IBPBII/2/415-930/09/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-930/09/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2009 r. (data wpływu do Organu 21 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalania dochodu oraz obowiązków płatnika w przypadku wypłaty wspólnikom - osobom fizycznym majątku likwidowanej osoby prawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalania dochodu oraz obowiązków płatnika w przypadku wypłaty wspólnikom - osobom fizycznym majątku likwidowanej osoby prawnej.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 13 listopada 2009 r. Znak: IBPB II/2/415-930/09/AK wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku pouczając, że w przypadku nieuzupełnienia wniosku w terminie 7 dni organ podatkowy uzna, że wniosek dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych i będzie podlegać rozpatrzeniu wyłącznie w zakresie jednego stanu faktycznego - w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalania dochodu oraz obowiązków płatnika w przypadku wypłaty wspólnikom - osobom fizycznym majątku likwidowanej osoby prawnej. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 18 listopada 2009 r., a zatem wyznaczony termin upłynął z dniem 2 grudnia 2009 r. i w tym czasie wnioskodawca nie uzupełnił wniosku. W związku z powyższym postanowiono jak wyżej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2002 r. trzy osoby fizyczne zawiązały spółkę z o.o. Kapitał założycielski składał się z gotówki i wynosił 50.000 zł, dzielił się na 100 równych udziałów. Spółka przez wszystkie lata ponosiła stratę, dlatego w 2008 r. uchwałą wspólnicy zdecydowali o likwidacji spółki. Po przeprowadzeniu czynności likwidacyjnych do podziału między wspólników pozostała niewyczerpana część wkładów w wysokości 42.800,00 zł, która zwrócona będzie wspólnikom proporcjonalnie w stosunku do posiadanych przez nich udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy spółka jako płatnik jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od tych wypłat. Czy związane są z tą wypłatą jakieś koszty uzyskania przychodu.

Zdaniem wnioskodawcy, zwracane w wyniku likwidacji spółki z o.o. udziały wspólników (osób fizycznych) nie stanowią przysporzenia majątkowego i nie powinny stanowić podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęte tym podatkiem są "udziały w zyskach osób prawnych". Według art. 24 ust. 5 pkt 3 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

W ocenie wnioskodawcy przez majątek spółki otrzymany w związku z jej likwidacją należy zatem rozumieć to co "faktycznie uzyskano" z wniesionego udziału (zysk). Skoro zatem udział nie przyniósł żadnego przysporzenia majątkowego, a podatnik otrzymuje nawet mniej aniżeli zainwestował, to brak jest podstawy opodatkowania w postaci "dochodu (przychodu) faktycznie uzyskanego z udziału".

Majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej należy zatem rozumieć jako różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a wartością udziału wniesionego do kapitału zakładowego (wydatkami poniesionymi na objęcie tego udziału). Z tego względu brak jest także podstawy do ustalania w tej sytuacji kosztów uzyskania przychodu (mogłoby to być rozważane gdyby udział przyniósł faktyczny przychód).

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca powołuje pismo Ministerstwa Finansów z dnia 15 listopada 2006 r. Znak: DD3-0602-169/RM/06/MB7-7936, będące odpowiedzią na interpelację poselską.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając na uwadze fakt, że w przedmiotowym wniosku został przedstawiony stan faktyczny zaistniały w 2008 r., to zastosowanie w sprawie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2008 r.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

Jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ww. ustawy stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni).

W myśl art. 24 ust. 5 pkt 3 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, w tym z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Do obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku zobowiązany jest na mocy art. 41 ust. 4 ustawy płatnik. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41 przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Przepisy art. 286 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) stanowią, że pozostały po zaspokojeniu wierzycieli majątek dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów. Przepisy powyższe nie wskazują jak ustalić wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, a jedynie określają sposób podziału tego majątku. Zasad ustalania wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki nie wyrażają wprost również przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc jednak pod uwagę powyżej powołane przepisy uznać należy, iż z uwagi na fakt, że wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej traktowana jest jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, to opodatkowaniu podlega różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a wydatkami poniesionymi na objęcie lub nabycie udziałów (akcji). Zatem zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku podziału majątku likwidowanej osoby prawnej pobiera się od wartości majątku otrzymanego w wyniku likwidacji (przychodu z likwidacji), pomniejszonego o poniesione wydatki na nabycie lub objęcie udziałów.

Skoro jednak w przedstawionym stanie faktycznym osoby fizyczne - wspólnicy spółki z o.o. - po przeprowadzeniu czynności likwidacyjnych spółki otrzymali niewyczerpaną część wkładów w wysokości mniejszej aniżeli zainwestowali, to brak jest podstawy opodatkowania w postaci dochodu (przychodu) z tytułu podziału majątku likwidowanej osoby prawnej. Nie powstała bowiem różnica pomiędzy wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a wydatkami poniesionymi na objęcie lub nabycie udziałów.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl