IBPBII/2/415-1494/11/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1494/11/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 30 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni w dniu 27 czerwca 1992 r. zawarła związek małżeński. W dniu 22 grudnia 1999 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa przyznała małżonkom prawo do spółdzielczego własnościowego mieszkania. Głównym najemcą był mąż wnioskodawczyni. Mieszkanie zostało wykupione w trakcie trwania związku małżeńskiego ze wspólnych środków pieniężnych. W dniu 9 czerwca 2009 r. Sąd orzekł rozwód. Wnioskodawczyni z datą 11 września 2009 r. powróciła do nazwiska panieńskiego. Sąd wyrokiem z dnia 7 grudnia 2010 r. zasądził od wnioskodawczyni na rzecz byłego męża dopłatę w kwocie 47.773,01 zł tytułem wyrównania majątku wspólnego. Wnioskodawczyni przyznano na wyłączną własność spółdzielcze własnościowe mieszkanie. Postanowienie uprawomocniło się z dniem 3 lutego 2011 r. W dniu 2 grudnia 2011 r. wnioskodawczyni sprzedała ww. mieszkanie za kwotę 125.000,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego mieszkania. Jeśli tak to od jakiej kwoty ze sprzedaży.

Zdaniem wnioskodawczyni, nie powinna ona płacić podatku ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego mieszkania, bowiem mieszkanie zostało wykupione podczas trwania związku małżeńskiego ze wspólnych środków pieniężnych a od jego wykupienia na własność minęło 12 lat.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym odpłatne zbycie ww. prawa następujące po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia tego prawa w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Aby móc zatem ustalić czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż w 2011 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowiła źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym trzeba ustalić, od jakiego momentu należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy tj. czy od daty kiedy nastąpiło nabycie do majątku wspólnego małżonków (od 1999 r.) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, czy też od daty kiedy nastąpił podział majątku dorobkowego małżonków (od 2011 r.).

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą, zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością - art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) albo z mocy prawa np. ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zarówno w wypadku umownego wyłączenia wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa, jak i w przypadku zniesienia tej wspólności przez sąd, a także w wyniku ustania małżeństwa, między małżonkami (byłymi małżonkami) ustaje wspólność ustawowa, a do majątku, który był nią objęty stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Natomiast w myśl art. 501 Kodeksu w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy. Natomiast mając na uwadze przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Za datę nabycia rzeczy i praw, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego (do majątku wspólnego), ale pod warunkiem, że podział taki jest ekwiwalentny w naturze bez spłat i dopłat lub wartość otrzymanych przez daną osobę rzeczy i prawa w wyniku tego podziału mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast podział odbył się w naturze, lecz w sposób, który był nieekwiwalentny i towarzyszyły mu spłaty lub dopłaty bądź gdy wartość otrzymanych przez byłego małżonka rzeczy lub praw przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tego udziału w rzeczy lub prawie, który przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego, nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie (czyli bez spłat i dopłat). Bowiem wszelkie przypadki gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, traktowany być musi w kategorii nabycia, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (prawem) - jak też stan jej majątku osobistego. W tej części bowiem, w której przyznana na wyłączną własność rzecz lub prawo przekracza wartość udziału w majątku wspólnym, podatnik niewątpliwie nabywa prawo własności w rozumieniu analizowanego przepisu. Przez pojęcie "nabycie" użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Zatem nie ma wątpliwości, że nabycie własności nieruchomości lub praw w drodze podziału majątku wspólnego, w przypadku gdy wartość otrzymanego majątku jest nieekwiwalentna lub przekracza udział, jaki przysługiwał małżonkowi w majątku wspólnym, zawiera się w pojęciu "nabycie", jakim posługuje się przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby ustalić udział, jaki małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim a tym samym aby ustalić czy wartość otrzymanych przez byłego małżonka w drodze podziału majątku dorobkowego nieruchomości lub praw przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim należy odnieść się do postanowień art. 43 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z przepisem art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, jednak - zgodnie z § 2 tego artykułu - z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Z treści tego przepisu wynika, że co do zasady po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej łącznej majątku, który był objęty tą wspólnością, udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. Jedynym przypadkiem, kiedy dopuszczalne jest istnienie nierównej wielkości udziałów jest sytuacja, kiedy o takiej nierówności postanawia sąd.

Tak wiec dla oceny czy dokonana w 2011 r. przez wnioskodawczynię sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które na skutek sądowego podziału majątku dorobkowego małżonków jakie miało miejsce w 2011 r. przypadło na rzecz wnioskodawczyni wywoła po jej stronie określone konsekwencje podatkowe w postaci zapłaty podatku dochodowego, kluczowe znaczenie ma ustalenie momentu jego nabycia przez wnioskodawczynię. Fakt, że mieszkanie zostało wykupione 12 lat temu ze wspólnych środków pieniężnych małżonków na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej nie przesądza jeszcze o braku powstania po stronie wnioskodawczyni obowiązku podatkowego tym bardziej, że prawo do lokalu mieszkalnego wnioskodawczyni nabyła na wyłączną własności dopiero w wyniku podziału majątku dorobkowego małżonków. Dlatego też na sposób ustalenia momentu nabycia przez wnioskodawczynię na wyłączną własność spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie będzie miała wpływu wyłącznie okoliczność, że zostało one nabyte w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej, lecz będzie miała również wpływ okoliczność czy podział majątku dorobkowego małżonków obejmującego przedmiotowe mieszkanie w pierwszej kolejności był ekwiwalentny w naturze dla obojga małżonków. O ekwiwalentnym podziale w naturze mówić można jedynie wówczas, gdy w wyniku podziału majątku dorobkowego, każdy z małżonków otrzymuje na wyłączną własność majątek o tej samej wartości i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty.

Bezspornym jest, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabyte w 1999 r. wchodziło w skład małżeńskiej wspólności majątkowej wnioskodawczyni i jej męża. Następnie został orzeczony rozwód małżonków, który spowodował ustanie majątkowej wspólności ustawowej i powstanie współwłasności w częściach ułamkowych - przy czym oboje małżonkowie mieli równe udziały w majątku, który był nią objęty wynoszące po #189;. We wniosku wnioskodawczyni wskazała, że przedmiotem podziału majątku dorobkowego orzeczonego przez Sąd jako składnik majątku było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego wnioskodawczyni otrzymała na wyłączną własność składnik tego majątku czyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z obowiązkiem dopłaty na rzecz byłego męża kwoty 47.773,01 zł tytułem wyrównania udziału w majątku wspólnym.

Powyższe jednoznacznie oznacza, że sądowy podział majątku dorobkowego małżonków dokonany w 2010 r. nie był ekwiwalenty dla obojga małżonków, co potwierdza właśnie obowiązek dokonania dopłaty na rzecz byłego męża nałożony przez Sąd na wnioskodawczynię w celu wyrównania majątku dorobkowego małżonków. Tak więc w wyniku podziału majątku wspólnego wnioskodawczyni otrzymała również majątek przekraczający udział, jaki przysługiwał jej w majątku wspólnym małżonków, biorąc pod uwagę fakt, że udziały obojga małżonków z chwilą ustania małżeństwa były równe i wynosiły po 50%. Tak więc każdy z małżonków z chwilą ustania małżeństwa był właścicielem udziału wynoszącego 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Tym samym ten z byłych małżonków, któremu w wyniku podziału przypadło na wyłączną własność spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z obowiązkiem dopłaty na rzecz drugiego małżonka niewątpliwie nabył więcej niż wynosił pierwotnie jego udział.

Treść stanu faktycznego ujętego we wniosku wskazuje, że przedmiotem podziału majątku dorobkowego małżonków było wyłącznie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Skoro tak, to nabycia wynoszącego #189; udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego wnioskodawczyni dokonała w 1999 r. czyli w dacie nabycia ww. prawa do majątku wspólnego (udział ten odpowiada jej udziałowi w majątku wspólnym) oraz w dniu 3 lutego 2011 r. w wyniku uprawomocnienia się postanowienia o podziale majątku wspólnego małżonków stając się tym samym wyłączną właścicielką mieszkania. Dlatego też w żadnym wypadku w stanie faktycznym nie można potwierdzić, że prawo do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wnioskodawczyni nabyła wyłącznie w 1999 r. na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej.

Z uwagi na to, że nabycie prawa do przedmiotowego mieszkania nastąpiło odpowiednio w części w 1999 r. oraz w 2011 r., pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 należy oddzielnie liczyć w stosunku do każdego udziału jaki wnioskodawczyni nabyła.

Ponieważ od końca roku, w którym nastąpiło nabycie udziału 1/2 w ww. mieszkaniu na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej, a więc od końca 1999 r. do daty sprzedaży tj. 2011 r. minęło pięć lat, to ta część przychodu z odpłatnego zbycia prawa nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że po stronie wnioskodawczyni nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od połowy przychodu uzyskanego ze zbycia ww. prawa.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie natomiast przychód z tytułu odpłatnego zbycia przypadający na pozostały udział wynoszący 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkaniu nabyty w dniu 3 lutego 2011 r. w wyniku podziału majątku dorobkowego, ponieważ zbycie tego udziału nastąpiło w 2011 r. tj. przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Dokonując oceny skutków podatkowych zbycia przedmiotowego udziału, nabytego w 2011 r. należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) zmieniono bowiem m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2009 r.

I tak zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W myśl przytoczonego przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez zbywającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Można do takich kosztów zaliczyć przykładowo koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego w związku z jej sprzedażą, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, koszty i opłaty sądowe, wydatki na prowizję dla agencji nieruchomości w związku z czynnością pośrednictwa w sprzedaży mieszkania, o ile wydatki te były ponoszone przez zbywcę - wnioskodawczynię. Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy.

Podkreślić jednak należy, że jeśli wnioskodawczyni poniosła tego rodzaju koszty odpłatnego zbycia to odliczyć będzie mogła jedynie ich połowę, gdyż źródłem przychodu jest jedynie sprzedaż udziału nabytego w 2011 r. Koszty odpłatnego zbycia dotyczą natomiast całego mieszkania (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) czyli udziału, który nabyła w 1999 r. oraz w 2011 r. Skoro sprzedaż udziału nabytego w 1999 r. nie jest źródłem przychodu, to odliczeniu nie podlegają też koszty przypadające na ten udział.

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość ww. nakładów, stosownie do art. 22 ust. 6e tej ustawy, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W przypadku odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego ponad udział w majątku dorobkowym małżonków, kosztem uzyskania przychodu może być udokumentowana kwota faktycznej dopłaty na rzecz byłego małżonka, ponieważ mieści się ona w kategorii kosztów nabycia, o których mowa w ww. art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30e ust. 4 ww. ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest zobowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3 (PIT-39), wykazać:

1.

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2.

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 30e ust. 5 ww. ustawy dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 3 ww. ustawy w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.

Reasumując, dokonana w 2011 r. sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego implikuje określone prawem skutki podatkowe. W niniejszej sprawie sposób ustalenia daty nabycia udziałów przez wnioskodawczynię w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, którego sprzedaży dokonano w 2011 r. jest adekwatny do wskazanej treść stanu faktycznego, z którego wynika, że przedmiotem podziału majątku dorobkowego małżonków jaki miał miejsce w 2011 r. było wyłącznie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni prawo własności do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zbytego w 2011 r. nabyła w udziale wynoszącym #189; na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej i w udziale wynoszącym 1/2 w wyniku podziału majątku dorobkowego małżonków. Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży tego prawa podlega rozliczeniu stosownie do wielkości udziałów w prawie nabywanych w tych dwóch datach. Część przychodu uzyskanego w 2011 r. ze sprzedaży przedmiotowego prawa (tj. odpowiadająca udziałowi #189; nabytemu w 1999 r.) nie będzie w ogóle podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie tego udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie. Natomiast przychód ze sprzedaży w 2011 r. pozostałego udziału #189; w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, który wnioskodawczyni nabyła w 2011 r. w wyniku podziału majątku wspólnego podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten może zostać pomniejszony o koszty, o których mowa w art. 19 ust. 1 (tj. połowę kosztów odpłatnego zbycia) oraz w art. 22 ust. 6c ww. ustawy (tj. koszty uzyskania przychodu), do których wnioskodawczyni może zaliczyć kwotę faktycznej dopłaty dokonanej na rzecz byłego męża.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowo tut. Organ pragnie wyjaśnić, iż w przypadku gdy przedmiotem podziału majątku wspólnego małżonków jest więcej niż jeden składnik majątku wchodzący w skład majątku dorobkowego małżonków wówczas ta okoliczność ma wpływ na sposób ustalenia wysokości dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Zatem gdyby w niniejszej sprawie oprócz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podział majątku małżonków obejmował inne rzeczy i prawa wchodzące w skład majątku dorobkowego małżonków, to aby ustalić jaki udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego wnioskodawczyni nabyła w dacie podziału majątku objętego wspólnością majątkową należy:

w pierwszej kolejności obliczyć jaką wartość miał cały majątek podlegający podziałowi, czyli zsumować wartość wszystkich rzeczy i praw wchodzących w skład majątku wspólnego, w tym wartość spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (zsumowaniu co oczywiste, nie podlega kwota dopłaty, gdyż nie stanowiła ona majątku dorobkowego). Następnie należy obliczyć wartość udziału jaki wnioskodawczyni przysługiwał w majątku wspólnym, czyli wartość całego majątku dorobkowego małżonków podzielić na pół. Otrzymana kwota odpowiadać będzie wartości udziału jaki przysługiwał wnioskodawczyni w majątku wspólnym. Kolejnym krokiem jest porównanie wartości majątku, jaki wnioskodawczyni otrzymała w drodze podziału majątku dorobkowego, czyli wartości całego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego do kwoty jaka jej przysługiwała pierwotnie w całym majątku. I tak gdyby wnioskodawczyni w wyniku podziału majątku wspólnego otrzymała rzeczy nieprzekraczające wartości udziału jaki jej pierwotnie przysługiwał w majątku wspólnym,

to należałoby uznać, że wartość tych rzeczy mieściła się w udziale, jaki jej w majątku wspólnym przysługiwał. Natomiast jeżeli wnioskodawczyni w wyniku podziału majątku otrzymała rzeczy, których wartość przekracza udział pierwotnie jej przysługujący w majątku wspólnym, to różnica między wartością rzeczy jaką otrzymała, a przysługującą jej wartością udziału w majątku wspólnym odpowiada udziałowi nabytemu ponad udział, do jakiego pierwotnie miała prawo. Przy czym tak wyliczony procent dotyczył będzie każdej rzeczy, którą wnioskodawczyni nabyłaby w majątku wspólnym. To oznacza również, że kwota dopłaty podlegałaby rozliczeniu na wszystkie rzeczy nabyte przez wnioskodawczynię w wyniku podziału majątku na wyłączną własność. Wówczas opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie podlegała połowa przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, ale jedynie taka jego część o jaką zwiększył się jej udział w 2011 r. w wyniku podziału majątku dorobkowego małżonków. Podstawą obliczenia podatku będzie dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia przypadającym na udział nabyty w 2011 r. (tj. wartością udziału wyrażoną w cenie określonej w umowie, pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia) a kosztami o których mowa w art. 22 ust. 6c ww. ustawy. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wnioskodawczyni mogłaby zaliczyć kwotę dopłaty dokonanej na rzecz byłego męża, ale tylko w części przypadającej na nabyty udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawczynię i jej stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl