IBPBII/2/415-661/10/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-661/10/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 25 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych dla członków spółdzielni sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu otrzymanego przez członka spółdzielni z tytułu zwrotu wkładów w związku z jej likwidacją oraz obowiązków podatkowych wnioskodawcy jak płatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący osobą prawną, utworzoną na gruncie przepisów ustawy - Prawo spółdzielcze, której członkami są w szczególności osoby fizyczne jest właścicielem nieruchomości.

Nieruchomość zabudowana jest budynkiem, który już był posadowiony na nieruchomości w dacie zakupu przez wnioskodawcę. W okresie od dnia zakupu, do chwili obecnej były dokonywane nakłady konieczne i użyteczne. Dokonano prac adaptacyjno - remontowych, wykonano remont dachu. Budynek posadowiony na nieruchomości jest budynkiem zabytkowym, wpisanym do rejestru zabytków. W nieruchomości znajdują się lokale użytkowe jak również lokale mieszkalne. Nieruchomość była zarówno modernizowana jak i remontowana. Wykonano liczne prace jak np.: naprawa dachu, modernizację strychu, wykonano modernizację sterylizatorni, wykonano toalety dla osób niepełnosprawnych, wykonano wymianę okien, malowano ściany, wymieniono podłogi.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy w przypadku sprzedaży przez wnioskodawcę środka trwałego (nieruchomości), członkowie zapłacą podatek z tytułu otrzymanego udziału/wkładu wedlug wartości stanowiącej różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a aktualną wartością nieruchomości... (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 50 i pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w Spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do Spółdzielni, jak również wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w Spółdzielni.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast art. 10 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Stosownie do art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

1.

odsetki od pożyczek,

2.

odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

3.

odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych,

4.

dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną, w tym również podział majątku likwidowanej spółdzielni. Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych - w myśl art. 24 ust. 5 ww. ustawy - jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - art. 24 ust. 5 pkt 3).

Wobec tego pojęcie "dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych" obejmuje wszelkie dochody (przychody), jakie powstają w następstwie posiadania prawa do udziału w zysku osoby prawnej. Dochód (przychód) z tego tytułu, wypłacony zarówno w gotówce, jak i w innej formie, podlega opodatkowaniu wg tych samych zasad.

Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50a ww. ustawy wolna od podatku jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni.

Natomiast zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - z zastrzeżeniem art. 52a - pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że przychody otrzymane przez członków Spółdzielni w związku ze zwrotem ich wkładów w związku z likwidacją spółdzielni będą wolne od podatku dochodowego tylko do wysokości wniesionych przez nich wkładów, natomiast nadwyżka pomiędzy uzyskanym przychodem, a wartością wniesionych wkładów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż spółdzielnia zostanie postawiona w stan likwidacji, zaś po zakończeniu postępowania likwidacyjnego majątek spółdzielni zostanie podzielony w trybie art. 125 Prawa spółdzielczego pomiędzy jej członków.

Kolejność zaspokajania należności przysługujących od spółdzielni w warunkach jej likwidacji jak również zasady podziału majątku likwidowanej spółdzielni pomiędzy jej członków reguluje art. 125 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.). Zgodnie z dyspozycją art. 125 § 1 wskazanej ustawy należności przypadające od spółdzielni zaspokaja się w następującej kolejności:

1.

koszty prowadzenia likwidacji;

2.

należności ze stosunku pracy i należności, którym przepisy prawa przyznają taką samą ochronę jak należnościom ze stosunku pracy, oraz odszkodowanie z tytułu uszkodzenia ciała, wywołania rozstroju zdrowia lub pozbawienia życia, w tym również odszkodowanie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych;

3.

podatki i inne należności, do których stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych, oraz należności z tytułu kredytów bankowych;

4.

inne należności.

Jak stanowi art. 125 § 3 Prawa spółdzielczego, z kwot pozostałych po spłaceniu wszystkich należności i po złożeniu do depozytu sądowego sum całkowicie zabezpieczających należności sporne lub niewymagalne dokonuje się stosunkowej wypłaty udziałów. Wypłaty tej nie można jednak dokonać przed upływem sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia wzywającego wierzycieli.

Z kolei w myśl postanowień art. 125 § 5 tej ustawy pozostały majątek zostaje przeznaczony na cele określone w uchwale ostatniego walnego zgromadzenia.

W świetle powyższego, majątek spółdzielni w likwidacji, pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu określonych należności w pierwszej kolejności przeznacza się na wypłatę udziałów na rzecz członków spółdzielni, a dopiero później dokonuje się między członków podziału pozostałego majątku spółdzielni.

Należy zauważyć, że wartość udziału lub wkładu członka spółdzielni może w wyniku działalności gospodarczej spółdzielni ulec zwiększeniu w toku członkostwa członka w spółdzielni. W rezultacie, zwrotowi może podlegać kwota wyższa niż kwota wpłacona przez członka spółdzielni za udziały czy tytułem wkładów.

Reasumując stwierdzić należy, że podział majątku likwidowanej spółdzielni pomiędzy jej członków w trybie art. 125 Prawa spółdzielczego stanowi dla poszczególnych członków na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c w związku z art. 24 ust. 5 pkt 3 ww. ustawy, podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym.

Przy czym przychody te będą wolne od podatku dochodowego do wysokości wniesionych przez nich wkładów, natomiast nadwyżka pomiędzy uzyskanym przychodem, a wartością wniesionych wkładów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zwolnienie od opodatkowania, o którym mowa powyżej, obejmuje jednakże wyłącznie tę część wypłaconej za udziały (wkłady) kwoty, która odpowiada kwocie uiszczonej przy ich nabyciu. W przypadku natomiast gdy nabycie wkładów w spółdzielni nastąpiło w zamian za wkład niepieniężny, podstawą określenia wysokości udziału od jakiej będzie przysługiwało zwolnienie jest wartość wkładu niepieniężnego z dnia jego wniesienia do spółdzielni.

Odnośnie obowiązków wnioskodawcy jako płatnika, w przypadku likwidacji spółdzielni zauważyć należy, iż zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Stosownie do art. 41 ust. 5 ww. ustawy w razie przeznaczenia dochodu na powiększenie kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach funduszu udziałowego płatnicy, o których mowa w ust. 4, pobierają zryczałtowany podatek dochodowy w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały dotyczącej podwyższenia funduszu udziałowego.

Z kolei zgodnie z art. 42 ust. 1. przedmiotowej ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Zatem płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby (art. 42 ust. 1 ustawy podatkowej).

Odnośnie natomiast obowiązku przesłania przez płatnika deklaracji (PIT-8A) - o którym to obowiązku mówi wnioskodawca-na podstawie art. 42 ust. 1a należy zauważyć, że ww. art. 42 ust. 1a został zmieniony przez art. 1 pkt 46 lit. a) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2007 r. Powyższa zmiana zniosła obowiązek przesłania deklaracji (PIT-8A), w związku z przekazaniem kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego.

Znowelizowany art. 42 ust. 1a stanowi, że w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio. W konsekwencji, w razie zaprzestania przez płatnika prowadzenia działalności przed końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym deklarację, o której mowa w ust. 1a, płatnik przekazuje w terminie do dnia zaprzestania tej działalności.

Wzór deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR) został określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 74, poz. 445).

W świetle powyższego, stanowisko wnioskodawcy w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu otrzymanego w związku ze zwrotem udziałów w spółdzielni w części stanowiącej koszt nabycia zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy należy uznać za prawidłowe. Natomiast stanowisko wnioskodawcy odnośnie jego obowiązków jako płatnika w przypadku zwrotu wkładów w spółdzielni jej członkom będącym osobami fizycznymi należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl