IBPP1/443-1654/08/LSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1654/08/LSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Centrum Kultury przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008 r. (data wpływu 5 listopada 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 stycznia 2009 r. (data wpływu 15 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przedmiotów (książek) o symbolach PKWiU 22.11, 22.12, 22.13 oraz ewentualnych skutków podatkowych w podatku VAT przy sprzedaży ww. przedmiotów bez marży - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2008 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przedmiotów (książek) o symbolach PKWiU 22.11, 22.12, 22.13 oraz ewentualnych skutków podatkowych w podatku VAT przy sprzedaży ww. przedmiotów bez marży.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 stycznia 2009 r. (data wpływu 15 stycznia 2009 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 5 stycznia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach Centrum Kultury działa Centrum Sztuki Współczesnej, w ramach którego Wnioskodawca ma zamiar otworzyć księgarnię rozpowszechniającą literaturę z zakresu kultury i sztuki współczesnej, podobnie jak działające obecnie Narodowa Galeria Sztuki oraz Narodowe Centrum Kultury.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r., poz. 535 z późn. zm.) od dnia 31 grudnia 2007 r. na wydawnictwa posiadające symbole ISBN nadane na podstawie odrębnych przepisów obowiązuje stawka 0%.

Wnioskodawca ma zamiar sprzedawać pozycje książkowe z różnych wydawnictw, które niejednokrotnie nie dają upustu na zakup. Celem księgarni ma być rozpowszechnianie sztuki współczesnej więc Wnioskodawca ma zamiar sprzedawać pozycje bez marży.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podał, iż jest podatnikiem VAT czynnym od dnia 1 lipca 1999 r.

Przedmiotem interpretacji ma być dostawa przedmiotów oznaczonych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) o symbolach: 22.11, 22.12, 22.13. Zakupu książek będzie dokonywał Wnioskodawca tj. Centrum Kultury (posiadające nr NIP i będące podatnikiem podatku VAT).

Wnioskodawca będzie pośrednikiem w sprzedaży pozycji książkowych (towar handlowy).

Centrum Sztuki Współczesnej jest Placówką Filialną, działającą w ramach Centrum Kultury i nie jest wyodrębnionym podmiotem zarejestrowanym jako czynny podatnik /AT.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, że we wniosku mylnie przytoczono nieaktualną podstawę prawną. Przytoczony powinien zostać przepis § 9 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy działalność Centrum Kultury polegająca na sprzedaży książek w ramach księgarni nabytych od wydawnictw ze stawką 0% oraz odpowiednim symbolem ISBN, byłaby również opodatkowana stawką 0%, tak jak ma to miejsce w ww. instytucjach.

2.

Czy nabycie książek z określoną stawką VAT upoważnia Wnioskodawcę do sprzedaży książek z tą samą stawką podatku VAT.

3.

Czy sprzedaż bez marży tylko w cenie zakupu pozycji książkowych i katalogowych nie rodzi dodatkowych obowiązków podatkowych.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca dodał, iż celem złożonego wniosku było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: "Czy nabyte książki mogą być odsprzedawane po zakupionej kwocie netto wraz ze stawką podatku VAT znajdującego się na fakturze zakupu książki". We wniosku chodzi wyłącznie o uzyskanie odpowiedzi w kwestii podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad.1. Jeśli książki posiadają symbole ISBN Wnioskodawca może je sprzedawać ze stawką 0%.

Ad.2. Nabycie książek z określoną stawką podatku od towarów usług upoważnia Wnioskodawcę do sprzedaży książek z taką samą stawką VAT.

Ad.3. Sprzedaż bez marży nie rodzi dodatkowych obowiązków podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., ostatnia zmiana Dz. U. z 2008 r. Nr 209 poz. 1320) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Powyższy przepis znajduje odzwierciedlenie w przepisie art. 14 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347, poz. 1 z późn. zm.), zgodnie z którym "Dostawa towarów" oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 powołanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich część, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przy czym zarówno towary, jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych i turystycznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ww. ustawy.

Stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT co do zasady wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Ustawodawca jednak zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisów wykonawczych do niej przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

I tak, stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod pozycją 48 tego załącznika wymieniono towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 22.11 tj. książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

Natomiast pod pozycją 49 wskazanego załącznika wymieniono towary sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem ex 22.12, ex 22.13 jako gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczona na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

Oznaczenie w załączniku danej grupy "ex" oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi

Ponadto w myśl § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

a.

książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

b.

czasopism specjalistycznych.

Przez czasopisma specjalistyczne, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 10 lit. b) ww. rozporządzenia zgodnie z § 9 ust. 3, należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem:

1.

periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników;

2.

publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne;

3.

wydawnictw, w których co najmniej 33% powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych;

4.

wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie;

5.

publikacji, w których więcej niż 20% powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe;

6.

publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego;

7.

czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

W myśl pkt 4.1 Zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - zakres rzeczowy PKWiU (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest klasyfikacją produktów pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym:

* pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie,

* pod pojęciem usług rozumie się wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji; wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż ramach Centrum Kultury działa Centrum Sztuki Współczesnej, w ramach którego Wnioskodawca ma zamiar otworzyć księgarnię rozpowszechniającą literaturę z zakresu kultury i sztuki współczesnej. Celem księgarni ma być rozpowszechnianie sztuki współczesnej, dlatego Wnioskodawca ma zamiar sprzedawać pozycje z różnych wydawnictw bez marży.

Wnioskodawca będzie pośrednikiem w sprzedaży pozycji książkowych oznaczonych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) symbolami: 22.11, 22.12, 22.13. Publikacje te mają nadany numer ISBN.

Należy zauważyć, iż konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o VAT opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) Dz. U. Nr 42 poz. 264 z późn. zm.) którą dla celów podatku od towarów i usług stosuje się do dnia 31 grudnia 2009 r.

Z tego też względu sprawa klasyfikacji statystycznej towarów i usług nabiera szczególnego znaczenia.

Należy podkreślić również, iż do zaklasyfikowania danego towaru bądź usługi do odpowiedniej grupy towarów czy też do weryfikacji wskazanej klasyfikacji, nie są kompetentne organy podatkowe. W myśl bowiem Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11):

1.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

2.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania: rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego według:

- Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),

- Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),

- Scalonej Nomenklatury Towarowej Handlu Zagranicznego (CN),

- Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT),

- Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB),

zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

W świetle powyższego tut. organ dokonał interpretacji w oparciu o klasyfikacje wskazane przez Wnioskodawcę, bowiem, warunkiem stosowania 0% stawki podatku VAT dla dostawy wspomnianego towaru, tj. pozycji książkowych i katalogowych, jest właściwa ich klasyfikacja, zgodna z PKWiU.

Mając na uwadze przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz przywołane powyżej przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawczego należy stwierdzić, iż dostawa pozycji książkowych, sklasyfikowana przez Wnioskodawcę pod symbolem PKWiU 22.11 - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, uprawnia Wnioskodawcę do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%, na mocy § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) ww. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku niespełnienia wymogów określonych ww. § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) dostawa towarów (książek), sklasyfikowana do grupy ex 22.11 Książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, zgodnie z załącznikiem nr 3 poz. 48 wykazu towarów i usług podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7% o ile nie stanowią książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

W przypadku natomiast dostawy towarów sklasyfikowanych przez Wnioskodawcę pod symbolem PKWiU 22.13, do której zalicza się, zgodnie z ww. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU)- gazety, magazyny i czasopisma ukazujące się rzadziej niż cztery razy w tygodniu, uprawnia Wnioskodawcę do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%, na mocy § 9 ust. 1 pkt 10 lit. b) ww. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług pod warunkiem spełnienia wymogów wynikających z przepisu § 9 ust. 3 ww. rozporządzenia.

Natomiast w przypadku niespełnienia wymogów określonych ww. § 9 ust. 3 dostawa towarów, sklasyfikowanych do grupy ex 22.13 Gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, zgodnie z załącznikiem nr 3 pod poz. 49 wykazu towarów i usług podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Natomiast dostawę towarów sklasyfikowanych przez Wnioskodawcę pod symbolem PKWiU 22.12, do którego zgodnie z ww. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. zalicza się - gazety, magazyny i czasopisma ukazujące się przynajmniej cztery razy w tygodniu, podlegają opodatkowaniu w myśl art. 41 ust. 2 (załącznik nr 3 poz. 49) stawką podatku VAT 7% o ile są oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, są wytwarzane metodami poligraficznymi i jednocześnie nie stanowią wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

Należy raz jeszcze podkreślić, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania dostarczanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na dostawcy towaru lub wykonawcy usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania wyrobu lub usługi według PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Zatem w tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Odnośnie natomiast pytania w zakresie: czy sprzedaż bez marży nie rodzi dodatkowych obowiązków podatkowych tzn. "Czy nabyte książki mogą być odsprzedawane po zakupionej kwocie netto wraz ze stawką podatku VAT znajdującego się na fakturze zakupu książki" należy zauważyć, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Brak naliczenia przez Wnioskodawcę kwoty marży powoduje, że podstawa opodatkowania w świetle ww. art. 29 ustawy o VAT nie ulega zwiększeniu na etapie obrotu ww. towarami co w konsekwencji powoduje, że kwota podatku należnego równa się kwocie podatku naliczonego. Zatem w kontekście zadanego przez Wnioskodawcę ww. pytania stwierdzić należy, iż w podatku VAT nie występują dodatkowe skutki podatkowe z uwagi, iż wysokość podstawy opodatkowania nie ulega zmianie.

Zatem w tym zakresie stanowisko podatnika należy uznać za prawidłowe.

Jednakże oceniając całościowo stanowisko podatnika zawarte we wniosku, należy uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna rozstrzyga tylko w kwestii wyczerpująco przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa cyt. w sentencji, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego zdarzenia przyszłego albo zdarzenia przyszłego.

Zaznaczyć zatem należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl