IBPBII/2/415-152/10/MMa - Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-152/10/MMa Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 5 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Matka wnioskodawcy zmarła 31 stycznia 2003 r. zostawiając testament. Postępowanie spadkowe zostało zakończone 4 września 2003 r. wyrokiem Sądu. Spadkobiercami testamentu byli:

*

wnioskodawca w 530/1000 części masy spadkowej oraz jego kuzyni,

*

Krzysztof B. w 236/1000 części,

*

Paweł B. w 117/1000 części,

*

Marcin B. w 117/1000 części.

Podatek spadkowy został w całości zapłacony. W skład masy spadkowej weszła nieruchomość składająca się z dwóch lokali mieszkalnych:

*

lokal o pow. 53,05 m2 położony na parterze budynku wraz z garażem i #189; nieruchomości położonej w K.

*

lokal o pow. 52,44 m2 położony na pierwszym piętrze budynku i #189; nieruchomości położonej w K.

Następnie w wyniku działu spadku zgodnie z wyrokiem sądowym z dnia 24 listopada 2005 r. wnioskodawca otrzymał na wyłączną własność całą ww. nieruchomość, w skład której wchodzą oba ww. lokale. Jednocześnie Sąd zobowiązał wnioskodawcę do zapłaty określonych kwot na rzecz pozostałych spadkobierców czego wnioskodawca dokonał.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy biorąc pod uwagę powyższe okoliczności (sposób i okres nabycia nieruchomości) sprzedając ww. nieruchomość w 2010 r. wnioskodawca zobowiązany będzie do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, po sprzedaży obu ww. lokali wchodzących w skład nieruchomości...

Zdaniem wnioskodawcy, mając na uwadze, że przedmiotową nieruchomość składającą się z dwóch lokali wnioskodawca nabył w wyniku spadku w 2003 r. oraz działu spadku (wyrok Sądu z 2005 r.) to przy sprzedaży w 2010 r. ww. nieruchomości, wnioskodawca nie powinien płacić podatku dochodowego. Wnioskodawca zaznacza, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych "wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że dnia 31 stycznia 2003 r., tj. w dniu otwarcia spadku czyli dniu śmierci spadkodawczyni, wnioskodawca nabył spadek w wysokości 530/1000 części masy spadkowej, w której skład wchodziły dwa lokale mieszkalne. Następnie w wyniku dokonanego działu spadku, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 24 listopada 2005 r., wnioskodawca otrzymał na wyłączną własność ww. nieruchomości dokonując jednocześnie określonych spłat na rzecz pozostałych spadkobierców.

Z powyższego wynika zatem, że nabycie prawa własności do przedmiotowych nieruchomości nastąpiło odpowiednio w drodze spadku oraz w drodze działu spadku.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Tak więc dniem nabycia spadku przez wnioskodawcę i pozostałych spadkobierców jest data śmierci spadkodawcy. Postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Natomiast z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich. Ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadłby poszczególnym spadkobiercom. Tak więc, na skutek działu spadku następuje "konkretyzacja" składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Jeżeli jednak w drodze działu spadku spadkobierca nabywa udział ponad wielkość, którą uprzednio nabył w spadku, to nabycie w drodze działu spadku, w części przekraczającej udział w spadku należy traktować jako nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie nabycie spadku oraz dział spadku nastąpiło odpowiednio w dwóch datach, tj. 31 stycznia 2003 r. i 24 listopada 2005 r., czyli powyższe zdarzenia prawne miały miejsce przed 31 grudnia 2006 r., zatem skutki podatkowe zbycia przedmiotowej nieruchomości podlegają ocenie na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie od dnia nabycia do dnia planowanej na 2010 r. sprzedaży nieruchomości, której nabycie nastąpiło częściowo w 2003 r. w drodze spadku minie 7 lat, a tym samym upłynie pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Zatem sprzedaż tej części nieruchomości, nie stanowi dla wnioskodawcy źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu. Tym samym w ww. zakresie nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Stosownie natomiast do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Pod pojęciem "nabycie w drodze spadku" wymienionym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy mieści się zarówno nabycie w drodze spadku jak i nabycie w drodze działu spadku. Oznacza to, że zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., obejmuje również przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze działu spadku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca w drodze spadku nabył w 2003 r. udział w wysokości 530/1000 i w związku z tym stał się współwłaścicielem przedmiotowych nieruchomości o Nr ew..... Następnie w 2005 r. nastąpił dział spadku. Spadek podzielono w ten sposób, że wnioskodawca nabył w całości ww. nieruchomości dokonując stosownych spłat na rzecz pozostałych spadkobierców.

Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż planowana w 2010 r. z sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, w części której nabycie nastąpiło w 2003 r. nie będzie w ogóle stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży części, której nabycie nastąpiło w 2005 r. będzie zwolniony od podatku na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Zatem stanowisko wnioskodawcy, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości w 2010 r. nie powinien płacić podatku dochodowego należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Do wniosku dołączono plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest ani obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl