IBPBII/2/423-56/12/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/423-56/12/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 12 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w momencie przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w momencie przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Wnioskodawca od ponad 2 lat posiada bezpośrednio ponad 10% akcji spółki S.A. (zwanej dalej "Spółką Zależną"), która jest podatnikiem podatku dochodowego oraz ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przyszłości planowane jest przekształcenie Spółki Zależnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki ze środków własnych, pochodzących z zysku wypracowanego w latach ubiegłych i przekazanego na kapitał zapasowy (dalej: "Środki Własne"). Rozważane jest przeprowadzenie wskazanej restrukturyzacji jednoetapowo (Wariant A) albo dwuetapowo (Wariant B).

Wariant A

W razie realizacji wariantu jednoetapowego, walne zgromadzenie Spółki Zależnej podejmie uchwałę o jej przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz o jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków własnych w procedurze przekształcenia. Powyższe oznacza, iż w tym samym momencie zostanie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz podwyższenie kapitału zakładowego ze Środków Własnych (tekst jedn.: dotychczasowy kapitał zakładowy spółki akcyjnej zostanie podwyższony w procedurze przekształcenia w ten sposób, że spółka z o.o. powstała ze spółki akcyjnej będzie posiadać kapitał zakładowy wyższy od kapitału spółki akcyjnej).

Wariant B

W przypadku wdrożenia wariantu dwuetapowego, walne zgromadzenie podejmie uchwałę o przekształceniu Spółki Zależnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, przy czym - w przeciwieństwie do Wariantu A - kapitał zakładowy spółki przed i po przekształceniu będzie identyczny. Po zarejestrowaniu tego przekształcenia, a przed upływem dwóch lat od wpisu przekształcenia, wspólnicy Spółki Zależnej podejmą uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego ze Środków Własnych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w wyniku planowanego przekształcenia Spółki Zależnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego ze Środków Własnych (Wariant A), po stronie wnioskodawcy powstanie dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Zależnej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p., który podlegać będzie zwolnieniu od podatku dochodowego na zasadzie określonej w art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy, w wyniku planowanego przekształcenia Spółki Zależnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego ze Środków Własnych (Wariant A), po stronie wnioskodawcy powstanie dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Zależnej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p., który podlegać będzie zwolnieniu od podatku dochodowego na zasadzie określonej w art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p.

Unormowania w zakresie procedury przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową zawarte zostały w art. 551-570 oraz art. 577-580 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej: "k.s.h.").

Zgodnie z art. 577 § 1 k.s.h., przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową następuje, jeżeli oprócz wymagań, o których mowa w rozdziale 1:

1.

za przekształceniem spółki wypowiedzieli się wspólnicy reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego, większością trzech czwartych głosów, chyba że umowa albo statut przewiduje warunki surowsze,

2.

spółka przekształcana ma zatwierdzone sprawozdania finansowe co najmniej za dwa ostatnie lata obrotowe,

3.

przekształcana spółka akcyjna ma całkowicie pokryty kapitał zakładowy,

4.

kapitał zakładowy spółki przekształconej będzie nie niższy od kapitału zakładowego spółki przekształcanej.

Brzmienie art. 577 § 1 pkt 4 k.s.h. wskazuje, że dopuszczalne jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki ze środków własnych w procedurze przekształcenia. Dopuszczalność takiego działania na gruncie k.s.h. podkreślana jest także w doktrynie prawa spółek. Jak wskazuje J. Strzępka: "W przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną konieczne jest dostosowanie wielkości kapitału zakładowego do minimum ustawowego dla spółki akcyjnej, stąd w tym celu konieczne jest dostosowanie wysokości kapitału zakładowego przekształcanej spółki z o.o., natomiast nie jest konieczne stosowanie przepisów o podwyższeniu kapitału zakładowego. W tym przypadku, jeżeli majątek własny spółki jest wystarczający, można zastosować kapitalizację rezerw, czyli przeksięgowanie środków z kapitału zapasowego lub rezerwowego na kapitał zakładowy. W uchwale o przekształceniu należy wówczas określić tylko wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej, a wartość nadwyżki, ponad dotychczasową wartość kapitału zakładowego stanowić będą środki pochodzące z kapitałów rezerwowych (środki własne spółki). Jest to dogodny sposób "podniesienia" kapitału, niewymagający dodatkowego zaangażowania kapitałowego wspólników" (J. Strzępka (w:) Kodeks spółek handlowych. Komentarz, J. Strzępka (red.), Wyd. 5, Warszawa 2012). Uwagi powyższe pozostają aktualne w sytuacji odwrotnej (tekst jedn.: w razie przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), bowiem przepisy art. 577-580 k.s.h. wprowadzają jednolitą regulację dla przekształcania spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe.

Zgodnie z art. 552 k.s.h., spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Z regulacji zawartych w art. 262 § 4 oraz 441 § 4 k.s.h. wynika, iż podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej co do zasady następuje z chwilą wpisu podwyższenia do rejestru, zatem wpis ten ma charakter konstytutywny. Co więcej, zakładając, iż w opisanym zdarzeniu przyszłym sąd rejestrowy dokona wpisu przekształcenia Spółki Zależnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego ze Środków Własnych (Wariant A), wówczas dzień wpisu przekształcenia określony w art. 552 k.s.h. będzie zarazem wyznaczać moment podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Zależnej. Skoro bowiem podwyższenie kapitału zakładowego nastąpić ma na mocy tej samej uchwały walnego zgromadzenia Spółki Zależnej, w wyniku której dokonywane jest przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, zatem moment wpisu tej uchwały do rejestru (tzw. dzień przekształcenia) będzie jednocześnie dniem podwyższenia kapitału zakładowego.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego.

Z uwagi na powyższe, moment wpisu do rejestru przekształcenia Spółki Zależnej będącej spółką akcyjną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Zależnej ze Środków Własnych stanowić będzie zdarzenie rodzące konsekwencje podatkowe na gruncie ustawy o p.d.o.p., bowiem w świetle przytoczonych przepisów uznać należy, iż dzień przekształcenia stanowić będzie dzień powstania dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p. W tym dniu wnioskodawca będzie posiadał jeszcze akcje Spółki Zależnej.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Jednocześnie, wnioskodawca jest zdania, iż w opisanym zdarzeniu przyszłym na dzień przekształcenia spełnione zostaną przesłanki zastosowania zwolnienia od opodatkowania p.d.o.p. uregulowanego w art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p., zatem na wnioskodawcy nie będzie ciążyć obowiązek podatkowy w p.d.o.p.

Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p., zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Stosownie zaś do art. 22 ust. 4a ustawy o p.d.o.p., zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W tym miejscu wnioskodawca pragnie wskazać, iż posiada on siedzibę oraz podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Spółka Zależna jest podatnikiem podatku dochodowego oraz ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto, w dniu przekształcenia, będącym jednocześnie dniem podwyższenia kapitału zakładowego, wnioskodawca posiadać będzie bezpośrednio nie mniej niż 10% akcji w kapitale Spółki Zależnej nieprzerwanie przez okres powyżej dwóch lat. Jak bowiem wnioskodawca wskazał powyżej, podwyższenie kapitału będzie miało miejsce równocześnie z dokonaniem wpisu przekształcenia Spółki Zależnej, tj. w dniu przekształcenia (art. 552 k.s.h.). Dzień ten stanowić będzie dzień uzyskania dochodu, o którym mowa w art. 22 ust. 4-4b ustawy o p.d.o.p., a przy tym także ostatni dzień, w którym wnioskodawca posiada akcje Spółki Zależnej. Zatem na dzień podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Zależnej spełniony będzie warunek nieprzerwanego bezpośredniego posiadania przez wnioskodawcę nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w Spółce Zależnej przez okres dwóch lat.

Powyższe wskazuje, iż na dzień uzyskania przez wnioskodawcę dochodu przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p. spełnione będą wszystkie przesłanki zastosowania do tego dochodu zwolnienia od opodatkowania uregulowanego w art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p.

W konsekwencji, zdaniem wnioskodawcy, w wyniku planowanego przekształcenia Spółki Zależnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego ze Środków Własnych, po stronie wnioskodawcy powstanie dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Zależnej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p., który podlegać będzie zwolnieniu od podatku dochodowego na zasadzie określonej w art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1. Ocena stanowiska w zakresie pytania nr 2 została zawarta w odrębnej interpretacji.

Czynność podwyższenia kapitału zakładowego spółki w drodze przeznaczenia na ten cel środków z kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych, utworzonych z zysku spółki, powoduje powstanie po stronie udziałowców spółki przychodu z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. Wynika to z treści art. 10 ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Należy zauważyć, że ustawodawca formułuje definicję dochodu z udziału w zyskach osób prawnych poprzez wskazanie, że jest to "dochód faktycznie uzyskany", który swoim zakresem pojęciowym obejmuje także "dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego" oraz "dochód stanowiący równowartość kwot przekazywanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej". Ustawodawca nie pozostawia więc wątpliwości, że kwoty przekazane na podwyższenie kapitału zakładowego z innych kapitałów stanowią dochód z udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskany. Tym samym podwyższenie kapitału zakładowego poprzez przekazanie na ten cel środków z kapitału zapasowego w ramach jednoczesnego przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje powstanie po stronie wspólników spółki (wnioskodawcy) dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osoby prawnej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Następstwem przekazania tych środków jest podwyższenie wartości kapitału zakładowego a więc i wartości nominalnej akcji (udziałów) bądź emisja nowych akcji (ustanowienie nowych udziałów). Oznacza to, że po stronie wspólników nastąpi przysporzenie majątkowe, czyli przychód z udziału w zyskach osoby prawnej. Podstawą uzyskania przychodu będą udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Ustawa wprowadza jednak możliwość zwolnienia z tego podatku, co wynika z treści art. 22 ust. 4 i ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku spełnienia wymienionych niżej warunków.

Stosownie do treści art. 22 ust. 4 ww. ustawy zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Stosownie do treści art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Na mocy art. 22 ust. 4b tej ustawy, omawiane zwolnienie ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

W myśl art. 26 ust. 1f ww. ustawy w przypadku należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 oraz art. 22 ust. 4 pkt 2, lub jej zagranicznego zakładu, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem ust. 1c, pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 3a i 3c lub w art. 22 ust. 4 pkt 4.

Stosownie do treści art. 26 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w razie przeznaczenia dochodu na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach funduszu udziałowego, płatnicy, o których mowa w ust. 1, pobierają podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego, a w spółdzielniach od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podwyższeniu funduszu udziałowego. W tym przypadku podatnikom nie przysługuje uprawnienie do złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 1a.

Jak wynika z powołanych przepisów, omawiane zwolnienie od podatku dochodowego dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ma zastosowanie, jeśli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

* wypłacającym te należności jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

* uzyskującym należności jest spółka podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

* spółka uzyskująca należności posiada bezpośrednio odpowiedni procent udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej te należności,

* spółka uzyskująca należności posiada te udziały (akcje) nieprzerwanie przez okres dwóch lat,

* odbiorcą należności jest spółka, o której mowa w pkt 2, albo zagraniczny zakład tej spółki.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca posiada od ponad 2 lat bezpośrednio ponad 10% akcji spółki akcyjnej. W przyszłości planowane jest przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednoczesne podwyższenie kapitału zakładowego spółki ze Środków Własnych pochodzących z zysku wypracowanego w latach ubiegłych i przekazanego na kapitał zapasowy. Przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i podwyższenie kapitału zakładowego ze Środków Własnych zostanie zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym w tym samym momencie.

W przedmiotowej sprawie istotne jest stwierdzenie czy w związku z przekształceniem Spółki Zależnej, dochód uzyskany przez wnioskodawcę z podwyższenia kapitału zakładowego podlega zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Konsekwentnie z treści art. 552 i art. 553 Kodeksu spółek handlowych wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl których spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (dzień przekształcenia) co oznacza, iż następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.

Kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej oznacza jednocześnie, że majątek przekształcanej spółki akcyjnej staje się majątkiem przekształconej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych tzw. sukcesji podatkowej, gdyż te zasady zostały unormowane odrębnie w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Zgodnie z art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Sukcesja uniwersalna polega tym, że podmiot będący sukcesorem wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których stroną był podmiot przekształcany, ze skutkiem tak jak by to sukcesor od początku był stroną tych stosunków prawnych. W świetle powyższego przekształcenie spółki akcyjnej w inną spółkę handlową np. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest traktowane jak likwidacja spółki akcyjnej i powstanie nowego podmiotu (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) a jedynie jako proces zmierzający do zmiany formy prawnej prowadzenia działalności. W przypadku przekształcenia mamy zatem do czynienia z tym samym podmiotem, który zmienił jedynie formę prawną działalności, a nie z dwoma odrębnymi podmiotami. Istotą przekształcenia jest istnienie wyłącznie jednego podmiotu, który zmienia jedynie formę prawną. Przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest zatem objęciem (nabyciem)"nowych" udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a jedynie zmianą rodzaju tytułu, na podstawie którego wspólnik będzie uczestniczył dalej w spółce przekształconej. Tym samym wskazany w art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych okres posiadania udziałów (akcji) w spółce przekształcanej przez jej wspólnika przed przekształceniem podlega zaliczeniu u tego wspólnika do okresu dwóch lat, od którego uzależnione jest wskazane w art. 22 ust. 4 ustawy zwolnienie.

Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że w związku z przekształceniem Spółki Zależnej okres posiadania prawa do udziału w zysku w tej spółce nie ulegnie przerwaniu lecz nastąpi jedynie zmiana przysługującego wnioskodawcy tytułu prawnego do zysku Spółki Zależnej z akcji na udział. Wnioskodawca błędnie zatem utożsamia prawo do zwolnienia z faktem, że ponieważ podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi równocześnie z przekształceniem spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to w momencie powstania dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wnioskodawca będzie posiadał jeszcze akcje spółki akcyjnej, czyli akcje, które nabył ponad 2 lata temu a zatem będzie spełniał warunek zwolnienia. Jak wyjaśniono powyżej, przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje zmianę formy prawnej podmiotu z zachowaniem kontynuacji posiadania udziału w zysku tego podmiotu tylko w innej formie. Okres, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy liczyć zatem w odniesieniu do daty nabycia (objęcia) akcji w Spółce Zależnej, która będzie następnie przekształcana. Wówczas bowiem wnioskodawca nabył prawo do udziału w zysku Spółki Zależnej, a po przekształceniu spółki akcyjnej w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością zmianie ulegnie wyłącznie tytuł posiadanego prawa do udziału w zysku osoby prawnej.

Oznacza to, że w przedmiotowej sprawie będą spełnione przesłanki zwolnienia dochodu (przychodu) wnioskodawcy z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej od podatku, na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, w wyniku planowanego przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego ze Środków Własnych, po stronie wnioskodawcy powstanie dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Zależnej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy, który podlegał będzie zwolnieniu od podatku dochodowego na zasadzie określonej w art. 22 ust. 4 ustawy, gdyż uznać należy, że w związku z przekształceniem okres posiadania udziału w kapitale Spółki Zależnej nie zostanie przerwany.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl