IBPBII/2/415-1503/12/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1503/12/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2012 r., (data wpływu do Organu 13 listopada 2012 r.), uzupełnionym w dniach 28 i 30 stycznia oraz 20 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu w zeznaniu rocznym o kwotę zadłużenia syna spłaconego przez wnioskodawcę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2012 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu w zeznaniu rocznym o kwotę zadłużenia syna spłaconego przez wnioskodawcę.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismami z dnia 15 stycznia i 7 lutego 2013 r. Znak: IBPB II/2/415-1503/12/MW wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 28 i 30 stycznia oraz 20 lutego 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca sprzedał w 2012 r. akcje pracownicze nabyte w spadku po żonie. Dom maklerski poinformował wnioskodawcę, że pieniądze ze sprzedaży akcji będzie zobowiązany ująć w zeznaniu podatkowym PIT-36 jako przychód i odprowadzić stosowny podatek. Kwotę 30.000 zł w grudniu 2012 r. wnioskodawca wpłacił na konto Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie jako pomniejszenie długu alimentacyjnego swojego syna. Wnioskodawca wpłacił ww. kwotę jako darowiznę ze wskazaniem na syna jako obdarowanego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wnioskodawca posiada uprawnienie do nie wliczania ww. kwoty do swojego przychodu przy rocznym rozliczeniu podatku.

Zdaniem wnioskodawcy, kwota spłaconego przez niego zadłużenia syna (darowizna) nie powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca uważa, że płacenie podatku od kwoty, której fizycznie nie skonsumował ani on ani jego syn, a kwota ta została tylko zaksięgowana jest wysoce niesprawiedliwe.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od spadków i darowizn wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Natomiast zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca nie poniósł żadnych wydatków na nabycie akcji ponieważ odziedziczył je po żonie, a dziedziczenie z natury rzeczy jest nabyciem o charakterze nieodpłatnym.

Zwrócić należy również uwagę na brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy, zgodnie z którym wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Zatem w sytuacji gdyby od odziedziczonych akcji wnioskodawca zapłacił podatek od spadków i darowizn, to dochód uzyskany z ich sprzedaży w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn byłby zwolniony z opodatkowania.

Dochodów, o których mowa powyżej - zgodnie z art. 30b ust. 5 ustawy - nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ww. ustawy ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 cyt. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż powołane przepisy nie przewidują możliwości pomniejszenia przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia akcji o kwotę spłaconego - środkami uzyskanymi z tego zbycia - zadłużenia syna wnioskodawcy z tytułu alimentów. Ustawodawca nie przewidział również żadnej możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania z tytułu sprzedaży akcji o jakiekolwiek darowizny, bez względu na czyją rzecz miałyby być dokonane. Przychód uzyskany ze sprzedaży odziedziczonych akcji podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym PIT-38, które należy złożyć w terminie do dnia 30 kwietnia 2013 r.

Stanowisko wnioskodawcy uznać należało zatem za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl