IBPBII/2/415-434/12/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-434/12/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 19 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 18 maja 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 8 maja 2012 r. Znak: IBPBII/2/415-434/12/NG wezwano wnioskodawczynię do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 18 maja 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Po zmarłej w dniu 26 marca 2003 r. matce, wnioskodawczyni wraz ze swoim bratem (zmarłym w dniu 26 lutego 2010 r.) otrzymała spadek, po #189; części każdy z nich. W skład odziedziczonego majątku wchodziła działka o obszarze 1098 m2, stanowiąca zabudowane podwórze. Częścią składową ww. nieruchomości jest budynek mieszkalny, wielorodzinny, w zabudowie szeregowej, o konstrukcji tradycyjnej, pow. użytkowej 322 m2, wybudowany w 1880 r., przeznaczony do kapitalnego remontu. Budynek jest niezamieszkały.

Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 27 września 2011 r., uprawomocnionego w dniu 19 października 2011 r. stwierdzono, iż spadek po zmarłej w dniu 26 marca 2003 r. spadkodawczyni, w drodze dziedziczenia ustawowego, nabyła córka (wnioskodawczyni) i syn po #189; części każdy z nich.

Na podstawie złożonego w dniu 28 października 20011 r. w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy i praw majątkowych SD-3, został naliczony podatek od spadku, który wnioskodawczyni uregulowała.

W dniu 26 stycznia 2012 r. wnioskodawczyni sprzedała wszystkie swoje udziały, tj. #189; część nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawczyni musi ponownie rozliczyć się z urzędem skarbowym od sprzedaży swojej części spadkowej, potwierdzić to jakimś dokumentem i wykazać w przyszłym roku w PIT.

Wnioskodawczyni, opierając się na ustnej informacji uzyskanej w urzędzie skarbowym, uważa, że nie ma obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym od sprzedaży majątku otrzymanego w spadku i wykazaniu w PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu będącego odrębną własnością),

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku nabycia nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości i praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa w ww. przepisie winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku czyli śmierć spadkodawcy.

Zgodnie bowiem z art. 922 z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek - to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. Stosownie do art. 924 i 925 ww. Kodeksu spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobierców do tego spadku od momentu jego otwarcia. Tak więc dniem nabycia spadku przez spadkobiercę jest data śmierci spadkodawcy.

W myśl natomiast art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Powyższe oznacza, że do nabycia przez wnioskodawczynię udziału w nieruchomości (gruncie zabudowanym budynkiem) doszło w dniu 26 marca 2003 r., czyli w dacie tożsamej z chwilą śmierci matki wnioskodawczyni i od końca tego roku tj. 2003 należy liczyć okres 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Wnioskodawczyni wskazała, że dokonała sprzedaży swojego udziału wynoszącego #189; w przedmiotowej nieruchomości w dniu 26 stycznia 2012 r.

Tym samym sprzedaż tego udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku nastąpiła po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, czyli transakcja ta nie będzie dla wnioskodawczyni w ogóle stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od zbytego udziału w nieruchomości.

Niezależnie od powyższego wyjaśnienia wymaga fakt, iż nabycie nieruchomości (udziału w nieruchomości) w drodze spadku i jej (jego) późniejsza sprzedaż są dwiema odrębnymi czynnościami prawnymi, których skutki podatkowe zostały uregulowane odrębnymi ustawami.

Nabycie w drodze spadku podlega przepisom ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 tej ustawy podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego.

Natomiast sprzedaż, będąca formą odpłatnego zbycia, podlega przepisom cyt. powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Z powyższego wynika, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w momencie nabycia udziału w nieruchomości w drodze spadku, bo kwestię tę reguluje ustawa o podatku od spadków i darowizn, natomiast odpłatne zbycie udziału w nieruchomości co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie ma tutaj miejsca ponowne płacenie podatku, gdyż jak już wskazano powyżej sprzedaż jest odrębną od nabycia czynnością prawną.

Mając na uwadze, iż sprzedaż przedmiotowego udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku nastąpiła po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowisko wnioskodawczyni, że w związku ze sprzedażą majątku otrzymanego w drodze spadku nie ma obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl