IBPBII/2/423-4/12/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/423-4/12/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 6 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dywidendy wypłaconej na rzecz zakładu oraz związanych z tym obowiązków płatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dywidendy wypłaconej na rzecz zakładu oraz związanych z tym obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej: "wnioskodawca") jest podmiotem prowadzącym na rynku polskim działalność gospodarczą w zakresie mediów i reklamy. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego, mającym siedzibę i zarząd na terytorium Polski.

Większościowym wspólnikiem (posiadającym 99,99% udziałów) wnioskodawcy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: "Spółka Osobowa, Zakład").

Spółka Osobowa posiada dwóch wspólników. Pierwszym z nich - komandytariuszem - jest podmiot posiadający osobowość prawną z siedzibą w Niemczech (dalej: "Spółka Dominująca"). Spółka Dominująca jest niemieckim rezydentem podatkowym, zgodnie z art. 4 ust. 1 Umowy miedzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. (dalej: "Umowa Polsko-Niemiecka").

Spółka Dominująca podlega w Niemczech opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Dodatkowo, Spółka Dominująca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Komplementariuszem w Spółce Osobowej jest Sp. z o.o. (dalej: "Komplementariusz").

Spółka Osobowa stanowi dla Spółki Dominującej zagraniczny zakład w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zakład w rozumieniu art. 5 Umowy Polsko-Niemieckiej. Fakt ten został potwierdzony także w drodze interpretacji indywidualnej z dnia 28 grudnia 2011 r. (sygn. IPPB5/423-957/11-3/PS, dalej: "Interpretacja") wydanej na rzecz Spółki Dominującej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Wnioskodawca zamierza wypłacić dywidendę zgodnie z art. 191 i następne ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: "k.s.h.").

Dywidenda zostanie wypłacona wspólnikowi - Spółce Osobowej (Zakładowi), która na dzień wypłaty dywidendy będzie posiadać udziały w kapitale wnioskodawcy przez okres przekraczający 2 lata.

Całość udziałów posiadanych w kapitale wnioskodawcy przez podmiot, na rzecz którego będzie wypłacana dywidenda wynika z tytułu własności.

Wnioskodawca otrzyma od Spółki Dominującej certyfikat rezydencji tej spółki wydany przez niemieckie władze podatkowe potwierdzające jego miejsce siedziby dla celów podatkowych w Republice Federalnej Niemiec. Dodatkowo, wnioskodawca uzyska oświadczenie, o którym mowa w art. 28 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, potwierdzające brak korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania przez Spółkę Dominującą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dywidenda wypłacona przez wnioskodawcę na rzecz Zakładu Spółki Dominującej będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, a wnioskodawca nie będzie zobowiązany do pobrania jako płatnik podatku od dokonanej wypłaty.

Zdaniem wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym do dywidendy wypłaconej przez niego do swojego udziałowca - Spółki Osobowej, będącej zagranicznym zakładem Spółki Dominującej, w części przypadającej na Spółkę Dominującą, będzie mieć zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 22 ust. 4 w zw. z art. 22 ust. 4c pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany, jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych, do pobrania podatku, zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, płatnicy (podmioty wypłacające) zobowiązani są w dniu dokonania wypłaty pobrać zryczałtowany podatek dochodowy. Przy czym możliwe jest zastosowanie innej stawki podatku, wynikającej z właściwej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartej przez RP.

Niemniej jednak, począwszy od 1 stycznia 2004 r. ustawodawca implementował do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie dla dywidend (oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) w przypadku, gdy oba podmioty (spółka wypłacająca dywidendę oraz podmiot uzyskujący przychód z tego tytułu) spełniają określone w przepisach warunki.

Obecnie, przepisy statuujące zwolnienie i określające zasady korzystania z niego znajdują się w art. 22 ust. 4-4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy zwolnienie z podatku dochodowego obejmuje dochody (przychody) z dywidend w sytuacji, gdy do wypłaty dochodzi pomiędzy:

* spółką będąca podatnikiem podatku dochodowego, mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitei Polskiej - wypłacająca dywidendę (art. 22 ust. 4 pkt 1 ustawy), a

* spółką podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania - uzyskująca dochody (przychody) z dywidend (art. 22 ust. 4 pkt 2 ustawy),

* spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 (art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy) na podstawie tytułu własności (art. 22 ust. 4d ustawy) przez okres co najmniej 2 lat (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy),

* spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania (art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy).

Przy czym przepisy ustawy mają także zastosowanie do sytuacji, gdy dywidenda wypłacana jest na rzecz zagranicznego zakładu. Zgodnie z art. 22 ust. 4c pkt 3 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.) przepisy ust. 4-4b stosuje się odpowiednio do dochodów wypłacanych (przypisanych) na rzecz położonego na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej zagranicznego zakładu spółki, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jeżeli spółka ta spełnia warunki określone w ust. 4-4b.

Jednym słowem zwolnienie z podatku może znaleźć zastosowanie m.in. w przypadku gdy:

a.

dywidendę wypłaca spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b.

dochód z dywidend jest wypłacany (przypisany) do położonego na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej zagranicznego zakładu spółki,

c.

zagraniczny zakład jest zakładem spółki podlegającej w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania oraz niekorzystającej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania,

d.

podmiot uzyskujący dochody z dywidend posiada minimum 10% udziałów w podmiocie wypłacającym dywidendę przez okres 2 lat na podstawie tytułu własności.

W niniejszej sprawie:

a.

dywidendę wypłaca wnioskodawca - spółka, która jest podatnikiem podatku dochodowego oraz ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b.

dochód z dywidend jest wypłacany (przypisany) do Spółki Osobowej, stanowiącej położony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej - a wiec Państwa należącego do Unii Europejskiej - zagraniczny zakład (co potwierdza otrzymana przez Spółkę Dominującą Interpretacja indywidualna),

c.

Spółka Osobowa jest zagranicznym zakładem Spółki Dominującej - czyli spółki podlegającej na terytorium Republiki Federalnej Niemiec opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania i niekorzystającej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania,

d.

spełniony jest warunek posiadania minimum 10% udziałów przez okres 2 lat na podstawie tytułu własności.

Stąd niewątpliwie wymogi podmiotowe dla zwolnienia przedmiotowej dywidendy, określone w art. 22 ust. 4 w zw. z art. 22 ust. 4c pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są spełnione.

W świetle powyższego, dywidenda wypłacona przez wnioskodawcę będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania, a wnioskodawca nie będzie zobowiązany jako płatnik do pobrania podatku u źródła z tytułu dokonanej wypłaty.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 2011 r. podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Podatek od dywidend ma postać podatku u źródła. Oznacza to, że jest on pobierany przez spółkę dokonującą wypłaty dywidendy, która występuje w charakterze płatnika podatku. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 1 ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Jednakże stosownie do art. 22 ust. 4 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

a.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

c.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

d.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W myśl art. 22 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Warunek ten jest spełniony także, gdy okres ten upływa po dniu uzyskania dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli jednak warunek ten nie zostanie spełniony, spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku w wysokości 19% wraz z odsetkami za zwłokę w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia (art. 22 ust. 4b ww. ustawy).

Stosownie do art. 22 ust. 4c pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisy ust. 4-4b stosuje się odpowiednio do dochodów wypłacanych (przypisanych) na rzecz położonego na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej zagranicznego zakładu spółki, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jeżeli spółka ta spełnia warunki określone w ust. 4-4b.

Ponadto zgodnie z art. 22 ust. 4d ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

1.

jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności,

2.

w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:

a.

własności,

b.

innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca ma zamiar wypłacić dywidendę na rzecz Spółki Osobowej będącej zagranicznym zakładem Spółki Dominującej (niemieckiego rezydenta podatkowego) w Polsce.

Wątpliwość wnioskodawcy budzi fakt, czy w takim wypadku dywidenda w części przypadającej na Spółkę Dominującą będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania skoro zgodnie z art. 22 ust. 4c pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisy dotyczące zwolnienia dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych stosuje się do dochodów wypłacanych (przypisanych) na rzecz położonego na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej zagranicznego zakładu spółki, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jeżeli spółka ta spełnia warunki określone w ust. 4-4b.

Zauważyć zatem należy, że powyższy przepis zezwala na zwolnienie z opodatkowania dochodów wypłacanych (przypisanych) na rzecz zagranicznego zakładu spółki, o której mowa w ust. 4 pkt 2 ustawy a więc zakładu spółki uzyskującej dochody (przychody) z dywidend. Ustawodawca dopuszcza zatem zwolnienie z opodatkowania dochodów z dywidend, które będą wypłacone (przypisane) na rzecz zagranicznego zakładu spółki je uzyskującej, jednak wyłącznie wówczas jeżeli spółka ta spełnia warunki określone w ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Aby bowiem zwolnienie miało zastosowanie dochód musi być wypłacany (przypisany) na rzecz zakładu spółki uprawnionej do zwolnienia z opodatkowania, co wynika jednoznacznie z treści cytowanego wyżej art. 22 ust. 4c pkt 3 ustawy. Jak stanowi ten przepis zwolnienie od podatku stosuje się do dochodów wypłacanych (przypisanych) na rzecz zagranicznego zakładu spółki, o której mowa w ust. 4 pkt 2 ustawy - uzyskującej dochody z dywidend, jeżeli spółka ta spełnia warunki określone w ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Brzmienie cytowanego przepisu nie budzi żadnych wątpliwości - warunki, o których mowa w ust. 4-4b ma spełniać spółka posiadająca zakład.

W niniejszej sprawie spółką, u której powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dywidendy będzie Spółka Dominująca (niemiecki rezydent podatkowy). Wskazać bowiem należy, że na podstawie art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka Osobowa (a więc również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa) nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (jest transparentna podatkowo). Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Ponieważ Spółką Dominującą - komandytariuszem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej jest osoba prawna z siedzibą w Niemczech (Spółka Dominująca - niemiecki rezydent podatkowy), prowadząca zakład na terenie Polski, tym samym to u Spółki Dominującej (a nie Spółki Osobowej) powstanie obowiązek podatkowy z tytułu dywidendy i to ona będzie podatnikiem zobowiązanym do opodatkowania części swoich dochodów w Polsce, w takiej mierze w jakiej mogą być przypisane zakładowi (art. 7 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 14 maja 2003 r. podpisanej w Berlinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90).

Zatem Spółce Osobowej zostaną wypłacone dochody z dywidendy, które opodatkować zobowiązaną byłaby jako faktyczny beneficjent Spółka Dominująca. Dochody takie mogłyby być zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4c pkt 3 ustawy, ale jeżeli Spółka Dominująca będzie spełniać warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Warunek ten wnioskodawca pominął całkowicie w swoim uzasadnieniu. Wnioskodawca wskazał wyłącznie bezosobowo, że "spełniony jest warunek posiadania minimum 10% udziałów przez okres 2 lat na podstawie tytułu własności". Nie odniósł się natomiast to faktu, że warunek ten spełnia Spółka Osobowa - Zakład. Natomiast jak zostało wskazane powyżej, to spółka, która ten zakład posiada winna spełniać warunki określone w art. 4-4b aby dochody wypłacone (przypisane) na rzecz jej zagranicznego zakładu mogły korzystać ze zwolnienia. Zatem to nie Zakład jak chce wnioskodawca winien spełniać warunek, o którym mowa w art. 22 ust. 4 lit. c ustawy, a więc warunek bezpośredniego posiadania nie mniej niż 10% udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendę, lecz Spółka Dominująca.

Tymczasem w przedmiotowej sprawie Spółka Dominująca nie spełnia warunku bezpośredniego posiadania udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendę - wnioskodawcy, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. To Spółka Osobowa posiada tytułu własności do 99,9% udziałów w spółce, która ma wypłacić dywidendę. Spółka osobowa ma zdolność prawną oraz do czynności prawnych, może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwaną. W związku z tym może również posiadać udziały w kapitale spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie można zatem uznać, że to Spółka Dominująca posiada tytuł własności do udziałów wnioskodawcy. Dywidenda zostanie wypłacona przez wnioskodawcę Spółce Osobowej posiadającej udziały w jej kapitale a więc zagranicznemu zakładowi spółki, spółki która nie będzie bezpośrednio posiadać udziałów wnioskodawcy, a więc nie będzie spełniać warunków, o jakich mowa w ust. 4-4b ustawy. Tym samym Spółka Dominująca nie posiada prawa własności do co najmniej 10% udziałów spółki wypłacającej dywidendę - wnioskodawcy, co oznacza, że nie zostały spełnione przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 4 lit. c ww. ustawy przez Spółkę Dominującą. W tym miejscu Organ pragnie zwrócić uwagę na brak konsekwencji po stronie wnioskodawcy przy analizie przesłanek zwolnienia. Wnioskodawca bowiem część warunków zwolnienia analizuje pod kątem ich spełnienia przez Spółkę Osobową czyli zakład - to dotyczy przesłanki bezpośredniego posiadania udziałów, a część warunków pod kątem ich spełnienia przez Spółkę Dominującą - to dotyczy przesłanki podlegania opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania i niekorzystnie ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów. Przy czym podział ten wnioskodawca przeprowadza w taki sposób, że każdej ze spółek przyporządkowuje dokładnie te warunki, które spełnione są przez tę spółkę. Taki zabieg nie może zyskać aprobaty Organu podatkowego. W sposób oczywisty przeczy bowiem treści art. 22 ust. 4c pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którego jasno wynika, że przesłanki, o których mowa w art. 4-4b ma spełniać spółka posiadającą zagraniczny zakład, aby ze zwolnienia mogły korzystać dochody wypłacone (przypisane) na rzecz tego zakładu. Innymi słowy dodany przepis rozszerzył zakres przedmiotowy zwolnienia a nie jak sugeruje wnioskodawca zakres podmiotowy. Zakres podmiotowy został bez zmian, bowiem spółka będąca faktycznym beneficjentem dywidendy i posiadająca zagraniczny zakład, na rzecz którego również wypłacana jest dywidenda ma spełniać warunki do zwolnienia wymienione w art. 22 ust. 4-4b ustawy aby ze zwolnienia mogła korzystać dywidenda wypłacona (przypisana) na rzecz zakładu. Raz jeszcze zaakcentować należy, że zwolnienie nie dotyczy zakładu, ale dochodu wypłaconego (przypisanego) temu zakładowi. W niniejszej sprawie Spółka Dominującą nie spełnia warunku bezpośredniego posiadania 10% udziałów w kapitale wnioskodawcy. W tym zakresie wypowiedział się już w wyniku skargi wnioskodawcy Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 9 grudnia 2010 r. sygn. akt II FSK 777/10. Orzeczenie to zapadło co prawda w poprzednim stanie prawnym, tym nie mniej jego istota nadal pozostaje aktualna, gdyż dotyczy pojęcia "bezpośredniości posiadania udziałów". Stwierdzić, zatem należy, że dochód (przychód) z dywidendy wypłacony na rzecz zagranicznego zakładu Spółki Dominującej nie będzie korzystał ze zwolnienia. Wnioskodawca będzie zatem zobowiązany jako płatnik do poboru podatku od dokonanej wypłaty dywidendy. Tym samym dodanie przepisu art. 22 ust. 4c pkt 3 ustawy nie zmieniło sytuacji wnioskodawcy jako płatnika, gdyż nadal Spółka Dominująca nie spełnia warunków do zwolnienia z opodatkowania.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl