IBPBII/2/415-817/10/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 października 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-817/10/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 16 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości objętej umową rozszerzającą wspólność majątkową małżeńską-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości objętej umową rozszerzającą wspólność majątkową małżeńską.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Mąż wnioskodawczyni będąc kawalerem, w miesiącu lipcu 2005 r. na mocy notarialnej umowy darowizny otrzymał od swoich dziadków mieszkanie własnościowe z założoną księgą wieczystą. W miesiącu sierpniu 2008 r. wnioskodawczyni zawarła związek małżeński, a następnie w miesiącu wrześniu 2008 r. zawarła z mężem notarialną umowę majątkową małżeńską rozszerzającą współwłasność ustawową.

Małżonkowie chcą sprzedać to mieszkanie po dniu 1 stycznia 2011 r.

Wnioskodawczyni nadmienia, iż uzyskała informację, że część męża jest zwolniona z podatku, gdyż po dniu 1 stycznia 2011 r. upłynie okres pięciu lat od daty na nabycia przez jej męża opisanego mieszkania.

Wątpliwości dotyczą jednakże faktu powstania obowiązku podatkowego dla części mieszkania, które jakoby wnioskodawczyni nabyła w momencie zawarcia notarialnej umowy majątkowej rozszerzającej współwłasność ustawową i w związku z powyższym nie upłynął jeszcze okres pięciu lat od rzekomego nabycia przez wnioskodawczynię tego mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż przedmiotowego mieszkania własnościowego po dniu 1 stycznia 2011 r. spowoduje konieczność zapłacenia podatku od 50% jego wartości.

Zdaniem wnioskodawczyni, w momencie podpisania notarialnej umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej współwłasność ustawową powstaje tzw. współwłasność łączna, czyli że każdy z małżonków jest właścicielem każdego składnika majątku wspólnego, a nie jego części ułamkowej. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży opisanego mieszkania każdy z małżonków zbywa całe mieszkanie, a nie udział w tym mieszkaniu, zaś cały przychód ze sprzedaży wchodzi niepodzielnie do majątku wspólnego.

Moment włączenia do majątku małżonków w drodze notarialnej umowy rozszerzającej ustawową współwłasność majątkową mieszkania stanowiącego majątek odrębny męża wnioskodawczyni nie jest dla wnioskodawczyni momentem nabycia tego mieszkania. Oznacza to, że za datę nabycia przez wnioskodawczynię opisanego mieszkania, które stanowiło wcześniej odrębny majątek jej męża, należy przyjąć dzień, w którym mąż wnioskodawczyni w drodze notarialnej umowy darowizny od swoich dziadków nabył to mieszkanie do majątku odrębnego.

Zatem odpłatne zbycie przez małżonków po dniu 1 stycznia 2011 r. opisanego we wniosku mieszkania nie będzie stanowiło źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż planowana sprzedaż tego mieszkania nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca 2005 r., tj. roku, w którym nastąpiło jego nabycie, a obowiązek podatkowy nie powstanie

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość)

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że aby sprzedaż nieruchomości nie stanowiła w ogóle źródła przychodu, to sprzedaż ta winna nastąpić po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Aby zatem ustalić czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przedmiotowego mieszkania stanowić będzie źródło przychodu, należy ustalić datę jego nabycia przez wnioskodawczynię.

Dla rozstrzygnięcia powyższego, istotna będzie kwestia ustalenia, czy włączenie nieruchomości do majątku wspólnego małżonków stanowi jej nabycie w rozumieniu tegoż przepisu przez drugiego małżonka.

Mając powyższe na uwadze wyjaśnia się, iż stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

I tak w myśl art. 33 pkt 2 Kodeksu, odrębny majątek każdego z małżonków stanowią przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Stosownie natomiast do art. 47 § 1 Kodeksu małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Umowa rozszerzająca wspólność ustawową małżeńską ma na celu ustanowienie ustroju majątkowego między małżonkami w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowa ta jest czynnością prawną organizacyjną, która reguluje stosunki majątkowe małżonków podczas trwania ich związku małżeńskiego.

Tym samym stwierdzić należy, iż fakt włączenia przez męża wnioskodawczyni do majątku wspólnego małżonków nabytego przez niego w drodze umowy darowizny mieszkania przemawia za tym, że mieszkanie to stało się majątkiem wspólnym obojga małżonków.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażono pogląd, że umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską ma charakter czynności prawnej rozporządzającej o charakterze nieodpłatnym i nie stanowi nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że datą nabycia przez każdego z małżonków, na skutek zawarcia umowy rozszerzającej wspólność ustawową staje się data nabycia nieruchomości przez tego małżonka, który nieruchomość (mieszkanie) włączył do majątku wspólnego.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową mieszkania stanowiącego majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem tego mieszkania przez drugiego małżonka, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za datę nabycia udziału w mieszkaniu należy zatem uznać w przypadku wnioskodawczyni datę nabycia mieszkania w darowiźnie od dziadków przez jej męża czyli 2005 r.

Zatem biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy również stwierdzić, iż sam fakt zawarcia przedmiotowej umowy rozszerzającej wspólność ustawową małżonków nie wywoła skutków podatkowych w postaci obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych u wnioskodawczyni w przypadku sprzedaży przedmiotowego mieszkania w 2011 r., czyli po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.

Zatem przychód jaki wnioskodawczyni uzyska w 2011 r. ze sprzedaży przedmiotowego mieszkania nie będzie stanowić w ogóle źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy i tym samym nie będzie zupełnie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Wskazać jednakże należy, iż mimo że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym istotnie nie powstanie u wnioskodawczyni obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży mieszkania, jednak w żadnym wypadku nie nastąpi to ze względu na współwłasność łączną, jaka charakteryzuje wspólność majątkową małżeńską.

Należy bowiem z całą mocą podkreślić, iż współwłasność majątkowa małżeńska jest niewątpliwie współwłasnością łączną, ale z faktu tego nie można wywodzić braku obowiązku podatkowego po stronie każdego z małżonków w sytuacji zaistnienia takiego zdarzenia prawnego, z którym przepisy praw podatkowego wiążą określone skutki podatkowe.

W świetle art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest osoba fizyczna a nie małżonkowie. Zgodnie z art. 6 ust. 1 tejże ustawy - małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Zasadą ustawową jest zatem, iż małżonkowie są podatnikami każdy z osobna. W szczególnych przypadkach ustawa zezwala na łączne opodatkowanie małżonków, nie powoduje to jednak, że małżonkowie stają się jednym podatnikiem, gdyż podatnikiem nadal pozostaje osoba fizyczna. Oznacza to, że brak jest prawnych podstaw ku temu, aby przychód ze sprzedaży nieruchomości wspólnej przypisywać w całości każdemu z małżonków.

Niniejsza interpretacja została wydana dla wnioskodawczyni w jej indywidualnej sprawie zgodnie z dyspozycją art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Mąż wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną winien wystąpić z odrębnym wnioskiem i uiścić stosowną opłatę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl