IBPP1/443-189/09/LSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-189/09/LSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana H., przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2009 r. (data wpływu 24 lutego 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 kwietnia 2009 r. (data wpływu 29 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży kompleksu obiektów wraz z lasem i gruntami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2009 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży kompleksu obiektów wraz z lasem i gruntami.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 kwietnia 2009 r. (data wpływu 29 kwietnia 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 21 kwietnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - jako osoba fizyczna Pan H. prowadzi w ramach jednego przedsiębiorstwa pod nazwą "R." działalność rolniczą w gospodarstwach rolnych i pozarolniczą działalność gospodarczą, dla którego to przedsiębiorstwa prowadzone są księgi rachunkowe w myśl przepisów Ustawy o rachunkowości oraz jest podatnikiem VAT czynnym.

Działalność rolnicza dla potrzeb podatku VAT zdefiniowana jest w art. 2 pkt 15 Ustawy o podatku od towarów i usług, w której Wnioskodawca czyta, że przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą w tym również produkcję materiału siewnego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego,..., chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt,..., a także świadczenie usług rolniczych.

Za gospodarstwo rolne dla potrzeb podatku VAT (art. 2 pkt 16 ustawy o VAT) - rozumie się gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Z kolei art. 2 ust. 1 Ustawy o podatku rolnym, definiuje, wskazuje, że za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha lub 1ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Pozarolniczą działalność gospodarczą w ramach firmy "R." (przedsiębiorstwa) Wnioskodawca rozpoczął w grudniu 1999 r.. Od początku jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i w jej ramach Wnioskodawca osiąga obecnie przychody m.in. z dzierżawy, najmu, z usług noclegowych, inne.

W dniu 1 września 2004 r. Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia z podatku VAT z działalności rolniczej jako tzw. "rolnik ryczałtowy", którą to działalność rolniczą wykonywał wcześniej, w tym w roku 2003 i do dnia rezygnacji ze zwolnienia. Po rezygnacji ze zwolnienia z VAT - Wnioskodawca stał się podatnikiem VAT również z działalności rolniczej. Deklaracja VAT-7 w części B1 poz. 8 - osoba fizyczna wskazuje do wpisania w poz. 9 B1 deklaracji imienia i nazwiska czyli Pan H. oraz daty urodzenia i pesel Wnioskodawcy.

To powoduje, że zarówno przychody jak też koszty uzyskiwane oraz ponoszone w związku z wykonywaniem działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych wykazywane są w jednej, imiennej deklaracji VAT-7 za dany okres, składanej przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca w ramach działalności rolniczej m.in. prowadził chów i hodowlę trzody chlewnej, prowadzi chów i hodowlę koni, prowadzi corocznie uprawy płodów rolnych jak np. pszenżyto, kukurydza, jęczmień, rzepak i inne.

Powyższe oznacza, iż dla potrzeb podatku VAT zarówno z pozarolniczej jak też rolniczej działalności Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym na dzień składania niniejszego zapytania.

W ramach firmy "R." prowadzącej równolegle działalność rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą, Wnioskodawca posiada składniki majątkowe firmy, w tym nieruchomości jak grunty, budynki, budowle oraz ruchomości i inne będące rzeczowymi aktywami trwałe zdefiniowanymi w art. 3 ust. 1 pkt 15 Ustawy o rachunkowości. Wszystkie rzeczowe aktywa trwałe firmy Wnioskodawcy znajdują się na ewidencji środków trwałych i są amortyzowane bilansowo zgodnie z ustawą o rachunkowości, natomiast amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych (środków trwałych) służących działalności rolniczej nie stanowi podatkowego kosztu firmy.

Oprócz składników majątkowych wchodzących w skład rzeczowych aktywów trwałych firmy "R." służących działalności rolniczej i pozarolniczej, o czym Wnioskodawca pisze powyżej posiada wraz z małżonką odrębny majątek prywatny, który nie stanowi i nie stanowił składników aktywów przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Wśród majątku osobistego, posiadanego wraz z małżonką który nie stanowi aktywów przedsiębiorstwa Wnioskodawcy znajdują się m.in. gospodarstwa rolne zdefiniowane w ustawie o podatku rolnym.

Jako majątek osobisty Wnioskodawca posiada również zakupione wraz z małżonką w 2002 r. nieruchomości (obiekty) wraz z ponad 9ha lasem tworzące tzw. kompleks obiektów. W zakupionych w roku 2002 wraz z małżonką obiektach Wnioskodawca dokonał modernizacji, rozbudowy, budowy, przebudowy stosownie do projektów architektonicznych. Zakupione, zmodernizowane, rozbudowane, wybudowane obiekty - stanowią jeden ogrodzony kompleks obiektów, który to kompleks służy wyłącznie celom mieszkaniowym rodziny Wnioskodawcy i nie stanowił ani nie stanowi składnika majątkowego firmy Wnioskodawcy, ani jej aktywów trwałych.

W skład kompleksu obiektów wchodzą:

a.

budynek mieszkalny główny o powierzchni około 1000 m 2 (była przeprowadzona modernizacja i rozbudowa). Budynek mieszkalny połączony jest trwale przejściem z budynkiem basenowym (pkt g opis),

b.

budynek basenowy z tarasem o powierzchni ogólnej około 600 m 2 (budowany od podstaw),

c.

budynek mieszkalno-garażowy o powierzchni około 200 m 2 (była przeprowadzona modernizacja i rozbudowa),

d.

budynek grilla - pow. oko 64 m 2 (budowany od podstaw)

e.

budynek kordegardy - pow. ok. 51 m 2 (budowany od podstaw)

f.

oczko wodne - około 200 m powierzchni (budowane od podstaw)

g.

przejście podziemne (tunel) łączący budynek mieszkalny główny z budynkiem basenowym - powierzchnia około 80 m 2, długość ok. 34 m (budowane od podstaw).

Wykonując roboty budowlane celem dokonania modernizacji, rozbudowy, odrestaurowania, adaptacji, budowy obiektów wyżej wymienionych wchodzących w skład całego kompleksu z uwagi na fakt, iż cały kompleks stanowi Wnioskodawcy i jego małżonki majątek prywatny oraz służy celom mieszkaniowym i nie stanowił ani też nie stanowi składników majątkowych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy - firmy "R.", Wnioskodawca nie odliczał podatku naliczonego od faktur zakupu związanych z nabywaniem materiałów i usług budowlanych, wykończeniowych i innych związanych z ww. pracami w kompleksie obiektów.

Oddanie do użytkowania na cele mieszkalne powyższych obiektów nastąpiło odpowiednio:

* budynek mieszkalny 18 stycznia 2006 r.,

* budynek basenu 22 grudnia 2006 r.

* grill 18 kwietnia 2006 r.

* budynek mieszkalno-garażowy 8 lipca 2003 r.

* kordegarda 18 kwietnia 2006 r.

* oczko wodne 18 kwietnia 2006 r.

* przejście podziemne 18 kwietnia 2006 r.

Wnioskodawca poinformował, że skorzystał ze zwrotu VAT na materiały budowlane dla osób fizycznych (VZM) z faktur dotyczących wydatków i robót wykonanych w budynku mieszkalnym.

Od dnia 25 kwietnia 2006 r. jest zameldowany na pobyt czasowy w ww. obiektach, pod adresem nadanym dla tego kompleksu i wykorzystuje ww. obiekty dla siebie i swojej rodziny celów osobistych oraz prywatnych.

W skład kompleksu w całości ogrodzonego wchodzi ponad 9ha lasu oraz nieruchomości gruntowe znajdujące się pod tymi ww. budynkami, nieruchomości gruntowe niezabudowane, jak również trawniki, drogi dojazdowe wewnętrzne.

Wszystkie ww. nieruchomości stanowią Wnioskodawcy i jego małżonki majątek osobisty i w żaden sposób nie służyły i nie służą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej rolniczej i pozarolniczej, żadnej. Kompleksy obiektów są wyłącznie prywatną własnością Wnioskodawcy i jego rodziny.

Małżonka Wnioskodawcy na dzień składania pisma nie jest podatnikiem podatku VAT czynnym.

Przedstawiając stan faktyczny Wnioskodawca poinformował, że co jakiś czas dokonuje sprzedaży rzeczowych składników majątkowych będących rzeczowymi aktywami (środkami) trwałymi swojego przedsiębiorstwa, które to składniki znajdują się na ewidencji rzeczowych składników majątkowych - środków trwałych swojej firmy i wykorzystywane były przed ich sprzedażą w swojej działalności rolniczej i pozarolniczej jak: grunty, nieruchomości, ruchomości. Sprzedaż składników stanowiących składniki majątkowe firmy opodatkowane były odpowiednią stawką VAT i podatek VAT został naliczony, wykazany w deklaracji VAT -7.

Dodatkowo - przedstawiając stan faktyczny Wnioskodawca poinformował, że oprócz dokonywania sprzedaży składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa działającego pod nazwą "R.", dokonał sprzedaży nieruchomości nie będących aktywami swojej firmy, nie wchodzących w skład przedsiębiorstwa, a stanowiącymi jego i swojej małżonki majątek prywatny.

Sprzedaży podlegały nieruchomości gruntowe oraz budynki i budowle wyodrębnione z posiadanych gospodarstw rolnych, a każda sprzedaż udokumentowana została aktami notarialnymi oraz wystawionymi przez Wnioskodawcę jako Pan H. (osobę prywatną) z adresem zamieszkania (a nie jako "R." z adresem siedziby firmy) fakturami VAT. Do sprzedaży wykazanej w aktach notarialnych oraz fakturach VAT Wnioskodawca zastosował odpowiednią dla sprzedaży konkretnej nieruchomości stawkę VAT. Sprzedawane nieruchomości, z uwagi, że służyły działalności rolniczej, dla której to działalności Wnioskodawca jest podatnikiem VAT, zostały opodatkowane podatkiem VAT wg właściwych stawek, pomimo, iż nie były one składnikami przedsiębiorstwa "R.".

Reasumując stan faktyczny:

1.

W ramach jednego przedsiębiorstwa Wnioskodawca prowadzi rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą. Działalność rolnicza prowadzona w ramach przedsiębiorstwa równocześnie prowadzona jest w gospodarstwach rolnych zdefiniowanych w ustawie o podatku rolnym. Przedsiębiorstwo "R." posiada rzeczowe aktywa trwałe związane z działalnością rolnicza i pozarolniczą.

2.

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym zarówno z działalności rolniczej, jak też pozarolniczej

3.

Oprócz składników majątkowych wchodzących w skład aktywów trwałych majątku przedsiębiorstwa "R.", Wnioskodawca posiada wraz z małżonką odrębny majątek prywatny nie związany z przedsiębiorstwem "R.", który to majątek jest również gospodarstwem rolnym i w tym zakresie Wnioskodawca prowadził na nieruchomościach działalność rolniczą podlegająca podatkowi VAT.

4.

Wnioskodawca dokonuje sprzedaży składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, jak również składników majątkowych nie będących aktywami trwałymi przedsiębiorstwa.

5.

Sprzedaż składników majątkowych stanowiących aktywa trwałe przedsiębiorstwa opodatkowana jest właściwą stawką VAT, jak również sprzedaż składników związanych z działalnością rolniczą pomimo, ze nie stanowią składnika aktywów trwałych przedsiębiorstwa "R.", tylko Wnioskodawcy i małżonki majątek odrębny również przy sprzedaży zostały przez Wnioskodawcę opodatkowana podatkiem VAT.

6.

Wnioskodawca zakupił w 2002 r., a oddał po rozbudowie, przebudowie, dobudowie, modernizacji, adaptacji i budowie w latach 2003 i 2006 kompleks obiektów służących wyłącznie celom mieszkaniowym swoim i swojej rodziny (a nie celom żadnej z działalności ani rolniczej ani pozarolniczej).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podał, że w dniu 27 marca 2002 r. zakupił nieruchomość - działkę nr 4 o powierzchni 0,7660ha, która w części była zabudowana budynkiem głównym, obecnym budynkiem głównym-mieszkalnym.

Pozostałe działki położone w R. tworzące ww. kompleks zostały nabyte - dane wg aktów notarialnych nabycia:

* 6 stycznia 2003 r. nabycie działki o nr 0, 1, 2 o łącznej powierzchni 4,2202 ha,

* 23 sierpnia 2004 r. nabycie działki nr 3 o powierzchni 0,8490ha,

* 14 marca 2005 r. nabycie działki nr 5 o pow. 0,1440ha,

* 22 grudnia 2005 r. nabycie działki nr 6, 7, 8 o łącznej powierzchni 0,1604ha.

Wszystkie prace budowlane i modernizacyjne wykonane w kompleksie obiektów, którego dotyczy zapytanie zostały sfinansowane własnym kapitałem Wnioskodawcy i oszczędnościami z lat pracy.

Wnioskodawca nabył nieruchomości i je zmodernizował dla celów własnych mieszkaniowych i swojej rodziny.

Jednym z powodów decyzji o sprzedaży nieruchomości będących przedmiotem zapytania są duże bieżące koszty utrzymania oraz obecne trudności finansowe Wnioskodawcy. Otrzymane środki finansowe ze sprzedaży Wnioskodawca planuje przeznaczyć m.in. na spłatę zobowiązań.

Zabudowana jest działka 4 oraz 2/2, pozostałe działki są niezabudowane. Wszystkie budynki są trwale związane z gruntem.

Symbole PKOB budynków w R.:

* budynek główny - mieszkalny PKOB 1110

* budynek mieszkalno-garażowy PKOB 1110

* basen PKOB 1265

* kordegarda PKOB 1274

* wiata gilowa PKOB 1274.

W kompleksie obiektów są: budynek główny mieszkalny, budynek basenu połączony przejściem podziemnym z budynkiem głównym mieszkalnym, budynek mieszkalno-garażowy, grill, kordegarda, oczko wodne, przejście podziemne które łączy budynek basenu z budynkiem głównym-mieszkalnym. Wszystkie budynki i budowle służyły i służą wyłącznie prywatnym celom mieszkaniowym Wnioskodawcy i jego rodziny. W przedmiotowych budynkach Wnioskodawca mieszka czasowo, ponieważ w gminie sąsiedniej prowadzi on działalność rolniczą i pozarolniczą na innych gruntach i gospodarstwach rolnych. Prowadzenie m.in. działalności rolniczej wymaga od Wnioskodawcy przebywania w swoim czasowym miejscu pobytu.

Wnioskodawca poinformował, iż miejscem jego zamieszkania jest zarówno Ż. oraz nieruchomości objęte zapytaniem położone w R., gmina W. Wnioskodawca mieszka i przebywa zarówno w domu znajdującym się w Ż., jak również w kompleksie obiektów położonych w R. Wnioskodawca raz przebywa w Ż., raz przebywa w budynkach położonych w R.

Kompleks nigdy nie był wykorzystywany dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działalności rolniczej. Ponieważ na gruntach znajdujących się w kompleksie Wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności, w tym rolniczej, tym samym z gruntów znajdujących się w kompleksie nie mam żadnych płodów ani produktów rolnych.

Wnioskodawca dodatkowo poinformował, że oprócz nieruchomości tej objętej zapytaniem posiada inne, położone w innych lokalizacjach gospodarstwa rolne, na których prowadzi działalność rolniczą i dokonuje sprzedaży płodów rolnych pochodzących z upraw na gruntach znajdujących się w innych miejscach i nie związanych z ww. kompleksem obiektów, które to nieruchomości (objęte zapytaniem) służą wyłącznie celom prywatnym, rodzinnym i mieszkaniowym.

Budynek kordegardy - to budynek znajdujący się przy bramie wjazdowej, służy dla celów przebywania w nim pracowników dozorujących obiekt.

Kompleks obiektów nie był nigdy i nie jest ani w całości ani w części przedmiotem najmu lub dzierżawy, ani też nigdy nikt z niego nie korzystał oprócz Wnioskodawcy i jego rodziny, która korzystała z niego i korzysta na własne cele mieszkaniowe. Z posiadania kompleksu obiektów będących przedmiotem zapytania Wnioskodawca nigdy nie czerpał żadnych pożytków finansowych.

W zakresie uatrakcyjnienia terenu - została wymieniona nawierzchnia drogi działki nr 5 oraz wykonano drogę wewnętrzną dojazdową wraz z oświetleniem, postawieniem lamp na działce nr 0 jako dojazd do budynków (posesji), w tym budynku głównego-mieszkalnego na działce 4.

Wnioskodawca podał, że od momentu oddania do użytkowania przedmiotowych budynków on sam lub wraz z rodziną zamieszkuje tam czasowo. Raz przebywa w domu w Ż., raz w domu - kompleksie obiektów będących przedmiotem zapytania w R. Wnioskodawca mieszka i w Ż. i w R. (nieruchomościach objętych zapytaniem).

Nabyta w 2002 r. nieruchomość składała się z: budynku głównego, co wynika z aktu notarialnego zakupu, który położony był i jest na części działki nr 4. Pozostałych obiektów które obecnie stanowią kompleks w dniu nabycia nieruchomości głównej - nie było. Powstały one jako nowo-wybudowane budynki i budowle na podstawie stosowanych pozwoleń budowlanych i oddane do użytkowania. Stan techniczny budynku głównego zakupionego wymagał kapitalnego remontu, który po zakupie Wnioskodawca wykonał.

W latach 2002-2006 Wnioskodawca wykonał:

* całkowitą modernizację i kapitalny remont budynku głównego, który położony jest i był na działce nr 4 (część zabudowana tej działki), który to budynek oddano do użytkowania w styczniu 2006 r. oraz

* wybudował pozostałe wymienione w piśmie obiekty budynki, jako nowo budynki, od podstaw zgodnie z projektami budowlanymi i tak:

- budynek basenu - oddany do użytkowania w grudniu 2006 - budowany od podstaw jako nowy obiekt,

- budynek - grill - oddany do użytkowania w kwietniu 2006 - budowany obiekt od podstaw,

- budynek mieszkalno-garażowy - został oddany do użytkowania w lipcu 2003 r. - został wybudowany jako nowy budynek obiekt od podstaw,

- kordegarda - została oddana do użytkowania w kwietniu 2006 r. - budowany od podstaw jako nowy obiekt,

- oczko wodne - oddane do użytkowania w kwietniu 2006- wybudowane od podstaw,

- przejście podziemne łączące budynek basenu z budynkiem głównym mieszkalnym - oddane do użytkowania w kwietniu 2006 r., wybudowane od nowa jako nowy obiekt.

Od dnia zakupu nieruchomości objętych zapytaniem do dnia oddania ich do użytkowania przez Wnioskodawcę, poniósł on nakłady inwestycyjne i ulepszeniowe, które przekroczyły 30% wartości ceny zakupu przedmiotowych nieruchomości.

Natomiast w okresie od oddania ich do użytkowania zgodnie z ww. Wnioskodawca wraz z rodziną zamieszkuje i użytkuje przedmiotowe nieruchomości w czasie, kiedy w nich przebywał, ponieważ jak pisze powyżej mieszka zarówno w Ż., jak też w przedmiotowych nieruchomościach położonych w gminie R. i w tym czasie już nakładów inwestycyjnych, remontowych nie ponosił.

Nieruchomości będące przedmiotem zapytania nigdy nie były przedmiotem najmu, dzierżawy, oddania w bezpłatne użytkowanie osobom trzecim, nie były wykorzystywane dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej ani też działalności rolniczej.

Od zakupu materiałów i usług budowlanych związanych z przedmiotowym kompleksem jego modernizacją, rozbudową, budową i ponoszonymi nakładami na te nieruchomości Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT jako podatnik VAT w deklaracji VAT, ponieważ od momentu zakupu przedmiotowe nieruchomości przeznaczone były na własne, prywatne cele mieszkaniowe rodziny Wnioskodawcy i jego. Dlatego też podatku VAT z tych faktur nie odliczał. Wnioskodawca poinformował natomiast, że skorzystał ze zwrotu VAT na materiały budowlane dla osób fizycznych VZM z faktur dotyczących wydatków i robót wykonanych w budynku mieszkalnym.

Wnioskodawca posiada jeszcze inne nieruchomości gruntowe w postaci gospodarstw rolnych, gruntów rolnych, gruntów budowlanych, gruntów zabudowanych i niezabudowanych, pastwiska, łąki, nieużytki gruntowe, drogi w gospodarstwach, grunty zadrzewione, zakrzewione i inne, które również w przyszłości planuje sprzedawać.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy dokonując sprzedaży kompleksu obiektów wraz z lasem, gruntami pod obiektami, gruntami niezabudowanymi, drogami wewnętrznymi - czyli całego kompleksu obiektów służącego celom mieszkaniowym i prywatnym Wnioskodawca ma obowiązek opodatkować przedmiotową sprzedaż podatkiem VAT w ogóle.

2.

Jeśli Wnioskodawca miałby opodatkować sprzedaż wyżej opisanego kompleksu obiektów służących celom mieszkaniowym wraz z lasem, drogami wewnętrznymi, to czy przy sprzedaży ww. lasu oraz nieruchomości gruntowej wraz ze znajdującymi się na niej budynkiem mieszkalnym połączonym trwale przejściem z budynkiem basenu, grillem betonowym, budynkiem mieszkalno - garażowym, kordegardą Wnioskodawca powinien wystawić fakturę VAT oraz opodatkować sprzedaż odpowiednią stawką podatku od towarów i usług tj. dla budynków i budowli - stawka zwolniona w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a, dla gruntów pod budynkami - stawka zwolniona (art. 29 ust. 5), oraz dla gruntów niezabudowanych - stawka zwolniona zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9, czy też wspomniana sprzedaż nie będzie podlegać podatkowi od towarów i usług a jedynie należy z jej tytułu odprowadzić podatek od czynności cywilno-prawnych....

3.

W przypadku gdyby powyższą sprzedaż należało udokumentować fakturą VAT, zastosować i opodatkować odpowiednimi stawkami VAT (należnymi), to czy w takiej sytuacji: opodatkowania VAT - stawka zwolniony i wystawienia faktury VAT, Wnioskodawca ma obowiązek zgodnie z art. 90 i 91 Ustawy o VAT do ujęcia tej sprzedaży w obliczaniu proporcji i Wnioskodawca ma obowiązek stosować proporcję dla odliczenia podatku naliczonego w myśl ww. przepisów.

4.

Czy jeśli okazałoby się, że sprzedaż wyżej opisanego kompleksu nieruchomości stanowiących Wnioskodawcy i jego małżonki majątek wspólny prywatny powinna być opodatkowana podatkiem VAT, to czy Pan H. - podatnik VAT ma wystawić i opodatkować całość transakcji 100% (z części swojej i żony części), czy też tylko 50% powinna być opodatkowana VAT, ponieważ jako VAT-owiec Wnioskodawca jest współwłaścicielem 50% majątku prywatnego, a jego małżonka - nie będąca podatnikiem VAT jest współwłaścicielem też 50% i z uwagi na to, iż małżonka Wnioskodawcy nie jest podatnikiem VAT - jej 50% cześć nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy z uwagi na to, że powyższe obiekty stanowią majątek osobisty Wnioskodawcy i w żaden sposób nie służą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności ani rolniczej ani pozarolniczej, pomimo tego, iż nie jest to incydentalna sprzedaż nieruchomości, powyższa sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w ogóle.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl definicji cyt. ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 15 podatnikami są m.in. osoby fizyczne "wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (...) oraz rolników, (...) również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy".

Zgodnie z powyższymi definicjami sprzedaż majątku osobistego, który Wnioskodawca wykorzystywał dla celów wyłącznie mieszkalnych i który nigdy nie służył działalności gospodarczej, ani też działalności rolniczej - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym dokonując sprzedaży kompleksu obiektów wraz z 9ha lasem - udokumentowywuje sprzedaż aktem notarialnym, ale Wnioskodawca nie udokumentuje tej sprzedaży fakturą VAT, nie dokonuje naliczenia podatku VAT należnego, a co za tym idzie, Wnioskodawca nie wykaże jej w deklaracji VAT-7 oraz w żaden sposób nie wpłynie ona na odliczenie podatku naliczonego i na korektę w myśl art. 90 i 91 uptu oraz stosowanie proporcji w myśl przepisów ustawy o VAT.

Jeśli okazałoby się, że Wnioskodawca ma opodatkować transakcję sprzedaży kompleksu obiektów, którego jest właścicielem wraz z małżonką (małżeńska wspólność ustawowa), a małżonka Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT, wówczas Wnioskodawca wystawia jako osoba prywatna Pan H. fakturę VAT na 50%, a nie na 100% wartości i jako podatnik VAT wystawiam fakturę z podatkiem VAT należnym od 50% wartości transakcji dla poszczególnych składników kompleksu, a ponieważ jego małżonka osobiście nie jest podatnikiem VAT - od jej 50% części nie nalicza się podatku VAT i jako osoba nie będąca podatnikiem VAT nie wystawia faktury VAT i nie nalicza podatku należnego od swojej części.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa, o czym stanowi art. 5 ust. 2 ww. ustawy.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na podstawie art. 15 ust. 2- obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia "częstotliwości", przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat), ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne, było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego nieruchomości, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie, w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym prowadzącym pod nazwa "R." działalność rolniczą w gospodarstwach rolnych i pozarolniczą działalność gospodarczą, dla którego to przedsiębiorstwa prowadzone są księgi rachunkowe w myśl przepisów Ustawy o rachunkowości.

Pozarolniczą działalność gospodarczą w ramach firmy (przedsiębiorstwa) "R." Wnioskodawca rozpoczął w grudniu 1999 r., od początku jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i w jej ramach Wnioskodawca osiąga obecnie przychody m.in. z dzierżawy, najmu, z usług noclegowych, inne.

W dniu 1 września 2004 r. Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia z podatku VAT z działalności rolniczej jako tzw. "rolnik ryczałtowy", którą to działalność rolniczą wykonywał wcześniej, w tym w roku 2003 i do dnia rezygnacji ze zwolnienia. Po rezygnacji ze zwolnienia z VAT - Wnioskodawca stał się podatnikiem VAT również z działalności rolniczej.

Wnioskodawca jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalność gospodarczą dokonał opodatkowanej dostawy nieruchomości. Po rezygnacji ze zwolnienia z VAT - Wnioskodawca stał się podatnikiem VAT również z działalności rolniczej. Wnioskodawca w ramach działalności rolniczej prowadził m.in. chów i hodowlę trzody chlewnej, prowadzi chów i hodowlę koni, prowadzi corocznie uprawy płodów rolnych jak np. pszenżyto, kukurydza, jęczmień, rzepak i inne.

W ramach firmy "R.", Wnioskodawca posiada nieruchomości jak grunty, budynki, budowle oraz ruchomości i inne będące rzeczowymi aktywami trwałe zdefiniowanymi w art. 3 ust. 1 pkt 15 Ustawy o rachunkowości.

Oprócz składników majątkowych wchodzących w skład firmy "R.", Wnioskodawca posiada wraz z małżonką odrębny majątek prywatny, który nie stanowi i nie stanowił składników aktywów przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Jako majątek osobisty Wnioskodawca posiada również wraz z małżonką zakupione w 2002 r. nieruchomości (obiekty) wraz z ponad 9ha lasem tworzące tzw. kompleks obiektów. W dniu 27 marca 2002 r. Wnioskodawca zakupił nieruchomość - działkę nr 4 o powierzchni 0,7660ha, która w części była zabudowana budynkiem głównym, obecnym budynkiem głównym-mieszkalnym. Wśród majątku osobistego, posiadanego wraz z małżonką znajdują się m.in. gospodarstwa rolne zdefiniowane w ustawie o podatku rolnym.

Pozostałe działki położone w R. tworzące kompleks obiektów zostały nabyte:

* 6 stycznia 2003 r. nabycie działki o nr 0, 1, 2 o łącznej powierzchni 4,2202 ha,

* 23 sierpnia 2004 r. nabycie działki nr 3 o powierzchni 0,8490ha,

* 14 marca 2005 r. nabycie działki nr 5 o pow. 0,1440ha,

* 22 grudnia 2005 r. nabycie działki nr 6, 7, 8 o łącznej powierzchni 0,1604ha.

W skład kompleksu obiektów wchodzą:

a.

budynek mieszkalny główny o powierzchni około 1000 m 2 (była przeprowadzona modernizacja i rozbudowa). Budynek mieszkalny połączony jest trwale przejściem z budynkiem basenowym (pkt g opis),

b.

budynek basenowy z tarasem o powierzchni ogólnej około 600m#61447; (budowany od podstaw),

c.

budynek mieszkalno-garażowy o powierzchni około 200 m 2 (była przeprowadzona modernizacja i rozbudowa),

d.

budynek grilla - pow. oko 64 m 2 (budowany od podstaw)

e.

budynek kordegardy - pow. ok. 51 m 2 (budowany od podstaw)

f.

oczko wodne - około 200 m powierzchni (budowane od podstaw)

g.

przejście podziemne (tunel) łączący budynek mieszkalny główny z budynkiem basenowym - powierzchnia około 80 m 2, długość ok. 34 m (budowane od podstaw).

W obiektach Wnioskodawca dokonał modernizacji, rozbudowy, budowy, przebudowy stosownie do projektów architektonicznych. Zakupione, zmodernizowane, rozbudowane, wybudowane obiekty - stanowią jeden ogrodzony kompleks obiektów, który to kompleks służy wyłącznie celom mieszkaniowym rodziny Wnioskodawcy i nie stanowił ani nie stanowi składnika majątkowego firmy Wnioskodawcy, ani jej aktywów trwałych. Wykonując ww. roboty budowlane, Wnioskodawca nie odliczał podatku naliczonego od faktur zakupu związanych z nabywaniem materiałów i usług budowlanych, wykończeniowych i innych związanych z ww. pracami w kompleksie obiektów. Oddanie do użytkowania na cele mieszkalne powyższych obiektów nastąpiło w 2003 r. i 2006 r.

Od zakupu materiałów i usług budowlanych związanych z przedmiotowym kompleksem jego modernizacją, rozbudową, budową i ponoszonymi nakładami na te nieruchomości Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT jako podatnik VAT w deklaracji VAT, ponieważ od momentu zakupu przedmiotowe nieruchomości przeznaczone były na własne, prywatne cele mieszkaniowe rodziny Wnioskodawcy i jego.

Wnioskodawca skorzystał natomiast ze zwrotu VAT na materiały budowlane dla osób fizycznych (VZM) z faktur dotyczących wydatków i robót wykonanych w budynku mieszkalnym.

Wszystkie prace budowlane i modernizacyjne wykonane w kompleksie obiektów, którego dotyczy zapytanie zostały sfinansowane własnym kapitałem Wnioskodawcy i oszczędnościami z lat pracy.

Wnioskodawca poinformował, że co jakiś czas dokonuje sprzedaży rzeczowych składników majątkowych będących rzeczowymi aktywami (środkami) trwałymi swojego przedsiębiorstwa i wykorzystywane były przed ich sprzedażą w działalności rolniczej i pozarolniczej jak: grunty, nieruchomości, ruchomości. Sprzedaż składników stanowiących składniki majątkowe firmy opodatkowane były odpowiednią stawką VAT i podatek VAT został naliczony, wykazany w deklaracji VAT -7.

Dodatkowo Wnioskodawca stwierdził, że oprócz dokonywania sprzedaży składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa "R." Wnioskodawca, dokonał sprzedaży nieruchomości stanowiący majątek prywatny Wnioskodawcy i jego małżonki.

Sprzedaży podlegały nieruchomości gruntowe oraz budynki i budowle wyodrębnione z posiadanych gospodarstw rolnych, a każda sprzedaż udokumentowana została aktami notarialnymi oraz wystawionymi przez Wnioskodawcę jako Pana H. (osobę prywatną a nie jako "R." z adresem siedziby firmy) fakturami VAT. Do sprzedaży wykazanej w aktach notarialnych oraz fakturach VAT Wnioskodawca zastosował odpowiednią dla sprzedaży konkretnej nieruchomości stawkę VAT. Sprzedawane nieruchomości, z uwagi, że służyły działalności rolniczej, dla której to działalności Wnioskodawca jest podatnikiem VAT, zostały opodatkowane podatkiem VAT wg właściwych stawek, pomimo, iż nie były one składnikami przedsiębiorstwa "R.".

Jednym z powodów decyzji o sprzedaży natomiast przedmiotowych nieruchomości są duże bieżące koszty utrzymania oraz obecne trudności finansowe Wnioskodawcy. Otrzymane środki finansowe ze sprzedaży Wnioskodawca planuje przeznaczyć m.in. na spłatę zobowiązań.

W przedmiotowych budynkach Wnioskodawca mieszka czasowo, ponieważ w gminie sąsiedniej prowadzi on działalność rolniczą i pozarolniczą na innych gruntach i gospodarstwach rolnych.

Wszystkie ww. nieruchomości stanowiące Wnioskodawcy i jego małżonki majątek osobisty w żaden sposób nie służyły i nie służą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej rolniczej i pozarolniczej.

Kompleks obiektów nie był nigdy i nie jest ani w całości ani w części przedmiotem najmu lub dzierżawy, ani też nigdy nikt z niego nie korzystał oprócz Wnioskodawcy i jego rodziny, która korzystała z niego i korzysta na własne cele mieszkaniowe. Nie były też wykorzystywane dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej ani też działalności rolniczej. Z posiadania kompleksu obiektów będących przedmiotem zapytania Wnioskodawca nigdy nie czerpał żadnych pożytków finansowych.

W zakresie uatrakcyjnienia terenu - została wymieniona nawierzchnia drogi działki nr 5 oraz wykonano drogę wewnętrzną dojazdową wraz z oświetleniem, postawieniem lamp na działce nr 0 jako dojazd do budynków (posesji), w tym budynku głównego-mieszkalnego na działce 4.

Małżonka Wnioskodawcy na dzień składania pisma nie jest podatnikiem podatku VAT czynnym.

Wnioskodawca posiada jeszcze inne nieruchomości gruntowe w postaci gospodarstw rolnych, gruntów rolnych, gruntów budowlanych, gruntów zabudowanych i niezabudowanych, pastwiska, łąki, nieużytki gruntowe, drogi w gospodarstwach, grunty zadrzewione, zakrzewione i inne, które również w przyszłości planuje sprzedawać.

Z powyższego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawcy nie można uznać za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w odniesieniu do transakcji sprzedaży ww. nieruchomości stanowiącej majątek osobisty, w myśl art. 15 ustawy. Nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży tej konkretnej nieruchomości (kompleks obiektów) Wnioskodawca działał w charakterze handlowca, a okoliczności będące przyczyną transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowych, nie wskazują, iż miałyby być one czynione z zamiarem wykonywania w sposób częstotliwy.

Działki w żaden sposób nie służyły prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej czy też rolniczej i stanowią jego majątek osobisty. Z powyższego wynika, że nieruchomości nie zostały nabyte w celu odsprzedaży czy też wykorzystania w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, ale z zamiarem ich wykorzystania w celach mieszkaniowych po ich modernizacji, rozbudowie, budowie, przebudowie stosownie do projektów architektonicznych. Zakupione, zmodernizowane, rozbudowane, wybudowane obiekty - stanowią jeden ogrodzony kompleks obiektów, który to kompleks służy wyłącznie celom mieszkaniowym rodziny Wnioskodawcy, a więc nie został nabyty w celach handlowych, lecz prywatnych.

Wnioskodawca wskazał bowiem, że dokonując sprzedaży nieruchomości stanowiących składnik prowadzonego przedsiębiorstwa czy też składnik gospodarstwa rolnego, stosuje odpowiednie stawki VAT i wystawia faktury dla tych sprzedaży. Odnośnie natomiast przedmiotowego kompleksu Wnioskodawca wskazał, że nie jest on w żadnym zakresie związany z prowadzonymi przez Wnioskodawcę działalnościami. Wnioskodawca wyraźnie go wydziela jako majątek prywatny służący celom mieszkaniowym Wnioskodawcy i jego rodziny. Wnioskodawca jest pod tym adresem (kompleks obiektów) zameldowany na pobyt czasowy i wykorzystuje te obiekty dla siebie i rodziny w celach osobistych i prywatnych. Obiekty te nigdy nie służyły działalności gospodarczej, rolniczej ani pozarolniczej. Wnioskodawca we wskazanym kompleksie obiektów mieszka czasowo gdyż w gminie sąsiedniej prowadzi działalność rolniczą i pozarolniczą na innych gruntach i gospodarstwach rolnych. Zatem prowadzenie m.in. działalności rolniczej wymaga od Wnioskodawcy przebywania w swoim czasowym miejscu pobytu.

Kompleks ten nigdy nie służył uzyskiwaniu płodów rolnych nigdy nie był przedmiotem najmu lub dzierżawy, ani też nigdy nikt z niego nie korzystał oprócz Wnioskodawcy i jego rodziny, która korzystała z niego i korzysta na własne cele mieszkaniowe. Z posiadania kompleksu obiektów Wnioskodawca nigdy nie czerpał żadnych pożytków finansowych.

W świetle powyższego Wnioskodawca sprzedając ww. kompleks obiektów korzysta z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Zatem w ocenie tut. Organu nie można uznać przedmiotowej sprzedaży kompleksu obiektów za częstotliwą dostawę gruntów, a więc czynność ta w przedstawionym stanie faktycznym nie mieści się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, gdyż zachowania Wnioskodawcy nie wyczerpują znamion działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podejmowanej w celach zarobkowych. Tym samym sprzedaż przedmiotowej nieruchomości gruntowej jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Wnioskodawca dokonując sprzedaży kompleksu obiektów wraz z 9ha lasem - nie powinien dokumentować sprzedaży fakturą VAT, gdyż fakturę VAT stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16" zgodnie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązani są wystawić, podatnicy, o których mowa w art. 15. Natomiast sprzedaż przez Wnioskodawcę ww. kompleksu obiektów nie mieści się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy gdyż jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania wynikają z przepisów rozdziału 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337). Zgodnie z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe, a odpowiedź na pozostałe pytania Wnioskodawcy (tj. od 2-4) jest bezprzedmiotowa.

Zaznaczyć jednak należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego (w szczególności w przypadku, gdyby kompleks obiektów został nabyty i sprzedany celem lokaty kapitału) lub zmiany stanu prawnego.

Ponadto należy podkreślić, że niniejsza interpretacja nie dotyczy sprzedaży jakichkolwiek innych nieruchomości przez Wnioskodawcę i nie oznacza, że Wnioskodawca nie będzie podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży ewentualnych innych nieruchomości.

Zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Natomiast w myśl w art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego stanu faktycznego.

Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów, nie przeprowadza bowiem postępowania dowodowego, jest zatem związany wyłącznie opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z brzmieniem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, na pisemny wniosek zainteresowanego i w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną) wydaje Minister właściwy do spraw finansów publicznych. W świetle powyższego nie ma możliwości wydania interpretacji indywidualnej, dla dwóch zainteresowanych osób fizycznych na podstawie jednego wniosku. Zatem niniejsza interpretacja indywidualna odnosi się jednie do Wnioskodawcy - Pana H.

Natomiast jeżeli drugi z małżonków zainteresowany jest otrzymaniem interpretacji indywidualnej obowiązany jest do złożenia odrębnego wniosku i przedstawienia odpowiedniego dla niego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), zapytania i własnego stanowiska w sprawie oraz dokonania odrębnej opłaty.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl