IBPBII/2/415-1542/12/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1542/12/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 28 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymywania oraz wypłaty przez spółkę jawną odsetek od pożyczki udzielonej tej spółce przez wspólnika będącego osobą fizyczną (pytania oznaczone we wniosku nr 1, 2 i 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymywania oraz wypłaty przez spółkę jawną odsetek od pożyczki udzielonej tej spółce przez wspólnika będącego osobą fizyczną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną będącą wspólnikiem w spółce osobowej - Spółce jawnej. Wnioskodawca podlega bezwzględnemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP. Spółka jawna (dalej "Spółka") posiada siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Na dzień składania niniejszego wniosku, wspólnikiem Spółki, oprócz wnioskodawcy jest druga osoba fizyczna. Przedmiotem działalności Spółki nie jest udzielanie pożyczek. Również przedmiot działalności wnioskodawcy nie obejmuje udzielania pożyczek. Wnioskodawca zamierza udzielić Spółce pożyczki pieniężnej. Umowa będzie przewidywała zapłatę odsetek od pożyczki w określonym terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy kwota wypłaconych wnioskodawcy przez Spółkę odsetek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych a jeśli tak to czy w całości czy też w części odpowiadającej proporcji udziału wnioskodawcy w zysku spółki.

2.

Kiedy należy rozliczyć podatek od uzyskanej kwoty.

3.

Kto dokona rozliczenia podatku dochodowego (podatnik czy płatnik).

4.

Czy kwota wypłaconych wnioskodawcy odsetek będzie stanowiła dla niego w całości koszt uzyskania przychodów czy też będzie kosztem uzyskania przychodów wyłącznie w proporcji do jego udziału w zyskach spółki, tak jak w przypadku pozostałych wspólników.

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad. 1 kwota wypłaconych przez spółkę odsetek od udzielonej spółce pożyczki podlega w całości po jego stronie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z kapitałów pieniężnych,

Ad. 2 podatek należy pobrać w miesiącu wypłaty odsetek lub pozostawienia ich do dyspozycji wnioskodawcy (nie ma znaczenia data zwrotu pożyczki określona w umowie jeśli faktycznie nie dojdzie do zapłaty lub postawienia odsetek do dyspozycji na rzecz wnioskodawcy);

Ad. 3 spółka jako płatnik musi potrącić z wypłacanej kwoty odsetek 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych i wpłacić go w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany, na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na własną siedzibę (art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30a ust. 6 tej ustawy).

Uzasadniając powyższe stanowisko wnioskodawca wskazał, że zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsetki od pożyczki stanowią przychód z kapitałów pieniężnych. Wypłata wspólnikowi, będącemu osobą fizyczną, odsetek od udzielonej pożyczki obliguje spółkę, jako płatnika, do poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Pożyczkobiorca nalicza podatek od kwoty odsetek wypłaconych lub postawionych do dyspozycji pożyczkodawcy, a następnie przekazuje go w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany, na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na własną siedzibę (art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Po zakończeniu roku, do końca stycznia roku następnego, płatnik jest zobowiązany przesłać temu organowi podatkowemu deklarację roczną na formularzu PIT-8AR. Jeżeli natomiast przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez wspólnika (osobę fizyczną) jest udzielanie pożyczek, wówczas kwota spłaconych odsetek będzie stanowić opodatkowany przychód z działalności gospodarczej (art. 14). W niniejszej sprawie udzielanie pożyczek nie jest jednak przedmiotem działalności wnioskodawcy. Wnioskodawca samodzielnie nigdzie już tej kwoty nie będzie wykazywał, w szczególności nie podlega ona ujawnieniu w rocznym zeznaniu podatkowym lub w jakiejkolwiek odrębnej deklaracji.

Ad. 4 kwota wypłaconych odsetek będzie stanowiła również dla niego (a nie tylko dla pozostałych wspólników) koszt uzyskania przychodów w proporcji do jej udziału w zysku spółki. Zgodnie z przepisem art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów rozlicza się proporcjonalnie do prawa wspólnika do udziału w zysku spółki. Jest to konsekwencja transparentności podatkowej spółek osobowych. Zatem poniesiony przez spółkę koszt w postaci zapłaty odsetek od pożyczki należy rozliczyć u każdego ze wspólników (nie wyłączając wnioskodawcy) w proporcji do ich udziałów w zysku spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie skutków podatkowych otrzymywania oraz wypłaty przez spółkę jawną odsetek od pożyczki udzielonej tej spółce przez wspólnika będącego osobą fizyczną (pytania oznaczone we wniosku nr 1-3). Natomiast ocena stanowiska w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 4 została zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy odrębnym źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy uważa się odsetki od pożyczek.

Powyższe oznacza, że każde przysporzenie w postaci odsetek generuje źródło przychodu po stronie podatnika otrzymującego te odsetki.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d (art. 30a ust. 6 ww. ustawy). Zatem podatek od odsetek płaci się od przychodu a nie od dochodu.

W myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1, (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10. Stosownie do treści art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby oraz przesyłają deklaracje ustalonego wzoru (PIT-8AR) zgodnie z art. 42 ust. 1a w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym w którym nastąpiła wypłata (pozostawienie do dyspozycji) odsetek.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca - jako wspólnik spółki jawnej zamierza udzielić tej spółce pożyczkę pieniężną. Umowa pożyczki będzie przewidywała zapłatę odsetek od pożyczki w określonym terminie.

Spółka jawna, stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), może m.in. we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Na gruncie prawa cywilnego stronami pożyczki jest spółka jawna oraz osoba fizyczna (wnioskodawca).

Osobie fizycznej (nawet, gdy jest wspólnikiem tej spółki), jako stronie umowy pożyczki należą się w całości pożytki jakie płyną z tytułu istnienia wierzytelności wobec spółki. Tak więc uzyskane przychody z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki są w całości przysporzeniem wierzyciela.

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione we wniosku oraz przytoczone przepisy prawa stwierdzić należy, iż odsetki od udzielonej przez wnioskodawcę pożyczki stanowić będą w całości dla wnioskodawcy przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Przedmiotowe odsetki zostaną opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym już w momencie ich wypłaty bądź pozostawienia do dyspozycji wnioskodawcy. Na pożyczkobiorcy (spółce) wypłacającym odsetki będą ciążyć obowiązki płatnika wynikające z cytowanego wyżej art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy płatnik jest zobowiązany pobrać od wypłaconych (pozostawionych do dyspozycji podatnika) odsetek zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% przychodu i przekazać, zgodnie z art. 42 ust. 1 wyżej powołanej ustawy podatkowej, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według - w tym przypadku - siedziby płatnika oraz przesłać deklarację ustalonego wzoru (PIT-8AR) zgodnie z art. 42 ust. 1a w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym w którym nastąpiła wypłata (pozostawienie do dyspozycji) odsetek. Jak zostało wskazane na wstępie, podatek należy pobrać od przychodu, bez pomniejszenia o koszty uzyskania.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało w zakresie pyt. 1-3 uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl