IBPP1/443-179/11/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-179/11/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2011 r. (data wpływu 1 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* uznania przyznawanych przez Wnioskodawcę premii pieniężnych za świadczenie usług - jest prawidłowe;

* dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych notami księgowymi - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przyznawanych przez Wnioskodawcę premii pieniężnych za świadczenie usług, a także ich dokumentowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zaistniałego stanu faktycznego:

W 2011 r. Wnioskodawca dokonał zmiany warunków handlowych ze swoimi odbiorcami wyrobów gotowych. W celu zachęty do kupowania produktów ponownie wprowadzono zapis o premiach pieniężnych w brzmieniu:

1.

Dostawca zapłaci Odbiorcy premię pieniężną kwartalną z tytułu wykonania lub przekroczenia zadań sprzedażowych, określonych w planie sprzedaży (wypłaconą od wartości obrotu netto ustalonego wg sprzedaży netto za dany okres) w wysokości:

a.

3% za wykonanie 90% kwartalnych planów sprzedażowych,

b.

5% za wykonanie 100% kwartalnych planów sprzedażowych,

c.

7% za wykonanie 105% kwartalnych planów sprzedażowych.

2.

Wpłata premii pieniężnej kwartalnej nastąpi po wykonaniu przez Odbiorcę wartościowych planów sprzedażowych w okresach kwartalnych.

3.

Kwartalny plan sprzedaży Odbiorcy określa wysokość zakupów netto za poszczególne kwartały roku poprzedniego. W wyjątkowych przypadkach Dostawca na wniosek Odbiorcy dopuszcza możliwość zmiany planu sprzedaży w poszczególnych kwartałach w taki sposób, aby roczny plan sprzedaży nie uległ zmianie. Dostawca powiadomi Odbiorcę o zmianie kwartalnego planu sprzedaży do 14 dni od otrzymania wniosku Odbiorcy. Zmiana kwartalnego planu sprzedaży netto nie stanowi zmiany niniejszej umowy.

4.

Dostawca wypłaci Odbiorcy premię pieniężną kwartalną za przedterminowe uregulowania należności w wysokości 4% od obrotu kwartalnego netto za uregulowanie przed terminem 17 dni (wpłata na koncie Dostawcy).

Opisane wyżej premie pieniężne rozliczone zostaną przez Dostawcę w terminie 30 dni od zakończenia kwartału na podstawie not księgowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca prawidłowo interpretuje art. 8 ust. 1 i opisane premie nie traktuje jako usługę - w związku z tym przedmiotowe premie pieniężne rozlicza z Odbiorcami notami księgowymi.

Zdaniem Wnioskodawcy wypłacane premie nie mają charakteru usługi. Są one jedynie "narzędziem marketingowym", służą jako zachęta do kupowania w firmie wyrobów i dalszej ich sprzedaży. Chcąc prowadzić działalność gospodarczą, Wnioskodawca jest zobligowany do stosowania przyjętych zwyczajowo standardów, które wiążą się bezpośrednio ze wsparciem finansowym sprzedaży w celu osiągania wyższych przychodów. Wnioskodawca uważa, że taka forma wsparcia sprzedaży nie stanowi w świetle prawa Ustawy o Podatku od Towarów i Usług art. 8 ust. 1 usługi, stąd zapis w umowach, iż premie te będą dokumentowane notami księgowymi. Wnioskodawca uważa, iż powyższe stanowisko zostało również ugruntowane pojawiającymi się interpretacjami zgodnymi z linią orzecznictwa sądowego w tej kwestii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za:

* prawidłowe - w zakresie uznania przyznawanych przez Wnioskodawcę premii pieniężnych za świadczenie usług;

* nieprawidłowe - w zakresie dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych notami księgowymi;

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Podstawą opodatkowania - według art. 29 ust. 1 ustawy - jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Wskazać należy, iż w sytuacji, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą (dostawami) i nie wiąże się z wykonywaniem na rzecz sprzedawcy dodatkowych czynności (zobowiązanie do prowadzenia akcji o charakterze promocyjnym, marketingowym, reklamowym etc.), to nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy.

Rabat rozumieć należy, jako zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażoną procentowo lub kwotowo. Rozróżnia się rabaty przyznane przed ustaleniem ceny oraz udzielane po jej ustaleniu.

Rabat udzielony w momencie wystawienia faktury (rabat transakcyjny), nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ kwota należna od nabywcy już go uwzględnia - dane dotyczące rabatu znajdą swoje odzwierciedlenie w wystawionej fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży.

Natomiast rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca przyznaje premie pieniężne odbiorcom swoich wyrobów z tytułu wykonania lub przekroczenia zadań sprzedażowych. Ich wysokość jest określona w postaci wskaźnika procentowego od obrotu netto ustalonego wg sprzedaży netto za okres kwartalny. Ponadto Wnioskodawca przyznaje premię pieniężną kwartalną za przedterminowe uregulowanie należności w wysokości określonego wskaźnika procentowego za uregulowanie należności przed określonym terminem płatności. Przyznawana premia pieniężna nie odnosi się do jednej konkretnej transakcji, lecz do wielu transakcji dokonanych w okresie rozliczeniowym.

Odnosząc się do powyższego, można stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie premie pieniężne wypłacane przez Wnioskodawcę na rzecz klienta stanowią procent od wartości netto wykonanego w określonym przedziale czasu obrotu, gdyż obrót uprawniający do uzyskania gratyfikacji pieniężnych ustalany jest na podstawie wielkości faktycznie zrealizowanych zakupów, dokonanych w konkretnie określonym przedziale czasowym lub przedterminowego uregulowania należności.

Wobec powyższego w sytuacji, gdy odbiorcy, którym Wnioskodawca będzie wypłacał premie pieniężne, nie będą w żaden sposób zobowiązani do świadczenia jakichkolwiek usług, w tym usług o charakterze promocyjnym, marketingowym i reklamowym na rzecz Wnioskodawcy to stwierdzić należy, iż nie będą oni wykonywać żadnych dodatkowych czynności poza dokonywaniem zakupów towarów od dostawcy, osiągnięciem określonej wartości obrotów oraz terminowego uiszczania płatności względem Wnioskodawcy. Oznacza to, że opisane we wniosku premie pieniężne, które będą wypłacane przez Wnioskodawcę, nie będą w żaden sposób związane z uzyskaniem świadczenia wzajemnego, bowiem postanowienia umowy dotyczącej otrzymywania premii pieniężnej nie nakładają na odbiorcę towaru (kontrahenta) dodatkowych działań. Za taką czynność dodatkową nie można uznać dokonywania zakupów towarów przez odbiorców Wnioskodawcy w trakcie określonego przedziału czasowego w ustalonej w umowie wysokości, jak również przedterminowego regulowania należności.

Zatem, z przedmiotowego wniosku wynika, że Wnioskodawca będzie wypłacał swoim odbiorcom premie finansowe będące gratyfikacją wyłącznie z tytułu osiągnięcia odpowiedniej wielkości obrotów w przewidzianym okresie rozliczeniowym oraz przedterminowego regulowania należności.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż otrzymujący premię pieniężną nie będzie świadczyć wobec Wnioskodawcy usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. A zatem, przedmiotowe premie wypłacane z tytułu wypracowania określonej kwoty obrotów handlowych oraz przedterminowego regulowania należności bez innych świadczeń i dodatkowych usług, nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie będą stanowić wynagrodzenia za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Stanowią one w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, a co za tym idzie, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy, zmniejszający podstawę opodatkowania.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, w myśl którego wypłacanie odbiorcom wyrobów premii pieniężnych za wykonanie lub przekroczenie zadań sprzedażowych oraz uregulowanie należności w określonym terminie nie ma charakteru usługi, należało uznać za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przekazywane przez Wnioskodawcę premie są dokumentowane notami księgowymi. Jednakże, jeśli Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a przekazywane premie są w istocie rabatem, powinien udzielone rabaty dokumentować wystawieniem korekty faktury.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Ogólne regulacje dotyczące danych, jakie powinny zawierać faktury zostały określone, na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy, treścią rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

W myśl § 13 ust. 2a rozporządzenia, w przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2;

3.

okres, do którego odnosi się udzielany rabat;

4.

kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Faktury korygujące powinny zawierać wyraz "KOREKTA" albo wyrazy "FAKTURA KORYGUJACA" (§ 13 ust. 5 rozporządzenia).

Wobec powyższego, premie pieniężne wypłacane przez Wnioskodawcę, stanowiące rabat obniżający wartość konkretnych dostaw, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy, zmniejszający podstawę opodatkowania - na podstawie przepisu § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., obligują Wnioskodawcę (udzielającego premię) w takiej sytuacji do wystawienia faktury korygującej uwzględniającej wymogi wynikające z § 13 ust. 2a tego rozporządzenia, a nie jak wskazał Wnioskodawca noty księgowej.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, w myśl którego wypłacanie odbiorcom wyrobów premii pieniężnych za wykonanie lub przekroczenie zadań sprzedażowych oraz uregulowanie należności w określonym terminie powinno być dokumentowane notą księgową należało uznać za nieprawidłowe, o ile Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są na pisemny wniosek zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie. W związku z powyższym przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl