IBPBII/2/415-221/11/MMa

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-221/11/MMa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 15 lutego 2011 r.), uzupełnionym w dniu 6 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci nieruchomości do spółki z o.o. w zamian za udziały tej spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci nieruchomości do spółki z o.o. w zamian za udziały tej spółki.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 15 kwietnia 2011 r. Znak: IBPB II/2/415-221/11/MMa; IBPP3/443-223/11/AB wezwano wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dnu 6 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z żoną jest właścicielem nieruchomości. Żona upoważni notarialnie wnioskodawcę do wniesienia pod jego imieniem i nazwiskiem aportu do spółki z o.o., gdzie wartość aportu będzie wycenioną wartością nieruchomości. Nieruchomość, która ma zostać wniesienia aportem składa się z działki i budynku. Działka została nabyta od Skarbu Państwa w dwóch datach tj. w 1987 r. i 1989 r., natomiast budynek budowany był systemem gospodarczym w 3 etapach w latach 1991 do 2005 r. Za wniesiony aport wnioskodawca otrzyma udziały w tej spółce na zasadzie wartość aportu równa się wartość udziałów. Nieruchomość, która ma zostać wniesiona aportem do spółki z o.o. była środkiem trwałym wykorzystywanym w działalności gospodarczej, była i jest przedmiotem najmu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od wniesionego do spółki aportu niepieniężnego wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek VAT czy też inne opłaty.

Zdaniem wnioskodawcy, od aportu wniesionego w postaci nieruchomości wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż jest właścicielem nieruchomości ponad 5 lat.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci nieruchomości do spółki z o.o. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zawierający katalog źródeł przychodów art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyróżnia wśród tych źródeł w ust. 1 pkt 7 przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy.

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy).

Przychód, określony w ust. 1 pkt 9 tego artykułu, powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki albo,

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika, że wnioskodawca wraz z małżonką nabył w 1987 r. oraz w 1989 r. nieruchomość od Skarbu Państwa. Następnie w latach 1991-2005 wybudował systemem gospodarczym na tej nieruchomości budynek. Wnioskodawca działając na podstawie upoważnienia od żony zamierza w imieniu swoim i pod swoim nazwiskiem wnieść przedmiotową nieruchomość aportem do spółki z o.o. Za wniesiony w postaci nieruchomości aport wnioskodawca otrzyma udziały, których wartość będzie odpowiadała wartości wniesionego aportu. Nieruchomość ta była środkiem trwałym wykorzystywanym w działalności gospodarczej, była i jest przedmiotem najmu.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce mającej osobowość prawną podlega dochód, którego ustawowa definicja zawarta została w treści art. 30b ust. 2 pkt 5 ww. ustawy. W myśl tego przepisu, dochodem z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym. Dochód uzyskany z objęcia udziałów opodatkowuje się stałą, zryczałtowaną stawką w wysokości 19% (art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dochód ten powstanie niezależnie od daty nabycia i okresu posiadania przedmiotu wkładu. Zauważyć bowiem należy, iż data nabycia i okres posiadania nieruchomości ma znaczenie wyłącznie w przypadku ustalania zasad opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości zaliczanego do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazano wyżej, wniesienie nieruchomości do spółki z o.o. stanowi przychód z kapitałów pieniężnych. Objęcie udziałów w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny (tj. aport) powoduje powstanie przychodu w wysokości wartości nominalnej tych udziałów. Zauważyć jednak należy, że art. 17 ust. 2 przedmiotowej ustawy stanowi, że przy ustalaniu wartości tego przychodu należy stosować odpowiednio przepisy art. 19 tej ustawy, w myśl którego przychodem z odpłatnego zbycia jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej, jak zostało wskazane powyżej, ustala się na dzień objęcia udziałów zgodnie z art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem tego, co było przedmiotem wkładu niepieniężnego, za który zostały one objęte.

Jak wskazano powyżej, z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem aportu do spółki z o.o. ma być nieruchomość. Nieruchomość ta została nabyta od Skarbu Państwa przez wnioskodawcę wraz z małżonką, była środkiem trwałym wykorzystywanym w działalności gospodarczej, była i jest przedmiotem najmu.

Zatem w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są m.in. środki trwałe to na dzień objęcia udziałów ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 (jeśli odpisy takie były dokonywane).

Mając na uwadze powyżej cytowane przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że w przypadku objęcia udziałów w spółce z o.o. bez znaczenia dla powstania przychodów ma moment nabycia nieruchomości wnoszonej aportem. Wnioskodawca obejmując udziały w zamian za nieruchomość wniesioną do spółki jako wkład niepieniężny uzyska dochód ze źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - tj. przychody z kapitałów pieniężnych. Natomiast moment nabycia nieruchomości ma znaczenie wyłącznie w przypadku gdy podatnik dokonuje sprzedaży nieruchomości tj. przychodu uzyskanego ze źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Przychód jaki uzyska wnioskodawca w zamian za aport wniesiony w postaci nieruchomości do spółki z o.o. będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30b ww. ustawy.

Ponadto zgodnie z art. 22 ust. 1i ww. ustawy, jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1e. Użycie przez ustawodawcę określenia - wydatki na objęcie - oznacza, że do kosztów zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, w świetle cytowanych przepisów, podlegać będzie dochód stanowiący różnicę między przychodem - wartością nominalną objętych udziałów w spółce z o.o. ustaloną z uwzględnieniem przepisu art. 17 ust. 2 w zw. z art. 19 ww. ustawy, a kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 1e ww. ustawy. Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl