IBPBII/2/415-667/11/NG - Zasady rozliczenia podatku dochodowego do osób fizycznych w związku z uzyskaniem przez spółkę komandytowo-akcyjną dywidendy z tytułu posiadanych udziałów i akcji w spółkach kapitałowych oraz spółkach komandytowo-akcyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-667/11/NG Zasady rozliczenia podatku dochodowego do osób fizycznych w związku z uzyskaniem przez spółkę komandytowo-akcyjną dywidendy z tytułu posiadanych udziałów i akcji w spółkach kapitałowych oraz spółkach komandytowo-akcyjnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2011 r. (data wpływu do tut. Biura - 25 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* sposobu ustalenia dochodu z tytułu dywidend wypłaconych przez spółki kapitałowe spółce komandytowo-akcyjnej, w której wnioskodawca jest akcjonariuszem - jest prawidłowe,

* sposobu dokonania rozliczenia z tytułu zysków wypracowanych przez spółki komandytowo-akcyjne, lecz nie przekazanych spółce komandytowo-akcyjnej, w której wnioskodawca jest akcjonariuszem - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu dywidend wypłaconych przez spółki kapitałowe spółce komandytowo-akcyjnej, w której wnioskodawca jest akcjonariuszem oraz sposobu dokonania rozliczenia z tytułu zysków wypracowanych przez spółki komandytowo-akcyjne, lecz nie przekazanych spółce komandytowo-akcyjnej, w której wnioskodawca jest akcjonariuszem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza stać się w przyszłości większościowym (zakładany jest poziom powyżej 90%) akcjonariuszem (inwestorem biernym) w spółce (spółkach) komandytowo-akcyjnej (dalej: "SKA") i nie będzie równocześnie pełnił roli komplementariusza w SKA.

SKA będzie spółką o charakterze inwestycyjnym (holdingowym) i jej celem będzie nabywanie/obejmowanie akcji oraz udziałów w jednej lub więcej (liczba spółek nie jest w chwili obecnej znana): spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w spółkach akcyjnych (dalej: "spółki kapitałowe"), wszystkie z siedzibą w Polsce. Ponadto SKA będzie akcjonariuszem w spółce (spółkach) komandytowo-akcyjnej i nie będzie w niej komplementariuszem.

Udziały i akcje będą jedynym aktywem SKA (poza gotówką). SKA nie będzie prowadziła aktywnej działalności gospodarczej oraz nie będzie zatrudniała pracowników. Jedynymi planowanymi źródłami przychodów SKA będą dywidendy z tytułu posiadanych udziałów i akcji w spółkach kapitałowych oraz spółkach komandytowo-akcyjnych. Nie jest planowana sprzedaż posiadanych udziałów i akcji/udziałów.

Powyższe przychody SKA będzie uzyskiwała nieregularnie, gdyż może się zdarzyć, że w danym roku nie będzie otrzymana żadna dywidenda. Uzyskiwane w ten sposób zyski SKA będzie wypłacała swoim akcjonariuszom, w tym wnioskodawcy.

SKA będzie ponosiła na bieżąco koszty własnej działalności, czyli koszty: siedziby, zarządu, księgowości, usług prawnych, opłat notarialnych i maklerskich, usług doradczych itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób rozliczać podatek dochodowy wnioskodawcy (dochód podatkowy lub stratę) w roku podatkowym, w którym jedynymi uzyskanymi przez SKA przychodami będą dywidendy ze spółek kapitałowych a spółki komandytowo-akcyjne, pomimo że wypracują własny zysk (dochód z własnej działalności gospodarczej) nie wypłacą do SKA żadnej dywidendy (przeznaczą zysk na kapitał zapasowy/rezerwowy), a pomimo to SKA w tym roku podatkowym będzie ponosiła opisane w stanie faktycznym wydatki związane ze swoją działalnością.

Zdaniem wnioskodawcy, jako akcjonariusz spółki osobowej (SKA) zobowiązany jest w swoim indywidualnym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych (odpowiednio w zaliczkach miesięcznych oraz rozliczeniu rocznym), uwzględnić przychody i koszty jakie uzyskała spółka osobowa w danym roku podatkowym, w proporcji w jakiej posiada udziały w tym zysku. W przypadku SKA odpowiednikami udziałów w zysku są akcje, dające wnioskodawcy (akcjonariuszowi) prawo do udziału w zyskach.

Spółka SKA jako osobowa spółka prawa handlowego, jest odrębnym od wnioskodawcy właścicielem praw i rzeczy, w tym również udziałów i akcji w innych spółkach, które stanowić będą jej własny majątek. W konsekwencji SKA, jako akcjonariusz i udziałowiec będzie właścicielem / uprawnionym do uzyskiwania od tych spółek dywidend. Z prawnego punktu widzenia przychody z tego tytułu będą stanowić przychody SKA.

Ponieważ spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego, dla potrzeb podatkowych przyjmuje się (zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), że przychody/koszty SKA (spółek osobowych) przyporządkowuje się wspólnikom/akcjonariuszom takiej spółki i to oni jako podatnicy podatku dochodowego dokonują rozliczenia podatkowego.

W pierwszej kolejności ustalone powinny być przychody i koszty SKA. W opisywanym w zapytaniu przypadku przychodami SKA (czyli pośrednio wnioskodawcy) będą tylko faktycznie otrzymane dywidendy ze spółek kapitałowych, ponieważ spółki komandytowo-akcyjne nie wypłacą dywidend. Kosztami SKA będą poniesione koszty ogólnej działalności SKA.

W konsekwencji zdaniem wnioskodawcy będziemy mieli do czynienia z:

* przychodami/dochodami opodatkowanymi w sposób zryczałtowany (bez prawa do rozpoznania kosztów podatkowych),

* kosztami ogólnymi działania SKA, nie powiązanymi z żadnym innym przychodem SKA.

W rezultacie w danym roku podatkowym pozostaną tylko koszty podatkowe, ponieważ nie zostaną powiązane z dochodami SKA z dywidend.

Zdaniem wnioskodawcy, w opisanej sytuacji z tytułu posiadania akcji w SKA powstanie strata, której wnioskodawca nie będzie mógł rozpoznać jako straty podatkowej (do rozliczenia w następnych latach podatkowych) ponieważ SKA, w przypadku spółek kapitałowych uzyska przychody (dywidendy) nie pozwalające na rozliczanie jakichkolwiek kosztów podatkowych (o czym niżej) i jednocześnie nie uzyska z punktu widzenia podatkowego i bilansowego innych przychodów (dochodów), które stanowiłyby jej przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu, ponieważ spółki komandytowo akcyjne nie wypłacą do SKA dywidend.

Wnioskodawca w kalkulacji swojego podatku dochodowego/straty podatkowej, w takim roku uwzględni jedynie dochody (przychody) faktycznie uzyskane przez SKA ze spółek kapitałowych w postaci dywidend. Uzyskane przez SKA dywidendy ze spółek kapitałowych będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym 19% kwoty wypłaconej dywidendy (czyli bez prawa do rozpoznania kosztów).

Skoro zaś jedynymi dochodami w danym roku podatkowym będą tylko przychody opodatkowane w sposób zryczałtowany (bez prawa do rozpoznania kosztów podatkowych), to wszystkie wydatki nie będą stanowiły kosztu podatkowego.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady powyższe stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Zgodnie z treścią art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend pochodzących od spółek kapitałowych, w których podatnik posiada udziały lub akcje pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy i pobiera go wypłacający dywidendę jako płatnik. Pomimo, że właścicielem i otrzymującym dywidendy jest spółka osobowa (SKA) to dla celów podatkowych wypłacający potrąca podatek dochodowy od dywidend, tak jak gdyby odbiorcą / właścicielem dywidendy byli wspólnicy spółki osobowej (akcjonariusze w SKA).

Zgodnie zaś z art. 9 przedmiotowej ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody (poza określonymi wyjątkami) a dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli zaś koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Przekładając zacytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na zdarzenie będące przedmiotem wniosku, w przypadku obliczania przez wnioskodawcę podatku dochodowego lub straty podatkowej stosuje się zasadę, że:

* przychody i koszty spółki osobowej, przyporządkowuje się wspólnikom, zgodnie z wielkością posiadanego udziału w zysku w spółce osobowej,

* nie uwzględnia się kosztów podatkowych związanych z dywidendami ze spółek kapitałowych, gdyż są one opodatkowane ryczałtowo, bez uwzględnienia kosztów podatkowych, przychody od których spółka wypłacająca dywidendę, jako płatnik pobiera 19% podatek od wypłaconej kwoty, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jak wykazano w zapytaniu będącym przedmiotem niniejszego wniosku, poza dywidendami ze spółek kapitałowych SKA nie uzyska w danym roku podatkowym żadnego innego przychodu/dochodu.

Co więcej, spółki komandytowo-akcyjne będą ponosiły własne koszty związane z uzyskiwaniem przez nie zysków (koszty te będą ponoszone na poziomie tych spółek). Z tego powodu nie będzie w SKA ponoszonych wydatków związanych z uzyskiwaniem przez spółki komandytowo-akcyjne przychodów.

Zatem wnioskodawca uważa, że nie jest uzasadnione twierdzenie, że koszty ponoszone przez SKA przyczyniły się do pozyskania przychodów przez spółki komandytowo-akcyjne. Są to bowiem koszty własnej działalności SKA i nie mają związku z działalnością własną spółek komandytowo-akcyjnych (zwłaszcza, że SKA będzie inwestorem pasywnym). Zaś w sytuacji gdy w danym roku jedynym przychodem SKA, a tym samym przychodem wnioskodawcy, będą tylko dywidendy, to całość kosztów powinna być alokowana do przychodów dywidendowych, a więc nie uwzględniona w kalkulacji straty podatkowej wnioskodawcy.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - określanego w dalszej części skrótem k.s.h.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem (art. 125 ww. k.s.h.).

Z kolei art. 147 § 1 k.s.h. stanowi, iż komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podlegają natomiast opodatkowaniu dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikami (komplementariuszem oraz akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej są osoby prawne, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Natomiast, jeśli wspólnikami (komplementariuszem oraz akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej są osoby fizyczne, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

I tak w myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W świetle cytowanych przepisów zgodzić się należy ze stanowiskiem wnioskodawcy, iż uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników (w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej zarówno u komplementariuszy, jak i akcjonariuszy), proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej stanowić będzie, dla jej akcjonariusza-osoby fizycznej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie dotyczy to jednak wszystkich dochodów. Odrębnym od działalności gospodarczej źródłem przychodów są bowiem kapitały pieniężne. Przychody uzyskane z tego źródła nie będą zatem stanowić przychodów z działalności gospodarczej, lecz kwalifikowane będą jako samodzielne źródło.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że w przyszłości wnioskodawca zamierza zostać akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Spółka ta będzie spółką o charakterze inwestycyjnym i jej celem będzie nabywanie/obejmowanie akcji oraz udziałów w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce. Ponadto SKA będzie akcjonariuszem w spółkach komandytowo-akcyjnych i nie będzie w niej komplementariuszem. Jedynymi planowanymi źródłami przychodów SKA będą dywidendy z tytułu posiadanych udziałów i akcji w spółkach kapitałowych oraz spółkach komandytowo-akcyjnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zryczałtowany podatek, o którym mowa powyżej pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania (art. 30a ust. 6 ustawy).

Z powyższego przepisu wynika, że dywidendy ze spółek kapitałowych są przychodami (dochodami) opodatkowanymi w sposób zryczałtowany bez prawa do rozpoznania kosztów podatkowych.

Stosownie do art. 41 ust. 4 płatnicy, o których mowa w ust. 1, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Mając powyższe na uwadze odnośnie dywidend wypłacanych przez spółki kapitałowe spółce komandytowo-akcyjnej, w której wnioskodawca jest akcjonariuszem zauważyć należy, że co do zasady dywidenda jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jednostka wypłacająca dywidendę pełni rolę płatnika. Natomiast podatnikiem jest odbiorca dywidendy - wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej, zgodnie z zasadą transparentności spółek osobowych.

Reasumując stwierdzić należy, że stanowisko, iż nie uwzględnia się kosztów podatkowych związanych z dywidendami ze spółek kapitałowych, gdyż są one opodatkowane ryczałtowo, bez uwzględnienia kosztów podatkowych, należy uznać za prawidłowe.

Odnośnie natomiast sposobu opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółki komandytowo-akcyjne innej spółce komandytowo-akcyjnej, w której wnioskodawca jest akcjonariuszem zauważyć należy, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Jednakże dywidendy wypłacane przez spółkę komandytowo-akcyjną nie są dywidendami, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czego konsekwencją jest brak obowiązku poboru podatku przez spółkę w związku z ich wypłatą. Spółkę komandytowo-akcyjną, pomimo podobieństw w wielu elementach do spółki akcyjnej, odróżnia od niej brak osobowości prawnej. Wynika to bezpośrednio z art. 4 § 1 pkt 1 oraz art. 125 Kodeksu spółek handlowych. Spółka komandytowo-akcyjna, jako spółka osobowa nie podlega także podatkowi dochodowemu od osób prawnych - zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Zważywszy zatem, że spółka komandytowo-akcyjna nie jest osobą prawną, akcjonariusze będący osobami fizycznymi nie mogą uzyskiwać z niej dochodu w postaci dywidend, o jakich mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. Wniosek ten wypływa z gramatycznej wykładni cytowanych wyżej przepisów, odwołujących się do dochodów z dywidend oraz innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Brak osobowości prawnej spółki komandytowo-akcyjnej, w myśl koncepcji ustawodawcy, przesądza o braku możliwości kwalifikowania dywidend, jako dywidend od osób prawnych, do czego odwołuje się wprost art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochód z dywidendy ze spółki komandytowo-akcyjnej w rzeczywistości jest niczym innym jak dochodem spółki, który uprzednio wszyscy wspólnicy w tym akcjonariusze będą mieli obowiązek opodatkowywać w ciągu roku, jako dochód z działalności gospodarczej odprowadzając zaliczki na podatek.

Powyższe oznacza, że dochód zarówno z dywidend, które zostaną wypłacone przez spółki komandytowo-akcyjne innej spółce komandytowo-akcyjnej, w której wnioskodawca posiada akcje czy też z dywidend, które zostaną odprowadzone na kapitał zapasowy czy też kapitał rezerwowy spółek komandytowo-akcyjnych, w rzeczywistości jest dochodem spółki, który wszyscy wspólnicy/akcjonariusze w tym spółka SKA, a z uwagi na jej transparentność wspólnicy tej spółki, mają obowiązek opodatkowywać w ciągu roku, jako dochód z działalności gospodarczej. Innymi słowy, pomimo, iż SKA, w której wnioskodawca jest akcjonariuszem nie otrzyma z innych spółek komandytowo-akcyjnych dochodów w postaci wypłaconej dywidendy to zauważyć trzeba, iż SKA jako akcjonariusz spółek komandytowo-akcyjnych jest obowiązana rozliczać przychody i koszty z tytułu udziału w spółkach komandytowo-akcyjnych w trakcie roku podatkowego. Tym samym obowiązek takiego rozliczenia z uwagi na transparentność SKA przechodzi również na wnioskodawcę jako akcjonariusza SKA.

Oznacza to, że koszty, które będzie ponosiła spółka SKA, w związku z prowadzoną działalnością będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu dochodów rozliczanych ze spółek komandytowo-akcyjnych. Koszty te - jeżeli będą bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu ze spółek komandytowo-akcyjnych a tym samym z SKA - będą kosztami uzyskania przychodu w całości. Natomiast koszty, które będą ogólnymi kosztami działalności spółki SKA, a których spółka SKA nie będzie w stanie przyporządkować do konkretnych przychodów będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ze spółek komandytowo-akcyjnych w odpowiedniej proporcji, w jakiej przedmiotowy przychód należny SKA odpowiada pozostałym przychodom uzyskiwanym przez spółkę SKA.

Ustawodawca rezygnując z opodatkowania spółki komandytowo-akcyjnej jednym podatkiem dochodowym przyjął, że opodatkowaniu w praktyce podlega dochód tej spółki (przychody spółki, pomniejszone o koszty uzyskania przychodów) rozdzielony na każdego ze wspólników (niezależnie od podmiotowości prawnej tego wspólnika) w stosunku do posiadanego udziału.

Przypadający na wnioskodawcę dochód spółki SKA z tytułu działalności gospodarczej ze spółek komandytowo-akcyjnych powinien być ustalony na podstawie prowadzonych przez spółkę SKA ksiąg rachunkowych, do prowadzenia których jest zobowiązana na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Zgodnie bowiem z treścią art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Z kolei w myśl przepisu art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne.

Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

1.

obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

2.

zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,

3.

zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające (art. 44 ust. 3 ww. ustawy).

Zaliczki miesięczne, od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia (art. 44 ust. 6 ww. ustawy).

Reasumując stwierdzić należy, że stanowisko wnioskodawcy, że z tytułu posiadania akcji w SKA powstanie strata, której wnioskodawca nie będzie mógł rozpoznać jako straty podatkowej (do rozliczenia w następnych latach podatkowych) ponieważ SKA jednocześnie nie uzyska z punktu widzenia podatkowego i bilansowego innych przychodów (dochodów), które stanowiłyby jej przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu, ponieważ spółki komandytowo akcyjne nie wypłacą do SKA dywidend jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl