IBPP1/443-226/07/EA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-226/07/EA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w M., przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2007 r. (data wpływu 27 września 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 grudnia 2007 r. (data wpływu 14 grudnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z realizacją projektów: "Chcę się uczyć i pracować - organizacja praktyk dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie m.", "E - społeczeństwo - szkolenia informatyczne i językowe wspomagane technikami multimedialnymi i e - learningowymi" oraz "Akademia Umiejętności - Szkolenia zawodowe i informatyczne"- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2007 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 11 grudnia 2007 r. (data wpływu 14 grudnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z realizacją projektów: "Chcę się uczyć i pracować - organizacja praktyk dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie m.", "E - społeczeństwo - szkolenia informatyczne i językowe wspomagane technikami multimedialnymi i e - learningowymi" oraz "Akademia Umiejętności - Szkolenia zawodowe i informatyczne".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Obecnie realizuje projekty w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - działanie 2.1 na podstawie umów o dofinansowanie zawartych z Wojewódzkim Urzędem Pracy.

* Projekt pt.: "Chcę się uczyć i pracować - organizacja praktyk dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie m.";

* Projekt pt.: "E - społeczeństwo - szkolenia informatyczne i językowe wspomagane technikami multimedialnymi i e - learningowymi";

* Projekt pt.: "Akademia Umiejętności - Szkolenia zawodowe i informatyczne".

Ww. projekty są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa. Uczestnicy korzystający ze szkoleń w ramach ww. projektów nie ponoszą żadnej odpłatności.

Ponadto Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w M. dokonuje nabycia towarów i usług w związku z realizacją tych projektów zgodnie z klasyfikacją Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług o symbolu 80.42.20 - "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia", które mieszczą się w dziale PKWiU ex 80.

Zakupy te nie są związane z czynnościami opodatkowanymi podlegającymi ustawie o podatku od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawca nie dokonuje w ramach projektów sprzedaży opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może dokonywać odliczenia podatku VAT w trybie art. 86 ust. 1 związanego ze wszystkimi zakupami dokonywanymi w ramach realizacji ww. projektów.

Zdaniem Wnioskodawcy nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanego zakupu w trybie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy zakup nie wiąże się ze sprzedażą opodatkowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w prawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT - zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż szkolenia prowadzone w ramach realizowanych projektów są nieodpłatne oraz dokonywane przez Wnioskodawcę zakupy towarów i usług związane z realizacją ww. projektów nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi na fakt, iż nie został spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy Wnioskodawcy nie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT, jakie otrzyma realizując przedmiotowe projekty.

Wobec powyższego Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach projektów: "Chcę się uczyć i pracować - organizacja praktyk dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie m.", "E - społeczeństwo - szkolenia informatyczne i językowe wspomagane technikami multimedialnymi i e - learningowymi", oraz "Akademia Umiejętności - Szkolenia zawodowe i informatyczne".

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl