IBPBII/2/415-329/09/JSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-329/09/JSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 23 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczonego na zakup nieruchomości z rozpoczętą budową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 1 sierpnia 2007 r. wnioskodawca wspólnie z żoną sprzedał budynek mieszkalny za łączną kwotę 220.000 zł W dniu 14 września 2007 r. do Urzędu Skarbowego zostały złożone oświadczenia, w których ww. zobowiązali się przeznaczyć, otrzymaną ze zbycia tej nieruchomości, kwotę 2 x 110.000 zł na własne cele mieszkaniowe i był to wystarczający warunek do skorzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku dochodowego od tej sprzedaży w wysokości 10%, na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy. Od dnia sprzedaży wnioskodawca poszukiwał wraz z żoną budynku odpowiadającego wymaganiom, niestety nie natrafili na taką ofertę, z wyjątkiem oferty ich syna. Pełnoletni syn jest od 2001 r. właścicielem nieruchomości, na której położona jest budowa budynku mieszkalnego. Budynek ten jest obecnie w stanie surowym zamkniętym. Wnioskodawca wraz z małżonką ma ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, bez żadnych wyłączeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym zakup budynku od syna wypełnia warunki do zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy, czyli czy wypełnia warunki zawarte w oświadczeniu z dnia 14 sierpnia 2007 r....

Zdaniem wnioskodawcy, zakup budynku mieszkalnego w stanie surowym zamkniętym w terminie 2 lat od dnia zbycia nieruchomości od każdej osoby, w tym także od syna, wypełnia warunki do zwolnienia przychodu z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f., jednym ze źródeł przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) u.p.d.o.f. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, miały jednak zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika wprost kiedy sprzedany budynek został przez wnioskodawcę nabyty, jednakże mając na uwadze, iż przedmiotem interpretacji nie jest wskazanie na jakich zasadach winien być opodatkowany uzyskany ze sprzedaży przychód oraz, iż sam wnioskodawca, w złożonym wniosku, powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) oraz art. 28 ust. 2 u.p.d.o.f., które z dniem 1 stycznia 2007 r. zostały uchylone na mocy art. 1 pkt 14 i pkt 31 ww. ustawy zmieniającej, wydając niniejszą interpretację przyjęto założenie, iż sprzedana nieruchomość została nabyta przed 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.), przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) (art. 28 ust. 2a u.p.d.o.f.).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) u.p.d.o.f., wolne od podatku dochodowego są m.in. przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...).

Z treści cytowanego przepisu wynika, iż prawo do zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, przy zachowaniu dwuletniego terminu od dnia sprzedaży, ustawodawca uzależnił wyłącznie od charakteru wydatków, na które został on przeznaczony (sprecyzował ich zakres przedmiotowy), pozostawiając podatnikowi pełną swobodę wyboru podmiotu, od którego ma nastąpić nabycie. Jedynym ograniczeniem może być brak zdolności prawnej, czy też brak zdolności do czynności prawnych kontrahenta.

W szczególności zbywcą może być zatem zarówno osoba prawna, jak i osoba fizyczna, osoba całkowicie obca, jak i osoba powiązana z nabywcą (majątkowo, rodzinnie).

Tym samym, jeżeli wnioskodawca przeznaczy środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na zakup gruntu (udziału w gruncie) z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego (w wiec na jeden z celów, wskazanych w katalogu zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) u.p.d.o.f.), to dla skorzystania z prawa do zwolnienia tego przychodu z opodatkowania bez znaczenia pozostaje fakt, iż nabycie nastąpi od członka rodziny podatnika, a w szczególności od pełnoletniego syna.

Jednocześnie wskazać należy, iż w złożonym wniosku wskazano dwie różne daty złożenia oświadczenia o przeznaczeniu przychodu uzyskanego ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe (14 września 2007 r. i 14 sierpnia 2007 r.). Mając jednakże na uwadze, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena spełnienia przez wnioskodawcę - w związku z planowanym zakupem - przesłanek wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 32 u.p.d.o.f., a nie ocena terminowości i skutków prawnych złożonego oświadczenia o przeznaczeniu uzyskanego przychodu na cele mieszkaniowe, odstąpiono od wezwania wnioskodawcy do sprecyzowania wniosku w tym zakresie.

W związku z powyższym, mając na uwadze wskazane powyżej okoliczności, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl