IBPBII/2/415-1477/12/ŁCz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1477/12/ŁCz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 9 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu w sytuacji zawarcia porozumienia w kwestii emisji nowego weksla w miejsce weksla z wymagalną sumą wekslową, tzw. rolowanie weksla - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu w sytuacji zawarcia porozumienia w kwestii emisji nowego weksla w miejsce weksla z wymagalną sumą wekslową, tzw. rolowanie weksla.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2009 r. wnioskodawca zawarł ze Spółką z o.o. kilka umów dotyczących nabycia i wykupu papierów wartościowych w formie weksli. W ramach każdej z umów wnioskodawca zobowiązał się do nabycia weksla za kwotę nominalną a Spółka z o.o. do wyemitowania weksli własnych. W momencie wykupu weksli przez Spółkę z o.o. wnioskodawca ma uzyskać korzyść w postaci spłaty kwoty nominalnej weksla plus odsetki na dzień wykupu. Jednakże w dniu wykupu weksli zostanie spisane porozumienie wekslowe o treści, że Spółka z o.o. składa wnioskodawcy weksle na kwotę będącą równowartością kwoty nominalnej weksli wystawionych w 2009 r. z doliczonymi odsetkami na dzień sporządzenia porozumienia z własnego wystawienia jako zapłatę za weksle wystawione w 2009 r. wraz z odsetkami. W zamian za otrzymane nowe weksle wnioskodawca wyda Spółce z o.o. weksle wystawione w 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zawarte porozumienie wekslowe, w którym zapisano, że nowe weksle traktuje się jako zapłatę starych weksli wraz z odsetkami, powoduje powstanie przychodu z tytułu naliczonych odsetek od weksli w dacie spisania porozumienia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy, w momencie podpisania porozumienia wekslowego dotyczącego wydania nowych weksli będących zapłatą za poprzednie weksle wraz z odsetkami nie dochodzi u wnioskodawcy do powstania przychodu z tytułu odsetek od weksla, ponieważ wnioskodawca fizycznie nie otrzymał ani nie zostały postawione do dyspozycji wnioskodawcy żadne środki pieniężne. W związku z powyższym przychód u wnioskodawcy powstanie w dacie realizacji tj. wykupu weksli przez wystawcę. Wtedy też powstanie obowiązek naliczenia i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z powyższego wynika, iż jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.).

W myśl art. 3 pkt 1 ww. ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych rozumie się przez to:

a.

akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,

b.

inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

Weksel jest papierem wartościowym, w którym wystawca bądź wskazana przez niego osoba zobowiązuje się do bezwarunkowego zapłacenia w oznaczonym czasie i do rąk osoby wymienionej w wekslu określonej kwoty. Charakterystyczną cechą weksla jest abstrakcyjność stosunku wekslowego, która oznacza że sam dokument weksla nie jest związany z jakimikolwiek innymi czynnościami prawnymi (np. umową), a więc zapłata sumy wekslowej nie może być uzależniona od jakichkolwiek innych okoliczności czy warunków. Weksel może być przedmiotem obrotu, poprzez przenoszenie praw z niego wynikających na inne osoby. Zatem odsetki (dyskonto) od weksla, jako odsetki (dyskonto) z papieru wartościowego, stanowią przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści art. 5a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż dyskonto stanowi różnicę między kwotą uzyskaną z wykupu papieru wartościowego przez emitenta a ceną zakupu papieru wartościowego na rynku pierwotnym lub wtórnym, a w przypadku nabycia papierów wartościowych w drodze spadku lub darowizny dyskonto oznacza różnicę pomiędzy ceną wykupu a ceną zakupu tych papierów przez spadkodawcę lub darczyńcę.

Bez względu na to, czy dyskonto jest kwalifikowane jako swego rodzaju odsetki naliczone z góry, lecz płacone w momencie wykupu papieru wartościowego przez emitenta, czy też jako różnica pomiędzy ceną nominalną a ceną emisyjną (realizowaną w momencie wykupu) - podstawę opodatkowania stanowi dyskonto (odsetki) faktycznie otrzymane. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika jednak, że w momencie wykupu weksli przez Spółkę z o.o. wnioskodawca nie uzyska korzyści w postaci spłaty kwoty nominalnej weksla plus odsetki na dzień wykupu. Jednakże w dniu wykupu weksli zostanie spisane porozumienie wekslowe o treści, że Spółka z o.o. składa wnioskodawcy weksle na kwotę będącą równowartością kwoty nominalnej weksli wystawionych w 2009 r. z doliczonymi odsetkami na dzień sporządzenia porozumienia z własnego wystawienia jako zapłatę za weksle wystawione w 2009 r. wraz z odsetkami. W zamian za otrzymane nowe weksle wnioskodawca wyda Spółce z o.o. weksle wystawione w 2009 r.

Z powyższego wynika zatem, że wystawione w 2009 r. weksle nie zostały wykupione przez Spółkę z o.o. we wskazanym terminie wykupu. W świetle powyższego stwierdzić należy, że skoro Spółka z o.o. nie wykupiła weksli w dniu wskazanym w umowie a wnioskodawca nie uzyskał spłaty kwoty nominalnej weksla wraz z odsetkami, to po jego stronie nie powstanie w tym momencie przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnośnie ustalenia momentu powstania przychodu w sytuacji zawarcia porozumienia wekslowego z wystawcą weksli w kwestii emisji nowych weksli w miejsce weksla z wymagalną sumą wekslową - tzw. rolowanie weksla - stwierdzić należy, że rolowanie jest narzędziem restrukturyzacji długu. Polega na zamianie weksla do wykupu (tzn. weksla, którego okres dobiegł końca) na weksel nowej emisji. Rolowanie weksla odracza termin płatności weksla, którego termin wykupu minął.

Tym samym w momencie rolowania weksla nie dochodzi do faktycznego uzyskania przychodu. Za przychód faktycznie otrzymany uważać należy taki przychód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji. Natomiast w przypadku rolowania wnioskodawca nie uzyska przysporzenia majątkowego, a tylko zostanie odroczony termin wypłaty przez wystawcę odsetek z weksla na rzecz wnioskodawcy.

W związku z powyższym dopiero odsetki z "nowego" weksla wystawionego jako konsekwencja podpisania porozumienia wekslowego (weksel rolowany) stanowić będą przychód w dacie faktycznej jego realizacji, tj. w chwili wykupu weksla przez jego wystawcę i w tym momencie powstaje obowiązek obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego. Natomiast w momencie podpisania porozumienia nie powstanie po stronie wnioskodawcy przychód.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl