IBPBII/2/415-497/14/ŁCz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-497/14/ŁCz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 14 maja 2014 r. (data otrzymania 16 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku po małżonku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku po małżonku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 1982 r. Wnioskodawca wraz z małżonkiem w ramach majątkowej wspólności ustawowej nabyli działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym nr 673 o pow. 71,5 a. W dniu 6 marca 2008 r. zmarł małżonek Wnioskodawcy nie pozostawiając testamentu. Postanowieniem Sądu Rejonowego z 15 maja 2009 r. spadek po małżonku na mocy ustawy nabył Wnioskodawca i dwie córki, każdy w 1/3 części. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, odziedziczony po małżonku majątek został zgłoszony w ustawowym terminie do urzędu skarbowego i - zgodnie z art. 1 ustawy - podatek od nabycia spadku nie należał się. W skład nabytego spadku wchodziła m.in. połowa działki nr 673. W dniu 4 listopada 2013 r. został wpisany do ewidencji zasobów powiatowego starosty wykaz zmian gruntowych, zgodnie z którym działka nr 673 o pow. 71 a 50 m2 podzieliła się na działki: nr 673/1 o pow. 37 a - zabudowana; nr 673/2 o pow. 13 a 25 m2 - niezabudowana; nr 673/3 o pow. 21 a - niezabudowana. W dniu 19 grudnia 2013 r. działka niezabudowana nr 673/3 została sprzedana przez Wnioskodawcę i jego córki.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy dochód uzyskany ze zbycia działki niezabudowanej nr 673/3 - powstałej z podzielenia działki zabudowanej nr 673 w wysokości 1/6 całości wartości - będzie korzystał ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku, gdy w okresie 2 lat (licząc od końca 2013 r.) Wnioskodawca przeznaczy 1/6 wartości przychodu z wartości całości działki na własne cele mieszkaniowe tj. remont budynku mieszkalnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy otrzymany dochód będzie korzystał ze zwolnienia w podatku dochodowym, jeśli Wnioskodawca wydatkuje minimum 1/6 przychodu otrzymanego ze zbycia działki na własne cele mieszkaniowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części oraz udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części oraz udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższej regulacji prawnej należy wyjaśnić, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości bądź udziału w nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment i sposób jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca był współwłaścicielem nieruchomości nr 673. Udział wynoszący #189; w powyższej nieruchomości Wnioskodawca nabył wraz z małżonkiem w 1982 r. w ramach ustawowej wspólności majątkowej. W 2008 r. zmarł małżonek Wnioskodawcy, a spadek po nim nabył Wnioskodawca wraz z dwiema córkami po 1/3 każdy. W dniu 4 listopada 2013 r. opisana działka nr 673 podzielona została na trzy działki: 673/1 (zabudowaną), 673/2 (niezabudowaną), 673/3 (niezabudowaną). W dniu 19 grudnia 2013 r. działka nr 673/3 została sprzedana przez Wnioskodawcę i jego córki.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późn. zm.) - z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Stosownie natomiast do art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Wspólność majątkowa ustaje jednak z chwilą śmierci jednego ze współmałżonków. Zgodnie z art. 501 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej. Ustrój wspólności majątkowej jest współwłasnością łączną i trwa tak długo, jak długo trwa małżeństwo. Z chwilą ustania wspólności ustawowej np. na skutek śmierci jednego z małżonków dochodzi do przekształcenia współwłasności łącznej we współwłasność w częściach ułamkowych. Co do zasady każdy z małżonków ma wynoszący #189; udział w majątku wspólnym.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) - spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Tak więc dniem nabycia spadku przez Wnioskodawcę jest data śmierci małżonka. Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Na mocy art. 1035 Kodeksu cywilnego - jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Podkreślić należy, że nieistotny dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest fakt podzielenia nieruchomości (działki nr 673 na działki: nr 673/1, nr 673/2, nr 673/3). Przez podział nieruchomości należy rozumieć proces mający na celu zyskanie korzystniejszej konfiguracji poszczególnych nieruchomości (działek) przez ich właścicieli (współwłaścicieli). Jeżeli zatem właściciel (współwłaściciel) dokonuje podziału nieruchomości nie mamy do czynienia z żadnym nabyciem, bo chodzi o nieruchomości, których ta osoba jest już właścicielem (współwłaścicielem). Sam podział nieruchomości oraz wydzielenie odrębnej własności działek nie stanowią przy tym daty nowego nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W wyniku podziału Wnioskodawca nie nabył bowiem żadnych nowych nieruchomości ponad to, czego był już właścicielem. W wyniku samego podziału działki 673 nie zmieniła się struktura własności każdej z mniejszych działek wydzielonych w drodze podziału. Każdy ze współwłaścicieli nadal posiadał udział takiej samej wielkości jak przed podziałem, tyle że w każdej z mniejszych działek. Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt podziału nieruchomości pozostaje bez znaczenia, gdyż jak zostało już wskazane na wstępie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależniają skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości od daty jej nabycia, a nie od daty podziału.

Odrębne skutki mogłyby wystąpić jedynie w przypadku gdyby oprócz wydzielenia dokonano zniesienia współwłasności - z wniosku nie wynika jednak, aby taka sytuacja miała miejsce.

W świetle powyższego wyjaśnienia uznać należy, że udziały w sprzedanej 19 grudnia 2013 r. działce 673/3 Wnioskodawca nabył w różnym czasie, tj.:

* w 1982 r. wraz z małżonkiem (udział w wysokości #189;),

* w 2008 r. w spadku po zmarłym małżonku (udział w wysokości 1/6 tj. 1/3 z 1/2).

Z uwagi na to, że nabycie udziałów w działce 673/3 nastąpiło odpowiednio w 1982 r. oraz w 2008 r., pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 należy liczyć oddzielnie w stosunku do każdego udziału jaki Wnioskodawca nabył. Zbycie udziału wynoszącego #189; w działce 673/3 w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez Wnioskodawcę w 1982 r. w trakcie trwania małżeństwa nastąpiło po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie, co oznacza, że przychód ze sprzedaży tego udziału nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w cytowanym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast zbycie udziału nabytego w spadku po zmarłym małżonku podlegać będzie opodatkowaniu, ponieważ sprzedaż została dokonana przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie. Tym samym źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu będzie wyłącznie przychód odpowiadający udziałowi 1/3 w udziale 1/2 nabytym w drodze spadku w 2008 r. przez spadkobierców (1/6 ceny uzyskanej przez współwłaścicieli ze sprzedaży działki nr 673/3).

Natomiast w stosunku do udziału nabytego w działce w 2008 r. w spadku po małżonku (1/6) zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w latach 2007-2008. Powyższe bezspornie wynika z opisu stanu faktycznego. Datą nabycia przez Wnioskodawcę w spadku udziału w działce nr 673/3 jest data śmierci małżonka, a mianowicie 6 marca 2008 r. W związku z powyższymi wyjaśnieniami, dla oceny skutków prawnopodatkowych dokonanej sprzedaży udziału w nieruchomości zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. będą również podstawą do stwierdzenia z jakich zwolnień Wnioskodawca może skorzystać w związku ze sprzedażą udziału w nieruchomości. Oznacza to, że w niniejszej sprawie Wnioskodawca nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma on takiej możliwości, gdyż zapis powyższego artykułu ma zastosowanie do dochodów (poniesionej straty) uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości (udziału w nieruchomości) nabytej po 31 grudnia 2008 r. Natomiast Wnioskodawca nabył udział wynoszący 1/6 w nieruchomości w drodze spadku 6 marca 2008 r.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Powyższy przepis oznacza, że przychód jaki Wnioskodawca uzyskał z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w 2008 r. nie będzie korzystał ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. Zauważyć należy, że przepis ten wprowadzony na mocy art. 1 pkt 11 lit. a tiret siedemnaste ww. ustawy zmieniającej z 6 listopada 2008 r. nie może mieć zastosowania do uzyskanego przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych pod rządami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.

Warunkiem bowiem zastosowania ww. zwolnienia, na które powołuje się Wnioskodawca jest okoliczność, aby zbyta nieruchomość (udział w niej) stanowiła prawo nabyte po dniu 31 grudnia 2008 r. To moment nabycia nieruchomości decyduje jakie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zastosować do oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia tej nieruchomości (udziału w niej). Skoro zatem nabycie udziału 1/6 w nieruchomości, nastąpiło 6 marca 2008 r., to do oceny skutków podatkowych sprzedaży tego udziału w nieruchomości należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. W tej zaś dacie przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy dotyczący zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia m.in. udziału w nieruchomości a przeznaczonych na własne cele mieszkaniowe nie obowiązywał. Obowiązywał za to przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczący zwolnienia zwanego "ulgą meldunkową". Przepis ten nie mógłby mieć jednak żadnego zastosowania w rozpatrywanej sprawie, gdyż przedmiotem sprzedaży była działka nr 673/3 a więc działka niezabudowana.

I tak w myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. - od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy - podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W świetle art. 19 ust. 1 ww. ustawy - przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez zbywającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Można do takich kosztów zaliczyć np.: koszty wyceny sprzedawanej nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, wynagrodzenie dla biura pośrednictwa obrotu nieruchomościami, koszty ogłoszeń w prasie itp., o ile były ponoszone przez zbywcę. Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy.

Przy czym jeżeli takie koszty zostały poniesione Wnioskodawca od przychodu ze sprzedaży udziału 1/6 nabytego w spadku po małżonku będzie mógł odliczyć jedynie 1/6 części kosztów odpłatnego zbycia. Zauważyć bowiem należy, że koszty odpłatnego zbycia przypadające na udział #189; nabyty w 1982 r. do majątku wspólnego nie mogą zostać odliczone ponieważ zbycie tego udziału nie stanowi w ogóle źródła przychodu (a skoro tak, to nie generuje także kosztów).

Ustalenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odbywa się natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ww. ustawy w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość (udział w niej) nabyto odpłatne, czy nieodpłatnie.

W myśl art. 22 ust. 6d ww. ustawy - za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy - wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Jeżeli takie nakłady zostały przez Wnioskodawcę poniesione odliczeniu będzie podlegała jedynie ich 1/6 z powodów opisanych wcześniej.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości jak i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł - stosownie do art. 30e ust. 5 ww. ustawy. Przy czym dla dochodu opodatkowanego według zasad obowiązujących w 2008 r. - jak wynika z art. 30e ust. 4 ustawy - podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podatek ten należy wykazać w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości (udziału w niej) (PIT-36).

Podsumowując, w niniejszej sprawie Wnioskodawca sprzedając udział w działce 673/3 sprzedał zarówno udział 1/2 nabyty w 1982 r. jak również udział 1/6 nabyty w 2008 r. w spadku po małżonku. W związku z tym przychód ze sprzedaży przypadający proporcjonalnie na udział #189; nabyty w działce w 1982 r. nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie upłynął pięcioletni okres czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast przychód przypadający proporcjonalnie na udział 1/6 w działce nabyty w spadku w 2008 r. podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż tego udziału w działce nastąpiła przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie.

Podatek z tytułu odpłatnego zbycia części udziału w nieruchomości jaka przypada proporcjonalnie na udział 1/6 nabyty w 2008 r. należało wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36, składanym do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości (udziału wynoszącego 1/6 w działce 673/3). W związku z powyższym wyjaśnieniem Wnioskodawca zobowiązany był złożyć zeznanie PIT-36 za 2013 r., które składa się w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. oraz wykazać podatek ze sprzedaży działki jaki przypada proporcjonalnie na udział 1/6 nabyty w 2008 r. Jako że do sprzedanego udziału 1/6 nabytego po zmarłym małżonku zastosowanie znajdą przepisy obowiązujące w latach 2007-2008 brak możliwości zastosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującego od 1 stycznia 2009 r.

Stanowisko Wnioskodawcy należało zatem uznać za nieprawidłowe.

Należy także wskazać, że z uwagi na to, iż interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego - co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wydana tylko i wyłącznie dla Wnioskodawcy, jako występującego z wnioskiem, nie wywiera natomiast skutków prawnych dla pozostałych współwłaścicieli działki. Pozostali współwłaściciele (córki) chcąc uzyskać interpretacje indywidualne powinni wystąpić z odrębnymi wnioskami o ich wydanie i uiścić stosowne opłaty.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszowie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl