IBPP1/443-1174/10/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1174/10/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2010 r. (data wpływu 8 grudnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 15 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki budowlanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2010 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki budowlanej.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 15 lutego 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 8 lutego 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Działkę budowlaną o numerze 1410/3 i powierzchni 1433 m2 Wnioskodawca nabył z oszczędności w kasie mieszkaniowo-oszczędnościowej w 2004 r. z majątku własnego.

W 2008 r. zostały wydzielone przez Zarząd Melioracji: działka o numerze 1410/8 pow. 1334 m2 własności Wnioskodawcy i działka 1410/7 o pow. 99 m2, która przeszła na własność skarbu państwa celem regulacji potoku K.

Z powodu braku gotówki na dokończenie budowy domu (wyposażenie i ogrodzenie domu) oraz spłaty kredytu Wnioskodawca jest zmuszony sprzedać tę działkę.

Wnioskodawca informuje, iż:

* Nie prowadzi działalności gospodarczej,

* Nie jest podatnikiem podatku VAT,

* Nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT,

* Nie dokonywał nigdy dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej,

* Działka 1410/8 nie była przedmiotem najmu ani dzierżawy,

* Powodem sprzedaży działki jest konieczność pozyskania środków na dokończenie wyposażenia domu i grodzenia posesji. Posesja do dziś nie jest ogrodzona, a po okolicy wałęsają się psy, nieodpowiedni osobnicy, dodatkowo Wnioskodawca posiada małe dzieci,

* Środki uzyskane z tej sprzedaży zostaną na to wydatkowane,

* Działka 1410/8 jest gruntem niezabudowanym.

Ponadto w uzupełnieniu z dnia 14 lutego 2011 r. Wnioskodawca dodaje, że:

* Nie nastąpiła jeszcze sprzedaż przedmiotowej działki,

* Działka nabyta została w 2004 r. z ewentualnym celem wybudowania na działce domu,

* Działka nabyta została do majątku prywatnego ponieważ takie były wymogi wydatkowania środków zgromadzonych przez cztery lata w kasie mieszkaniowo oszczędnościowej. Rozpoczęcie oszczędzania w kasie rozpoczęło się przed zawarciem przez Wnioskodawcę związku małżeńskiego,

* Działka nie była wykorzystywana od nabycia na żadną działalność gospodarczą,

* W MPZP gminy działka przeznaczona jest na cele budowlane,

* Wnioskodawca nie dokonywał żadnego uatrakcyjnienia przedmiotowej działki. Jedyne czynności wykonywane na przedmiotowej działce to koszenie trawy,

* Wnioskodawca posiada jeszcze inne nieruchomości. Są to 4 działki budowlane (w tym dwie to współwłasność małżeńska) i jedna działka rolna (współwłasność małżeńska). Wnioskodawca na obecny moment nie planuje sprzedaży tych działek, ale w przypadku konieczności w przyszłości np. choroba, edukacja dzieci, plany mogą ulec zmianie. Na chwilę obecną działki przewidziane są jako spadek dla dzieci. W chwil obecnej Wnioskodawca posiada trójkę dzieci,

* W 2008 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży działki budowlanej.

* Od sprzedaży działki nie zapłacono podatku VAT. Nie złożono deklaracji VAT-7, ani zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R.

Przed sprzedażą działki Wnioskodawca wystąpił do Izby Skarbowej o interpretację wiążącą, czy będzie konieczność zapłaty podatku VAT.

Otrzymał interpretację indywidualną wg której:

"W związku z powyższym zadano następujące pytanie: Czy w przypadku sprzedaży działki 1410/8 wnioskodawca będzie podlegał pod przepisy prawa podatkowego odnośnie podatku VAT od sprzedaży działek budowlanych.

Zdaniem Wnioskodawcy nie będzie on podlegał przepisom ustawy o podatku VAT od sprzedaży działki budowlanej, ponieważ będzie to ewentualnie pierwsza sprzedaż działki budowlanej. Ponadto Wnioskodawca nie prowadzi działalności polegającej na sprzedaży działek budowlanych, a sprzedaż pierwsza bądź incydentalna (np. co 2 lata) nie powoduje powstania zdarzenia, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe."

Uzyskane środki ze sprzedaży działki zostały wydatkowane na budowę domu, częściową spłatę zaciągniętego kredytu na budowę domu j.w. oraz na zakup działki rolnej.

Jako uzupełnienie wniosku z dnia 3 grudnia Wnioskodawca informuje, iż nastąpiła konieczność (przed wykonaniem ogrodzenia) odkupienia od Miasta nowo wydzielonej działki na poprawę zagospodarowania działki przyległej. Dodatkowe koszty związane z odkupieniem to ok. 6000 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży działki 1410/8 Wnioskodawca będzie podlegał pod przepisy prawa podatkowego odnośnie podatku VAT od sprzedaży działek budowlanych.

Zdaniem Wnioskodawcy nie będzie on podlegał pod przepisy w zakresie podatku VAT od sprzedaży działki budowlanej, ponieważ nie prowadzi działalności polegającej na sprzedaży działek budowlanych, a sprzedaż incydentalna (np. co 2 lata) nie powoduje powstania zdarzenia, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT od sprzedaży działki budowlanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejszą interpretację oparto na stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. gdyż w uzupełnieniu wniosku z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 15 lutego 2011 r.) Wnioskodawca wskazał, iż nie nastąpiła jeszcze sprzedaż przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.) są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast przez świadczenie usług, na mocy art. 8 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów, w tym także gruntów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonana będzie przez podmiot mający status podatnika tj. prowadzącego samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu powołanej wyżej definicji.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia "częstotliwości", przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat) ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu cytowanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie okoliczności będące przyczyną transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowej, nie wskazują, iż miałyby być one czynione w ramach działalności gospodarczej.

Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w 2004 r. Wnioskodawca nabył z oszczędności w kasie mieszkaniowo-oszczędnościowej z majątku własnego działkę budowlaną o numerze 1410/3 i powierzchni 1433 m2.

W 2008 r. działka została podzielona przez Zarząd Melioracji na 2 działki tj.:

* działkę o numerze 1410/8 pow. 1334 m2 - własność Wnioskodawcy,

* działkę o numerze 1410/7 o pow. 99 m2, która przeszła na własność skarbu państwa celem regulacji potoku K.

Z powodu braku gotówki na dokończenie budowy domu (wyposażenie i ogrodzenie domu) oraz spłaty kredytu Wnioskodawca jest zmuszony sprzedać tę działkę.

Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest podatnikiem podatku VAT, nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT, nie dokonywał nigdy dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej. Działka nie była przedmiotem najmu ani dzierżawy, a powodem jej sprzedaży jest konieczność pozyskania środków na dokończenie wyposażenia domu i grodzenia posesji w celu zapewnienia bezpieczeństwa własnej rodzinie, a głównie małym dzieciom. Działka jest gruntem niezabudowanym i nabyta została w 2004 r. w celu ewentualnej budowy domu. Działka nabyta została do majątku prywatnego, ponieważ takie były wymogi wydatkowania środków zgromadzonych przez cztery lata w kasie mieszkaniowo oszczędnościowej. Rozpoczęcie oszczędzania w kasie rozpoczęło się przed zawarciem przez Wnioskodawcę związku małżeńskiego.

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy działka przeznaczona jest na cele budowlane. Od chwili nabycia działka nie była wykorzystywana na żadną działalność gospodarczą. Wnioskodawca nie dokonywał żadnego uatrakcyjnienia przedmiotowej działki. Jedyne czynności wykonywane na przedmiotowej działce to koszenie trawy,

Wnioskodawca posiada jeszcze inne nieruchomości. Są to 4 działki budowlane (w tym dwie to współwłasność małżeńska) i jedna działka rolna (współwłasność małżeńska). Wnioskodawca nie planuje sprzedaży tych działek, ale w przypadku konieczności w przyszłości np. choroba, edukacja dzieci, plany mogą ulec zmianie. Na chwilę obecną działki przewidziane są jako spadek dla trójki dzieci Wnioskodawcy.

W 2008 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży działki budowlanej. Od sprzedaży działki nie zapłacono podatku VAT. Nie złożono deklaracji VAT-7, ani zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R.

Mając na uwadze powyższe, planowaną sprzedaż przedmiotowej działki należy uznać za dokonaną z majątku osobistego, a tym samym za niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż Wnioskodawcy nie można w tym zakresie uznać za podatnika podatku VAT, a okolicznościom dokonania okazjonalnej transakcji zbycia gruntu nie można przypisać znamion działalności gospodarczej. Wnioskodawca sprzedając grunt będzie korzystać z przysługującego mu prawa do rozporządzenia własnym majątkiem.

Zatem w ocenie tut. organu nie można też uznać przedmiotowej sprzedaży działki, która ma być dokonana z majątku osobistego za częstotliwą dostawę gruntów, a więc czynność ta w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie mieści się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, a co za tym idzie sprzedaż przedmiotowej działki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, że nie będzie on podlegał przepisom w zakresie podatku VAT od sprzedaży działki budowlanej, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl