IBPP1/443-115/14/KJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-115/14/KJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 21 stycznia 2014 r. (data wpływu 4 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji przedstawionej w przykładzie II - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2014 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji przedstawionej w przykładzie II.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

X zwany dalej Wnioskodawcą lub spółką, w ramach swojej działalności otrzymuje od swoich kontrahentów faktury za zakup towarów i usług. Wnioskodawca w związku ze zmianą przepisów ustawy o VAT od 1 stycznia 2014 r. dla otrzymywanych faktur będzie stosował opisane w poniższych przykładach zasady postępowania odliczenia podatku naliczonego.

Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, spółka nabywa towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Przykład II.

Faktura wpłynęła po wykonaniu usługi/po dokonaniu dostawy towarów (dotyczy faktur z ogólnym obowiązkiem podatkowym).

* data wykonania usługi u sprzedawcy/data dokonania dostawy towarów: 15 stycznia 2014 r.

* data wpływu do kancelarii spółki: 15 lutego 2014 r.

* VAT do odliczenia w spółce: możliwość odliczenia w - lutym, marcu albo w kwietniu 2014 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka prawidłowo postąpi jeśli dokona odliczenia podatku naliczonego w deklaracji za miesiąc luty, marzec albo kwiecień 2014.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2014 r. ustawy o VAT, zgodnie z art. 86 ust. 10, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (dalej prawo do odliczenia), powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Prawo do odliczenia powstaje jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych - art. 86 ust. 10b pkt 1; art. 86 ust. 11. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług; art. 19a ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 5 i 7 - 11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Stanowisko Wnioskodawcy do przykładu nr II.

W przykładzie II wykonanie usługi/dokonanie dostawy towarów następuje w miesiącu styczniu. Spółka otrzymuje fakturę w lutym. W związku z tym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż może dokonać odliczenia podatku w rozliczeniu za miesiąc luty, marzec albo kwiecień. Wprawdzie, zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek podatkowy powstaje u podmiotu wykonującego usługę/dokonującego dostawy towarów na rzecz Wnioskodawcy w styczniu, jednakże odliczenie VAT w tym miesiącu nie jest możliwe, gdyż Wnioskodawca nie dysponuje jeszcze fakturą w tym okresie rozliczeniowym.

Spółka zwraca uwagę, że art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, stanowiący o możliwości odliczenia VAT w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych odnosi się wprost do art. 86 ust. 10, określającego moment prawa do odliczenia podatku w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, nie referuje natomiast do art. 86 ust. 10b pkt 1, uzależniającego dodatkowo to prawo od otrzymania faktury. W ocenie Wnioskodawcy, pomimo braku powyższej referencji w art. 86 ust. 11, należy uznać, że miesiąc, od którego liczy się kolejne dwa okresy rozliczeniowego to miesiąc w którym spełnione są obie przesłanki uprawniające do odliczenia VAT, tj. powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10) i Spółka otrzymała fakturę (art. 86 ust. 10b pkt 1). Zważywszy, że w analizowanym przykładzie prawo do odliczenia powstaje w lutym (w tym miesiącu Spółka otrzymuje fakturę dokumentującą transakcję, dla której obowiązek podatkowy powstał w poprzednim okresie rozliczeniowym, tj. w styczniu), odliczenie VAT możliwe jest w rozliczeniu za luty, albo za dwa kolejne okresy rozliczeniowe, tj. marzec albo kwiecień.

Prawidłowość powyższego stanowiska potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 16 września 2013 r., wydanej już na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r., o sygnaturze IPPP3/443-538/13-2/LK.

Tożsame zasady odliczania VAT będą stosowane przez Wnioskodawcę w analogicznych sytuacjach (odnoszących się do momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy, otrzymania przez Wnioskodawcę faktury oraz daty księgowania faktury), które zaistnieją w innych, aniżeli wskazane w powyższych przykładach, miesiącach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Przy czym towarami - stosownie do art. 2 pkt 6 cyt. ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 i 2 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r.), kwotę podatku naliczonego stanowi:

1.

suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi;

2.

w przypadku importu towarów - kwota podatku:

a.

wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego,

b.

należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a,

c.

wynikająca z deklaracji importowej, w przypadku, o którym mowa w art. 33b.

W myśl art. 86 ust. 10 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Stosownie natomiast do art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Oznacza to, że z odliczenia podatku na podstawie art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 ustawy można skorzystać dopiero w rozliczeniu za okres, w którym spełnione są łącznie trzy przesłanki:

* powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług,

* doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług,

* podatnik jest w posiadaniu faktury dokumentującej tę transakcję.

Stosownie do art. 86 ust. 11 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.), jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Termin "dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych" do odliczenia podatku jest liczony dopiero od okresu, w którym zostaną spełnione łącznie wskazane wyżej przesłanki do odliczenia.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.), jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

W myśl art. 19a ust. 1 ww. ustawy (obowiązującego od 1 stycznia 2014 r.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zatem generalna zasada wynikająca z brzmienia powołanego powyżej art. 19a ust. 1 ustawy, wskazuje, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Zgodnie z tą regulacją podatek staje się wymagalny w miesiącu dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi i co do zasady winien zostać rozliczony za ten okres rozliczeniowy.

Ponadto, należy wskazać, iż regulacja art. 19a ust. 1 jest zgodna z art. 63 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - (Dz.Urz.UE.L Nr 347, s. 1 z późn. zm.), który mówi, że zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, nabywa towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W związku ze zmianą przepisów ustawy o VAT od 1 stycznia 2014 r. Wnioskodawca powziął wątpliwości w zakresie terminów odliczenia podatku naliczonego w przypadku gdy faktura wpłynęła po wykonaniu usługi/po dokonaniu dostawy towarów (dotyczy faktur z ogólnym obowiązkiem podatkowym), data wykonania usługi u sprzedawcy/data dokonania dostawy towarów: 15 stycznia 2014 r., data wpływu faktury do kancelarii Wnioskodawcy: 15 lutego 2014 r.

Analizując zatem przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że w przypadku otrzymania faktury po wykonaniu usługi/dostawy towarów: data wpływu faktury do kancelarii Wnioskodawcy 15 lutego 2014 r., data wykonania usługi u sprzedawcy/data dokonania dostawy towarów 15 stycznia 2014 r. (a zatem obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstaje w styczniu 2014 r.) - pierwszym miesiącem, w rozliczeniu za który Wnioskodawca może odliczyć podatek z tej faktury jest luty 2014 r. (bowiem dopiero za ten miesiąc są spełnione wszystkie przesłanki odliczenia). Jeżeli w rozliczeniu za ten okres (luty 2014 r.) Wnioskodawca nie odliczy podatku VAT będzie to mógł zrobić w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (tekst jedn.: za marzec lub kwiecień 2014 r.).

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż odliczenie VAT możliwe jest w rozliczeniu za luty albo za dwa kolejne okresy rozliczeniowe, tj. marzec albo kwiecień, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że jak wskazał Wnioskodawca we wniosku, obowiązek podatkowy w opisanym przez Wnioskodawcę przykładzie II powstaje na zasadach ogólnych, tj. na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT i w sprawie nie mają zastosowania przepisy dotyczące powstania obowiązku podatkowego na zasadach określonych w art. 19a ust. 8 ustawy o VAT dla zaliczek.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) lub zmiany stanu prawnego.

W pozostałym zakresie objętym wnioskiem ORD-IN wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl