przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 do ustawy, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Zasadniczym powodem odejścia od stosowania klasyfikacji statystycznych przy określaniu zakresu zwolnień od podatku było zapewnienie pełniejszej implementacji przepisów unijnych, w szczególności dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 s. 1 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i) ww. dyrektywy, państwa członkowskie zwalniają kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub,

b.

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.

finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, iż dla oceny tego czy usługi z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy świadczone przez Wnioskodawcę są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy, konieczne jest stwierdzenie:

1.

czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;

2.

czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Ponadto zgodnie z treścią § 13 ust. 1 pkt 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 z późn. zm.), obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 5 kwietnia 2011 r., zwalnia się od podatku:

* usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane,

* usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

W myśl natomiast § 13 ust. 1 pkt 19 i 20, obowiązującego od dnia 6 kwietnia 2011 r., rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392) zwalnia się od podatku:

* usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze oraz świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane,

* usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

W tym miejscu wskazać należy, iż w dniu 1 lipca 2006 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 288, s. 1). Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 wiąże wszystkie państwa członkowskie i jest stosowane bezpośrednio. Oznacza to, iż przepisy tego rozporządzenia z dniem 1 lipca 2006 r. stają się częścią porządku prawnego, obowiązującego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bez konieczności ich implementacji w drodze ustawy. Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 przyjęte zostało w celu jednolitego stosowania przez wszystkie państwa członkowskie systemu podatku od wartości dodanej, opartego na postanowieniach Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólny system podatku wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EEC z późn. zm.).

Przepis art. 14 ww. rozporządzenia nr 1777/2005 wyjaśnia co należy rozumieć przez usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania. W myśl tego przepisu usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zapewniane na warunkach określonych w art. 13 część A ust. 1 lit. i) dyrektywy 77/388/EWG (analogiczne zwolnienie zawiera art. 132 ust. 1 lit. i) obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - Dz. Urz. UE L Nr 347, s. 1 z późn. zm.), obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia do tego celu.

Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy może dotyczyć pracodawcy, pracowników służby bhp, innych pracowników oraz instruktorów i wykładowców tematyki bhp. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy adresowane do pracodawcy, pracowników służb bhp, instruktorów i wykładowców tematyki bhp są usługami kształcenia zawodowego.

Przedmiotowe szkolenia są usługami kształcenia zawodowego również wówczas, gdy dotyczą pracowników pracodawcy nie będących służbą bhp, mają one bowiem na celu zapewnienie uczestnikom poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny, niezbędnych do podjęcia i wykonywania pracy w danym zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy.

Usługami kształcenia zawodowego są również szkolenia BHP adresowane do studentów odbywających u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniów szkół zawodowych zatrudnionych w tegoż pracodawcy w celu praktycznej nauki zawodu, bowiem również w ich przypadku poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny, jest niezbędne do podjęcia i wykonywania pracy w danym zakładzie pracy.

Znajomość przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest warunkiem niezbędnym do wykonywania pracy. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy szkolenia, w tym przekazać mu informacje i instrukcje dotyczące zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.

Obowiązek przeszkolenia podwładnych w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy nałożony został na pracodawcę ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), zwaną dalej Kodeks pracy.

Zgodnie z art. 1 Kodeksu pracy, kodeks ten określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców.

W myśl art. 2 Kodeksu pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Zgodnie z art. 2373 § 1 Kodeksu pracy, nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Natomiast jak wynika z postanowień art. 2373 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

W myśl art. 2373 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane.

Zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany:

1.

organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,

2.

zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,

3.

reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy,

4.

zapewnić rozwój spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy,

5.

uwzględniać ochronę zdrowia młodocianych, pracownic w ciąży lub karmiących dziecko piersią oraz pracowników niepełnosprawnych w ramach podejmowanych działań profilaktycznych,

6.

zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,

7.

zapewniać wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy.

Stosownie do art. 211 Kodeksu pracy przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany:

1.

znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym,

2.

wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek przełożonych,

3.

dbać o należyty stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy,

4.

stosować środki ochrony zbiorowej, a także używać przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem,

5.

poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich,

6.

niezwłocznie zawiadomić przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzec współpracowników, a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie,

7.

współdziałać z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak wynika z art. 2071 § 1 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o:

1.

zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników,

2.

działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń, o których mowa w pkt 1,

3.

pracownikach wyznaczonych do:

a.

udzielania pierwszej pomocy,

b.

wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Jednakże w myśl art. 304 § 1 Kodeksu pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.

Należy wskazać, iż jak stanowi art. 304 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów nie będących jego pracownikami.

Obowiązki określone w art. 207 § 2 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców nie będących pracodawcami, organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne:

1.

na innej podstawie niż stosunek pracy,

2.

prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą (art. 304 § 3 Kodeksu pracy).

Jak stanowi art. 3041 Kodeksu pracy obowiązki, o których mowa w art. 211, w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.

Jak wynika z delegacji ustawowej zawartej art. 2375 Kodeksu pracy Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zakres tego szkolenia, wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia, sposób dokumentowania szkolenia oraz przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia.

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w przepisie art. 2375 Kodeksu pracy Minister Gospodarki i Pracy wydał rozporządzenie z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), które to rozporządzenie określa:

1.

szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;

2.

zakres szkolenia;

3.

wymagania dotyczące treści i realizacji szkolenia;

4.

sposób dokumentowania szkolenia oraz

5.

przypadki, w których pracodawcy i pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia.

Zgodnie z § 1a pkt. 2 lit. e) ww. rozporządzenia, przez jednostkę organizacyjną prowadzącą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy rozumie się osobę prawną lub fizyczną prowadzącą działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej, jeżeli prowadzi działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Stosownie do § 3 ww. rozporządzenia szkolenie zapewnia uczestnikom:

1.

zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi;

2.

poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;

3.

nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielania pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Zgodnie natomiast z § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia szkolenie może być organizowane przez pracodawców lub przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, które zostały sprecyzowane w § 1a pkt 2 rozporządzenia, czyli m.in. osoby prawne lub fizyczne prowadzące działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej, które na zlecenie pracodawcy prowadzą działalność szkoleniową w dziedzinie BHP.

Szkolenie jest prowadzone jako szkolenie wstępne i szkolenie okresowe (§ 6 rozporządzenia).

Jak wynika z § 8 ww. rozporządzenia szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:

1.

szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej "instruktażem ogólnym";

2.

szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej "instruktażem stanowiskowym".

Paragraf 9 ust. 1 ww. rozporządzenia stanowi, iż instruktaż ogólny powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Zgodnie z § 9 ust. 2 ww. rozporządzenia instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.

Jak stanowi § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.

Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. (§ 10 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Zgodnie z § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

W myśl § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia szkolenie okresowe odbywają:

1.

osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści;

2.

pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych;

3.

pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji;

4.

pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby;

5.

pracownicy administracyjno-biurowi i inni nie wymienieni w pkt 1-4, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W myśl § 15 ust. 1 ww. rozporządzenia szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku.

Szkolenie okresowe osób wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 1 i 3-5 powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat (§ 15 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, w ramach której świadczy m.in. usługi szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), które to rozporządzenie określa również ramowe programy szkoleń.

Wnioskodawca nie jest jednostką objętą systemem oświaty.

Wnioskodawca nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty na prowadzone przez niego szkolenia BHP.

Szkolenia będące przedmiotem wniosku nie są finansowane ze środków publicznych.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi w ramach szkoleń BHP są usługami kształcenia zawodowego innymi niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku VAT.

Wnioskodawca prowadzi następujące rodzaje szkoleń BHP:

a.

Szkolenie wstępne w zakresie instruktażu ogólnego dla nowozatrudnionych pracowników, uczniów/studentów odbywających praktykę.

Zleceniodawcą ww. szkoleń jest pracodawca zatrudniający pracowników podlegających szkoleniu lub przyjmujący osoby na staż/praktykę. Usługa polega na przeprowadzeniu instruktażu dla ww. osób w formie pogadanki aktywizującej uczestników szkolenia oraz potwierdzeniu przeprowadzenia instruktażu na karcie szkolenia wstępnego wg ustalonego wzoru.

Uczestnikami szkoleń są nowo zatrudnieni pracownicy lub uczniowie/studenci przyjęci na staż/praktykę.

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach: art. 2373 § 2 Kodeksu pracy, § 10 ust. 1 cyt. rozporządzenia.

Instruktaż ogólny, prowadzony w ramach szkolenia wstępnego, ma na celu zaznajomić pracowników z podstawowymi przepisami z zakresu BHP, zasadami obowiązującymi w zakładzie pracy uczestnika szkolenia, z zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy i na terenie zakładu pracy, zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz zasadami postępowania w sytuacjach awaryjnych i w przypadku pożaru. Instruktaż ogólny ma na celu zaznajomić pracownika z problemami z zakresu BHP w odniesieniu do jego stanowiska pracy, a więc także wykonywanego zawodu i w tym rozumieniu nauczanie to pozostaje w związku z branżą i zawodem uczestnika szkolenia.

b.

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami.

Zleceniodawcą ww. szkoleń jest pracodawca, w tym pracodawca zatrudniający osoby na stanowiskach kierowniczych. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru.

Uczestnikami szkoleń są pracodawca, osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych.

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach: art. 2373 § 2 i § 21 Kodeksu pracy, § 14 ust. 2 pkt 1 cyt. rozporządzenia.

Celem szkolenia okresowego dla pracodawców i osób kierujących pracownikami jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy z zakresu oceny zagrożeń występujących w procesach pracy oraz ryzyka związanego z tymi zagrożeniami, kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą. Ukończenie szkolenia dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych do prawidłowej realizacji obowiązków pracodawcy, a także obowiązków osób kierujących pracownikami, w tym przygotowuje do realizacji instruktażu stanowiskowego dla podległych pracowników oraz bezpiecznego organizowania pracy. Szkolenie to jest wobec tego bezpośrednio związane z zawodem uczestników szkoleń.

c.

Szkolenie okresowe dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych i innych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne albo odpowiedzialnością w zakresie BHP.

Zleceniodawcą ww. szkoleń jest pracodawca. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru.

Uczestnikami szkolenia są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych, w tym przy obsłudze monitorów ekranowych, a także pracownicy placówek służby zdrowia, szkół i innych placówek oświatowych, jednostek naukowo-badawczych i inni pracownicy, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach: art. 2373 § 2 Kodeksu pracy, § 14 ust. 2 pkt 5 cyt. rozporządzenia.

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, kształtowania warunków pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, postępowania w razie wypadku oraz w sytuacjach awaryjnych. Ukończenie szkolenia dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych do właściwego organizowania własnego stanowiska pracy stąd jest pośrednio związane z wykonywanym przez uczestnika zawodem/branżą. W przypadku niektórych uczestników szkolenia np. nauczycieli, których charakter pracy wiąże się z odpowiedzialnością w zakresie BHP, szkolenie jest bezpośrednio związane z wykonywanym przez nich zawodem, ponieważ dostarcza wiedzy na temat kształtowania bezpiecznych warunków jakie powinny być zapewnione w szkołach, a także wiedzy na temat postępowania w sytuacjach awaryjnych i w razie wypadku.

d.

Szkolenie okresowe dla pracowników na stanowiskach robotniczych.

Zleceniodawcą ww. szkoleń jest pracodawca Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru.

Uczestnikami szkolenia są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych.

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach: art. 2373 § 2 Kodeksu pracy, § 14 ust. 2 pkt 2 cyt. rozporządzenia.

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu: przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z wykonywaną pracą zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz metod ochrony przed tymi zagrożeniami, postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń. Ukończenie szkolenia dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych do realizacji jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych jakim jest przestrzeganie zasad i przepisów BHP. Nauczanie to prowadzone jest w związku z branżą i zawodem uczestników szkolenia.

e.

Szkolenie okresowe dla pracowników na stanowiskach inżynieryjno-technicznych.

Zleceniodawcą ww. szkoleń jest pracodawca. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru.

Uczestnikami szkolenia są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach inżynieryjno-technicznych w szczególności projektanci, konstruktorzy, technolodzy, organizatorzy produkcji.

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach: art. 2373 § 2 Kodeksu pracy, § 14 ust. 2 pkt 3 cyt. rozporządzenia.

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu: identyfikacji i oceny zagrożeń występujących w procesach pracy, organizacji pracy i stanowisk pracy zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, metod likwidacji lub ograniczenia zagrożeń czynnikami występującymi w środowisku pracy. Szkolenie pozostaje w bezpośrednim związku z branżą i zawodem uczestników, a zdobyta wiedza służy do celów zawodowych. Uczestnicy będą wykorzystywali zdobytą wiedzę w ramach wykonywanego zawodu - np. projektanci maszyn i urządzeń do konstruowania w taki sposób, aby zapewnione były bezpieczne warunki pracy dla użytkownika, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami i przepisami.

f.

Szkolenie wstępne w zakresie instruktażu ogólnego dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (umowy zlecenie, o dzieło, praktyki dla osób dorosłych, staże absolwenckie).

Zleceniodawcą ww. szkoleń jest przedsiębiorca zawierający umowy cywilnoprawne, a także przyjmujący osoby na praktyki i staże dla absolwentów i osób dorosłych. Usługa polega na przeprowadzeniu instruktażu dla ww. osób w formie pogadanki aktywizującej uczestników szkolenia oraz potwierdzeniu przeprowadzenia instruktażu na karcie szkolenia wstępnego wg ustalonego wzoru.

Uczestnikami szkolenia są osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, a także osoby odbywające praktyki i staże dla absolwentów lub osób dorosłych.

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach: art. 304 § 1, art. 3041 Kodeksu pracy, § 10 ust. 1 cyt. rozporządzenia.

Celem szkolenia jest instruktaż ogólny prowadzony w ramach szkolenia wstępnego ma na celu zaznajomić pracowników z podstawowymi przepisami z zakresu BHP, zasadami obowiązującymi w zakładzie pracy uczestnika szkolenia, z zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy i na terenie zakładu pracy, zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz zasadami postępowania w sytuacjach awaryjnych i w przypadku pożaru. Instruktaż ogólny ma na celu zaznajomić pracownika z problemami z zakresu BHP w odniesieniu do jego stanowiska pracy, a więc także wykonywanego zawodu i w tym rozumieniu nauczanie to pozostaje w związku z branżą i zawodem uczestnika szkolenia.

g.

Szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (umowy zlecenie itp.).

Zleceniodawcą ww. szkoleń jest przedsiębiorca zawierający umowy cywilnoprawne z osobami, którym powierzane są funkcje kierownicze w firmie. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru.

Uczestnikami szkolenia są osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, którym powierzane są zadania związane z kierowaniem ludźmi.

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach: art. 304 § 1, art. 3041 Kodeksu pracy, § 14 ust. 2 pkt 1 cyt. rozporządzenia.

Celem szkolenia jest okresowego dla pracodawców i osób kierujących pracownikami jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy z zakresu oceny zagrożeń występujących w procesach pracy oraz ryzyka związanego z tymi zagrożeniami, kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą. Ukończenie szkolenia dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych do prawidłowej realizacji obowiązków pracodawcy, a także obowiązków osób kierujących pracownikami, w tym przygotowuje do realizacji instruktażu stanowiskowego dla podległych pracowników oraz bezpiecznego organizowania pracy. Szkolenie to jest wobec tego bezpośrednio związane z zawodem uczestników szkoleń.

h.

Szkolenia okresowe na stanowiskach administracyjno-biurowych i innych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp prowadzone dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (umowy zlecenie itp.).

Zleceniodawcą ww. szkoleń jest przedsiębiorca zawierający umowy cywilnoprawne. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru.

Uczestnikami szkolenia są osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych o charakterze administracyjno-biurowym, w tym przy obsłudze monitorów ekranowych, a także osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych w placówkach służby zdrowia, szkołach i innych placówkach oświatowych, jednostkach naukowo-badawczych i inne osoby, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach: art. 304 § 1, art. 3041 Kodeksu pracy, § 14 ust. 2 pkt 5 cyt. rozporządzenia.

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, kształtowania warunków pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, postępowania w razie wypadku oraz w sytuacjach awaryjnych. Ukończenie szkolenia dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych do właściwego organizowania własnego stanowiska pracy stąd jest pośrednio związane z wykonywanym przez uczestnika zawodem/branżą. W przypadku niektórych uczestników szkolenia np. nauczycieli, których charakter pracy wiąże się z odpowiedzialnością w zakresie BHP, szkolenie jest bezpośrednio związane z wykonywanym przez nich zawodem, ponieważ dostarcza wiedzy na temat kształtowania bezpiecznych warunków jakie powinny być zapewnione w szkołach, a także wiedzy na temat postępowania w sytuacjach awaryjnych i w razie wypadku.

i.

Szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych prowadzone dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (umowy zlecenie itp.).

Zleceniodawcą ww. szkoleń jest przedsiębiorca zawierający umowy cywilnoprawne. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru

Uczestnikami szkolenia są osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych na stanowiskach robotniczych.

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach: art. 304 § 1, art. 3041 Kodeksu pracy, § 14 ust. 2 pkt 2 cyt. rozporządzenia.

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu: przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z wykonywaną pracą zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz metod ochrony przed tymi zagrożeniami, postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń. Ukończenie szkolenia dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych do realizacji jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych jakim jest przestrzeganie zasad i przepisów BHP. Nauczanie to prowadzone jest w związku z branżą i zawodem uczestników szkolenia.

j.

Szkolenia okresowe na stanowiskach inżynieryjno-technicznych prowadzone dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (umowy zlecenia itp.).

Zleceniodawcą ww. szkoleń jest przedsiębiorca zawierający umowy cywilnoprawne. Usługa polega na przeprowadzeniu szkolenia w formie wykładów, ćwiczeń, samokształcenia kierowanego (na podstawie dostarczonych materiałów), a następnie przeprowadzeniu wymaganego egzaminu i wydaniu zaświadczenia wg ustalonego wzoru

Uczestnikami szkolenia są osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych w charakterze konstruktorów, projektantów, organizatorów produkcji, technologów itp.;

Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia są prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach: art 304 § 1, art. 3041 Kodeksu pracy, § 14 ust. 2 pkt 3 cyt. rozporządzenia.

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu: identyfikacji i oceny zagrożeń występujących w procesach pracy, organizacji pracy i stanowisk pracy zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, metod likwidacji lub ograniczenia zagrożeń czynnikami występującymi w środowisku pracy. Szkolenie pozostaje w bezpośrednim związku z branżą i zawodem uczestników, a zdobyta wiedza służy do celów zawodowych. Uczestnicy będą wykorzystywali zdobytą wiedzę w ramach wykonywanego zawodu - np. projektanci maszyn i urządzeń do konstruowania w taki sposób, aby zapewnione były bezpieczne warunki pracy dla użytkownika, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami i przepisami.

Odnosząc przedstawiony wyżej stan faktyczny do powołanych w sprawie przepisów prawa stwierdzić należy, iż Wnioskodawca dla świadczonych przez siebie usług, nie może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy, gdyż nie jest podmiotem wymienionym w tym przepisie.

Jak wskazano powyżej aby dane usługi mogły korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT muszą być usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz muszą być prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. A zatem muszą być spełnione obie przesłanki łącznie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny należy stwierdzić, iż szkolenie z zakresu BHP (wstępne) adresowane do pracowników, uczniów przyjętych na praktykę czy studentów przyjętych na staż, jest kształceniem zawodowym tych osób, bowiem zaznajomienie ich z podstawowymi przepisami z zakresu BHP, zasadami obowiązującymi w zakładzie pracy, z zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy i na terenie zakładu pracy, zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz zasadami postępowania w sytuacjach awaryjnych i w przypadku pożaru jest konieczne dla bezpiecznego i właściwego (higienicznego) wykonania pracy na powierzonym im stanowisku, jak również w obrębie całego zakładu pracy.

Również szkolenie okresowe BHP adresowane do pracowników administracyjno-biurowych czy innych narażonych na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne, oraz pracowników na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością w zakresie BHP lub też pracowników na stanowiskach robotniczych czy inżynieryjno-technicznych jest kształceniem zawodowym tych osób, bowiem aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa tychże osób, kształtowania warunków pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, postępowania w razie wypadku oraz w sytuacjach awaryjnych jest również bezwzględnie konieczne dla bezpiecznego i właściwego (higienicznego) wykonania pracy na powierzonym im stanowisku, jak również w obrębie całego zakładu pracy.

Także szkolenie okresowe BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami jest związane z kształceniem zawodowym tych osób, bowiem aktualizacja i uzupełnienie wiedzy z zakresu oceny zagrożeń występujących w procesach pracy oraz ryzyka związanego z tymi zagrożeniami, kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą jest konieczne do prawidłowej realizacji obowiązków pracodawcy, a także obowiązków osób kierujących pracownikami, w tym przygotowania tych osób do realizacji instruktażu stanowiskowego dla podległych pracowników oraz bezpiecznego organizowania pracy.

Także szkolenie z zakresu BHP (wstępne) adresowane do osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy - umowy zlecenie, o dzieło, praktyki dla osób dorosłych, staże absolwenckie, jest związane z kształceniem zawodowym tych osób, bowiem zaznajomienie ich z podstawowymi przepisami z zakresu BHP, zasadami obowiązującymi w zakładzie pracy, z zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy i na terenie zakładu pracy, zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz zasadami postępowania w sytuacjach awaryjnych i w przypadku pożaru jest konieczne dla bezpiecznego i właściwego (higienicznego) wykonania pracy na powierzonym im stanowisku, jak również w obrębie całego zakładu pracy.

Również szkolenie okresowe BHP adresowane do osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy na stanowiskach administracyjno-biurowych i innych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne, na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością w zakresie BHP lub też osób na stanowiskach robotniczych czy inżynieryjno-technicznych jest kształceniem zawodowym tych osób, bowiem aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa tychże osób, kształtowania warunków pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, postępowania w razie wypadku oraz w sytuacjach awaryjnych jest również bezwzględnie konieczne dla bezpiecznego i właściwego (higienicznego) wykonania pracy na powierzonym im stanowisku, jak również w obrębie całego zakładu pracy.

Także szkolenie okresowe BHP dla osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy a kierujących pracownikami jest związane z kształceniem zawodowym tych osób, bowiem aktualizacja i uzupełnienie wiedzy z zakresu oceny zagrożeń występujących w procesach pracy oraz ryzyka związanego z tymi zagrożeniami, kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą jest konieczne do prawidłowej realizacji obowiązków osób kierujących pracownikami, w tym przygotowania tych osób do realizacji instruktażu stanowiskowego dla podległych pracowników oraz bezpiecznego organizowania pracy.

A zatem spełniona jest pierwsza przesłanka tj. usługi realizowane w ramach szkoleń BHP są usługami kształcenia zawodowego.

Ponadto spełniona jest druga przesłanka, warunkująca prawo do zwolnienia, a mianowicie szkolenia te przeprowadzane są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Prowadzone przez Wnioskodawcę szkolenia w zakresie BHP wykonuje on jako osoba fizyczna prowadząca działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej.

Ponadto przepis art. 237 § 1 Kodeku pracy stanowi o braku możliwości dopuszczenia pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Owa znajomość przepisów i zasad BHP dotyczy zarówno pracowników jak i pracodawców co jest związane z koniecznością odbycia w tym zakresie stosowanego szkolenia BHP (cyt. art. 2373 § 2 i art. 2373 § 21 Kodeksu pracy).

Zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy dotyczy studentów i uczniów nie będących pracownikami pracodawcy (art. 304 § 2 Kodeksu pracy).

Natomiast konieczność objęcia szkoleniem (wstępnym bądź okresowym) z zakresu BHP określonych osób, jak również formy i zasady tych szkoleń, wynikają wprost z przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W zał. Nr 1 do rozporządzenia określone zostały również ramowe programy szkoleń instruktażu ogólnego i stanowiskowego oraz dla poszczególnych grup osób.

W świetle powyższego, realizowane przez Wnioskodawcę usługi w ramach szkoleń BHP oznaczonych od a) do e) czyli szkolenia wstępne dla: nowozatrudnionych pracowników, uczniów/studentów odbywających praktykę; szkolenia okresowe dla: pracodawców i osób kierujących pracownikami, pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych i innych których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne albo odpowiedzialnością w zakresie BHP, pracowników na stanowiskach robotniczych, pracowników na stanowiskach robotniczych, pracowników na stanowiskach inżynieryjno-technicznych mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit a ustawy o VAT, bowiem obie przesłanki warunkujące prawo do zwolnienia zostały spełnione łącznie.

Również w stosunku do szkoleń z zakresu BHP realizowanych dla podmiotów wymienionych w punktach f) do j) spełniona jest druga przesłanka, warunkująca prawo do zwolnienia, a mianowicie szkolenia te przeprowadzane są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług realizowanych w ramach szkoleń BHP adresowanych do osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy - umowy zlecenie, o dzieło, praktyki dla osób dorosłych, staże absolwenckie, na stanowiskach administracyjno-biurowych i innych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne, na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością w zakresie BHP lub też osób na stanowiskach robotniczych czy inżynieryjno-technicznych, osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy a kierujących pracownikami, zastosowanie znajdą przepisy art. 304 § 1 i § 3 i art 3041 w związku z art. 211 Kodeksu pracy, a także przepisy ww. rozporządzenia.

Z przepisów Kodeksu pracy tj. art. 304 § 1 i § 3 wynika, iż pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą,

Jednakże jak wyraźnie stanowi art. 3041 Kodeksu pracy obowiązki, o których mowa w art. 211 (m.in. w zakresie brania udziału w szkoleniu i instruktażu w zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy), w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.

W świetle powyższego, realizowane przez Wnioskodawcę usługi w ramach szkoleń BHP oznaczonych literami od f) do j) czyli szkolenia wstępne w zakresie instruktażu ogólnego dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy - umowy zlecenie, o dzieło, praktyki dla osób dorosłych, staże absolwenckie; szkolenia okresowe dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy tj.: administracyjno-biurowych i innych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne, na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością w zakresie BHP lub też dla osób na stanowiskach robotniczych czy inżynieryjno-technicznych, kierujących pracownikami mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit a ustawy o VAT, bowiem obie przesłanki warunkujące prawo do zwolnienia zostały spełnione łącznie.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w kwestii zwolnienia z podatku VAT usług realizowanych w ramach szkoleń BHP (wstępnych i okresowych) dla podmiotów wymienionych w punktach a) do j) należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl