IBPP1/443-1182/12/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1182/12/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 lutego 2013 r. (data wpływu 11 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy wartość zaliczki oraz zadatku udokumentowana fakturą zaliczkową wystawioną w listopadzie 2012 r. powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy powinna korzystać ze zwolnienia z tego podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2012 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy wartość zaliczki oraz zadatku udokumentowana fakturą zaliczkową wystawioną w listopadzie 2012 r. powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy powinna korzystać ze zwolnienia z tego podatku.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 lutego 2013 r. (data wpływu 11 lutego 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-1182/12/ES z dnia 1 lutego 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym oraz zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, jest właścicielem dwóch nieruchomości mieszkalnych. Nieruchomości te zostały zakupione przez Wnioskodawcę aktem notarialnym z dnia 30 grudnia 2010 r. i zostały przeznaczone na cele archiwizacji dokumentów Wnioskodawcy. W okresie ich użytkowania nie zostały poniesione koszty ich ulepszeń przekraczające 30% wartości tych nieruchomości. Wnioskodawca planuje sprzedaż opisanych powyżej nieruchomości. Dnia 7 listopada 2012 r. zawarł w tym celu przedwstępną umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. W akcie tym zawarto informację, iż umowa przyrzeczona sprzedaży nastąpi nie wcześniej niż 2 stycznia 2013 r. i nie później niż 15 stycznia 2013 r. W dniu podpisania umowy przedwstępnej sprzedaży Wnioskodawca otrzymał od kupującego kwotę (...) złotych tytułem zadatku o skutkach określonych w art. 394 Kodeksu cywilnego na poczet zakupu mieszkania oraz otrzyma do dnia 30 listopada 2012 r. (...) zł tytułem zaliczki. Pozostała do zapłaty kwota (...) zł będzie wpłacona przez kupującego na rachunek bankowy Wnioskodawcy do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży, przed podpisaniem dokumentującego ją aktu notarialnego. Wnioskodawca po wpłynięciu zaliczki oraz zadatku będzie miał obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej. Do dnia jej wystawienia nie upłyną 2 lata od momentu zakupu przez Wnioskodawcę wyżej wymienionych nieruchomości. Natomiast do dnia podpisania umowy przyrzeczonej sprzedaży oraz do dnia wystawienia faktury końcowej upłynie dwuletni okres od ich zakupu.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazuje, że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT od 1 czerwca 1993 r.

Przedmiotem sprzedaży są lokale mieszkalne.

Symbole PKOB budynków, w których znajdują się lokale będące przedmiotem sprzedaży to 1122. Budynki są trwale z gruntem związane.

Budynki, w których znajdują się przedmiotowe lokale zostały wybudowane przez S.A., w celu sprzedaży (spółka ta jest firmą deweloperską). Inwestycja została wybudowana (uzyskano pozwolenie na użytkowanie) w 2007 r.

Pierwsze zasiedlenie obu lokali mieszkalnych będących przedmiotem sprzedaży miało miejsce 30 grudnia 2010 r.

Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą lokali upłynie okres dwóch lat oraz 5 dni.

Przedmiotem sprzedaży będą lokale mieszkalne wraz z udziałem w części nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Przedmiotowe lokale mieszkalne w ewidencji Wnioskodawcy stanowią środek trwały.

Nabycie lokali przez Wnioskodawcę zostało udokumentowane fakturami VAT.

Wnioskodawcy przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu lokali. Wnioskodawca skorzystał z tego prawa.

Wnioskodawca nabył lokale od podmiotu działającego dla tej transakcji jak podatnik VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość zaliczki oraz zadatku udokumentowana fakturą zaliczkową wystawioną w listopadzie 2012 r. powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy powinna korzystać ze zwolnienia z tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku VAT dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

* dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

* pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zdaniem Wnioskodawcy faktura zaliczkowa dokumentująca wpływ zaliczki oraz zadatku na sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych opisanych powyżej powinna korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. W przedwstępnej umowie sprzedaży wpisana jest przewidywana data umowy przyrzeczonej sprzedaży, która będzie miała miejsce po 30 grudnia 2012 r., czyli już po upływie okresu dwuletniego posiadania mieszkania przez Wnioskodawcę. Dlatego zdaniem Wnioskodawcy właściwe będzie zastosowanie zwolnienia przy wystawianiu faktury zaliczkowej, ponieważ Wnioskodawca jest pewny, że umowa przyrzeczona sprzedaży nastąpi po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, więc sprzedaż będzie podlegała zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Natomiast zaliczka na poczet sprzedaży powinna być opodatkowana taką sama stawką, jaką będzie opodatkowana sprzedaż towaru, dlatego w omawianym stanie faktycznym Wnioskodawca za prawidłowe uważa wystawienie faktury zaliczkowej zwolnionej z podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, na mocy art. 8 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jak wynika z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie natomiast z dodanym do ustawy o VAT od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Oznacza to, że wymienioną wyżej stawkę należy stosować, jeżeli brak jest przepisu szczególnego określającego obniżoną stawkę podatku lub zwolnienie od podatku, przy czym przepisy takie zawiera zarówno ustawa, jak też rozporządzenia wykonawcze do ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W myśl natomiast art. 43 ust. 7a ww. ustawy o VAT warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem sprzedaży będą 2 lokale mieszkalne wraz z przynależnymi im udziałami w częściach wspólnych budynku i urządzeniach, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego, należy zatem posiłkować się w tym zakresie przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

I tak zgodnie z art. 2 ust. 2 ww. ustawy o własności lokali, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Stosownie natomiast do art. 2 ust. 4 ww. ustawy, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Ustawa o własności lokali wprowadza również pojęcie nieruchomości wspólnej, określa warunki, jakim obwarowane jest jej powstanie i zasady obliczania w niej udziału.

Według art. 3 ust. 1 powyższej ustawy, w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.

Jednakże stosownie do art. 3 ust. 2 ww. ustawy, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli.

Ponadto należy wskazać, że zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), za część składową nieruchomości uważa się także prawa związane z jej własnością.

Z kolei art. 47 § 1 k.c. stanowi, że część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

W świetle powyższego wskazać należy, że nie ma możliwości nabycia jak i zbycia lokalu mieszkalnego bez prawa do udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo do gruntu oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali mieszkalnych. Udział w nieruchomości wspólnej nie może pozostawać odrębnym przedmiotem własności, nie może też być przedmiotem odrębnego obrotu. Oznacza to, że sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do nieruchomości wspólnej podlegać będzie jednej stawce podatku VAT właściwej dla lokalu mieszkalnego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, w celu ustalenia czy dostawa 2 lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi im udziałami w częściach wspólnych budynku i urządzeniach, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali może korzystać ze zwolnienia, koniecznym jest zbadanie przesłanek określonych przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Aby zatem dostawa przedmiotowych lokali z przynależnymi im udziałami w częściach wspólnych budynku i urządzeniach mogła korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT nie może być dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą tych lokali nie może upłynąć okres krótszy niż 2 lata.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do wydania lokali do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany lokal zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę. Zarówno sprzedaż, jak i najem, dzierżawa są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie także moment oddania lokalu do użytkowania pierwszemu najemcy.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedmiotem sprzedaży będą 2 lokale mieszkalne wraz z przynależnymi im udziałami w częściach wspólnych budynku i urządzeniach, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Wnioskodawca nabył przedmiotowe lokale w dniu 30 grudnia 2010 r. od podmiotu działającego dla tej transakcji jak podatnik VAT, co zostało udokumentowane fakturą VAT, a więc doszło do ich pierwszego zasiedlenia. W okresie ich użytkowania nie zostały poniesione koszty ulepszeń przekraczające 30% wartości tych nieruchomości. Ponieważ jak wynika z umowy przyrzeczonej sprzedaży, sprzedaż lokali nastąpi nie wcześniej niż 2 stycznia 2013 r. i nie później niż 15 stycznia 2013 r., zatem pomiędzy pierwszym zasiedleniem (czyli oddaniem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu tj. sprzedażą 2 lokali mieszkalnych) a ich dostawą nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Biorąc powyższe pod uwagę dostawa każdego z 2 lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi im udziałami w częściach wspólnych budynku i urządzeniach, będzie objęta zwolnieniem określonym w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponieważ w niniejszej interpretacji wykazano, iż dostawa przedmiotowych 2 lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi im udziałami w częściach wspólnych budynku i urządzeniach będzie dostawą korzystającą ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, badanie czy w sytuacji opisanej przez Wnioskodawcę dostawa tych lokali będzie dostawą korzystającą ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a - jest bezprzedmiotowe.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle albo części takich budynków lub budowli rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak dla dostawy budynków, budowli lub ich części na tym gruncie posadowionych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Powyższa zasada, zgodnie z treścią § 13 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia ma zastosowanie również przy zbyciu prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków i budowli albo części takich budynków lub budowli, posadowionych na tym gruncie.

Zatem, skoro dla dostawy 2 lokali mieszalnych wraz z przynależnymi im udziałami w częściach wspólnych budynku i urządzeniach, znajdujących się na będącym w użytkowaniu wieczystym gruncie zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT, również dostawa tej części prawa użytkowania wieczystego gruntu przypadająca na przedmiotowe lokale i części wspólne budynków, trwale związane z tym gruntem, podlegać będzie zwolnieniu od podatku VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Reasumując, dostawa 2 lokali mieszkalnych z przynależnymi im udziałami w częściach wspólnych budynku i urządzeniach, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, odpowiednio przyporządkowanego do dostawy tych części budynków korzystać będzie ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w związku z § 13 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - art. 19 ust. 4 cyt. ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

W myśl art. 19 ust. 11 cyt. ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 -21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Na mocy art. 29 ust. 2 ww. ustawy, w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku.

Analiza powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wskazuje, że pobranie zaliczki czy zadatku na poczet przyszłej dostawy towaru lub przed wykonaniem usługi lub w trakcie jej wykonywania stanowi obrót.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Wątpliwości Wnioskodawcy odnoszą się do kwestii czy wartość zaliczki oraz zadatku udokumentowana fakturą zaliczkową wystawioną w listopadzie 2012 r. powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy powinna korzystać ze zwolnienia z tego podatku.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy należy w tym miejscu zauważyć, iż zaliczka nie tworzy samodzielnego bytu podatkowego, lecz jest ściśle związana z dostawą konkretnego towaru i nie można rozpatrywać jej jako czynności "oderwanej" od sprzedaży. Nie jest ona dodatkową czynnością, lecz jest integralnie związana ze sprzedażą towaru, na poczet której została uiszczona. W przypadku zaliczek ustawa określa jedynie inny moment powstania obowiązku podatkowego, niż w przypadku sprzedaży dokonywanej bez pobrania zaliczki.

Dokonując zatem przyjęcia zaliczki, stawka podatku od towarów i usług winna być adekwatna do stawki właściwej dla sprzedaży danego towaru, której dotyczy regulowana zaliczka.

Mając na uwadze, iż w przedmiotowej sprawie, w sytuacji gdy Wnioskodawca wie, że sprzedaż lokali mieszkalnych z przynależnymi im udziałami w częściach wspólnych budynku i urządzeniach, wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, nastąpi po upływie 2 lat od ich nabycia (czyli od ich pierwszego zasiedlenia), zatem korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT, a z niniejszej interpretacji wynika, że sprzedaż ta będzie mogła rzeczywiście korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w związku z § 13 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r., należy zatem stwierdzić, że przyjęte na poczet tej dostawy zaliczka i zadatek będą również zwolnione od podatku VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż w związku z przedmiotową sprzedażą prawidłowe jest wystawienie faktury zaliczkowej zwolnionej z podatku od towarów i usług, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl