IBPBII/2/415-875/13/MMa

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-875/13/MMa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 30 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 5 listopada 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wycofanej ze spółki cywilnej nieruchomości (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wycofanej ze spółki cywilnej nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 28 października 2013 r. Znak: BPBI/1/415-876/13/WRz, IBPBII/2/415-874/13/MMa, IBPBII/2/415-875/13/MMa, wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 5 listopada 2013 r.

We wskazanym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z małżonkiem zawiązał w 2001 r. spółkę cywilną w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Między małżonkami istnieje wspólność ustawowa. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest świadczenie usług projektowych.

Małżonkowie w dniu 27 października 2006 r. zakupili nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem usługowym. W akcie notarialnym oświadczyli, że nieruchomość nabywają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na prawach współwłasności łącznej wspólników spółki prawa cywilnego. Zakup był udokumentowany fakturą VAT wystawioną na spółkę cywilną. Nieruchomość została wprowadzona na stan środków trwałych spółki. W 2007 r. całość nieruchomości została wynajęta. Wspólnicy (małżonkowie) poszerzyli wpisy do ewidencji działalności gospodarczej o wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Przychód z najmu był traktowany jako przychód z działalności gospodarczej. Najem trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości. Przeprowadzane były jedynie drobne prace remontowe.

W 2013 r. małżonkowie chcieliby wycofać całą nieruchomość ze spółki na potrzeby osobiste. Po wycofaniu, małżonkowie nadal chcą wynajmować nieruchomość, ale już w ramach tzw. najmu prywatnego. Podatek ryczałtowy od całości przychodów rozliczałby małżonek wnioskodawcy.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż wycofanych nieruchomości po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Zdaniem wnioskodawcy, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nieruchomość została wycofana z działalności gospodarczej i dniem jej odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 i art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągnięty przychód ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wycofanej ze spółki cywilnej nieruchomości (pytanie oznaczone we wniosku nr 3). Ocena stanowiska w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu nieruchomości uprzednio wycofanej ze spółki cywilnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania z prowadzonej działalności gospodarczej składników majątku wykorzystywanych w tej działalności i ich przekazania na potrzeby osobiste (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) została dokonana w odrębnych interpretacjach indywidualnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 lit. a)-c) tego przepisu:

- pozarolnicza działalność gospodarcza,

- odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednakże przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 10 ust. 3 ww. ustawy).

Natomiast w świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowaw art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Przy czym, do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio (art. 14 ust. 2c ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca wraz ze współmałżonkiem, między którymi istnieje wspólność ustawowa, w 2001 r. zawiązał spółkę cywilną w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W 2006 r. związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zakupiono nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem usługowym na prawach współwłasności łącznej wspólników spółki prawa cywilnego, którą wprowadzono na stan środków trwałych spółki. Nieruchomość została wynajęta. W 2013 r. wnioskodawca planuje wycofać przedmiotową nieruchomość ze spółki. Następnie wycofaną nieruchomość zamierza nadal wynajmować w ramach tzw. najmu prywatnego, a podatek od całości przychodów rozliczałby wyłącznie małżonek wnioskodawcy. Kwestą budzącą wątpliwość wnioskodawcy jest sprzedaż wycofanej z działalności gospodarczej nieruchomości.

Jak już wyżej wskazano przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z dwóch odrębnych źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej lub ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Decydujące znaczenie dla kwalifikacji przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości do właściwego źródła ma fakt wykorzystywania tej nieruchomości do celów prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz charakter tej nieruchomości.

Przychód ze sprzedaży nieruchomości niemieszkalnej, wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej stanowi zawsze przychód ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Przy czym, przychodami z tej działalności, są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą nieruchomości niemieszkalnych używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych nieruchomości, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynie 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Podsumowując, w niniejszej sprawie wnioskodawca w 2013 r. planuje wycofać nieruchomość z działalności gospodarczej. Tym samym sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym wycofanej z działalności gospodarczej nie będzie stanowiła dla wnioskodawcy źródła przychodu, o jakim mowa w art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli istotnie nieruchomość przed zbyciem zostanie skutecznie wycofana z działalności gospodarczej a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku zostanie wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia upłynie 6 lat. Wówczas na podstawie ww. przepisu przychód ze sprzedaży wycofanej z działalności nieruchomości niemieszkalnej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Odpłatne zbycie przez wnioskodawcę nieruchomości niemieszkalnej wycofanej z działalności gospodarczej, a więc mającej kiedyś związek z wykonywaną działalnością gospodarczą nie będzie stanowić dla wnioskodawcy źródła przychodu o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto należy nadmienić, że zgodnie z przepisem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, wyłącznie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, wydał pisemną interpretację wyłącznie dla wnioskodawcy. Dla współmałżonka wnioskodawcy zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl