IBPBII/2/415-391/14/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-391/14/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 5 lutego 2014 r. (data otrzymania 12 lutego 2014 r.), uzupełnionym 28 kwietnia i 5 maja 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości przez Wnioskodawcę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości przez Wnioskodawcę.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z 17 kwietnia 2014 r. Znak: IBPP1/443-147/14/LSz, IBPBII/2/415-391/14/MW, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 28 kwietnia i 5 maja 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość niezabudowaną składającą się z czterech parceli o numerach geodezyjnych: 1069/40, 1070/40, 1060/43 i 1061/43 o łącznej powierzchni 0,3647 ha, stanowiących całość gospodarczą. Wnioskodawca nabył ww. nieruchomości wraz z małżonkiem ze środków prywatnych do majątku wspólnego w 2007 r. od dwóch różnych osób fizycznych, jako osoba fizyczna nieprowadząca żadnej działalności gospodarczej bez podatku VAT.

Małżonkowie nie wykonywali podziałów ww. gruntów ani żadnych inwestycji (np. uzbrojenie, ogrodzenie, itp.) jak również nie wykonywali żadnych działań marketingowych zmierzających do ich zbycia. W dniu nabycia, czyli 19 czerwca 2007 r. według planu zagospodarowania przestrzennego grunty te były (i są) położone w terenach zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności i jednorodzinnej z usługami. Małżonkowie od ww. gruntów opłacają podatek rolny.

Wnioskodawca wskazał ponadto, że:

* 27 marca 2007 r. dokonał wraz z małżonkiem zbycia nieruchomości gruntowej niezabudowanej (1,14 ha) położonej w terenach usług komercyjnych i składającej się z trzech parceli tworzących całość gospodarczą. Małżonkowie nie dokonywali podziału tych gruntów, a zostały one nabyte w 1997 r. od osób fizycznych.

* 12 stycznia 2012 r. Wnioskodawca dokonał zbycia z majątku osobistego parceli budowlanej (bez dokonywania podziału tejże działki) o powierzchni 600 m2 nabytej w drodze spadku po matce, a uzyskaną kwotę w całości przeznaczył na budowę domu jednorodzinnego.

Małżonkowie ubezpieczeni są w KRUS, małżonek Wnioskodawcy od 5 lat przebywa na rencie chorobowej.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca powinien zapłacić podatek dochodowy z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinien płacić podatku dochodowego z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości ponieważ od daty ich nabycia minęło już ponad sześć lat i nigdy zamiarem małżonków nie był profesjonalny obrót nieruchomościami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wyłącznie w zakresie skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaży nieruchomości przez Wnioskodawcę. W zakresie skutków podatkowych w podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości przez Wnioskodawcę oraz w zakresie skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości przez małżonka Wnioskodawcy, wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okres ten odnosi się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego uregulowania każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość niezabudowaną o łącznej powierzchni 0,3647 ha. Wnioskodawca nabył ww. nieruchomość wraz z małżonkiem ze środków prywatnych do majątku wspólnego w 2007 r. od dwóch różnych osób fizycznych, jako osoba fizyczna nieprowadząca żadnej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że planowana sprzedaż nieruchomości nabytej w 2007 r. nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako że przychód ten uzyskany zostanie po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Ww. pięcioletni termin w omawianej sprawie upłynął 31 grudnia 2012 r.

Stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, przy czym podkreślić należy, że Organ przyjął za Wnioskodawcą, że sprzedaż opisanych we wniosku działek nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, a oświadczenie Wnioskodawcy o braku zamiaru prowadzenia profesjonalnego obrotu nieruchomościami jest prawdziwe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl