IBPP1/443-1000/08/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1000/08/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2008 r. (data wpływu 14 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rejestracji jako podatnik VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2008 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rejestracji jako podatnik VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - adwokat - prowadzi działalność gospodarczą w formie Spółki Partnerskiej. Odprowadza w ramach spółki Partnerskiej podatki oraz składki ubezpieczeniowe. Jednocześnie wykonując czynności na zlecenie sądu obowiązany jest do osobistego wystawiania imiennych Faktur VAT za reprezentacje klientów nadanych z urzędu. Będzie odprowadzał podatek VAT od imiennych faktur wystawianych na Sąd.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może w takiej sytuacji zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług, składając zgłoszenie VAT-R bez konieczności rejestracji indywidualnej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczone przez niego usługi dla celów podatku VAT stanowią działalność gospodarczą i podlegają opodatkowaniu 22% stawką VAT. Podatnik powinien zarejestrować się zatem jako podatnik podatku VAT, jednak bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ww. czynności podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa - art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Z powyższego wynika iż odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu, a podmiot świadczący usługi, będzie uznany za podatnika VAT.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

W myśl art. 113 ust. 1 i ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Przy czym powyższego zwolnienia nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.Z przytoczonych przepisów wynika, że podmioty świadczące usługi prawnicze nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego, a co za tym idzie są zobowiązane do dokonania rejestracji przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej.

Należy zauważyć, iż ustawodawca powiązał obowiązek rejestracji z faktem wykonywania przez dany podmiot czynności opodatkowanych, w konsekwencji czego następuje uznanie go za podatnika VAT. Natomiast przepisy w zakresie rejestracji dla potrzeb podatku VAT nie uzależniają tej rejestracji od konieczności spełnienia innych formalności chociażby takich jak zgłoszenie działalności gospodarczej (uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej), wręcz przeciwnie jak wynika ze wskazanego przepisu art. 5 ust. 2 ustawy o VAT, czynności wymienione w ustawie podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Zaznaczyć należy, że usługi prawnicze nie zostały wymienione w ustawie jako opodatkowane stawką niższą lub zwolnione z opodatkowania, zatem podlegają opodatkowaniu 22% stawką VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Reasumując, należy stwierdzić, że podmiot wykonujący odpłatnie usługi prawnicze nabywa status podatnika VAT tym samym zobowiązany jest do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie tego podatku, niezależnie od wymogów określonych innymi przepisami prawa, w tym w zakresie rejestracji działalności gospodarczej. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przywołane przez Wnioskodawcę w poz. 45 wniosku ORD-IN, nie stanowią przepisów prawa podatkowego w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa. Ponadto zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego upoważnienie obejmuje wydawanie interpretacji indywidualnych w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa w sprawach pozostających we właściwości naczelników urzędów i dyrektorów izb skarbowych oraz naczelników urzędów i dyrektorów izb celnych.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl