IBPBII/2/423-32/12/MMa

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 października 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/423-32/12/MMa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 1 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dywidend wypłaconych przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której 100% udziałowcem jest wnioskodawca (pytania oznaczone we wniosku nr 1 i nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dywidend wypłaconych przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której 100% udziałowcem jest wnioskodawca.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca będący spółką akcyjną w dniu 31 sierpnia 2010 r. kupił 100% udziałów w Spółce X. Sp. z o.o. (dalej: Spółka X).

W dniu 18 maja 2011 r. Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki X podjęło uchwały w sprawie wypłaty na rzecz jedynego wspólnika tj. wnioskodawcy dywidend w łącznej kwocie 2.352.860,07 zł. Dywidendy zostały wypłacone na rachunek bankowy jedynego wspólnika. W dniu 11 maja 2012 r. Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki X podjęło uchwałę w sprawie wypłaty na rzecz jedynego wspólnika tj. wnioskodawcy dywidendy w kwocie 673.195,98 zł. Dywidenda została wypłacona na rachunek bankowy jedynego wspólnika. Wypłacającym dywidendy była Spółka X mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Uzyskującym przychód (dochód) z dywidend był wnioskodawca podlegający w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Wnioskodawca posiada 100% udziałów w Spółce X od dnia 31 sierpnia 2010 r. i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Jednocześnie wnioskodawca nie zamierza zbyć tych udziałów przez okres dwóch lat licząc od daty ich nabycia tj. do dnia 31 sierpnia 2012 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1.

Czy Spółka X Sp. z o.o. była zobowiązana, jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu przychodów (dochodów) z dywidend, do naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku do właściwego urzędu skarbowego... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

2.

Czy wnioskodawca uzyskujący dochód z tytułu otrzymanych dywidend jest zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu na podstawie art. 22 ust. 1 w związku z ust. 4, 4a, 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli nie dokona zbycia nabytych udziałów Spółki X w ciągu 2 lat od dnia ich nabycia, tj. do 31 sierpnia 2012 r... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z tym, że spełnione są warunki określone w art. 22 ust. 4 pkt od 1 do 4 oraz 4a i 4b, ponieważ nie zamierza zbyć jakiejkolwiek części udziałów Spółki X przez okres dwóch lat licząc od dnia ich nabycia tj. do 31 sierpnia 2012 r., to:

1.

Spółka X Sp. z o.o. nie była zobowiązana, jako płatnik podatku z tytułu przychodów (dochodów) z dywidend do naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku do właściwego urzędu skarbowego,

2.

wnioskodawca uzyskujący dochody (przychody) z tytułu dywidend jest zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu pod warunkiem, że nie dokona zbycia tych udziałów w ciągu 2 lat od dnia ich nabycia, tj. do 31 sierpnia 2012 r.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób pranych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Regulacja art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje wyjątek od powyższej reguły.

Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

* wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

* spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

* spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Warunkiem zastosowania omawianego zwolnienia - ustanowionym w art. 22 ust. 4a ustawy jest posiadanie przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności w wysokości nie mniej niż 10%, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Wymóg nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) przez okres dwóch lat w spółce, dokonującej wypłat z tytułów określonych w art. 22 ust. 1 ustawy, nie musi być przy tym spełniony w dacie dokonywania tych wypłat. Dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych korzysta ze zwolnienia również w sytuacji, gdy uzyskujący go podatnik posiada wymagany procent udziałów (akcji) przez okres krótszy niż dwa lata, o ile stan ten nie ulegnie zmianie do momentu upływu wymaganego okresu dwóch lat. W przypadku niedotrzymania tego warunku (posiadania udziałów lub akcji), w wysokości nie mniejszej niż 10%, nieprzerwanie przez okres dwóch lat podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) z dywidend w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utracił prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystano ze zwolnienia.

Wnioskodawca kupił 100% udziałów w Spółce X. Zwyczajne Zgromadzenia Wspólników podjęły decyzje o wypłacie na rzecz jedynego wspólnika tj. wnioskodawcy dywidendy. Wnioskodawca zobowiązał się do zachowania nabytych udziałów przez okres 2 lat od nabycia oraz jednocześnie podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów i ma nie mniej niż 10% udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendę. Nie korzysta również ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, a spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z powyższym spełnione zostały wszystkie konieczne warunki dla uzyskania zwolnienia, zatem należy uznać, iż wnioskodawca uzyskujący dochód (przychód) z tytułu dywidendy jest zwolniony w tym zakresie z podatku dochodowego od osób prawnych, a tym samym spółka wypłacająca dywidendę - Spółka X Sp. z o.o. - nie była zobowiązana jako płatnik do naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku z tytułu wypłaconej dywidendy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie pytania nr 1 i nr 2. Ocena stanowiska w zakresie pytania nr 3 została zawarta w odrębnej interpretacji.

Zgodnie z przepisem art. 191 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1. Prawo do udziału w zyskach, zwane prawem do dywidendy, jest jedną z najważniejszych form realizacji praw udziałowców tworzących spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) dywidenda jest przychodem udziałowca (akcjonariusza) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i podlega opodatkowaniu w momencie jej wypłaty.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Podatnikiem podatku z tytułu dywidendy jest osoba prawna uzyskująca dochód. Podatek od dywidend ma postać podatku u źródła. Oznacza to, że jest on pobierany przez spółkę dokonującą wypłaty dywidendy, która występuje w charakterze płatnika podatku (art. 26 ust. 1 ww. ustawy).

Jednakże zgodnie z art. 22 ust. 4 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Stosownie natomiast do treści art. 22 ust. 4a ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Zgodnie z art. 22 ust. 4b ww. ustawy, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Zatem, w świetle przepisu art. 22 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wymóg nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) przez okres dwóch lat w spółce dokonującej wypłat z tytułów określonych w art. 22 ust. 1 ustawy nie musi być spełniony w dacie dokonywania tych wypłat. Dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych korzysta ze zwolnienia również w sytuacji, gdy uzyskujący go podatnik posiada wymagany procent udziałów (akcji) przez okres krótszy niż dwa lata, o ile stan ten nie ulegnie zmianie do momentu upływu wymaganego okresu dwóch lat.

Ponadto, stosownie do art. 22 ust. 4d ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

1.

jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;

2.

w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:

a.

własności,

b.

innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Z przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika, że warunkiem zwolnienia od podatku z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spełnienie przez uzyskującego dywidendę jednocześnie wszystkich przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 4-4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego zdarzenia wynika, że wnioskodawca będący spółką akcyjną mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nabył w dniu 31 sierpnia 2010 r. 100% udziałów Spółki X Sp. z o.o. również mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca wskazał, że przez 2 lata od dnia nabycia nie zamierza zbyć posiadanych udziałów w Spółce X, tzn. że zamierza być właścicielem 100% udziałów Spółki X nieprzerwanie przez okres dwóch lat od dnia, w którym stał się ich właścicielem. W związku z posiadanymi udziałami w spółce zależnej wnioskodawca otrzymywał dywidendy, które wypłacono przed upływem dwóch lat od momentu nabycia udziałów.

Odnosząc powyższe do treści art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że na dzień wypłaty dywidendy przypadający przed dniem, w którym upłynie wymagany 2 letni termin o jakim mowa w art. 22. ust. 4a ww. ustawy nie spełniona zostanie podstawowa przesłanka zwolnienia z opodatkowania, a mianowicie nieprzerwane 2 letnie posiadanie przez wnioskodawcę 100% udziałów w Spółce X.

Jednakże, zwolnienie wynikające z art. 22 ust. 4 ustawy, będzie miało zastosowanie na dzień wypłaty dywidendy, jeżeli zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy, wnioskodawca zachowa wymagane - co najmniej 10% udziałów w Spółce X przez okres dwóch lat, od daty objęcia tych udziałów, czyli nawet wówczas, gdy okres ten upłynie po dacie wypłaty dywidendy. W przedmiotowej sprawie do dnia 31 sierpnia 2012 r. Wobec powyższego, jeżeli spełnione zostały wszystkie warunki uprawniające do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia, na Spółce X - jako spółce wypłacającej dywidendę nie ciążyły obowiązki płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Natomiast w przypadku niedotrzymania tego warunku, wnioskodawca będzie obowiązany do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utracił prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystał ze zwolnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego należy stwierdzić, że o ile wnioskodawca spełnił wszystkie kryteria zawarte w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych to zgodnie z art. 22 ust. 4a i 4b ww. ustawy, wnioskodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przychodu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dywidend, które zostały wypłacone przed terminem w jakim upłynął wymagany do zwolnienia okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania minimum 10% udziałów Spółki X.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl