IBPBII/2/415-855/13/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-855/13/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 23 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 11 października 2013 r. Znak: IBPP1/443-772/13/MG, IBPB II/2/415-855/13/MW wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez uiszczenie dodatkowej opłaty lub wskazanie, którego zdarzenia przyszłego dotyczy wniesiona opłata oraz wyczerpujące przedstawienie opisu zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca nie uzupełnił ww. braków formalnych, w związku z czym - zgodnie z pouczeniem zawartym w ww. wezwaniu - wniosek z dnia 21 sierpnia 2013 r. podlega rozpatrzeniu wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 29 października 2013 r. wydano odrębne rozstrzygnięcie.

We wskazanym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca razem z małżonkiem, na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej, zakupił w dniu 14 września 2001 r. nieruchomość składającą się z lokalu użytkowego o łącznej powierzchni 149,44 m2 wraz z udziałem związanym z tym lokalem w niewydzielonych częściach budynku oraz w prawie wieczystego użytkowania działek nr 13/29, 13/27 i 13/30.

W dniu 22 stycznia 2002 r. strony ww. umowy sprzedaży zmieniły umowę współużytkowania wieczystego działki nr 13/29 w ten sposób, że jedynym współużytkownikiem tej działki został wnioskodawca wraz z małżonkiem na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej.

Pierwsze zasiedlenie nieruchomości nastąpiło na podstawie pisemnego zgłoszenia do użytkowania budynku złożonego do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego pismem z dnia 29 listopada 2004 r. wydał stosowne zawiadomienie o braku stwierdzenia przesłanek do wniesienia sprzeciwu, przyjmując do użytkowania nieruchomość budowlaną na podstawie art. 54 Prawa budowlanego.

Cała nieruchomość jest w chwili obecnej wynajmowana przez najemcę na podstawie umowy najmu podpisanej w dniu 18 lutego 2008 r. na czas określony na 10 lat. Każdy z małżonków odprowadza podatek ryczałtowy (PIT-28) w okresie kwartalnym.

W roku bieżącym najemca zwrócił się do wnioskodawcy o umożliwienie zakupu całej nieruchomości. W związku z powyższym, wnioskodawca wraz z małżonkiem wyraził zgodę na sprzedaż nieruchomości.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy, sprzedaż nie będzie źródłem przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl