IBPP1/443-228/13/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-228/13/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2013 r. (data wpływu 7 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 maja 2013 r. (data wpływu 14 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT darowizny udziałów w spółce z o.o. na rzecz małżonka Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT darowizny udziałów w spółce z o.o. na rzecz małżonka Wnioskodawcy.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 maja 2013 r. (data wpływu 14 maja 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 6 maja 2013 r. znak: IBPP1/443-228/13/BM.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. Przedmiotem działalności spółki jest poszukiwanie miejsc pracy i dostarczanie personelu.

W spółce tej, na podstawie umowy o pracę Wnioskodawca pełni również funkcję wiceprezesa zarządu. Ponadto Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem działalności jest wynajem nieruchomości, jak również Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej, której przedmiotem działalności również jest wynajem nieruchomości. Obie formy aktywności gospodarczej Wnioskodawcy (zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza jak i spółka cywilna) nie obejmują obrotu papierami wartościowymi lub ich przechowywania.

Wnioskodawca zamierza dokonać darowizny (w formie aktu notarialnego) części posiadanych udziałów w spółce z o.o. (będących majątkiem osobistym Wnioskodawcy), na rzecz małżonka Wnioskodawcy, który prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną. Jest czynnym podatnikiem VAT. Oboje z mężem są polskimi rezydentami podatkowymi.

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Rejestracji Wnioskodawca dokonał w dniu 1 kwietnia 2012 r. Od tej daty Wnioskodawca rozpoczął również sprzedaż opodatkowaną VAT.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy (zgodnie z zaświadczeniem o dokonaniu wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej) jest:

62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem,

62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,

62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych,

68.10.Z - Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

68.31.Z - Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,

68.32.Z - Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie,

70.21.Z - Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja,

70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzanie,

73.12.B - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach drukowanych,

73.12.C- Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (internet),

73.12.D - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach,

78.10.Z - Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników,

78.30.Z - Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników,

81.10.Z - Działalność pomocnicza związana z utrzymywaniem porządku w budynkach,

81.21.Z - Niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych,

81.22.Z - Specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych,

81.29.Z - Pozostałe sprzątanie.

Głównym, a zarazem faktycznie realizowanym przedmiotem sprzedaży jest: wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi oraz kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

W ramach łączącego Wnioskodawcę ze spółką (której udziały mogą być przedmiotem darowizny) stosunku pracy Wnioskodawca świadczy pracę na stanowisku wiceprezesa zarządu spółki.

Wnioskodawca nie prowadził i nie prowadzi działalności maklerskiej, brokerskiej. Wydanie (darowizna) udziałów w spółce nie będzie dokonywana w ramach takiej działalności.

Posiadanie udziałów w spółce, w żaden sposób nie było i nie jest związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Tak więc posiadanie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce nie było bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy darowizna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, stanowiących majątek osobisty Wnioskodawcy jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów (rzeczy oraz ich części składowe, a także wszelkie postacie energii) i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, co wskazuje ustawodawca w art. 7 ust. 1 wyżej przytoczonej ustawy. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Udziały nie są towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zbycie udziałów niemożna więc uznać za dostawę towarów. Jednak wszystko, co nie jest dostawą towarów w myśl nie byłaby jednak prawidłowa, albowiem opodatkowaniu podlegają czynności wykonywane w ramach tzw. profesjonalnej aktywności podatnika tzn. mieści się w ramach profilu jego działalności. Status bycia podatnikiem VAT nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na cała sferę aktywności życiowej podmiotu.

Obrót akcjami i udziałami w spółkach wykracza poza obszar zainteresowania podatku od towarów i usług, jeśli nie nosi znamion typowych dla działalności gospodarczej. Tego typu transakcje nie są więc w ogóle opodatkowane. W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), polskich sądów administracyjnych, jak i doktrynie prawa podatkowego nie podlega dyskusji, iż opodatkowaniu VAT nie podlegają czynności wykonywane sporadycznie, dla których podmiot nie występuje w charakterze podatnika. Również w interpretacjach wydawanych przez Ministra Finansów (np. interpretacja z dnia 28 listopada 2008 r., sygn. ILPP2/443-812/08-2/JK) stwierdza się jednoznacznie, że odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy jest dokonywana przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza zatem czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług - oraz czynnik podmiotowy czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Dlatego, pomimo iż zbywanie udziałów lub akcji może (teoretycznie) być uznane za świadczenie usług w określonych sytuacjach, to zdaniem Wnioskodawcy przyszła (planowana) czynność opisana w niniejszym wniosku powinna pozostać poza zakresem podatku od towarów i usług, gdyż będzie miała ona charakter incydentalny. Nie będzie ona stanowiła części prowadzonej działalności gospodarczej, która polega na świadczeniu usług - wynajem nieruchomości, lecz będzie wynikać z rozporządzania majątkiem osobistym. Opodatkowaniu podlegają czynności wykonywane w ramach tzw. profesjonalnej aktywności podatnika tzn. mieszczące się w ramach profilu jego działalności. Status bycia podatnikiem VAT nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności życiowej podmiotu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2013 r., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast w myśl art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

import towarów na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

6.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT pod pojęciem towarów rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Ze wskazanych regulacji wynika, iż zbycie (darowizna) udziałów w spółce nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, ponieważ udział jako zbywalne prawo majątkowe, nie stanowi towaru w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z powołanych wyżej regulacji zawartych w art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że pojęcie świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatnika w ramach działalności gospodarczej.

Powołany przepis art. 8 ust. 1 ustawy wskazuje, iż pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności, bądź sytuacji. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innego podmiotu.

Należy zaznaczyć, iż czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy wykonywane są przez podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, działającego w takim charakterze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r., obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Działalność gospodarcza (zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r.) obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Tak więc, nie każda czynność dokonana przez podmiot, mający status podatnika będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem podatku VAT nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Zatem za działalność rodzącą obowiązki w podatku VAT, należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki.

A więc, w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi to czynność samego zbycia (darowizny) udziałów bądź akcji nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym, nie podlega opodatkowaniu. Zatem za działalność rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest udziałowcem spółki z o.o. Przedmiotem działalności spółki jest poszukiwanie miejsc pracy i dostarczanie personelu.

W spółce tej, na podstawie umowy o pracę Wnioskodawca pełni również funkcję wiceprezesa zarządu. Ponadto Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem działalności jest wynajem nieruchomości, jak również Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej, której przedmiotem działalności również jest wynajem nieruchomości. Obie formy aktywności gospodarczej Wnioskodawcy (zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza jak i spółka cywilna) nie obejmują obrotu papierami wartościowymi lub ich przechowywania.

Wnioskodawca zamierza dokonać darowizny (w formie aktu notarialnego) części posiadanych udziałów w spółce z o.o. (będących majątkiem osobistym Wnioskodawcy), na rzecz małżonka Wnioskodawcy, który prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną.

Głównym, a zarazem faktycznie realizowanym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi oraz kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

Wnioskodawca nie prowadził i nie prowadzi działalności maklerskiej, brokerskiej. Wydanie (darowizna) udziałów w spółce nie będzie dokonywana w ramach takiej działalności.

Posiadanie udziałów w spółce, w żaden sposób nie było i nie jest związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Posiadanie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce nie było bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem prowadzonej działalności gospodarczej.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą opodatkowania podatkiem VAT darowizny udziałów w spółce z o.o. na rzecz małżonka Wnioskodawcy.

Kwestia, czy za działalność gospodarczą można uznać działalność polegającą na posiadaniu i sprzedaży własnych akcji oraz udziałów była przedmiotem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Posiłkując się tym orzecznictwem należy stwierdzić, że co do zasady powyższe czynności nie stanowią działalności gospodarczej, a zatem podmiot dokonujący tych czynności nie ma statusu podatnika, nawet jeżeli z tytułu innej działalności jest podatnikiem.

Od tej zasady orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE przewiduje pewne wyjątki, które pozwalają łączyć z faktem posiadania papierów wartościowych wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.

Dotyczy to sytuacji gdy:

* posiadacz papierów wartościowych uczestniczy w zarządzaniu spółką, której akcje posiada,

* sprzedaż akcji, udziałów prowadzona jest w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej,

* posiadanie udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, iż w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi to czynność samego nabycia/sprzedaży akcji czy udziałów innych spółek nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy VAT. Są to czynności polegające na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji. Nie można również samego nabycia czy sprzedaży udziałów finansowych w innych przedsiębiorstwach traktować jako wykorzystywanie majątku do uzyskiwania z niego dochodów w sposób częstotliwy.

W orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Polysar (C-60/90) stwierdzono, iż spółka holdingowa może uzyskać status podatnika, jeżeli jest ona pośrednio lub bezpośrednio zaangażowana w zarządzanie spółkami, w których posiada udziały, z wyłączeniem czynności, które wykonuje w związku z pełnieniem funkcji właścicielskich.

Wskazówki dotyczące znaczenia sformułowania "usługi zarządcze wykraczające poza prawa i obowiązki wynikające z posiadania udziałów" zawarł Trybunał Sprawiedliwości UE w kolejnych orzeczeniach w sprawie C-142/99 pomiędzy Floridienne SA i Berginvest SA a Państwem Belgijskim, jak również w sprawie C-16/00 pomiędzy Cibo Participations SA a Directeur régional des impôts du Nord-Pas-de-Calais (Francja). Zdaniem Trybunału zaangażowanie w usługi zarządcze będzie stanowiło działalność gospodarczą, o ile oznacza ono wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu (usługi o charakterze administracyjnym, finansowym, handlowym lub technicznym).

Koncepcja ta została powtórzona w orzeczeniu C-102/00 pomiędzy Welthgrove BV a Staatssecretaris van Financiën (Holandia), w którym Trybunał Sprawiedliwości UE zajął stanowisko, że udział spółki holdingowej w zarządzaniu podmiotami zależnymi należy traktować jako działalność gospodarczą w rozumieniu artykułu 4 (2) VI Dyrektywy jedynie w takim zakresie, w jakim obejmuje ona transakcje opodatkowane VAT na podstawie artykułu 2 VI Dyrektywy.

W świetle przytoczonych wyżej wyroków TS UE stwierdzić należy, iż nie każde uczestnictwo w zarządzie przedsiębiorstwa pozwala na uznanie zarządzania za działalność gospodarczą, lecz tylko takie, które pociąga za sobą dokonywanie transakcji podlegających opodatkowaniu.

Jak wskazał Wnioskodawca w treści wniosku, w ramach łączącego go ze spółką (której udziały mają być przedmiotem darowizny) stosunku pracy Wnioskodawca świadczy pracę na stanowisku wiceprezesa zarządu spółki.

Wnioskodawca nie prowadził i nie prowadzi działalności maklerskiej, brokerskiej. Wydanie (darowizna) udziałów w spółce nie będzie dokonywana w ramach takiej działalności.

Posiadanie udziałów w spółce, w żaden sposób nie było i nie jest związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Posiadanie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce nie było bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem prowadzonej działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy (zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza jak i spółka cywilna) nie obejmują obrotu papierami wartościowymi lub ich przechowywania.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających na uznanie, że darowiznę udziałów w spółce z o.o. zaliczyć należy do płaszczyzny zawodowej Wnioskodawcy. Wprawdzie Wnioskodawca uczestniczy w zarządzaniu Spółką z o.o., której udziały będą przedmiotem darowizny na rzecz małżonka Wnioskodawcy, jednak nie prowadził i prowadzi on działalności gospodarczej w oparciu o posiadane udziały.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających na uznanie, że darowiznę udziałów w spółce z o.o. na rzecz małżonka Wnioskodawcy zaliczyć należy do płaszczyzny zawodowej Wnioskodawcy.

Biorąc pod uwagę wyżej wskazane uregulowania prawne oraz opisane zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że odpłatne dostawy towarów lub odpłatne świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wtedy, gdy są dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działający w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Reasumując, transakcja darowizny udziałów spółki z o.o. na rzecz małżonka Wnioskodawcy stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z nieodpłatnym charakterem oraz brakiem powiązania z "profesjonalną" aktywnością podmiotu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy jednak zaznaczyć, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl