IBPBII/2/415-578/12/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-578/12/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 16 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 4 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia w zamian za wkład pieniężny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po cenie nominalnej niższej od ich wartości wynikającej z wyceny majątku spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2012 r. wpłynął do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia w zamian za wkład pieniężny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po cenie nominalnej niższej od ich wartości wynikającej z wyceny majątku spółki.

W związku z wątpliwościami czy przedmiotowy wniosek stanowi wniosek o wydanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, czy też wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy pismem z dnia 23 marca 2012 r. Znak: ITPB3/415-4/12/MT wezwał wnioskodawcę do jednoznacznego określenia przedmiotu żądania zawartego we wniosku. W dniu 4 kwietnia 2012 r. do Organu wpłynęło uzupełnienie wniosku, w którym wnioskodawca wskazał, że jego intencją jest otrzymanie indywidualnej interpretacji i przedmiotowy wniosek przez pomyłkę został wypełniony na druku ORD-OG.

Ww. wniosek wraz z uzupełnieniem został przekazany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pismem z dnia 11 kwietnia 2012 r. Znak: ITPB3/071-5/12/MT do tut. Biura celem załatwienia zgodnie z właściwością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego w drodze ustanowienia nowych udziałów, które zostaną zaoferowane nowemu wspólnikowi spółki. Nowym wspólnikiem spółki zamierza zostać wnioskodawca.

Zgodnie z planowaną uchwałą dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego - nowoutworzone udziały mają zostać objęte za gotówkę przez nowego wspólnika za cenę, która jest równa wartości nominalnej obejmowanych udziałów.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż w chwili obejmowania udziałów ich wartość, liczona jako księgowa wartości aktywów netto, jest znacznie wyższa od wartości nominalnej udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy objęcie przez wnioskodawcę udziałów za gotówkę w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po cenie nominalnej, która jest niższa od wartości udziałów wynikającej z wyceny majątku spółki, spowoduje powstanie po jego stronie przychodu lub dochodu już w momencie objęcia udziałów.

Zdaniem wnioskodawcy, w momencie objęcia za gotówkę przez wnioskodawcę udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po cenie nominalnej, która jest niższa od wartości wynikającej z wyceny majątku spółki, nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu, a tym samym nie wystąpi dochód do opodatkowania. Zdaniem wnioskodawcy, przychody z kapitałów i ewentualny dochód mógłby się pojawić dopiero w przyszłości, to jest w dacie sprzedaży tych udziałów.

W ocenie wnioskodawcy, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają regulacji, która określałaby wysokość przychodu i dochodu do opodatkowania w przypadku obejmowania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za wkład pieniężny.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) reguluje jedynie kwestię określenia przychodu w momencie obejmowania udziałów w spółce mającej osobowość prawną za wkład niepieniężny, a zatem ten przepis nie powinien być brany pod uwagę w analizowanej sytuacji.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy wskazuje, że dopiero zbycie udziałów w spółce mającej osobowość prawną powoduje powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych. Kosztem uzyskania przychodu z takiej transakcji byłyby wydatki poniesione na objęcie udziałów, co wynika z treści art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ewentualny dochód do opodatkowania pojawiłby się dopiero w momencie zbycia tych udziałów, a nie w momencie ich obejmowania.

Wątpliwości wnioskodawcy, które skłoniły do zadania powyższego pytania wynikają z treści przepisu art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten wskazuje, że nie podlega opodatkowaniu dochód w momencie objęcia (nabycia) akcji stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych (nabytych) przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie (nabycie). Przepis ten bezpośrednio odnosi się do objęcia (nabycia) akcji w spółce akcyjnej. W ocenie wnioskodawcy przepis art. 24 ust. 11 ww. ustawy nie powinien być jednakże interpretowany rozszerzająco i nie powinien mieć zastosowania w analizowanej sytuacji, to jest obejmowania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca powołał interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 września 2008 r., Znak: IPPB2/415-937/08-2/SR.

Reasumując, zdaniem wnioskodawcy, z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że w momencie objęcia za gotówkę udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po cenie nominalnej, która jest niższa od wartości udziałów wynikającej z wyceny majątku spółki, nie powstaje po stronie obejmującego wspólnika przychód, a tym samym nie wystąpi w dacie objęcia udziałów na opisanych powyżej warunkach dochód do opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanej przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnej, wskazać należy, iż rozstrzygnięcie to zapadło w indywidualnej sprawie i nie jest wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl