IBPP1/443-168/12/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-168/12/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2012 r. (data wpływu 13 lutego 2012 r.), uzupełnionym pismami z dnia 2 maja 2012 r. (data wpływu 7 maja 2012 r.), z dnia 17 maja 2012 r. (data wpływu 18 maja 2012 r.) oraz z dnia 22 maja 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości obejmującej dostawę działki oznaczonej numerem 6/11 wraz z możliwością wyboru opodatkowania tej dostawy według stawki 8% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2012 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości obejmującej dostawę działki oznaczonej numerem 6/11 wraz z możliwością wyboru opodatkowania tej dostawy według stawki 8%.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 maja 2012 r. (data wpływu 7 maja 2012 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 26 kwietnia 2012 r. znak IBPP1/443-168/12/AW, pismem z dnia 17 maja 2012 r. (data wpływu 18 maja 2012 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 14 maja 2012 r. znak IBPP1/443-168/12/AW oraz pismem z dnia 12 maja 2012 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Podstawowa działalność gospodarcza Spółki polega na produkcji spalinowych silników samochodowych i ich sprzedaży. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą dla nieruchomości utworzonej z jedynej działki nr 6/6 (sześć przez sześć) o powierzchni 0,7360 ha (siedemdziesiąt trzy ary sześćdziesiąt metrów kwadratowych), której właścicielem jest Spółka. Spółka wybudowała na działce 6/6 miedzy innymi budynek mieszkalny (dalej: "Budynek"), w którym nie zostały wyodrębnione lokale stanowiące odrębny przedmiot własności.

Spółka, przed zawarciem Umowy Przyrzeczonej Sprzedaży Lokali Mieszkalnych, dokona podziału działki nr 6/6 na działkę nr 6/10 (sześć przez dziesięć) zabudowaną częściowo budynkiem usługowym oraz na działkę nr 6/11 (sześć przez jedenaście) zabudowaną budynkiem mieszkalnym oraz wydzieli 14 (czternaście) lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 140 m2 (sto trzydzieści metrów kwadratowych) z budynku mieszkalnego zlokalizowanego na nowopowstałej działce nr 6/11 (sześć przez jedenaście). W Umowie Przyrzeczonej Sprzedaży Lokali Mieszkalnych, Spółka będzie wnioskowała do Sądu Rejonowego Wydział Ksiąg Wieczystych, aby w księdze wieczystej został ujawniony podział nieruchomości 6/6, a następnie, aby Sąd odłączył nowopowstałą działkę 6/10 z księgi wieczystej i dołączył ją do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości utworzonej z jedynej działki nr 5/3, której właścicielem jest również Spółka. Budynek stanowi budynek mieszkalny, nie jest w nim prowadzona działalność gospodarcza, dlatego zdaniem Spółki, lokale mieszkalne powstałe w wyniku podziału nieruchomości (Budynku Mieszkalnego) należy zakwalifikować w PKOB w dziale 11 w budynkach mieszkalnych.

Spółka jest również właścicielem działki nr 5/3, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych odrębna księga wieczysta, zabudowanej budynkiem socjalnym, oraz urządzeniami towarzyszącymi: basenem, parkingiem, drogami i infrastrukturą techniczną (dalej: "Pozostałe Obiekty"), jak również właścicielem niezabudowanej działki nr 319/4 dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych odrębna księga wieczysta oznaczona w Rejestrze Gruntów jako działka drogowa.

Wzniesienie Budynku i Pozostałych Obiektów zrealizowano w związku z koniecznością zapewnienia przez Spółkę mieszkań służbowych pracownikom. Budowę rozpoczęto w 1998 r. i została ona zakończona w 2000 r. (amortyzację budynku rozpoczęto 1 marca 2000 r.). W związku z budową Spółka poniosła szereg wydatków, od których nie odliczała podatku VAT naliczonego. Wynikało to ze zwolnienia z VAT działalności polegającej na nieodpłatnym udostępnieniu Nieruchomości pracownikom na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 2 Ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Od momentu wybudowania Budynek i Pozostałe Obiekty nie były ulepszane.

Udostępnianie Nieruchomości pracownikom odbywało się nieodpłatnie. Budynek i Pozostałe Obiekty nie były i nie są przez Spółkę wynajmowane osobom z zewnątrz i nie służą do realizacji przez Spółkę jakichkolwiek innych celów (nie są w nim wykonywane inne czynności), poza udostępnieniem (najmem) Nieruchomości pracownikom. Spółka zwraca uwagę, że krótko po wzniesieniu Budynku i Pozostałych Obiektów, wszystkie znajdujące się w Budynku mieszkania i wszystkie Pozostałe Obiekty zostały udostępnione pracownikom Spółki.

W chwili obecnej Spółka nie udostępnia już Nieruchomości swoim pracownikom.

Obecnie Spółka rozważa sprzedaż Nieruchomości. Sprzedaż każdej nieruchomości wieczysto-księgowej dokonana zostanie osobnym aktem notarialnym. Spółka zawarła przedwstępne umowy sprzedaży, m.in. notarialną przedwstępną umowę sprzedaży (dalej: "Umowa przedwstępna"), zgodnie z którą Spółka zobowiązuje się sprzedać Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: "Nabywca"):

1.

lokale mieszkalne oznaczone numerami od 1 do 14 (dalej: "Lokale Mieszkalne"), wyodrębnione z Budynku, wraz ze

2.

związanymi z Lokalami Mieszkalnymi udziałami w nieruchomości wspólnej (dalej: "Nieruchomość wspólna"), którą stanowić będzie:

a.

prawo własności gruntu, tj. nowopowstałej działki o nr. roboczym 6/11 o powierzchni ok. 0,7250 ha, powstałej z podziału działki nr 6/6, oraz

b.

części wspólne Budynku, z którego lokale mieszkalne zostaną wydzielone, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych oraz odpowiednie części wspólne kondygnacji podziemnej, które w ramach podziału do korzystania przypadną do wyłącznego użytkowania poszczególnym właścicielom lokali mieszkalnych w części ustalonej zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Wraz z zawarciem Umowy przedwstępnej, Spółka udzieliła Nabywcy pełnomocnictwa do podziału działki nr 6/6 na działkę 6/10 oraz na działkę 6/11, zabudowaną Budynkiem oraz do wykonania Projektu Podziału Budynku Mieszkalnego wraz z uzyskaniem 14 zaświadczeń o samodzielności lokali mieszkalnych potrzebnych do wyodrębnienia ich z Budynku przy Umowie Przenoszącej Własność Lokali Mieszkalnych. Powierzchnia wydzielonych Lokali Mieszkalnych nie przekroczy 150 m2.

Nabywca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Strony Umowy przedwstępnej zamierzają złożyć oświadczenia w przedmiocie opodatkowania dostawy nieruchomości.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 2 maja 2012 r. odnoszącego się do działki nr 6/11 podano ponadto, że:

1.

W ocenie Spółki kwestia pierwszego zasiedlenia powinna być przedmiotem oceny dokonywanej przez organ podatkowy. W ocenie Spółki, do pierwszego zasiedlenia budynków doszło po wybudowaniu budynków w momencie udostępnienia ich pracownikom w ramach czynności zwolnionej z opodatkowania VAT w latach 2000-2001.

2.

Mając na uwadze powyższą ocenę Spółki, która jednak nie powinna determinować oceny dokonanej przez organ podatkowy, od pierwszego zasiedlenia upłynęło 11-12 lat.

3.

W stosunku do obiektów nie przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie ich budowy. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie obiektów.

4.

Nieruchomość została udostępniona pracownikom na podstawie kontraktów zawartych ze Spółką, która zobowiązała się do nieodpłatnego udostępnienia mieszkań pracownikom. Pracownicy z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia mieli dopisywany dodatkowy przychód dla potrzeb PIT.

5.

Lokale stanowiące część składową nieruchomości (na moment udostępnienia nie były one w sposób prawny wyodrębnione, natomiast były wyodrębnione funkcjonalnie) były udostępniane na zasadach przewidzianych w punkcie powyżej.

6.

Nabycie działki nastąpiło 28 listopada 1998 r. W tym czasie sprzedaż gruntów niezabudowanych nie była opodatkowana VAT, a w przypadku gdy przedmiotem sprzedaży były nieruchomości zabudowane, wartość gruntu podlegała wyłączeniu z podstawy opodatkowania. Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Należy jednak zauważyć, że przedmiotem dostawy będą obiekty (lokale i budynki), a wartość działki będzie zwiększać podstawę opodatkowania w tym zakresie, zatem w ocenie Spółki informacje te są zbędne z perspektywy oceny sposobu opodatkowania VAT.

7.

Działki nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego. W momencie dostawy działki będą zabudowane obiektami, zatem informacja o przeznaczeniu działki jest zbędna z perspektywy oceny sposobu opodatkowania VAT. Dla potrzeb ewidencji gruntów działka oznaczona jest symbolem B i B-RIIIa co świadczy o przeznaczeniu dla potrzeb zabudowy mieszkalnej. Spółka nie posiada informacji o oznaczeniu działki w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 17 maja 2012 r. Wnioskodawca podał, że działka 6/11 to również działka utworzona z podziału działki 6/6. Informacja ta nie ma w ocenie Spółki wpływu na sposób opodatkowania transakcji.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 22 maja 2012 r. podano ponadto, iż wraz z lokalami mieszkalnymi przedmiotem dostawy będą jednocześnie udziały w części wspólnej budynku obejmującej także miejsca parkingowe usytuowane w podziemnej części przedmiotowego budynku. Miejsca parkingowe będą sprzedawane tylko wraz z lokalami mieszkalnymi bowiem prawo do ich nabycia jest związane z prawem do lokalu mieszkalnego i nie będą przedmiotem odrębnej dostawy. Nie mają też ustanowionej odrębnej księgi wieczystej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy sprzedaż Nieruchomości obejmująca dostawę Pozostałych Obiektów oraz Budynku z którego wyodrębnione zostaną Lokale Mieszkalne wraz ze związanymi z Lokalami Mieszkalnymi udziałami w Nieruchomości wspólnej na rzecz Nabywcy, podlegać będzie "zwolnieniu z opcją opodatkowania" stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 i art. 43 ust. 10 Ustawy VAT.

2.

Czy jeśli Spółka wybierze opodatkowanie dostawy Lokali Mieszkalnych wraz z udziałami w Nieruchomości wspólnej, stosownie do art. 43 ust. 10 Ustawy VAT, to czy dostawa podlegać będzie opodatkowaniu według stawki 8% podatku VAT, stosownie do art. 146a pkt 2 w zw. z art. 41 ust. 2 i art. 41 ust. 12 Ustawy VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie pytania:

Nr 1 Spółka uważa, że w związku z nieodpłatnym przekazywaniem całej Nieruchomości pracownikom po wybudowaniu na niej Budynku i Pozostałych Obiektów, nastąpiło pierwsze zasiedlenie Budynku i Pozostałych Obiektów i w rezultacie planowana dostawa Lokali Mieszkalnych wydzielonych z Budynku wraz z udziałami w Nieruchomości wspólnej oraz Pozostałych Obiektów posadowionych na działkach 6/11, 5/3 i 319/4 podlegać będzie "zwolnieniu z opcją opodatkowania" stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 i art. 43 ust. 10 Ustawy VAT.

Nr 2 Zdaniem Spółki, jeśli strony umowy przyrzeczonej wybiorą opodatkowanie dostawy Lokali Mieszkalnych wraz z udziałami w Nieruchomości wspólnej, stosownie do art. 43 ust. 10 Ustawy VAT, to ta dostawa będzie podlegać opodatkowaniu według stawki 8% podatku VAT, stosownie do art. 146a pkt 2 w zw. z art. 41 ust. 2 i art. 41 ust. 12 Ustawy VAT.

UZASADNIENIE stanowiska.

Pytanie nr 1: Zgodnie z regulacjami Ustawy VAT, dostawa budynków lub ich części co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Jednakże, Ustawa VAT zawiera również katalog sytuacji, w których dostawa budynków lub ich części podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W ocenie Spółki, z brzmienia powyższego przepisu wynika, że dostawa Lokali Mieszkalnych wraz z udziałami w Nieruchomości wspólnej będzie podlegać zwolnieniu z podatku VAT, o ile od pierwszego zasiedlenia Budynku z którego wyodrębnione zostaną Lokale, a którego części składowe Lokale Mieszkalne stanowiły do momentu wyodrębnienia, upłynęły co najmniej 2 lata. Podobne zasady dotyczyć będą również Pozostałych Obiektów.

Ustawa VAT zawiera legalną definicję pierwszego zasiedlenia (art. 2 pkt 14 Ustawy VAT) wskazującą, że przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków lub budowli albo ich części, po ich:

* wybudowaniu lub

* ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zdaniem Spółki, mimo iż powyższe regulacje dotyczące pierwszego zasiedlenia obowiązują od 1 stycznia 2009 r., to - z uwagi na brak przepisów przejściowych - znajdują one zastosowanie także do budynków lub budowli albo ich części wzniesionych przed wejściem w życie wspomnianych przepisów. W konsekwencji celem określenia, czy doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 14 Ustawy VAT, konieczne jest odwołanie się do stanu faktycznego i prawnego, który istniał od momentu wzniesienia Budynku i Pozostałych Obiektów.

Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, opodatkowaniu VAT podlegało przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste m.in. na potrzeby zatrudnionych przez podatnika pracowników. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, skoro całość Nieruchomości przekazana została na potrzeby osobiste pracowników (udostępniono poszczególne lokale mieszkalne znajdujące się w Budynku jak również Pozostałe Obiekty posadowione na Nieruchomości) a takie przekazanie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT - choć korzystało ze zwolnienia z opodatkowania - to należy przyjąć, że w 2000 r. miało miejsce oddanie Budynku i Pozostałych Obiektów do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu (tzw. pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy VAT).

Artykuł 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT stanowi, że zwalnia się z opodatkowania dostawę budynków lub budowli albo ich części, jeżeli została ona dokonana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia i jednocześnie nie dokonywano ulepszeń przekraczających 30% ich wartości początkowej (gdyż oddanie do użytkowania nabywcy lub użytkownikowi (w ramach czynności opodatkowanej) po dokonaniu ulepszenia w tak znacznym zakresie jest traktowane jako kolejne pierwsze zasiedlenie).

Z powyższego wynika, że dostawa Lokali Mieszkalnych wydzielonych z Budynku dokonana przez Spółkę będzie mogła zostać zwolniona od opodatkowania (dostawa dokonana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia Budynku a także Lokali stanowiących do dnia ich wydzielenia część składową Budynku) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT. Jednocześnie, zdaniem Spółki, udziały w częściach wspólnych Budynku, z którego Lokale Mieszkalne zostaną wydzielone, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali, w części ustalonej zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, będą podlegały opodatkowaniu na zasadach identycznych jak same Lokale Mieszkalne, gdyż udziały w częściach wspólnych budynku i urządzeniach związanych z danym lokalem nie mogą być przedmiotem dostawy odrębnej od dostawy Lokalu Mieszkalnego1. Stosownie do art. 29 ust. 5 Ustawy VAT, również udział we własności gruntu - w nowopowstałej działce 6/11, przynależący do danego Lokalu Mieszkalnego nie zostanie wyodrębniony z podstawy opodatkowania podatkiem VAT, więc w rezultacie będzie mógł podlegać zwolnieniu łącznie z danym Lokalem Mieszkalnym na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT.

Podobnie również dostawa Pozostałych Obiektów będzie dostawą po upływie 2 lat od pierwszego ich zasiedlenia. Zatem dostawa Pozostałych Obiektów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT będzie mogła zostać zwolniona z opodatkowania. Stosownie do art. 29 ust. 5 Ustawy VAT, udział we własności gruntu przypadający na te obiekty opodatkowany zostanie w taki sam sposób jak Pozostałe Obiekty.

Stosownie do art. 43 ust. 10 Ustawy VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W rezultacie, w opinii Spółki, sprzedaż Lokali Mieszkalnych wraz ze związanymi z Lokalami Mieszkalnymi udziałami w Nieruchomości wspólnej oraz sprzedaż Pozostałych Obiektów będzie opodatkowana podatkiem VAT, o ile Spółka wraz z Nabywcą złożą, przed dniem dokonania dostawy Lokali wraz z udziałami w Nieruchomości wspólnej i Pozostałych Obiektów, właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy w tym zakresie.

Pytanie nr 2: Regulacje Ustawy VAT (art. 41 ust. 12 Ustawy VAT) wskazują, że stawkę podatku, określoną w art. 41 ust. 2 ustawy VAT stosuje się m.in. do dostawy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Stosownie do art. 41 ust. 12a, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b. Art. 41 ust. 12b Ustawy VAT wyłącza z budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym m.in. lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Lokale Mieszkalne będące przedmiotem dostawy będą w momencie dostawy Lokalami Mieszkalnymi o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 150 m2, W rezultacie zdaniem Spółki dostawa Lokali Mieszkalnych, w sytuacji, gdy Spółka zrezygnuje ze zwolnienia, będzie podlegała opodatkowaniu według stawki podatku określonej w art. 41 ust. 2 Ustawy VAT. Wprawdzie ustawodawca w art. 41 ust. 2 wskazał stawkę 7%, jednak określił również w przepisach przejściowych Ustawy VAT (art. 146a pkt 2 Ustawy VAT), że w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku określona w art. 41 ust. 2 wynosi 8%.

Wnioskodawca w uzasadnieniu stanowiska odnośnie pytania nr 1 wskazał, że w opinii Spółki udziały w Nieruchomości wspólnej związane z Lokalami Mieszkalnymi, będą opodatkowane na zasadach przewidzianych dla opodatkowania Lokali Mieszkalnych.

Podobne do prezentowanego przez Spółkę stanowisko w zakresie opodatkowania obniżoną stawką VAT dostawy zarówno lokalu mieszkalnego jak i przypadających na ten lokal udziałów w nieruchomości wspólnej w tym m.in. części podziemnej (garażowej) prezentowane jest w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego wydawanych przez Ministra Finansów, m.in.:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 7 października 2011 r. (znak: IPPP3/443-909/09/11-7/S/SM),

* Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z dnia 25 października 2011 r. (znak: IBPP2/443-855/11/BW),

* Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z dnia 31 października 2011 r. (znak: IBPP2/443-834/11/WN).

W rezultacie, zdaniem Spółki, jest ona uprawniona do rezygnacji ze zwolnienia i do opodatkowania Lokali Mieszkalnych wraz ze związanymi z poszczególnymi Lokalami Mieszkalnymi udziałami w Nieruchomości wspólnej podatkiem VAT, o ile złoży wraz z Nabywcą oświadczenie o wyborze opodatkowania, stosownie do art. 43 ust. 10. W takiej sytuacji, sprzedaż każdego Lokalu, wraz ze związanym z Lokalem udziałem w Nieruchomości wspólnej (obejmującej również udział w kondygnacji garażowej) będzie opodatkowana stawką VAT 8%.

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że stanowisko Spółki w odniesieniu do zadanych pytań jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Według art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z treści art. 15 ust. 2 tej ustawy wynika, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

Na mocy art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Wszelkie zaś odstępstwa od tej zasady poprzez zastosowanie obniżonej stawki lub zwolnienie z opodatkowania, należy uznać za wyjątek w stosowaniu ww. przepisu.

I tak na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 2 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o VAT.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy, zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Treść art. 43 ust. 7a powyższej ustawy wskazuje, że warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Przepis art. 43 ust. 10 ww. ustawy określa, że podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT wynika natomiast, że ilekroć w jej przepisach mowa jest o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak stanowi art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza dokonać dostawy działki nr 6/11 zabudowanej budynkiem mieszkalnym, w którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Zdaniem Spółki, lokale mieszkalne powstałe w wyniku podziału nieruchomości (Budynku Mieszkalnego) należy zakwalifikować w PKOB w dziale 11 w budynkach mieszkalnych.

Wzniesienie Budynku zrealizowano w związku z koniecznością zapewnienia przez Spółkę mieszkań służbowych pracownikom. Budowę rozpoczęto w 1998 r. i została ona zakończona w 2000 r. (amortyzację budynku rozpoczęto 1 marca 2000 r.). W związku z budową Spółka poniosła szereg wydatków, od których nie odliczała podatku VAT naliczonego. Wynikało to ze zwolnienia z VAT działalności polegającej na nieodpłatnym udostępnieniu Nieruchomości pracownikom na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 2 Ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Od momentu wybudowania Budynek nie był ulepszany.

Udostępnianie Nieruchomości pracownikom odbywało się nieodpłatnie. Budynek nie był i nie jest przez Spółkę wynajmowany osobom z zewnątrz i nie służy do realizacji przez Spółkę jakichkolwiek innych celów (nie są w nim wykonywane inne czynności), poza udostępnieniem (najmem) Nieruchomości pracownikom. Spółka zwraca uwagę, że krótko po wzniesieniu Budynku, wszystkie znajdujące się w Budynku mieszkania zostały udostępnione pracownikom Spółki.

W chwili obecnej Spółka nie udostępnia już Nieruchomości swoim pracownikom.

Obecnie Spółka rozważa sprzedaż Nieruchomości. Sprzedaż każdej nieruchomości wieczysto-księgowej dokonana zostanie osobnym aktem notarialnym. Spółka zawarła przedwstępne umowy sprzedaży, m.in. notarialną przedwstępną umowę sprzedaży (dalej: "Umowa przedwstępna"), zgodnie z którą Spółka zobowiązuje się sprzedać Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: "Nabywca"):

1.

lokale mieszkalne oznaczone numerami od 1 do 14 (dalej: "Lokale Mieszkalne"), wyodrębnione z Budynku, wraz ze

2.

związanymi z Lokalami Mieszkalnymi udziałami w nieruchomości wspólnej (dalej: "Nieruchomość wspólna"), którą stanowić będzie:

a.

prawo własności gruntu, tj. nowopowstałej działki o nr. roboczym 6/11 o powierzchni ok. 0,7250 ha, powstałej z podziału działki nr 6/6, oraz

b.

części wspólne Budynku, z którego lokale mieszkalne zostaną wydzielone, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych oraz odpowiednie części wspólne kondygnacji podziemnej, które w ramach podziału do korzystania przypadną do wyłącznego użytkowania poszczególnym właścicielom lokali mieszkalnych), w części ustalonej zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Wraz z zawarciem Umowy przedwstępnej, Spółka udzieliła Nabywcy pełnomocnictwa do podziału działki nr 6/6 na działkę 6/10 oraz na działkę 6/11, zabudowaną Budynkiem oraz do wykonania Projektu Podziału Budynku Mieszkalnego wraz z uzyskaniem 14 zaświadczeń o samodzielności lokali mieszkalnych potrzebnych do wyodrębnienia ich z Budynku przy Umowie Przenoszącej Własność Lokali Mieszkalnych. Powierzchnia wydzielonych Lokali Mieszkalnych nie przekroczy 150 m2.

Nabywca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Strony Umowy przedwstępnej zamierzają złożyć oświadczenia w przedmiocie opodatkowania dostawy nieruchomości.

Ponadto podano, że w ocenie Spółki, do pierwszego zasiedlenia budynków doszło po wybudowaniu budynków w momencie udostępnienia ich pracownikom w ramach czynności zwolnionej z opodatkowania VAT w latach 2000-2001, mając na uwadze powyższą ocenę Spółki, od pierwszego zasiedlenia upłynęło 11-12 lat.

W stosunku do obiektów nie przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie ich budowy. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie obiektów.

Nieruchomość została udostępniona pracownikom na podstawie kontraktów zawartych ze Spółką, która zobowiązała się do nieodpłatnego udostępnienia mieszkań pracownikom. Pracownicy z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia mieli dopisywany dodatkowy przychód dla potrzeb PIT.

Lokale stanowiące część składową nieruchomości na moment udostępnienia nie były w sposób prawny wyodrębnione, natomiast były wyodrębnione funkcjonalnie.

Nabycie działki nastąpiło 28 listopada 1998 r. W tym czasie sprzedaż gruntów niezabudowanych nie była opodatkowana VAT, a w przypadku gdy przedmiotem sprzedaży były nieruchomości zabudowane, wartość gruntu podległa wyłączeniu z podstawy opodatkowania. Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

W rozpatrywanej sprawie należy wziąć pod uwagę, iż planowana dostawa wyodrębnionych w budynku mieszkalnym samodzielnych lokali mieszkalnych, znajdujących się na działce nr 6/11, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż w stosunku do tych lokali mieszkalnych doszło do pierwszego zasiedlenia w momencie udostępnienia ich pracownikom w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w latach 2000-2001.

Jak bowiem stanowił art. 2 ust. 1 obowiązującej od 2 marca 1993 r. do 30 kwietnia 2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 2 tej ustawy, przepisy ust. 1 (...) stosuje się również do przekazania przez podatnika towarów oraz świadczenia usług na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników.

Oznacza to więc, że pierwsze zasiedlenie budynku mieszkalnego posadowionego na działce nr 6/11 nastąpiło w wyniku udostępnienia nieruchomości pracownikom w latach 2000-2001, co jednocześnie stanowiło czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, jakkolwiek zwolnioną z tego podatku na mocy art. 7 ust. 3 cytowanej ustawy, który stanowił, że zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2 i 4, w przypadku gdy podatnik nie pomniejszył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie towarów przekazanych lub zużytych w ramach tych czynności.

Zauważyć należy, iż na kwestię pierwszego zasiedlenia tych lokali nie ma wpływu fakt dokonania przed sprzedażą wyodrębnienia samodzielnych lokali mieszkalnych stanowiących odrębny przedmiot własności, gdyż lokale te były wyodrębnione funkcjonalnie już w momencie ich nieodpłatnego udostępnienia pracownikom i doszło do ich pierwszego zasiedlenia w latach 2000-2001.

Ponadto w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów.

Zatem pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą wyodrębnionych lokali mieszkalnych nie upłynie okres krótszy niż dwa lata.

Należy więc stwierdzić, iż warunki sprzeciwiające się zastosowaniu zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zostały wykluczone w przypadku tej dostawy.

Należy ponadto podkreślić, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, grunt będący przedmiotem dostawy będzie podlegał opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowana będzie dostawa budynków, budowli lub ich części na nim posadowionych.

Oznacza to, że w sytuacji, gdy dostawa budynków, budowli lub ich części będzie opodatkowana, to również dostawa gruntu, z którym te obiekty są trwale związane, jest opodatkowana, jeśli natomiast dostawa budynków, budowli lub ich części będzie zwolniona z opodatkowania, to zwolnieniem objęta będzie również dostawa gruntu, z którym te obiekty są trwale związane.

W przedmiotowej sprawie, do czynności zbycia wyodrębnionych lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku, który jest trwale związany z działką nr 6/11, zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zatem ze zwolnienia korzystać będzie też dostawa gruntu, z którym obiekt ten jest trwale związany.

W kwestii możliwości wyboru opodatkowania powyższej dostawy podatkiem od towarów i usług, należy powołać art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Jak wynika z wniosku, zarówno Wnioskodawca jak i nabywca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i zamierzają złożyć oświadczenia w przedmiocie opodatkowania dostawy nieruchomości, zatem oba ww. warunki zostaną spełnione.

Wobec powyższego, dostawa wyodrębnionych lokali mieszkalnych wraz z gruntem oznaczonym jako działka nr 6/11 może zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w tej części uznano za prawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W świetle art. 41 ust. 12a, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

W myśl art. 41 ust. 12b, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Według art. 41 ust. 12c, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Należy w tym miejscu wskazać, że dla celów podatku VAT stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.), która to klasyfikacja stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych.

Zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia, budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych.

Natomiast budynki mieszkalne to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Według podziału obiektów budowlanych na sekcje i działy w PKOB w dziale 11 mieszczą się budynki mieszkalne, natomiast w dziale 12 budynki niemieszkalne.

Dział 11 PKOB obejmuje trzy grupy:

* Budynki mieszkalne jednorodzinne - 111,

* Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe - 112,

* Budynki zbiorowego zamieszkania - 113.

Zastosowanie prawidłowej stawki uwarunkowane jest ustaleniem, czy dany obiekt jest obiektem wymienionym w art. 41 ust. 12a oraz w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT oraz jakie spełnia funkcje - mieszkalne czy użytkowe.

Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego, należy zatem posiłkować się w tym zakresie przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

I tak zgodnie z art. 2 ust. 2 ww. ustawy o własności lokali, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Stosownie natomiast do art. 2 ust. 4 ww. ustawy o własności lokali, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Treść przywołanych wyżej zapisów wskazuje na wyraźne rozróżnienie pomiędzy dwoma pojęciami normatywnymi:

* pojęciem pomieszczenia pomocniczego, czyli takiego pomieszczenia, które wraz z izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, w danym przypadku chodzi więc wyraźnie o taki funkcjonalny związek tych pomieszczeń z izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, który polega na wykorzystaniu całej tej przestrzeni bezpośrednio dla zaspokajania mieszkalnych potrzeb ludzi;

* pojęciem pomieszczenia przynależnego, które w sensie prawnym stanowi wprawdzie część składową lokalu mieszkalnego, jednakże w sensie funkcjonalnym nie jest przestrzenią przeznaczoną dla bezpośredniego zaspokajania potrzeb ludzi, lecz ma służyć zaspokajaniu innych potrzeb tych osób, które korzystają z samodzielnego lokalu mieszkalnego. W tym kontekście ustawodawca wymieniał przykładowo piwnicę, strych, komórkę, garaż.

Ustawa o własności lokali wprowadza również pojęcie nieruchomości wspólnej, określa warunki, jakim obwarowane jest jej powstanie i zasady obliczania w niej udziału. Według art. 3 ust. 1 powyższej ustawy, w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali. Jednakże stosownie do ust. 2 ww. artykułu nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli.

Ponadto należy wskazać, że zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), za część składową nieruchomości uważa się także prawa związane z jej własnością. Z kolei art. 47 § 1 k.c. stanowi, że część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. W świetle powyższego wskazać należy, że nie ma możliwości nabycia jak i zbycia lokalu mieszkalnego bez prawa do udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo do gruntu oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali mieszkalnych. Udział w nieruchomości wspólnej nie może pozostawać odrębnym przedmiotem własności, nie może też być przedmiotem odrębnego obrotu. Oznacza to, że sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do nieruchomości wspólnej podlegać będzie jednej stawce podatku VAT właściwej dla lokalu mieszkalnego.

Jak wynika z wniosku, przedmiotem dostawy będą lokale mieszkalne powstałe w wyniku podziału nieruchomości, zakwalifikowane w PKOB w dziale 11, których powierzchnia nie przekroczy 150 m2, a także związane z Lokalami Mieszkalnymi udziały w nieruchomości wspólnej którą stanowić będzie prawo własności gruntu, tj. nowopowstałej działki o nr. roboczym 6/11 o powierzchni ok. 0,7250 ha, powstałej z podziału działki nr 6/6, oraz części wspólne Budynku, z którego lokale mieszkalne zostaną wydzielone, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych oraz odpowiednie części wspólne kondygnacji podziemnej, które w ramach podziału do korzystania przypadną do wyłącznego użytkowania poszczególnym właścicielom lokali mieszkalnych w części ustalonej zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Odnosząc zatem powołane wyżej przepisy prawa do przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż jeżeli w ramach jednej nieruchomości następuje sprzedaż lokali mieszkalnych, których powierzchnia nie przekroczy 150 m2, wraz z przynależącymi do nich udziałami w nieruchomości wspólnej (prawie własności gruntu, częściach wspólnych budynku) oraz miejscami parkingowymi, które są integralnie związane z prawem własności lokali mieszkalnych, to sprzedaż ta ma charakter jednej transakcji i na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 41 ust. 2 oraz art. 146a pkt 2 ustawy podlega opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w tej części uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego bądź zmiany stanu prawnego.

Ponadto tut. organ informuje, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl