IBPBII/2/415-1231/09/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1231/09/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 11 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 18 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia udziałów w nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia udziałów w nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W związku z brakami formalnymi wniosku, pismem z dnia 28 stycznia 2010 r. Znak: IBPB II/2/415-1231/09/HS wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 18 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w ramach majątku osobistego posiada udziały w prawie własności zabudowanej nieruchomości.

Wnioskodawca nabył udziały w nieruchomości mającej być przedmiotem aportu w drodze umów kupna zawieranych w latach 2005, 2007 i 2009. Nieruchomość mająca być przedmiotem aportu, w której udziały posiada wnioskodawca nie była i nie jest wykorzystywana w działalności gospodarczej.

Wnioskodawca rozważa wniesienie posiadanych udziałów w nieruchomości wkładem niepieniężnym (aportem) do spółki osobowej, przy czym wartość wkładu odpowiadać miałaby aktualnej wartości rynkowej udziałów. W razie rozwoju spółki osobowej jej wspólnicy dopuszczają w przyszłości jej przekształcenie w spółkę kapitałową przy czym za wartość wkładów wspólników do spółki kapitałowej uznana miałaby zostać wartość wkładów wniesionych uprzednio do spółki osobowej.

Alternatywnie wnioskodawca rozważa wniesienie posiadanych udziałów w nieruchomości wkładem niepieniężnym (aportem) do spółki kapitałowej, przy czym wartość wkładu odpowiadać miałaby aktualnej wartości rynkowej udziałów. W zamian za aport wnioskodawca objąłby udziały (akcje) o łącznej wartości nominalnej odpowiadającej wydatkom poniesionym przez wnioskodawcę na nabycie udziałów w nieruchomości. Różnica pomiędzy wartością wkładu (aportu) a wartością nominalną objętych w zamian udziałów, stanowiąca tzw. agio, odpisana zostałaby na kapitał zapasowy spółki kapitałowej.

W związku z powyższym zadano następujące m.in. pytanie:

Czy wniesienie przez wnioskodawcę udziałów w prawie własności nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki osobowej skutkować będzie koniecznością rozpoznania przez wnioskodawcę przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych z tego tytułu.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy, wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki osobowej nie wywiera żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w szczególności nie wiąże się z osiągnięciem przez wnioskodawcę przychodu. Wynika to z treści art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku

dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego przychodem ze źródła "kapitały pieniężne" jest wyłącznie nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny. Spółka osobowa nie posiada natomiast osobowości prawnej. W spółce osobowej nie funkcjonuje też pojęcie "udziałów lub akcji", przynależne spółkom kapitałowym. Skoro ustawodawca wyraźnie przewidział rozpoznawanie przychodów i kosztów wyłącznie w razie aportów do spółek kapitałowych to znaczy, że wyłączył z powyższego aporty do spółek osobowych.

Na poparcie swego stanowiska wnioskodawca przywołuje następujące interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:

* z 19 czerwca 2007 r. Znak: 1401/BP-I/006-1136/06/KS,

* z 8 lutego 2008 r. Znak: IP-PB3-423-322/07-3/MS,

* z 10 marca 2009 r. Znak: IPPB1/415-1375/08-4/EC,

* z 13 maja 2009 r. Znak: IPPB3/423-122/09-2/MŚ

oraz orzeczenia sądów administracyjnych:

* wyrok WSA w Kielcach z 29 kwietnia 2009 sygn. akt I SA/Ke 121/09,

* wyrok WSA w Warszawie z 14 kwietnia 2009 sygn. akt III SA/Wa 3103/08,

* wyrok WSA w Warszawie z 2 czerwca 2009 sygn. akt III SA/Wa 346/09.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w zakresie dotyczącym wniesienia udziałów w nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. W zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową oraz wniesienia udziałów w nieruchomości tytułem aportu do spółki kapitałowej zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - określanego w dalszej części skrótem k.s.h.), spółkami handlowymi są: spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Natomiast w myśl art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h określenie "spółka osobowa" oznacza - spółkę jawną, partnerską, komandytową i komandytowo - akcyjną. Spółki te nie posiadają osobowości prawnej.

Stosownie do art. 3 k.s.h., przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Jak wynika z treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy).

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi więc źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy tj. kapitałów pieniężnych, ponieważ przepis ten dotyczy wyłącznie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółek posiadających osobowość prawną, albo wkładów do spółdzielni. Nie ma natomiast zastosowania do wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki osobowej.

Stosownie natomiast do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do źródeł przychodów zalicza się odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jednakże z treści ust. 2 pkt 2 tego przepisu wynika, iż przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Wobec powyższego wniesienie wkładu w postaci nieruchomości do spółki osobowej, pomimo iż stanowi formę odpłatnego zbycia nieruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyłączenie zawarte w cyt. art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowa nieruchomość, której udziały posiada wnioskodawca, nie były wykorzystywana w działalności gospodarczej, jej wniesienie do spółki osobowej nie skutkuje powstaniem przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Również analizując regulacje zawarte w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wpłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach, brak jest podstaw do kwalifikacji tego typu zdarzenia jako przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w nieruchomości nie wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej do spółki osobowej, nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład żadnych skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, w momencie jego wniesienia, gdyż czynność ta nie generuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie nadmienić należy, iż przedmiotem zapytania wnioskodawcy ujętego w przedmiotowym wniosku były skutki wniesienia aportem do spółki osobowej nieruchomości i tylko w takim zakresie udzielono odpowiedzi. Niniejsza interpretacja nie dotyczy zatem wnoszenia do spółki osobowej jakiegokolwiek aportu, lecz wyłącznie aportu w postaci nieruchomości.

W odniesieniu do powołanych przez wnioskodawcę wyroków sądów administracyjnych oraz pism organów podatkowych tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie, tym samym nie mogą być wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Stanowisko wnioskodawcy uznać należało zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl