IBPP1/443-266/12/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-266/12/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2012 r. (data wpływu 7 marca 2012 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu 1 czerwca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych przekazania w drodze darowizny przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawcę na rzez syna - jest:

* prawidłowe w zakresie określenia, że zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, przekazanie w formie darowizny przedsiębiorstwa - wypełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego - będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

* prawidłowe w zakresie określenia, że na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek korekty podatku naliczonego w związku z tą transakcją,

* prawidłowe w zakresie określenia, że nie wystąpi podatek ustalony na podstawie spisu z natury w związku z zaprzestaniem działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2012 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych przekazania w drodze darowizny przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawcę na rzez syna.

Wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło do tut. organu 1 czerwca 2012 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-266/12/ES z dnia 22 maja 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na własne imię na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta. Data rozpoczęcia działalności gospodarczej określona jest w ewidencji działalności gospodarczej na dzień 15 kwietnia 1993 r.

Rodzaj działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności obejmuje:

* 4759. Z sprzedaż detaliczna mebli,

* 31.01. Z produkcja mebli biurowych i sklepowych,

* 31.09. Z produkcja pozostałych mebli,

* 46.65. Z sprzedaż hurtowa mebli biurowych,

* 4339. Z wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych,

* 49.41. Z transport drogowy towarów,

* 52.10. Z magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów,

* 71.11. Z działalność w zakresie architektury,

* 62.02. Z działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki.

Miejscem prowadzenia działalności jest miasto X.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT.

Podatek dochodowy z pozarolniczej działalności gospodarczej opłaca w formie podatku liniowego. Do celów podatku dochodowego prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Wnioskodawca posiada konto bankowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Działalność gospodarcza prowadzona jest w nieruchomości obejmującej działkę zabudowaną budynkiem salonu meblowego zapisaną w księdze wieczystej prowadzoną przez Sąd Rejonowy. Właścicielami przedmiotowej nieruchomości jest Wnioskodawca oraz na zasadzie współwłasności małżonek.

Budynek został wybudowany i oddany do użytku w roku 1999.

W przedmiotowym budynku znajduje się salon mebli biurowych, który jest przedmiotem działalności gospodarczej. Wnioskodawca odliczał podatek naliczony w fakturach dokumentujących wydatki na budowę budynku w rozliczeniach podatku należnego za poszczególne okresy rozliczeniowe.

W skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy oprócz nieruchomości opisanej wyżej wchodzą:

* środki trwałe stanowiące wyposażenie salonu takie jak: samochody, komputery, meble biurowe, wyposażenie i meble zaplecza (kuchnia, łazienki), maszyny i urządzenia stolarskie,

* towary handlowe,

* znak towarowy

Wnioskodawca zatrudnia 1 osobę na podstawie umowy o pracę.

Wnioskodawca zamierza dokonać na rzecz swojego syna, darowizny przedsiębiorstwa w skład którego wejdą:

* nieruchomość zabudowana budynkiem salonu,

* ruchomości środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe,

* znak towarowy,

* wierzytelności, o ile na dzień zawarcia umowy darowizny takowe będą.

Umowa darowizny przedsiębiorstwa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego.

Syn Wnioskodawcy, przed zawarciem umowy darowizny zgłosi do ewidencji działalności gospodarczej, działalność gospodarczą o takim samym zakresie działania jak Wnioskodawcy i zarejestruje się jako czynny podatnik VAT.

Po otrzymaniu darowizny przedsiębiorstwa syn prowadzić będzie działalność gospodarczą o takim samym zakresie co Wnioskodawca. Pracownik Wnioskodawcy zostanie zatrudniony przez syna o ile wyrazi na to zgodę, którą wstępnie zadeklaruje.

Wnioskodawca zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej. Po dniu zawarcia umowy darowizny przedsiębiorstwa na rzecz swojego syna, Wnioskodawca zgłosi Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z wcześniejszą darowizną przedsiębiorstwa, na dzień zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego o zaprzestaniu działalności nie będzie żadnych towarów. Zostanie wykonany spis z natury w którym wartość towarów na dzień zaprzestania działalności gospodarczej zostanie wykazana wartość "0" (zero).

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazuje, że zamierza darować przedsiębiorstwo rozumiane zgodnie z zapisem art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Przedmiotem przekazania będą:

a.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo tj. Firma S.,

b.

własność nieruchomości i ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, oraz wszelkie prawa rzeczowe do nieruchomości i ruchomości; na dzień przekazania nie będzie towarów, towary nie będą przedmiotem przekazania;

c.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych - przedsiębiorstwo nie posiada, nie będą przedmiotem przekazania,

d.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych, środki pieniężne,

e.

koncesji, licencji, zezwoleń przedsiębiorstwo nie posiada, nie będę przedmiotem przekazania;

f.

patenty i inne prawa własności przemysłowej - przedsiębiorstwo nie posiada, nie będą przedmiotem przekazania;

g.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne - przedsiębiorstwo nie posiada, nie będą przedmiotem przekazania;

h.

tajemnice przedsiębiorstwa,

i.

księgi i dokumenty związane z prowadzona działalnością.

Wnioskodawczyni dokona darowizny całego swojego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. organu w dniu 1 czerwca 2012 r.):

1.

Czy opisana wyżej darowizna przedsiębiorstwa nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. Nr 117, poz. 1054 z późn. zm.).

2.

Czy w związku ze zbyciem przedsiębiorstwa na Wnioskodawcy ciąży obowiązek korekty naliczonego podatku VAT.

3.

Czy wystąpi podatek VAT w związku z zaprzestaniem działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwaną dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Zbycie, o którym mowa w przepisie art. 7 ust. 1 o VAT obejmuje wszystkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzenia przedmiotem jak właściciel m.in. sprzedaż, zamianę, darowiznę.

Stosownie do przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ustawa o VAT nie zawiera definicji przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 55 (1) k.c., przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i nie materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

Oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

Własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

Prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości, lub prawa do tych rzeczy wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

Wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

Koncesje, licencje, zezwolenia,

6.

Patenty i inne prawa do własności przemysłowej,

7.

Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

Tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wnioskodawca, w związku z tym, że osiąga wiek emerytalny, zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem darowizny jest zorganizowany zespół składników materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie określonym w PKD.

Syn Wnioskodawcy, będzie prowadzić nabyte przedsiębiorstwo w ww. zakresie.

Ponadto zgodnie z art. 55 (2) k.c. czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Z opisanego stanu faktycznego, zdaniem Wnioskodawcy wynika, że przedmiotem darowizny jest przedsiębiorstwo co powoduje, że do przedmiotowej darowizny nie stosuje się ustawy o VAT, na mocy przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Z tytułu tej transakcji nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Stosownie do przepisu art. 91 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części.

Zatem w sytuacji gdy przedmiotem darowizny jest przedsiębiorstwo, na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek korekty podatku naliczonego w związku z tą transakcją.

Zgodnie z przepisem art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, zgłoszenie stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego - art. 14 ust. 2 ustawy o VAT.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - art. 14 ust. 4.

W przypadkach o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu - art. 14 ust. 5.

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu - art. 14 ust. 6. Postawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 - art. 14 ust. 8.

W związku z darowizną przedsiębiorstwa zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych przez Wnioskodawcę nastąpi po dokonaniu darowizny na rzecz swojego syna. W związku z tym po dokonaniu darowizny przedsiębiorstwa, zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych. W spisie z natury sporządzonym na ten dzień zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych towary zostaną wykazane w kwocie "0" czego konsekwencją jest, że nie wystąpi podatek ustalony na podstawie tego spisu w związku z zaprzestaniem działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* prawidłowe w zakresie określenia, że zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, przekazanie w formie darowizny przedsiębiorstwa - wypełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego - będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

* prawidłowe w zakresie określenia, że na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek korekty podatku naliczonego w związku z tą transakcją,

* prawidłowe w zakresie określenia, że nie wystąpi podatek ustalony na podstawie spisu z natury w związku z zaprzestaniem działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę.

Na wstępie należy zaznaczyć, że z uwagi na ścisłe powiązanie tematyki poruszanej we wniosku, tut. organ postanowił ująć kwestie zawarte zarówno w pytaniu nr 1, nr 2 jak i w pytaniu nr 3 dotyczące opisanego zdarzenia przyszłego w jednej interpretacji.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług - w świetle art. 8 ust. 1 tej ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jak stanowi art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

A zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Zaznaczyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa". Zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Według art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem, składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Ponadto art. 552 k.c. stanowi, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (czynny zarejestrowany podatnik podatku VAT) od 1993 r. prowadzi działalność gospodarczą na własne imię na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza prowadzona jest w nieruchomości obejmującej działkę zabudowaną budynkiem salonu meblowego. Właścicielami przedmiotowej nieruchomości jest Wnioskodawca oraz na zasadzie współwłasności małżonek. Budynek został wybudowany i oddany do użytku w 1999 r. W budynku znajduje się salon mebli biurowych, który jest przedmiotem działalności gospodarczej. Wnioskodawca odliczał podatek naliczony w fakturach dokumentujących wydatki na budowę budynku w rozliczeniach podatku należnego za poszczególne okresy rozliczeniowe.

W skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy oprócz nieruchomości opisanej wyżej wchodzą środki trwałe (samochody, komputery, meble biurowe, wyposażenie i meble zaplecza (kuchnia, łazienki), maszyny i urządzenia stolarskie), towary handlowe, znak towarowy. Wnioskodawca zatrudnia 1 osobę na podstawie umowy o pracę.

Wnioskodawca zamierza dokonać na rzecz swojego syna, darowizny całego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Przedmiotem przekazania będą:

a.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo,

b.

własność nieruchomości i ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, oraz wszelkie prawa rzeczowe do nieruchomości i ruchomości; na dzień przekazania nie będzie towarów, towary nie będą przedmiotem przekazania;

c.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych - przedsiębiorstwo nie posiada, nie będą przedmiotem przekazania,

d.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych, środki pieniężne,

e.

koncesji, licencji, zezwoleń przedsiębiorstwo nie posiada, nie będę przedmiotem przekazania;

f.

patenty i inne prawa własności przemysłowej - przedsiębiorstwo nie posiada, nie będą przedmiotem przekazania;

g.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne - przedsiębiorstwo nie posiada, nie będą przedmiotem przekazania;

h.

tajemnice przedsiębiorstwa,

i.

księgi i dokumenty związane z prowadzona działalnością.

Umowa darowizny przedsiębiorstwa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego.

Syn Wnioskodawcy, przed zawarciem umowy darowizny zgłosi do ewidencji działalności gospodarczej, działalność gospodarczą o takim samym zakresie działania jak Wnioskodawcy i zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. Pracownik Wnioskodawcy zostanie zatrudniony przez syna o ile wyrazi na to zgodę, którą wstępnie zadeklaruje.

Po dniu zawarcia umowy darowizny przedsiębiorstwa na rzecz swojego syna, Wnioskodawca zgłosi Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z wcześniejszą darowizną przedsiębiorstwa, na dzień zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego o zaprzestaniu działalności nie będzie żadnych towarów. Zostanie wykonany spis z natury w którym wartość towarów na dzień zaprzestania działalności gospodarczej zostanie wykazana wartość "0" (zero).

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, przekazanie w formie darowizny przedsiębiorstwa - wypełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego - będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż skoro przedmiotem darowizny jest przedsiębiorstwo, to do przedmiotowej darowizny nie stosuje się ustawy o VAT, na mocy przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, należało uznać za prawidłowe.

Odnośnie korekty podatku naliczonego, należy wskazać, że podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 - art. 90 ust. 2 tej ustawy.

Proporcję, o której mowa w ust. 2, na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W oparciu o art. 90 ust. 4 ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 3 określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (art. 90 ust. 5 ustawy o VAT).

Natomiast zgodnie z art. 90 ust. 6 cyt. ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37-41, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Kwota podatku naliczonego do odliczenia, ustalona na podstawie proporcji wyliczonej przy zastosowaniu powyższych zasad, nie jest jednak ostateczna.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o VAT.

Stosownie do treści art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

W myśl art. 91 ust. 2 cyt. ustawy, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Ponadto, w świetle art. 91 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

Natomiast w myśl art. 91 ust. 6 ustawy o VAT, w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

1.

opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;

2.

zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Zgodnie z brzmieniem art. 91 ust. 7 cyt. ustawy, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Natomiast w myśl art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT, dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym oraz gdy zmianie uległo przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nieodliczony w całości. Ponadto, korekta ta jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącego następcą prawnym (beneficjentem praw i obowiązków zbywcy), który w tym zakresie przejmuje, wynikające z art. 91 ust. 1-8 ustawy, obowiązki swojego poprzednika.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne należy stwierdzić, że darowizna na rzecz syna przedsiębiorstwa - spełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego - wyłączona będzie spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, tj. nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem. Zatem skoro Wnioskodawca dokona darowizny przedsiębiorstwa, to czynność ta nie będzie wiązać się dla Wnioskodawcy z obowiązkiem korygowania podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu składników majątkowych wchodzących w jego skład, natomiast obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego od towarów oraz wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych i wyposażenia, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, zostanie przeniesiony na otrzymującego przedsiębiorstwo, czyli w analizowanym przypadku na syna Wnioskodawcy.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, iż na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek korekty podatku naliczonego w związku z tą transakcją, należało uznać za prawidłowe.

Jak już wcześniej zaznaczono zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 5 ust. 3 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 14 ust. 4 ustawy o VAT, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 5 ustawy o VAT).

Z powyższego wynika, że przepis art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy odnosi się do towarów, będących w posiadaniu podatnika w dniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż w związku z darowizną przedsiębiorstwa, Wnioskodawca zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych po dokonaniu tej darowizny na rzecz swojego syna, a zatem na moment zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych, Wnioskodawca nie będzie posiadał towarów, ponieważ zostaną one przekazane przed zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej, w postaci całego przedsiębiorstwa. Tym samym, w związku z darowizną przedsiębiorstwa nie wystąpi obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Reasumując, na dzień zaprzestania działalności gospodarczej, po wcześniejszej darowiźnie przedsiębiorstwa, nie wystąpią towary podlegające opodatkowaniu, a zatem nie wystąpi obowiązek naliczania podatku VAT z tego tytułu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż nie wystąpi podatek ustalony na podstawie spisu z natury w związku z zaprzestaniem działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl