IBPBII/2/415-140/13/ŁCz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-140/13/ŁCz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 5 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny działki na rzecz syna - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny działki na rzecz syna.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w 2013 r. zamierza zakupić działkę budowlaną. Następnie (przed upływem 5 lat) chce darować tę działkę swojemu synowi. Zarówno nabycie, jak i późniejsza darowizna zostaną dokonane w formie aktów notarialnych. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zbycie nieruchomości (działki budowlanej) przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, poprzez darowiznę, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości, powoduje powstanie obowiązku podatkowego i konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy, zbycie nieruchomości (działki budowlanej) przez osobę fizyczną (nieprowadzącą działalności gospodarczej), poprzez darowiznę, niezależnie kiedy ono nastąpi - czy po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości, czy przed upływem tego okresu, nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie powstanie więc również zobowiązanie podatkowe z tego tytułu.

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) ustawodawca wymienił źródła przychodów, z których przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ustawa ta nie stanowi jednak, aby jakkolwiek powstawał obowiązek podatkowy w przypadku zbycia nieruchomości poprzez darowiznę.

Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy stanowi jedynie, iż źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zbycie nieruchomości poprzez darowiznę jest jednak zbyciem nieodpłatnym.

Chociaż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, więc lista źródeł przychodów z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest katalogiem zamkniętym, to dla opodatkowania podatkiem dochodowym charakterystycznym jest, że aby mógł powstać obowiązek podatkowy, zawsze musi zaistnieć osiągnięcie jakiejkolwiek korzyści majątkowej.

Natomiast darczyńca dokonuje darowizny kosztem uszczuplenia własnego majątku, nie uzyskując w zamian żadnych korzyści.

Nieodpłatność darowizny potwierdza również ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Art. 888 § 1 tej ustawy precyzuje, iż przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna jest więc czynnością nieodpłatną, która nie powoduje uzyskania jakiejkolwiek korzyści po stronie darczyńcy, zatem nie powoduje również powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, że przedstawione zdarzenie - darowizna nieruchomości (działki budowlanej) na rzecz syna, nie będzie powodowała po stronie wnioskodawcy (darczyńcy) powstania obowiązku podatkowego i konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, pomimo iż nieruchomość, która ma zostać darowana, zostanie dopiero w 2013 r. przez wnioskodawcę zakupiona, a następnie jej darowanie nastąpi po okresie czasu krótszym niż 5 lat licząc od końca 2013 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl