IBPBII/2/415-1216/09/CJS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1216/09/CJS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 8 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 10 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* sposobu opodatkowania dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - jest nieprawidłowe,

* sposobu opodatkowania dochodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną - jest prawidłowe,

* miejsca opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zysku osób prawnych oraz dochodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie miejsca i sposobu opodatkowania dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną.

W związku z brakami formalnymi wniosku pismem z dnia 25 stycznia 2010 r. Znak: IBPBII/2/415-1216/09/CJS oraz IBPB II/1/415-961/09/MCZ wezwano wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 10 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca posiada udziały w spółce prawa handlowego w Polsce.

Jak wynika z wniosku spółka nie posiada żadnego majątku nieruchomego i ma siedzibę w Polsce. Ponadto z treści wniosku wynika, że wnioskodawca jest na stałe zameldowany w Polsce i w Polsce też znajduje się jego ośrodek interesów życiowych. W bieżącym roku ma zostać wysłany przez swojego pracodawcę do pracy do Niemiec. Przewidywany okres zatrudnienia w Niemczech wynosi dwa lata. W związku z powyższym od pierwszego dnia zatrudnienia wnioskodawca będzie zameldowany w Niemczech, w Polsce utrzyma zameldowanie i w Polsce pozostanie jego centrum interesów życiowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Gdzie powinny zostać opodatkowane wypłacone wnioskodawcy udziały w zyskach spółki mającej osobowość prawną albo dochody z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną.

Zdaniem wnioskodawcy, udziały w zyskach spółki posiadającej osobowość prawną albo dochody z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną powinny zostać opodatkowane w Polsce. Wnioskodawca powinien złożyć na zakończenie roku PIT-38 i otrzymany udział w zysku spółki lub dochód z odpłatnego zbycia udziałów opodatkować stawką 19% od dochodu z tych tytułów zgodnie z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącym miejsca i sposobu opodatkowania dywidendy i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych oraz dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną.

Natomiast ocena stanowiska w pozostałym zakresie zawarta została w odrębnych rozstrzygnięciach.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Z wniosku wynika, że wnioskodawca jest rezydentem Polski i będzie uzyskiwał dywidendy oraz dochód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną z siedzibą w Polsce.

W związku z podjęciem pracy w Niemczech wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia miejsca i sposobu opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych.

Mając na uwadze, że miejscem zamieszkania wnioskodawcy jest Polska jak i fakt, że siedzibą spółki jest również Polska, w przedmiotowej sprawie nie znajdą zastosowania przepisy Umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90).

Zatem uzyskany przez wnioskodawcę przychód (dochód) będzie opodatkowany na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

Jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne.

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Z kolei przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30a ust. 6 ww. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym od dochodu z odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Natomiast stosownie do treści art. 30b ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Wprawdzie ustawodawca zaliczył otrzymane dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz dochody z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną do tego samego źródła przychodów - kapitały pieniężne, jednakże biorąc pod uwagę treść ww. przepisów stwierdzić należy, że sposób ich opodatkowania został uregulowany odmiennie.

Zgodnie z art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 45 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy zeznaniami, o których mowa w ust. 1 i ust. 1a pkt 2 (m.in. PIT-38) nie obejmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 29-30a ustawy.

Ponadto wskazać należy, iż na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to spółka z o.o. jako płatnik jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnik ma przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Reasumując, przychód uzyskany z tytułu dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych oraz dochód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. W złożonym zeznaniu na druku PIT-38 wnioskodawca wykaże dochód z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną i obliczy należny podatek.

Zatem stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Natomiast wnioskodawca w sytuacji otrzymania dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie będzie zobowiązany do obliczenia podatku i wykazania go w zeznaniu PIT-38, ponieważ w myśl obowiązujących regulacji obowiązek ten ciąży na płatniku czyli Spółce.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl