IBPP1/443-157/12/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-157/12/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2012 r. (data wpływu 9 lutego 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 maja 2012 r. (data wpływu 14 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług - jest:

* prawidłowe w zakresie wskazania iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od faktur zakupowych (dokumentujących wydatki ponoszone w związku z działalnością związków zawodowych),

* nieprawidłowe w zakresie udokumentowania fakturą wewnętrzną nieodpłatnego udostępnienia związkom zawodowym pomieszczenia wraz z telefonem.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2012 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT oraz sposobu dokumentowania czynności nieodpłatnego udostępniania pomieszczenia oraz telefonu związkom zawodowym.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 maja 2012 r. (data wpływu 14 maja 2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 26 kwietnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka nieodpłatnie wynajmuje pomieszczenie, które jest jej własnością oraz udostępnia telefon Związkom Zawodowym. Od faktur za połączenia telekomunikacyjne w pełni odlicza VAT naliczony. Z tego tytułu nie dokonuje żadnego fakturowania na Związki Zawodowe.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazuje, że Spółka zarejestrowana jest jako czynny podatnik VAT od 24 stycznia 2002 r.

Spółkę i oddelegowanych pracowników, o których mowa we wniosku łączy umowa o pra¬cę.

Pomiędzy Spółką i Związkami zawodowymi nie została zawarta oficjalna umowa najmu ani też inna umowa mówiąca o nieodpłatnym udostępnieniu pomieszczenia z telefonem. Spółka nie posiada zakładowego układu zbiorowego pracy, a udostępnienie lokalu wraz z telefonem dokonano na podstawie ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 r. art. 33 ust. 1 umawiając się, iż użyczenie to będzie nieodpłatne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego uwzględnionego w fakturze z telekomunikacji skoro zakupy te nie podlegają sprzedaży opodatkowanej.

Czy może zapis art. 8 pkt 2 świadczy właśnie o tym, że jest to sprzedaż opodatkowana, gdyż za odpłatne świadczenie usług uznaje się również wszelkie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, a co za tym idzie podatnik powinien dokonać samonaliczenia podatku poprzez wystawienie faktury wewnętrznej i opodatkowania nieodpłatnego świadczenia najmu i usług telekomunikacyjnych.

Czy Spółka ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i samonaliczenia podatku VAT, a jeżeli tak to czy w przedstawionej sytuacji ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wystawionej faktury wewnętrznej.

Zdaniem Wnioskodawcy ponieważ zgodnie z artykułem 8 ustawy za odpłatne świadczenie usług uznaje się również wszelkie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika Spółka zobligowana jest do wystawienia faktur wewnętrznych dokonując samonaliczenia podatku VAT należnego, zachowując tym samym prawo do odliczenia VAT od faktur zakupowych.

Zdaniem Spółki nie ma ona natomiast prawa do odliczenia VAT z faktury wewnętrznej dokumentującej nieodpłatne świadczenie usług na rzecz Związków Zawodowych, gdyż dopiero ta czynność sprawia iż usługi te nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Gdyby Spółka nie mogła odliczyć VAT naliczonego od faktur zakupowych to dwa razy poniosłaby koszty braku możliwości odliczenia VAT naliczonego raz z faktur zakupowych dwa z faktur wewnętrznych, tym bardziej że zapis art. 8 ust. 2 pkt 2 nie przewiduje braku konieczności uznania nieodpłatnego świadczenia usług za świadczenie odpłatne w sytuacji kiedy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

* prawidłowe w zakresie wskazania iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od faktur zakupowych (dokumentujących wydatki ponoszone w związku z działalnością związków zawodowych),

* nieprawidłowe w zakresie udokumentowania fakturą wewnętrzną nieodpłatnego udostępnienia związkom zawodowym pomieszczenia wraz z telefonem.

Na wstępie należy zaznaczyć, że z uwagi na ścisłe powiązanie tematyki poruszanej we wniosku, tut. organ postanowił ująć kwestie dotyczące opisanego stanu faktycznego w jednej interpretacji.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 oraz - w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem, aby użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT uznać za odpłatne świadczenie usług, a zatem za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono dokonane do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika oraz Wnioskodawcy musiało przysługiwać, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Przez użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika oraz świadczenie usług niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika oraz świadczenie usług, które odbywa się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.

Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej czynności jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka (zarejestrowany czynny podatnik VAT) nieodpłatnie udostępnia pomieszczenie, które jest jej własnością wraz z telefonem Związkom Zawodowym. Spółkę i oddelegowanych pracowników, o których mowa we wniosku łączy umowa o pra¬cę. Od faktur za połączenia telekomunikacyjne Wnioskodawca w pełni odlicza VAT naliczony. Z tego tytułu nie dokonuje żadnego fakturowania na Związki Zawodowe. Spółka nie posiada zakładowego układu zbiorowego pracy, a nieodpłatnego udostępnienia lokalu wraz z telefonem dokonano na podstawie ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 r. art. 33 ust. 1.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy na treść art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.), w myśl którego pracodawca, na warunkach określonych w umowie, jest obowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, iż z uwagi na fakt, że udostępnienie związkom zawodowym pomieszczenia biurowego wraz z telefonem ma związek z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem, nie może być traktowane jako odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Tym samym czynność ta jako nieodpłatne świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Podstawowa zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 tej ustawy. W przepisie tym wskazano, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do wykonywania czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest zobowiązana na mocy przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych do ponoszenia określonych wydatków na rzecz związków zawodowych. W opisanym we wniosku stanie faktycznym mamy do czynienia z udostępnieniem na ich rzecz pomieszczenia wraz z telefonem. Z uwagi na fakt, iż działanie to ma miejsce w ramach wypełniania obowiązków nałożonych przepisami prawa, należy uznać je za czynność związaną z ogólną działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę.

Tym samym Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących wydatki ponoszone w związku z działalnością związków zawodowych, pod warunkiem spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. pod warunkiem, że działalność Wnioskodawcy obejmuje czynności opodatkowane podatkiem VAT.

W przypadku natomiast występowania u Wnioskodawcy zarówno czynności opodatkowanych i zwolnionych należy mieć na uwadze przepisy art. 90 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawcy, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od faktur zakupowych (dokumentujących wydatki ponoszone w związku z działalnością związków zawodowych) należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast uregulowanie dotyczące faktur wewnętrznych zawarte zostało w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Stosownie do tej regulacji, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W sprawie opisanej we wniosku nie zachodzą okoliczności wskazane w tym przepisie, uzasadniające wystawienie faktury wewnętrznej.

Ponieważ jak już wcześniej wskazano nieodpłatne udostępnienie związkom zawodowym pomieszczenia wraz z telefonem ma związek z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem i nie może być traktowane jako odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, dlatego też na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT nie należy dokumentować ww. czynności fakturą wewnętrzną.

Wobec powyższego rozpatrywanie kolejnej kwestii podniesionej we wniosku a dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego z ww. faktury wewnętrznej stało się bezprzedmiotowe.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż Spółka zobligowana jest do wystawienia faktur wewnętrznych należało uznać za nieprawidłowe.

Reasumując stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za:

* prawidłowe w zakresie wskazania iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od faktur zakupowych (dokumentujących wydatki ponoszone w związku z działalnością związków zawodowych),

* nieprawidłowe w zakresie udokumentowania fakturą wewnętrzną nieodpłatnego udostępnienia związkom zawodowym pomieszczenia wraz z telefonem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl