IBPBII/2/415-410/12/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-410/12/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 12 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie zakwalifikowania przychodu z tytułu sprzedaży w dniu 25 stycznia 2012 r. części nieruchomości do określonego źródła przychodów oraz skutków podatkowych tej sprzedaży (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie zakwalifikowania przychodu z tytułu sprzedaży w dniu 25 stycznia 2012 r. części nieruchomości do określonego źródła przychodów oraz skutków podatkowych tej sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 6 września 2006 r. wnioskodawca wraz z żoną nabył ze wspólnego majątku dorobkowego - z przeznaczeniem na własne potrzeby - niezabudowaną nieruchomość gruntową składającą się z dwóch parceli gruntowych oraz udział w wysokości 2/5 w parceli gruntowej stanowiącej drogę dojazdową, zwane dalej "nieruchomością". Nieruchomość ta stanowiła wyłącznie własność prywatną małżonków, w żadnym razie nie związaną z prowadzoną w tamtym czasie działalnością gospodarczą żony wnioskodawcy polegającą na świadczeniu usług hafciarskich.

Na potwierdzenie dokonania transakcji zbywca przedmiotowej nieruchomości - Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna - wystawiła fakturę VAT na kwotę 140.000,00 zł brutto. Koszty aktu notarialnego oraz innych opłat związanych ze sprzedażą zostały poniesione przez wnioskodawcę i jego żonę. Nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło z zamiarem powiększenia majątku prywatnego wnioskodawcy i jego żony, bez zamiaru jej odsprzedaży, a więc zdecydowanie nie na potrzeby działalności gospodarczej. Stąd też kupujący nie obniżyli kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego, wykazanego w treści powyższej faktury VAT, w wysokości 25.245,90 zł.

W momencie zakupu nieruchomości wnioskodawca nie prowadził żadnej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Nie był również wspólnikiem w spółce osobowej.

Dopiero w dacie 13 listopada 2006 r. wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej - na podstawie stosownego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Działalność tę prowadzi do dnia złożenia niniejszego wniosku.

Nieruchomość ta nigdy nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa wnioskodawcy oraz jego żony. Nigdy też nie została użytkowana czy też wykorzystana do celów tychże działalności. Ponadto żadne wydatki poniesione i związane z nabyciem tej nieruchomości nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów prowadzonych przez małżonków pozarolniczych działalności gospodarczych.

Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej przez wnioskodawcę, poza powyższej wskazaną nieruchomością, wnioskodawca wspólnie z małżonką nabyli 4 inne niezabudowane nieruchomości gruntowe, z wyłącznym przeznaczeniem ich na cele prywatne. Nieruchomości te na potrzebę niniejszego wniosku będą zwane dalej "innymi nieruchomościami". Pytanie przedstawione w treści niniejszego wniosku nie dotyczy innych nieruchomości.

W momencie zakupu wszystkich innych nieruchomości zarówno wnioskodawca jak i jego żona nie mieli zamiaru ich zbycia oraz chęci uzyskania z tego tytułu jakiegokolwiek zysku.

Jedna z tych innych nieruchomości została wprowadzona do ewidencji działalności gospodarczej w remanencie początkowym przedsiębiorstwa wnioskodawcy, a następnie zbyta w ramach tejże działalności w 2008 r.

Pozostałe 3 z innych nieruchomości nigdy nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa wnioskodawcy oraz jego małżonki. Nigdy też nie zostały one użytkowane czy też wykorzystane do celów tychże działalności.

Ponadto żadne wydatki poniesione i związane z nabyciem tych nieruchomości nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów prowadzonych przez małżonków pozarolniczych działalności gospodarczych. Przy czym:

1.

jedna z innych nieruchomość (niezabudowana, położona nad akwenem wodnym) została nabyta w celach rekreacyjnych i też tak była i jest do chwili obecnej wykorzystywana przez wnioskodawcę i jego rodzinę.

2.

dwie inne nieruchomości gruntowe zostały nabyte w celu założenia na ich obszarze siedliska rodzinnego z odpowiednią zabudową mieszkaniową oraz w celu prowadzenia hodowli zwierząt oraz ekologicznej uprawy warzyw i owoców na własne potrzeby.

Jednak z uwagi na zmianę okoliczności oraz sytuacji osobistej wnioskodawcy oraz jego żony, musiały one być podzielone na mniejsze działki, a następnie zbyte kolejno w latach 2007 i 2008. W związku z powyższym wnioskodawca i jego żona - we właściwym Urzędzie Skarbowym - zgłosili fakt zbycia przedmiotowych nieruchomości wraz ze złożeniem oświadczeń o przeznaczeniu uzyskanych ze sprzedaży środków na własne potrzeby mieszkaniowe.

W związku z niewykorzystaniem w dwuletnim ustawowym terminie całości środków uzyskanych ze sprzedaży na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (za część kwoty wnioskodawca wraz z małżonką zakupili na własne potrzeby mieszkanie), wnioskodawca i jego żona złożyli stosowne deklaracje PIT-23 oraz uregulowali powstałe z tego tytułu zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie postępowanie wnioskodawcy spowodowało wszczęcie postępowań kontrolnych, a następnie podatkowych w zakresie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych według stawki 19% za lata 2007 - 2008.

W dacie 16 stycznia 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał w stosunku do wnioskodawcy oraz jego żony decyzje określające wysokość zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2007 i 2008, w wysokościach innych niż zadeklarowane, uznając sprzedaż przedmiotowych nieruchomości jako wykonaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W dacie 1 lutego 2012 r. wnioskodawca oraz jego żona złożyli odwołania, wskazując m.in. na istotny błąd w ustaleniach faktycznych organu podatkowego polegający na błędnym przyjęciu, iż w momencie zakupu nieruchomości (kwestionowanych w treści zaskarżonych decyzji) małżonkowie mieli zamiar ich odsprzedaży oraz kierowali się chęcią osiągnięcia z tego tytułu zysku, podczas gdy wnioskodawca oraz jego żona zakupione nieruchomości nabyli w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych oraz nie wykorzystywali ich na potrzeby prowadzonych działalności gospodarczych.

Pomimo kwestionowania powyższych decyzji (dotyczących nieruchomości opisanych w pkt 2 powyżej), w celu uniknięcia narastających z każdym dniem wysokich odsetek od zaległości podatkowych, małżonkowie zdecydowali się na dokonanie sprzedaży części nieruchomości, w tym udziału w parceli gruntowej stanowiącej drogę dojazdową nabytej w dacie 6 września 2006 r., co też uczynili w dacie 25 stycznia 2012 r. Tym samym część tej nieruchomości została zbyta w celu uregulowania zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2007 i 2008 określonych w treści decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego. Sprzedaż części nieruchomości nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Wnioskodawca i jego żona pozostają nadal właścicielami pozostałej części nieruchomości nabytej w dacie 6 września 2006 r. w tym udziału w parceli gruntowej stanowiącej drogę dojazdową.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy dokonana w dacie 25 stycznia 2012 r. sprzedaż części nieruchomości nabytej uprzednio w dacie 6 września 2006 r., czyli po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie, stanowi źródło przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jako taka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy, ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r. Z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., co miało miejsce w zaistniałym stanie faktycznym, stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z regulacją art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

1.

na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy,

2.

w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

3.

składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Odrębnym źródłem przychodów jest - wskazana w treści art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - pozarolnicza działalność gospodarcza. Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zatem odpłatne zbycie nieruchomości gruntowej wykorzystywanej w działalności gospodarczej, stanowiłoby w całości przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podmiotu, który faktycznie wykorzystywałby przedmiotową nieruchomość dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Przy kwalifikacji przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie ma przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodu ze źródłem jego uzyskania.

W zaistniałym stanie faktycznym nieruchomość nabyta w dacie 6 września 2006 r. została zakupiona jako majątek prywatny dla zaspokojenia własnych potrzeb wnioskodawcy i jego żony. Co więcej, w chwili podejmowania decyzji o zakupie zarówno wnioskodawca, jak i jego żona, nie mieli zamiaru jej dalszej odsprzedaży oraz chęci osiągnięcia z tego tytułu zysku. Ponadto nieruchomość ta nigdy nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa wnioskodawcy oraz jego żony. Nigdy też nie została ona użytkowana czy też wykorzystana do celów tychże działalności. Ponadto żadne wydatki poniesione i związane z nabyciem tej nieruchomości nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów prowadzonych przez małżonków pozarolniczych działalności gospodarczych.

Sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie można również uznać za dokonaną w wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie zakupu i sprzedaży nieruchomości, gdyż nieruchomość ta nabyta w 2006 r., została zbyta w celu zdobycia środków pieniężnych na uregulowanie zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2007 i 2008 określonych w treści decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Zgodnie z regulacją art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma ustalenie daty jej nabycia. Jeżeli bowiem od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub udziału w nieruchomości, upłynął okres 5 lat czynność sprzedaży nie będzie w ogóle podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt zaistniałego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż wnioskodawca wraz z żoną, w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, z majątku prywatnego, nabył nieruchomość w dacie 6 września 2006 r. Zatem pięcioletni termin, określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął w dacie 31 grudnia 2011 r.

Tym samym z uwagi na upływ pięcioletniego okresu liczonego od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej nieruchomości oraz jej sprzedaż nie w ramach działalności gospodarczej, zbycie części nieruchomości nabytej w dacie 6 września 2006 r. (stanowiącej jedną parcelę gruntową) oraz udziału w wysokości 1/5 w parceli gruntowej stanowiącej drogę dojazdową, dokonane w dacie 25 stycznia 2012 r., nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez co nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowych nieruchomości w dacie 25 stycznia 2012 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) odrębnym źródłem przychodów są:

* pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

* odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (pkt 8).

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło nie w wykonywaniu działalności gospodarczej i po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Przy czym w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Natomiast stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi,

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów art. 10 i art. 14 ustawy wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku wprowadzonych lub nie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Zatem również w przypadku wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej, przychód z tytułu jego zbycia, jako przychód z działalności gospodarczej będzie powstawał jeszcze w sześcioletnim okresie po wycofaniu tego składnika z działalności - stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy.

W myśl powyższego, odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, nawet nie ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowi źródło przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w cytowanym art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podmiotu, który przedmiotowy składnik wykorzystywał dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Przy kwalifikacji przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku decydujące znaczenie ma bowiem przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodu ze źródłem jego uzyskania. Fakt nie ujęcia nieruchomości w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie przesądza o tym, że nieruchomość gruntowa, będąc nie wprowadzoną do ewidencji środków trwałych, nie mieści się wśród składników majątku wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy. Przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) stanowić mogą również przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy.

Ponadto dla kwalifikacji przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości do przychodów z działalności gospodarczej znaczenie ma fakt wykorzystywania zbywanej nieruchomości w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Dla powstania przychodu z działalności gospodarczej konieczne jest, aby określone w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy składniki majątku były wykorzystywane w działalności gospodarczej (lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej). Przepis stanowi wyraźnie o wykorzystywanych składnikach majątku, choć zgodnie z tym co zostało wskazane powyżej nie ogranicza się w żadnym razie tylko do składników majątku obecnie używanych w działalności gospodarczej.

Z powyższych przepisów wynika, iż przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z dwóch źródeł tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy. Ustalenie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu, możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

W celu zakwalifikowania działań podjętych przez podatnika do właściwego źródła przychodu, czyli ustalenia czy sprzedaż stanowi dla niego przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy mieć na uwadze zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym nabyciem i zbyciem nieruchomości.

Jednakże - co wymaga zaakcentowania - rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest badanie i ustalanie, czy sprzedaż przez podatnika nieruchomości wypełnia znamiona prowadzenia działalności gospodarczej. Konieczna jest bowiem analiza całokształtu okoliczności faktycznych konkretnej sprawy a to stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Tutejszy Organ nie jest uprawniony do dokonania takich ustaleń w ramach postępowania w przedmiocie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Wydając interpretacje indywidualne Organ opiera swoje rozstrzygnięcie wyłącznie o przedstawiony przez podatnika we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).

Z przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że nieruchomość, której część wnioskodawca sprzedał w dniu 25 stycznia 2012 r. została zakupiona w dniu 6 września 2006 r. jako majątek prywatny dla zaspokojenia własnych potrzeb wnioskodawcy i jego żony. W chwili podejmowania decyzji o jej zakupie zarówno wnioskodawca, jak i jego żona, nie mieli zamiaru jej dalszej odsprzedaży oraz chęci osiągnięcia z tego tytułu zysku. Ponadto nieruchomość ta nigdy nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa wnioskodawcy oraz jego żony. Nigdy też nie została ona użytkowana czy też wykorzystana do celów tychże działalności. Ponadto żadne wydatki poniesione i związane z nabyciem tej nieruchomości nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów prowadzonych przez małżonków pozarolniczych działalności gospodarczych.

Zatem skoro wnioskodawca twierdzi, że nabycie i sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie były związane z prowadzoną działalnością gospodarczą a sprzedaż jej części nie nastąpiła w ramach działalności gospodarczej, to na etapie wydawania interpretacji indywidualnej nie było podstaw do przyjmowania poglądu odmiennego. Co do zasady sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności nie stanowią działalności gospodarczej. Tym nie mniej w opisanej we wniosku sprawie nie sposób pominąć okoliczności, że wobec wnioskodawcy i jego żony toczy się postępowanie dotyczące sprzedaży innych nieruchomości i opodatkowania przychodu z ich sprzedaży osiągniętego jako przychodu z działalności gospodarczej. Nie może umknąć również uwadze Organu wydającego niniejszą interpretację, że wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości. Nie można zatem wykluczyć, że naczelnik urzędu skarbowego prowadząc w przyszłości ewentualne postępowanie podatkowe, po przeanalizowaniu całokształtu zebranego materiału dowodowego będzie mógł poczynić ustalenia prowadzące go do odmiennych wniosków niż zawarte w niniejszej interpretacji. Zwłaszcza, że w świetle art. 14k i następnych Ordynacji podatkowej interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla rozstrzygającego sprawę podatkową naczelnika właściwego urzędu skarbowego, który może poczynić własne ustalenia w zakresie stanu faktycznego rozstrzyganej przez siebie sprawy. Organ podatkowy wydający niniejszą interpretację nie czynił sam żadnych ustaleń ani w zakresie okoliczności związanych z nabyciem nieruchomości, ani z jej zbyciem. Przyjął jedynie argumenty podnoszone przez wnioskodawcę bez weryfikowania ich w kontekście zwłaszcza działalności prowadzonej przez wnioskodawcę.

Tym samym odnosząc powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że skoro sprzedaż części nieruchomości (stanowiącej jedną parcelę gruntową) oraz udziału w wysokości 1/5 w parceli gruntowej stanowiącej drogę dojazdową nie miała związku z prowadzoną przez małżonków działalnością gospodarczą (wedle informacji przedstawionych przez wnioskodawcę), to sprzedaż ta mogłaby być dla wnioskodawcy źródłem przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodem z odpłatnego bycia nieruchomości i praw określonych w tym przepisie, o ile zostałaby dokona w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej nieruchomości. Zgodnie bowiem z zasadą wyrażoną w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie w wykonywaniu działalności gospodarczej, stanowi podlegający opodatkowaniu przychód z tego tytułu.

Ponieważ jednak w przedmiotowej sprawie sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, a który to termin upłynął z końcem 2011 r., to sprzedaż ta w świetle okoliczności przedstawionych przez wnioskodawcę i przyjętych za podstawę orzekania przez tut. Organ, nie będzie stanowiła dla wnioskodawcy źródła przychodu, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem nie było podstaw aby na tym etapie rozstrzygania stanowiska wnioskodawcy nie uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl