IBPBII/2/415-7/11/CJS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-7/11/CJS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 3 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 21 marca 2011 r. i w dniu 31 marca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na braki formalne pismem z dnia 10 marca 2011 r. i z dnia 25 marca 2011 r. Znak: IBPB II/2/415-7/11/CJS wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Wniosek uzupełniono w dniu 21 marca 2011 r. i w dniu 31 marca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni w dniu 9 stycznia 1993 r. zawarła związek małżeński. W dniu 25 sierpnia 1993 r. na rzecz wnioskodawczyni został dokonany przydział spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Przydział został dokonany tylko na rzecz wnioskodawczyni z pominięciem męża. Małżeństwo wnioskodawczyni zostało rozwiązane przez rozwód w 1996 r. W dniu 14 kwietnia 2006 r. wnioskodawczyni wraz ze swoim mężem zawarli umowę o podział majątku dorobkowego w formie aktu notarialnego. Na podstawie wskazanej umowy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przypadło wnioskodawczyni bez spłat na rzecz męża. W dniu 15 listopada 2010 r. wnioskodawczyni zbyła odpłatnie przysługujące jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Po dokonaniu odpłatnego zbycia przysługującego prawa wnioskodawczyni w dniu 22 listopada 2010 r. zwróciła się do właściwego urzędu skarbowego z zapytaniem czy w związku ze zbyciem powstał obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawczyni stwierdziła, iż z ustnej informacji udzielonej przez pracownika wskazanego urzędu wynikało, że obowiązek podatkowy nie powstał, ponieważ zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od daty nabycia. Za datę nabycia urzędnik wskazał datę dokonania przydziału. Jednocześnie wnioskodawczyni została poinformowana o prawie zwrócenia się o interpretację pisemną do właściwego organu.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawczyni wskazała, iż własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu stanowiło cały majątek małżonków i tylko ono podlegało podziałowi majątku w dniu 14 kwietnia 2006 r. Wartość wydzielonego prawa na dzień 14 kwietnia 2006 r. wynosiło 48.000 zł. Udziały małżonków w majątku wspólnym były równe, a przy podziale własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu przypadło w całości wnioskodawczyni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nabycie przez wnioskodawczynię spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło w dacie uzyskania przydziału czy też w dacie dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że do nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych doszło w dacie dokonania przydziału. Skoro z decyzji przydziałowej z daty 25 sierpnia 1993 r. wynika, że przydział nastąpił jedynie na rzecz wnioskodawczyni, to późniejsze zawarcie umowy o podziale majątku wspólnego nie może mieć przesądzającego znaczenia. Prawo spółdzielcze, które regulowało instytucję spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w dacie dokonania przydziału, wyraźnie przewidywało w uchylonym przepisie art. 215 § 1 i 2 dokonanie przydziału na rzecz jednego z małżonków. Choć małżonek, któremu nie przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, mógł realizować roszczenie w ramach podziału majątku wspólnego, to prawo to w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabyła jedynie wnioskodawczyni.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość),

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów, -jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Podkreślić należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Aby zatem ustalić czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie stanowić źródło przychodu, konieczne jest ustalenie od jakiego momentu należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy tj. czy od daty kiedy nastąpił przydział spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (25 sierpnia 1993 r.) czy też od daty kiedy nastąpił podział majątku wspólnego małżonków (14 kwietnia 2006 r.)

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 25 sierpnia 1993 r. na rzecz wnioskodawczyni został dokonany przydział spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Przydział został dokonany tylko na rzecz wnioskodawczyni z pominięciem męża. Małżeństwo wnioskodawczyni zostało rozwiązane przez rozwód w 1996 r. W dniu 14 kwietnia 2006 r. wnioskodawczyni wraz ze swoim mężem zawarli umowę o podział majątku dorobkowego w formie aktu notarialnego. Na podstawie wskazanej umowy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przypadło wnioskodawczyni bez spłat na rzecz męża. W dniu 15 listopada 2010 r. wnioskodawczyni zbyła odpłatnie przysługujące jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W uzupełnieniu wniosku wnioskodawczyni wskazała, iż własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu stanowiło cały majątek małżonków i tylko ono podlegało podziałowi majątku w dniu 14 kwietnia 2006 r. Wartość wydzielonego prawa na dzień 14 kwietnia 2006 r. wynosiła 48.000 zł.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością - art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dopiero z chwilą ustania małżeństwa wspólność ta ulega przekształceniu i wówczas małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stan owiącym ich dorobek (art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) albo z mocy prawa np. ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zarówno w wypadku umownego wyłączenia wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa, jak i w przypadku zniesienia tej wspólności przez sąd między małżonkami (byłymi małżonkami) ustaje wspólność ustawowa, a do majątku, który był nią objęty stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 42 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy. Natomiast mając na uwadze przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Za datę nabycia nieruchomości lub prawa, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanych przez daną osobę nieruchomości lub praw w wyniku tego podziału mieści się w udziale, jaki temu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanych przez byłego małżonka nieruchomości lub praw przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości lub prawa, która przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego, nawet wówczas jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie (czyli bez spłat i dopłat). Bowiem wszelkie przypadki, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, traktowany być musi w kategorii nabycia, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością lub prawem) - jak też stan jej majątku osobistego. W tej części bowiem, w której przyznana na wyłączną własność nieruchomość lub prawo przekracza wartość udziału w majątku wspólnym, podatnik niewątpliwie nabywa własność nieruchomości lub prawa w rozumieniu analizowanego przepisu. Przez pojęcie "nabycie" użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Podkreślenia wymaga fakt, iż przepisy prawa spółdzielczego obowiązujące przed dniem 15 stycznia 2003 r. przewidywały tzw. przymusową wspólność spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego przydzielonego w trakcie małżeństwa dla zaspokajania potrzeb mieszkaniowych rodziny.

Zgodnie bowiem z art. 215 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. Nr 54, poz. 288 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed 15 stycznia 2003 r. - spółdzielcze prawo do lokalu przydzielonego obojgu małżonkom lub jednemu z nich w czasie trwania małżeństwa dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny należy wspólnie do obojga małżonków bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, do wspólności spółdzielczego prawa do lokalu w kwestiach nie uregulowanych w przepisach niniejszego artykułu przepisy o wspólności ustawowej stosuje się odpowiednio. W myśl art. 215 § 3 ww. ustawy ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jednakże sąd, stosując odpowiednio przepisy o zniesieniu wspólności majątkowej, może na żądanie jednego z małżonków z ważnych powodów znieść wspólność tego prawa. Natomiast stosownie do art. 215 § 4 ustawy, jeżeli stosunki majątkowe między małżonkami podlegają wspólności ustawowej, wkład mieszkaniowy lub budowlany należy przed przydziałem lokalu wspólnie do obojga małżonków, niezależnie od pochodzenia środków, z których został zgromadzony. Przepis ten nie narusza uprawnienia każdego z małżonków do żądania zwrotu wydatków i nakładów poczynionych z jego majątku odrębnego na majątek wspólny.

Skoro zatem w przedmiotowej sprawie przydział spółdzielczego prawa do lokalu nastąpił 25 sierpnia 1993 r., czyli po zawarciu związku małżeńskiego w dniu 9 stycznia 1993 r. to jest kwestią drugorzędną czy nastąpiło to na rzecz obojga małżonków, czy też na rzecz jednego z nich, bowiem przepisy wyraźnie stanowią, że spółdzielcze prawo do lokalu stanowi majątek wspólny małżonków, chociażby nawet pomiędzy małżonkami istniała rozdzielność majątkowa. Ponadto zauważyć należy, że prawo to należy do majątku wspólnego, także gdy wkład mieszkaniowy został w całości sfinansowany z pieniędzy należących do majątku odrębnego jednego z małżonków co wynika wprost z powyższej regulacji prawa spółdzielczego.

Przenosząc zatem powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie ujęty we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie sądowy podział majątku dorobkowego małżonków dokonany w dniu 14 kwietnia 2006 r. nie był ekwiwalenty, gdyż składnikiem majątku podlegającym podziałowi było wyłącznie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i otrzymała je wnioskodawczyni. Małżonek w wyniku tego podziału nie otrzymał majątku, który odpowiadałby majątkowi otrzymanemu przez byłą żonę. Ponadto wnioskodawczyni otrzymała majątek przekraczający udział, jaki przysługiwał jej w majątku wspólnym małżonków, biorąc pod uwagę fakt, że udziały obojga małżonków z chwilą ustania małżeństwa były równe i wynosiły po 50% w majątku dorobkowym. Z chwilą ustania małżeństwa wnioskodawczyni przysługiwał zatem jedynie wynoszący #189; udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Pozostały udział należał w chwili ustania małżeństwa do męża wnioskodawczyni, zaś wskutek podziału majątkowego przeszedł na własność wnioskodawczyni.

W związku z powyższym, przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego wnioskodawczyni nabyła w następujący sposób:

* w dniu 25 sierpnia 1993 r. nabyła połowę przedmiotowego prawa, czyli część odpowiadającą jej udziałowi w majątku wspólnym,

* w dniu 14 kwietnia 2006 r. w wyniku podziału majątku wspólnego nabyła udział, który w chwili ustania małżeństwa należał do męża wnioskodawczyni.

Z uwagi na to, że nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpiło odpowiednio w części w dniu 25 sierpnia 1993 r. oraz w dniu 14 kwietnia 2006 r., pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy oddzielnie liczyć w stosunku do każdego udziału jaki wnioskodawczyni nabyła.

Ponieważ od końca 1993 r., w którym nastąpiło nabycie wynoszącego #189; udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej, minęło pięć lat, to ta część przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia prawa w dniu 15 listopada 2010 r. nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a tym samym nie będzie podlegała w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie natomiast przychód z tytułu odpłatnego zbycia pozostałego, wynoszącego #189; udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w 2006 r. w wyniku podziału majątku dorobkowego, ponieważ zbycie tego udziału nastąpiło w dniu 15 listopada 2010 r. tj. przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano nabycia. Oceniając skutki podatkowe zbycia przedmiotowego udziału nabytego w dniu 14 kwietnia 2006 r. należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie zatem z treścią art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami z innych źródeł. Podatek od przychodu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że uzyskany przychód ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)- c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

a.

w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b.

w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części,

c.

w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,

d.

w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,

e.

w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów,

W przypadku przeznaczenia w ustawowym terminie przychodu ze sprzedaży nieruchomości podlegającej opodatkowaniu na powyższe cele przychód ten będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podkreślić należy, iż w przypadku gdy podatnik nie złoży w terminie stosownego oświadczenia i nie uiści należnego podatku, a udokumentuje, iż w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży wydatkował uzyskany przychód na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - to należy przyjąć, iż spełnił warunki uzasadniające zastosowanie zwolnienia z opodatkowania na podstawie wyżej wymienionego przepisu.

Należy również pamiętać, że w przypadku nie wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), stosownie do treści art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:

1.

od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,

2.

począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które zbyła w 2010 r., nabyła w #189; części na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej i w #189; części w wyniku podziału majątku dorobkowego małżonków. Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży tego prawa podlega rozliczeniu po połowie. Połowa przychodu uzyskanego w 2010 r. ze sprzedaży przedmiotowego prawa (tj. wynoszącego #189; udziału w prawie) nie będzie w ogóle podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ odpłatne zbycie tego udziału w prawie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie. Natomiast przychód ze sprzedaży w 2010 r. pozostałego udziału w prawie, który wnioskodawczyni nabyła w 2006 r. w wyniku podziału majątku wspólnego podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych chyba, że wnioskodawczyni przeznaczy ten przychód na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wówczas będzie miało miejsce zwolnienie z podatku.

Zatem źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy będzie stanowiła wyłącznie wartość połowy przychodu ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl