IBPBII/2/415-723/13/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 października 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-723/13/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 11 lipca 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla wnioskodawcy wypłaty spółce kapitałowej odsetek od lokaty po dokonaniu na tę spółkę cesji praw z umowy o lokatę terminową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla wnioskodawcy wypłaty spółce kapitałowej odsetek od lokaty po dokonaniu na tę spółkę cesji praw z umowy o lokatę terminową.

We wskazanym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (osoba fizyczna) otworzył lokatę terminową (dalej: "Lokata"), z tytułu której przysługiwało mu prawo do odsetek (dalej: "Odsetki") na podstawie umowy o lokatę terminową (dalej: "Umowa"). Wnioskodawca dokonał cesji (dalej: "Cesja") praw z tej Umowy na spółkę kapitałową (dalej: "Spółka") w ramach przysługujących wnioskodawcy praw i obowiązków określonych Umową. Umowa, co do zasady, nie wyłączała bowiem możliwości dokonania Cesji na podmiot trzeci.

Wnioskodawca dokonał Cesji w postaci części praw (dalej: "Prawa") do Lokat (dalej: "Cesja Praw"). Cesja Praw obejmuje wierzytelność o wypłatę środków pieniężnych z Lokaty, tj. sumy głównej zgromadzonej na Lokacie oraz naliczonych do dnia Cesji, lecz niewypłaconych Odsetek. W zamian za Cesję Praw wnioskodawca otrzymał udziały w Spółce. Na dzień Cesji Praw nie była dokonana żadna wypłata Odsetek.

W konsekwencji po dokonaniu Cesji Praw z Lokaty środki pieniężne w kwocie odpowiadającej wartości sumy głównej oraz naliczonych Odsetek nie będą przysługiwać wnioskodawcy, lecz Spółce i to Spółka otrzyma te środki po rozwiązaniu lub wygaśnięciu Lokaty w 2013 r. lub w kolejnych latach. Bank dokona płatności tej kwoty bezpośrednio na rachunek bankowy Spółki, która będzie właścicielem odsetek.

Ze względu na ograniczenia systemu bankowego ewidencjonującego lokaty i naliczanie odsetek w przypadku Cesji Lokata jest ewidencjonowana nadal na wnioskodawcę (właściciela pierwotnej Lokaty), gdyż dokonanie zmiany podmiotu posiadającego Lokatę w systemie bankowym powoduje jej zerwanie. Ewidencja (opis przy rachunku) będzie uwzględniała fakt, że wnioskodawca dodatkowo złożył instrukcję płatniczą do Lokaty, w której wskazał Spółkę jako beneficjenta wierzytelności z Lokaty oraz naliczonych Odsetek. Ograniczenia systemu bankowego nie wpływają jednak na okoliczność, że prawnym jak i ekonomicznym beneficjentem wierzytelności z Lokaty oraz Odsetek będzie Spółka.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytania:

1. Czy w świetle art. 11 ust. 1, art. 30a ust. 1 pkt 3 oraz art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w momencie wypłaty Odsetek Spółce wnioskodawca uzyska przychód z tytułu Odsetek od Lokaty.

2. Czy w świetle art. 11 ust. 1, art. 30a ust. 1 pkt 3 oraz art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w momencie wypłaty Odsetek Spółce wnioskodawca będzie podatnikiem z tytułu Odsetek od Lokaty.

3. Czy w świetle art. 11 ust. 1, art. 30a ust. 1 pkt 3 oraz art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w momencie wypłaty Odsetek Spółce powinien zostać pobrany przez płatnika w imieniu wnioskodawcy podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad. 1.

W świetle art. 11 ust. 1, art. 30a ust. 1 pkt 3 oraz art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie wypłaty Odsetek Spółce wnioskodawca nie uzyska przychodu z tytułu Odsetek od Lokaty.

Ad. 2

W świetle art. 11 ust. 1, art. 30a ust. 1 pkt 3 oraz art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie wypłaty Odsetek Spółce wnioskodawca będzie podatnikiem z tytułu Odsetek od Lokaty.

Ad. 3.

W świetle art. 11 ust. 1, art. 30a ust. 1 pkt 3 oraz art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie wypłaty Odsetek Spółce nie powinien zostać pobrany przez płatnika w imieniu wnioskodawcy podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatnikiem będzie bowiem Spółka i zastosowanie będą miały przepisy prawa podatkowego właściwe dla Spółki, tj. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że polski wnioskodawca dokonał na Spółkę Cesji Praw w wysokości przyszłych Odsetek jakie przysługiwałyby wnioskodawcy od Banku w związku z zawartą Lokatą.

Instytucja prawna cesji polegającej na zmianie wierzyciela została określona w art. 509-518 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. dalej: "Kodeks").

Zgodnie z postanowieniami art. 509 § 1 Kodeksu, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Instytucja przenoszenia wierzytelności polega na przeniesieniu uprawnień wierzycielskich służących danemu podmiotowi (zbywcy wierzytelności) na inny podmiot (nabywcę wierzytelności), który to podmiot w efekcie tych działań staje się nowym wierzycielem dotychczasowego dłużnika.

Konsekwencją dokonania cesji jest to, że w wyniku dokonania cesji (przelewu, przeniesienia) danej wierzytelności u dotychczasowego wierzyciela (cedenta) wygasa stosunek zobowiązaniowy z dłużnikiem. W ich miejsce powstają natomiast nowe stosunki zobowiązaniowe w rozumieniu cywilnoprawnym pomiędzy nabywcą wierzytelności (cesjonariuszem) a dłużnikiem oraz pomiędzy zbywcą a nabywcą wierzytelności, jeżeli przeniesienie wierzytelności jest odpłatne.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu wierzyciel dokonał przelewu przysługującej mu od dłużnika w postaci Banku Cesji Praw z tytułu Odsetek oraz kwoty Lokaty na rzecz podmiotu trzeciego - Spółki. W dotychczasowym stosunku zobowiązaniowym pojawił się więc nowy podmiot (Spółka), który do tej pory nie uczestniczył w stosunku prawnym wierzyciel - dłużnik.

W opisanej sytuacji faktycznej doszło więc do zmiany dotychczasowego stosunku zobowiązaniowego jaki łączył wnioskodawcę z Bankiem. Wierzytelność jaką wnioskodawca posiadał wobec Banku składała się bowiem z dwojakiego rodzaju elementów: wierzytelności z tytułu środków zgromadzonych na Lokacie (wierzytelność główna) oraz wierzytelności z tytułu Odsetek (wierzytelność poboczna).

W wyniku dokonania Cesji doszło do przerwania dotychczasowego stosunku zobowiązaniowego. Dotychczasowy stosunek zobowiązaniowy w postaci wierzytelności z tytułu środków zgromadzonych na Lokacie i przysługujących z tytułu jej zawarcia Odsetek uległ zmianie. Wierzytelność główna z tytułu środków zgromadzonych na Lokacie i wierzytelność z tytułu Odsetek przysługujące wnioskodawcy przestały istnieć. W ich miejsce powstała nowa wierzytelność przysługująca nowemu podmiotowi (Spółce), który stał się beneficjentem wierzytelności w kwocie równej kwocie środków zgromadzonych na Lokacie i kwocie Odsetek, jaka przysługiwałaby wnioskodawcy w sytuacji, gdyby Lokata istniała w niezmienionym kształcie. Tym samym faktycznym odbiorcą tej wierzytelności w przypadku wystąpienia Cesji Praw stała się Spółka, a podmiotem wypłacającym tę wierzytelność Bank. Spółka jest dla Banku podmiotem, z którym wiąże go stosunek umowny o treści podobnej do pierwotnej umowy wnioskodawcy z Bankiem. Z powyższych okoliczności wynika, że w wyniku Cesji Praw wnioskodawca nie jest związany z Bankiem stosunkiem zobowiązaniowym a tym bardziej z podmiotem uprawnionym do otrzymania Odsetek.

Zatem należy określić jaki charakter podatkowy ma Cesja Praw na rzecz Spółki. Odnośnie do Lokaty wnioskodawca posiadał wierzytelność w postaci Lokaty (wierzytelność główna) i jako właściciel tej Lokaty był uprawniony do otrzymania Odsetek (świadczenia pobocznego).

Zgodnie z art. 509 § 2 Kodeksu wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

Wierzytelność w postaci środków zgromadzonych na Lokacie, z którą związane jest uprawnienie do otrzymania Odsetek (świadczenia pobocznego) stanowi rodzaj stosunku zobowiązaniowego, z którego wynika uprawnienie do świadczenia okresowego (wypłaty odsetek).

Na okoliczność kto jest podatnikiem z tytułu określonego zdarzenia faktycznego wpływa moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy. Jeśli do dnia Cesji Praw nie powstał obowiązek podatkowy, to oznacza, że obowiązek ten nie może ciążyć na wnioskodawcy. Jeśli w dacie powstanie obowiązku podatkowego, tj. w dacie otrzymania odsetek, uprawnionym do ich otrzymania jest Spółka, to obowiązek podatkowy spoczywa na Spółce. Skoro Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, to obowiązek podatkowy i wynikające z niego zobowiązania podatkowe należy oceniać według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na Spółkę bowiem nie przechodzą żadne obowiązki podatkowe ani uprawnienia wnioskodawcy, gdyż do dnia Cesji Praw takie obowiązki czy uprawnienia nie ciążyły na wnioskodawcy.

W wyniku dokonania Cesji Praw podatnikiem z tytułu prawa do otrzymania Odsetek będzie wyłącznie Spółka, gdyż od tego momentu do przychód z tytułu Odsetek będzie przychodem Spółki, kwalifikowanym zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy podkreślić, że w przedstawionej sytuacji nie doszło i nie dojdzie do wypłaty świadczenia ani do postawienia środków pieniężnych do dyspozycji wnioskodawcy.

W konsekwencji właścicielem Odsetek w dacie ich otrzymania będzie wyłącznie Spółka i to wobec niej powstanie obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania Odsetek.

Podsumowując, zdaniem wnioskodawcy nie będzie on właścicielem Odsetek i nie powstanie wobec niego obowiązek podatkowy z tytułu Odsetek otrzymanych przez Spółkę. Jednocześnie wobec wnioskodawcy nie powstaną żadne obowiązki podatkowe czy uprawnienia wpływające na powstanie późniejszego zobowiązania podatkowego z tytułu otrzymania Odsetek, które ciążyłyby na Spółce. W konsekwencji również Bank nie będzie stosował art. 42 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie pełnił funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do Podatnika. Zastosowanie będą miały jedynie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższe stwierdzenie znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, np.: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 stycznia 2013 r. nr IPPB2/415-933/12-4/MG oraz interpretacja indywidualna nr ILPB3/423-662/09-5/KS z dnia 13 listopada 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, z której wprost wynika, że przepisy dotyczące pobrania podatku przez płatnika nie będą miały zastosowania w przypadku dokonania cesji wierzytelności wraz z odsetkami na rzecz podmiotu krajowego (tutaj w wyniku cesji dokonanej przez nierezydenta na rzecz rezydenta).

Wnioskodawca zaznaczył, że funkcjonujące w Banku ograniczenia systemu bankowego, w wyniku których w przypadku cesji Lokata jest ewidencjonowana na wnioskodawcę (właściciela pierwotnej Lokaty) nie powinny wpływać na kwalifikację podatkową dokonanej Cesji. Ograniczenia systemu bankowego nie wpływają na okoliczność, że prawnym jak i ekonomicznym beneficjentem wierzytelności z Lokaty oraz Odsetek będzie Spółka.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez wnioskodawcę interpretacji podatkowych wskazać należy, że dotyczą one tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym czy zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl