IBPBII/2/415-252/11/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-252/11/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 23 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym oraz udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu wraz z garażem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym oraz udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu wraz z garażem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 17 lutego 1999 r. wnioskodawczyni nabyła w ustawowej współwłasności wraz z mężem własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. W mieszkaniu tym była zameldowana od dnia 15 lipca 1986 r. do 4 marca 2010 r. Ponadto w dniu 21 grudnia 1993 r. wnioskodawczyni zakupiła wspólnie z mężem udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością do zlokalizowanego na tej nieruchomości lokalu garażowego. Małżonek wnioskodawczyni zmarł w dniu 2 marca 2008 r., w związku z czym właściwy Sąd Rejonowy wydał postanowienie, że spadek po zmarłym w trybie ustawowym dziedziczy wnioskodawczyni oraz dwie córki spadkodawcy w równym udziale po 1/3 części spadku.

Następnie Sąd Rejonowy w dniu 4 czerwca 2009 r. dokonał działu spadku w ten sposób, że własność wszystkich składników majątkowych podlegających dziedziczeniu po zmarłym mężu została przyznana wnioskodawczyni w całości bez obowiązku spłaty. W trakcie tego postępowania sądowego córki złożyły osobiście przed sądem oświadczenie, że zrzekają się udziałów w prawach do przedmiotowych nieruchomości, tym samym udziały wnioskodawczyni w tych przedmiotach zostały zwiększone. W dniu 25 stycznia 2010 r. wnioskodawczyni uzyskała przychód z tytułu sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu wraz z garażem, a w dniu 5 lutego 2010 r. dokonała sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Zbycie przedmiotowych nieruchomości nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej, gdyż takowej wnioskodawczyni nie prowadziła. Jednocześnie będąc członkiem innej spółdzielni mieszkaniowej przysługiwało wnioskodawczyni spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 15 kwietnia 2010 r. wystąpiła do tej spółdzielni mieszkaniowej z wnioskiem o zmianę spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

W odpowiedzi na pismo wnioskodawczyni spółdzielnia mieszkaniowa poinformowała ją, że warunkiem zmiany tytułu prawnego do mieszkania jest:

* spłata przypadającej na lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, a w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami,

* spłata przypadającej na lokal zaliczki na infrastrukturę.

Łączna kwota zadłużenia miała być wpłacona na rachunek bankowy należący do spółdzielni mieszkaniowej.

W związku z tym, w dniu 27 kwietnia 2010 r. wnioskodawczyni dokonała spłaty, o której mowa przeznaczając na ten cel środki finansowe uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością zlokalizowanego na tej nieruchomości lokalu garażowego. W następstwie tego aktem notarialnym z dnia 31 sierpnia 2010 r. spółdzielnia mieszkaniowa ustanowiła odrębną własność do rzeczonego lokalu mieszkalnego oraz przeniesiono na wnioskodawczynię własność do tego lokalu. W lokalu tym wnioskodawczyni mieszka od dnia 26 marca 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy dokonana wpłata zadłużenia do spółdzielni mieszkaniowej w związku ze zmianą tytułu prawnego do lokalu z lokatorskiego na własnościowe jest wydatkiem na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wobec tego dochód w wysokości spłaty przedmiotowego zadłużenia, który wnioskodawczyni osiągnęła tytułem sprzedaży lokalu mieszkalnego i prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z garażem w części 2/6 nabytych w wyniku działu spadku będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawczyni dokonana przez nią wpłata do spółdzielni mieszkaniowej stanowi wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, o które można pomniejszyć dochód do opodatkowania uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomościach nabytych w dniu 4 czerwca 2009 r.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulują zasady opodatkowania dochodu uzyskanego przez osoby fizyczne z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów w zależności od momentu nabycia tych składników majątku. W związku z czym dochody te należy analizować pod kontem zakresu i wysokości opodatkowania jak również stosować odpowiedni stan prawny dotyczący ulg i zwolnień obowiązujący na dzień nabycia, a nie dzień sprzedaży. Dlatego wnioskodawczyni uważa, że w jej sytuacji dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych odziedziczonych po zmarłym mężu w wysokości 1/3 udziału podlegać będzie obowiązkowi podatkowemu w takim zakresie, jaki był uregulowany przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w dniu otwarcia spadku, tj. 2 marca 2008 r., dochód w wysokości 2/6 udziału majątku nabytego w drodze działu spadku opodatkowany będzie zgodnie z przepisami ww. ustawy obowiązującymi w dniu 4 czerwca 2009 r., a uzyskany przychód w wysokości #189; udziału nie będzie podlegać opodatkowaniu, gdyż sprzedaż tego udziału nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według stanu obowiązującego w dniu 4 czerwca 2009 r. wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Natomiast w przepisie w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. b) tejże ustawy czytamy, że za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się m.in. wydatki poniesione na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Istotą cytowanego przepisu, zdaniem wnioskodawczyni, jest konieczność wykazania przez podatnika związku nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z faktem poniesienia takiego wydatku, bez poniesienia którego przeniesienie własności tego prawa nie może dojść do skutku. Ustawodawca nie ogranicza tutaj w szczególny sposób formy tego nabycia, przez co wnioskodawczyni wnioskuje, że może ono nastąpić zarówno poprzez kupno bądź dokonanie wpłaty wkładu do spółdzielni mieszkaniowej jak i w sposób określony w przedstawionym stanie faktycznym poprzez zamianę praw.

Zgodnie z art. 12 ust. 1. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

1.

spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami, a jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków - spłaty przypadającej na ten lokal części umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa,

2.

spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1.

W przedstawionym stanie prawnym, zdaniem wnioskodawczyni, ustawodawca uzależnia możliwość nabycia prawa do lokalu mieszkalnego w drodze zamiany z prawa lokatorskiego na własnościowe od spłaty zadłużeń, o których mowa wyżej. Mając na uwadze fakt, że od dnia 26 marca 2010 r. wnioskodawczyni nieprzerwanie mieszka w tym lokalu, dokonana przeze nią wpłata do spółdzielni w pełni wyczerpuje znamiona wydatku na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość),

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu. W związku z powyższym rozpatrując konsekwencje podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości kluczowe znaczenie ma moment jej nabycia.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż dniem nabycia przez wnioskodawczynię i pozostałych spadkobierców udziałów w spadku jest data śmierci męża tj. 2 marca 2008 r.

Data postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie fakt nabycia spadku.

W myśl art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom.

Jeżeli zatem udział w nieruchomościach nabytych w wyniku podziału jest zgodny z udziałem posiadanym przed działem spadku - nie następuje nabycie podlegające opodatkowaniu, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczami (nieruchomościami), jak i stan jej majątku osobistego. Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomościach nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności. Jednakże nabycie nieruchomości w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie) stanowi o nowej dacie nabycia nieruchomości w tej części, która przekracza udział nabyty w spadku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, ze wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła we wspólności ustawowej w dniu 17 lutego 1999 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, ponadto 21 grudnia 1993 r. małżonkowie zakupili udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością do zlokalizowanego na tej nieruchomości garażu. W dniu 2 marca 2008 r. zmarł mąż wnioskodawczyni. Spadek po zmarłym mężu w trybie ustawowym nabyła wnioskodawczyni oraz dwie córki jako spadkobiercy po 1/3 części spadku każda. W dniu 4 czerwca 2009 r. Sąd Rejonowy dokonał działu spadku i własność wszystkich składników majątkowych podlegających dziedziczeniu została przyznana w całości bez obowiązku spłaty wnioskodawczyni.

W związku z powyższym z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w wyniku działu spadku udział wnioskodawczyni w nieruchomościach uległ powiększeniu, doszło więc do nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy, gdyż wartość otrzymanego przez wnioskodawczynię udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego oraz udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu wraz z udziałem we własności zlokalizowanego na nim garażu przekroczyła wartość udziału, jaki przysługiwał wnioskodawczyni w przedmiotowych prawach przed działem spadku. Zatem fakt ten świadczy o tym, że w drodze działu spadku, który miał miejsce w 2009 r. wnioskodawczyni nabyła udział w ww. prawach i nieruchomości (garażu) ponad udział jaki przysługiwał jej przed działem spadku. W świetle powyższego stwierdzić należy, że dokonany dział spadku stanowi dla wnioskodawczyni nabycie w części przekraczającej udział nabyty w spadku.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że wnioskodawczyni nabyła przedmiotowe prawa i nieruchomość (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, udział w użytkowaniu wieczystym oraz garaż) w trzech datach odpowiednio:

* w 1993 r. i w 1999 r. udziały w wysokości #189; w ramach ustawowej wspólności majątkowej,

* w 2008 r. udziały w wysokości 1/6 jako udziały przysługujące wnioskodawczyni w spadku,

* w 2009 r. udziały w wysokości 2/6 w drodze działu spadku w części przekraczającej udział nabyty w spadku.

Przedmiotem wniosku jest ustalenie czy przychód uzyskany ze sprzedaży udziałów w przedmiotowych prawach i nieruchomości nabytych w drodze działu spadku w 2009 r., który zostanie przeznaczony na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na fakt, że nabycie w drodze działu spadku przedmiotowych udziałów w prawie i nieruchomości nastąpiło w 2009 r. w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2009 r.

I tak stosownie do art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6d ustawy za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6d ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Stosownie do art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r., po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1.

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2.

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

W myśl natomiast art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:

a.

nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b.

nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c.

nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e.

rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 28 za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

1.

nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

2.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

- przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Z istoty powołanego wyżej zwolnienia wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości lub prawa mogła być przeznaczona na ww. cele mieszkaniowe, sprzedaż ta powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku na cele mieszkaniowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2010 r. wnioskodawczyni dokonała przekształcenia swojego lokatorskiego prawa do mieszkania spółdzielczego na spółdzielcze własnościowe. Aby mieszkanie stało się formalnie własnością wnioskodawczyni wpłaciła do kasy spółdzielni mieszkaniowej pieniądze z tytułu spłaty przypadającej na lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, a w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami oraz odpowiednią kwotę tytułem spłaty przypadającej na lokal zaliczki na infrastrukturę. Przedmiotowe środki pochodziły z tytułu sprzedaży udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego oraz prawie użytkowania wieczystego gruntu z położonym na nim garażu nabytych w drodze działu spadku w 2009 r. Wątpliwości wnioskodawczyni budzi okoliczność czy poniesione wydatki są wydatkami na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - zgodnie z art. 25 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

1.

spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami, a jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków - spłaty przypadającej na ten lokal części umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa,

2.

spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1.

Warunkiem przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności jest pokrycie w całości kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na ten lokal. Przeniesienie własności lokalu uzależnione zostało więc od spełnienia przez członka spółdzielni określonych warunków finansowych, tj. został on zobowiązany do spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań związanych z budową lokalu mieszkalnego, w tym spłaty odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami. Natomiast w sytuacji, gdy spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, członek spółdzielni zobowiązany jest również do spłaty przypadającej na ten lokal części umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa.

Należy także zauważyć, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych warunkiem przekształcenia lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jest spłata zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z przedmiotowym przepisem art. 4 ust. 1 ww. ustawy, członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Jednakże fakt, że najemca reguluje takie zadłużenie wobec spółdzielni nie oznacza jeszcze, że wydatki te stanowią koszt nabycia ww. lokalu mieszkalnego. Ponoszenie kosztów związanych z eksploatacją mieszkania (np. opłaty za czynsz, opłaty licznikowe oraz za gaz, wywóz śmieci itp.) nie stanowią udokumentowanych kosztów nabycia ani też udokumentowanych nakładów, które zwiększyły wartość lokalu. Wydatki ponoszone w celu spłaty z tego tytułu długu wobec spółdzielni, nie wynikają z faktu związanego z nabyciem lokalu, lecz z faktu nieterminowego uiszczania opłat, którymi obciążane było spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego zajmowane przez najemcę. Dlatego też wszelkie wydatki związane z zadłużeniem najemcy wobec spółdzielni mieszkaniowej wynikłe z eksploatacji lokalu mieszkalnego i utrzymania nieruchomości nie stanowią kosztu nabycia lokalu.

W przedstawionym przez wnioskodawczynię stanie faktycznym, wnioskodawczyni wskazała, że aby przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego była zobowiązana do spłaty przypadającej na lokal zaliczki na infrastrukturę, nie wyjaśniła jednakże, czym dokładnie są przedmiotowe zaliczki na infrastrukturę. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że jeżeli przedmiotowe zaliczki na infrastrukturę nie są w istocie spłatą zadłużenia powstałego z tytułu nie uiszczania opłat eksploatacyjnych, do których zobowiązana była wnioskodawczyni jako członek spółdzielni i posiadaczka spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego ani też nie są zaliczkami na przyszłe opłaty eksploatacyjne, do których będzie zobowiązane wnioskodawczyni po przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, to przedmiotowe zaliczki na infrastrukturę jeśli wynikają rzeczywiście z tytułu budowy przez spółdzielnię mieszkaniową infrastruktury związanej z przedmiotowym mieszkaniem, to w takim przypadku zapłata przedmiotowych zaliczek na infrastrukturę może być zaliczona do wydatków uiszczonych z tytułu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Należy zauważyć, że przedmiotowy przepis art. 21 ust. 25 lit. b) ustawy o podatku dochodowym za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, o których mowa w ust. 1 pkt 131 ustawy, uważa m.in. wydatki poniesione na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie. Przedmiotowy przepis nie ogranicza sposobu nabycia, poza tym, że przedmiotowe nabycie musi mieć charakter odpłatny. Powyższe oznacza, że przedmiotowe "wydatki na nabycie" dotyczą nabycia nie tylko w drodze zawarcia umowy sprzedaży, ale także nabycia w innej formie, jeżeli tylko dochodzi do nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a przedmiotowe nabycie ma charakter odpłatny, tj. kiedy związane jest z koniecznością poniesienia określonych wpłat czy też następuje w zamian za określoną kwotę, czy też prawo o określonej wartości, w tym także w przypadku, gdy nabycie spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego następuje w drodze przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a nabywca jest zobowiązany do poniesienia określonych wydatków związanych z nabyciem tego prawa zgodnie z przepisami prawa o spółdzielniach mieszkaniowych.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż poniesiony przez wnioskodawczynię wydatek związany ze spłatą przypadającej na lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, a w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami, stanowi wydatek poniesiony w na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. b) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnośnie natomiast wydatków poniesionych na spłatę przypadającej na lokal zaliczki na infrastrukturę, przedmiotowa zaliczka stanowi wydatek na cele mieszkaniowe, o ile w rzeczywistości przedmiotowa zaliczka nie była spłatą zadłużenia z tytułu nie wnoszenia przez wnioskodawczynię opłat eksploatacyjnych związanych z użytkowaniem przekształcanego lokalu mieszkalnego lub też nie stanowiła zaliczki na poczet przyszłych opłat eksploatacyjnych, do uiszczania których zobowiązana będzie wnioskodawczyni z uwagi na użytkowanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Żadne wydatki związane z eksploatacją i używaniem lokalu - zaległe, bieżące lub przyszłe nie stanowią kosztu nabycia.

Należy ponadto wyjaśnić, iż powyższe zwolnienie obejmować będzie taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w przedmiotowych prawach oraz w nieruchomości nabytych w drodze działu spadku, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia (art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy).

Dochód zwolniony należy zatem obliczyć według następującego wzoru:

W

dochód zwolniony = D x --

P

gdzie:

D - dochód ze sprzedaży (w przedmiotowym przypadku dochód ze sprzedaży udziałów nabytych w dziale spadku),

W - wydatki poniesione na cele mieszkaniowe,

P - przychód ze sprzedaży.

W sytuacji gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Podsumowując stwierdzić należy, że wydatki poniesione przez wnioskodawczynię na spłatę przypadającej na lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, a w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami oraz na spłatę przypadającej na lokal mieszkalny zaliczki na infrastrukturę (o ile nie są w istocie spłatą zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych lub zaliczkami na te opłaty) stanowią wydatki poniesione na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zgodnie z art. 21 ust. 25 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r.

Tym samym dochód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału w garażu posadowionym na tym gruncie, nabytych w drodze działu spadku w 2009 r., który to dochód został przeznaczony przez wnioskodawczynię na ww. wydatki poniesione w związku z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe podlega zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odpowiedniej części.

Tym samym stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl